4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Nepamětníci

Osmdesáté výročí začátku druhé světové války působí vzdáleně. Už tři generace nebyla v Evropě kontinentální válka. Zažili ji jen dnešní osmdesátníci – i dobu, kdy mír byl takovou hodnotou, že část Evropy pro něj obětovala poválečnou svobodu a žila v komunismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 2.9.2019 14:47

Re: Přes všechnu primitivní nenávist k Rusům

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sylogismus

I. Schlägel 2.9.2019 11:13

Re: Přes všechnu primitivní nenávist k Rusům

Určitě, vyhánění čerta ďáblem je nejlepší způsob, jak dát věci do pořádku.

J. Jurax 2.9.2019 13:29

Není.

Jenže když ten čert ještě zesílí ... co my víme, co bude v roce 2050 - za cca 20 let?

On ani Churchill by si v roce 1921 nejspíš nedokázal ani ve snu představit, že o 20 let později bude velmi aktivně podporovat byť ryze účelové spojenectví se SSSR.

V. Petr 2.9.2019 16:23

Souhlas.

Ovšem bych se nedivil, kdyby ten slovanský bratr to šílenství podporoval.

Kdyby to Německo bylo rozumné jako za Adenauera, to by bylo jiné.

R. Tichý 2.9.2019 7:00

Neni treba badat 80 let hkuboko. Dnesni deti neveri ani tomu, ze pred 30 lety byly prazdne obchody. A proto si bolsevismus a planovane hospodarstvi proziji znovu.

V. Němec 2.9.2019 7:46

Re:

Mám nějaký ten rok, ale prázdné obchody? Demagogie! Ano, bylo nedostatkové zboží, ale to co bylo, bylo kvalitní a to co dnes se tváří jako "bohatá nabídka" je jen kamufláž potraviny.

P. Kmoníček 2.9.2019 8:43

Re:

Vy jste měl ,Němče, tutově známého řezníka. A proč se uherák nebo čabajka z bratrského státu kupovala v Tuzexu a ne za čs měnu, ale za bony ? A když byste našel odvahu na to upozornit, tak by se Vám to šeredně vymstilo, což je na tom to nejhorší. Jen tak pro zajímavost. Soudruzi nám zatajili třeba i kiwi. Co jste dělal s tím velkým angreštem, když jste ho po roce 1989 poprvé viděl. Tesilky jste si koupit mohl, když náhodou měli v Oděvech Vaši velikost, ale džíny ani náhodou. Ach jo, soudruhu. Musí národ stále ještě čekat.

T. Kočí 2.9.2019 10:23

Re: Co kiwi

Na Novodvorské byla zelenina, kde brambory byly v koutě na hromadě a vypadalo to, jako vstup do černouhelného dolu.Kiwi tam neměli.

J. Lepka 2.9.2019 11:12

Re: Co kiwi

To bylo běžné všude. Ostatně standardní sortiment v zelenině byly brambory zelí a celer. A ovšem ovocná vína, soudruzi rádi chlastali.

V. Petr 2.9.2019 16:49

Pamatuji si dobu, kdy nebyly ani brambory, ani rýže

Též nebyl jeden čas cukr, jeden kolega si místo toho dával do čaje hrozinky.

A pamatuji si též, jak v satirickém týdeníku Dikobraz se ptá jeden z hostů na přepychové recepci pod křišťálovými lustry číšníka "prosím Vás, kde jste sehnali brambory..."

V týdeníku Roháč zase ukazuje myslivec hostu roli toaletního papíru se slovy "toto je můj nejvzácnější úlovek."

V. Němec 2.9.2019 11:59

Re:

Jsem z rodiny typicky nekvalifikovaného proletáře, řezníka jsme znali v obci všichni, já tam kupoval jen přídělové hovězí maso - stál na něj od 4 hodin ráno - co jsou bony jsem nevěděl a vše jsem přežil. Kivi mně na zahradu nasadila až dcera - nic moc, to moje meruňky jsou jiná káva! Velký angrešt jsem doposud nejedl, ani po něm netoužím a ten starý malý je chuťově o něčem jiném. A je s podivem, že jsem dorostl i bez tesilek a džín. A do roku 1989 jsem na režim jen nadával a nadával a nyní to již nečiním, je to zbytečné!!

P. Zinga 2.9.2019 12:25

Re:

Komoni, kecáš: Já kupoval uherák u nás u řezníka. Bez kiwi jsem se zaobešel (jako i teď), žrali jsme náš angrešt po kilech, zrovna tak, jako třešně, švestky, hrušky a jabka.A kdo Vám vykládal, že nebylo ošacení? Až na montérky, zvané džíny?

Banány nebyly, to jo a pomeranče jenom o Vánocích, ale je to správný ukazatel životní úrovně?

Po třiceti letech je jasné, že Vám nešlo o svobodu, ale o banány.

J. Ganaur 2.9.2019 13:56

Re:

Kdežto Vám nešlo o banány, ale o svobodu.Tu socialistickou....

J. Lepka 2.9.2019 14:50

Re:

Pohádkáři! Kam se na vás hrabe Erben, Němcová, Kubín nebo dokonce Grimové.

Z. Lapil 2.9.2019 11:10

Re:

Co je mi platný, že je něco kvalitní, když to nedokážu koupit. Bez banánů se člověk obešel, ale červené trenýrky na tělocvik člověk mít musel. Igelitové pytlíky na branné cvičení taky. Máte představu, kolikrát byl člověk v papírnictví, než koupil obaly na sešity?

M. Klas 2.9.2019 11:13

Re:

Pane Němče, evidentně jste tu nebydlel, nebo jste patřil k těm, co nakupovali v jiných obchodech.

J. Jurax 2.9.2019 13:52

Ano.

Vepřová játra či telecí maso bylo běžně na krámě, že ano?

A pravím, že třeba v sobotu dopoledne a samozřejmě i v pátek v pozdním odpoledni se v osmdesátých v našem tehdy okresním městečku běžně stávalo, že v Masu Uzeninách neměli ani maso - to bylo běžné i jindy - ale ani kousek jakékoliv uzeniny. A když šel pracující člověk po čtvrté hodině odpolední do sídlištní sámošky, běžně už nebylo mléko (výhradně pytlíkové) a chleba buď žádný nebo tvrdý (tehdy se na bochníku poznalo podle kódu, kdy byl pečen). A tak dál a podobně.

A před Vánocemi taky počátkem osmdesátých se u nás prodávalo kakao na poukázky od národního výboru, aby se na každého dostalo. Ale zato jedině v tomto období se při troše štěstí a ukrutné frontě dalo koupit nejvýš kilo mandarinek na osobu.

A je fakt, že mi to tehdy připadalo vcelku normální, protože přece jen nějaké potraviny byly. Třeba nepamatuju, že by chyběla mouka ... :-)

P. Kmoníček 2.9.2019 8:26

Re:

A Zingům by se to zamlouvalo.

P. Zinga 2.9.2019 12:27

Re:

Komoni, víš gowno, co by se mě zamlouvalo.

P. Kmoníček 2.9.2019 15:25

Re:

Zingo jedno, to co a kdy nebylo, není v mé poznámce podstatné. Podstatná je věta, že ozvat se proti jakýmkoliv nedostatkům se vám vymstilo. Ovšem to jste nepochopil. A mne to ani nepřekvapuje.

P. Dvořák 2.9.2019 1:14

Když dva dělají totéž . . .

A co je nejsmutnější: ti samí lidé, co devastují pomníky Rusů v Česku, se strašlivě pohoršují nad tím, jak na území bývalého Sovětského svazu panuje zdrženlivost vůči památníkům padlých československých legionářů...

Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/kambersky-i-krvave-ruce-patri-k-dejinam.A190901_182358_ln_nazory_ele

K. Salajka 2.9.2019 10:03

Re: Když dva dělají totéž . . .

Vztyčení Koněva mělo stejný cíl jako nová socha Lenina /už je pryč/, která bývala na kulaťáku /nám. říjnové revoluce, předtím nám. krále Jiřího v Dejvicích/. Na Praze 6, se usazovali rusové ve vilách věnovaných vděčnou komunistickou stranou. Vznika tam i škola a s byty tady kšeftují jenom Rusové /skoro jako na Václaváku/.

Rusové si to tu zabydlovali jako doma - a oslavit u nás Koněva 40 let po válce - Stalinova druha? Při všem co měl na hrbu ?

Legionáři na půdě Ruska padli v době, ve které bylo těžké se orientovat i pro rodilé Rusy. Jde především o pomníky.

T. Kočí 2.9.2019 10:24

Re: Když dva dělají totéž . . .

A není to naopak?

T. Kočí 2.9.2019 10:26

Re: Když dva dělají totéž . . .

vztahuje se k ničení pomníků.

V. Petr 2.9.2019 17:29

No, s těmi legionáři jde o to, že ti legionáři byli na

straně jedněch Rusů proti jiným Rusům. To se v soušasném Rusku nenosí. A ti socialisté, kterým legionáři vydali Kolčaka s bolševiky hloupě spolupracovali, aby se pak stali sami jejich obětí.

Mimochodem, příměří s bolševiky mohli legináři, potažmo Masaryk uzavřít jen díky Američanům, Francouzi totiž chtěli, aby se plně zapojili do bojů na straně bílých. Nebýt Američanů, Masaryk by to těžko mohl odmítnout.