4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Nepamětníci

Osmdesáté výročí začátku druhé světové války působí vzdáleně. Už tři generace nebyla v Evropě kontinentální válka. Zažili ji jen dnešní osmdesátníci – i dobu, kdy mír byl takovou hodnotou, že část Evropy pro něj obětovala poválečnou svobodu a žila v komunismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pavlik 2.9.2019 23:23

Re: Černá, nebo bílá?

Mozna ze vam uniklo ze Madarsko bylo jedna ze zemi ktera bojovala proti Rusku - odneslo si to mnohem mene nez napriklad Finsko.

M. Rozbořil 2.9.2019 22:41

Černá, nebo bílá?

Silně zjednodušené zdůvodnění pomníku, postaveného v osmdesátých letech. Pokud se pomník nepostavil po válce, už ho asi nikdo nepotřeboval, zejména když mezitím proběhly další "aktivity" zmíněného maršála, zejména v Maďarsku.

J. Jurax 2.9.2019 22:06

Jistě. No a?

J. Lepka 2.9.2019 21:10

Re:

Znal jsem takových několik, kupodivu všichni po 90 roce restituovali...

J. Lepka 2.9.2019 21:07

Re: Vzpomínka pamětníka

Holt na |Slovensku měli víc partyzánů, pane Hajský, to je celé.

J. Lepka 2.9.2019 21:04

Re: Moc s autorem nesouhlasím.

Kdovípakproč?

K. Pavlik 2.9.2019 20:48

Re:

O necem jinem je vyborna taktika, pouzivali jsme ji uz na internate na stredni skole.

Kdyz si nekdo na nas stezoval tak stacilo rict soudruzce vychovatelce: Vite ze on vcera lezel v posteli v botech? Udavac byl paredne servan a ty jeho reci ze v posteli nebyl soudruzku vychovatelku nezajimaly.

J. Krynický 2.9.2019 20:33

Re: Moc s autorem nesouhlasím.

To by ovšem dávalo smysl v roce 1990. Ne až teď.

D. Mach 2.9.2019 19:20

Moc s autorem nesouhlasím.

On té osvobozující armádě nevelel maršál Koněv, ale jakýsi soudruh Stalin. Komunisté mu jako dík za osvobození postavili na Letné obrovský pomník. Pak se ale zjistilo, že měl i stinné stránky, tak nechali pomník odstrant (chtělo by se říct potichu, ale byla to prej šlupka!). U maršála Koněva je to podobné. Velel části osvobozující armády, ale velel i armádě, která má na svědomí tisíce mrtvých v Maďarsku v roce 1956. Neměli bychom se stydět tento pomník posoudružsku odstranit. A nebude ani potřeba tolik dynamitu.

J. Jurax 2.9.2019 18:48

No, víte, třídní zařazení můžete změnit. I z potomka fabrikanta může být platný budovatel socialistické společnosti, jenž se vymanil z okovů svého buržoazního původu. Rasové zařazení nezměníte. Ani vybělený Michael Jackson nepřestal být černochem..

J. Krynický 2.9.2019 18:46

Re: Nejhorší zlo nebyl nacismus ale komunismus.

Pravda. U nás se komunistům skutečný hladomor uspořádat nepovedlo.

J. Jurax 2.9.2019 18:43

Víte, já opravdu z tehdejšího občasného nedostatku čehokoliv neobviňuji jmenovitě maršála Koněva. Tohle vlákno je, jak snadno zjistíte, o něčem jiném; pravda poněkud uhnulo od tématu článku.

K. Pavlik 2.9.2019 18:28

Re:

Ani v nejbujnejsi fantazii si neumim predstavit jak za nedostatek bananu mohl Konev, spis bych to svadel na Jaltu nebo jeste lepe na ceske kolaboranty s Ruskem (ti by byli ma prvni volba). Smutny fakt byl ze volby v 1948 byly svobodne a jeste smutnejsi fakt je ze na Slovensku komousi nevyhrali.

K. Pavlik 2.9.2019 17:49

Re: Zapomínáte, že byla válka.

Zajimavy fakt. Zajimal jsem se proc zemrel spisovatel Vancura.

Na ceske Wikipedii neni vicemene nic. Na anglicke se to svadi na to ze byl komunista, zajimalo by mne kdo to psal na anglickou vetrzi a nepsal to na ceskou.

V. Petr 2.9.2019 17:29

No, s těmi legionáři jde o to, že ti legionáři byli na

straně jedněch Rusů proti jiným Rusům. To se v soušasném Rusku nenosí. A ti socialisté, kterým legionáři vydali Kolčaka s bolševiky hloupě spolupracovali, aby se pak stali sami jejich obětí.

Mimochodem, příměří s bolševiky mohli legináři, potažmo Masaryk uzavřít jen díky Američanům, Francouzi totiž chtěli, aby se plně zapojili do bojů na straně bílých. Nebýt Američanů, Masaryk by to těžko mohl odmítnout.

V. Petr 2.9.2019 17:19

Mimochodem, roku 1958 vypustili Američané malou

družici o velikosti grapefruitu. Československá televize tehdy vysvětlovala divákům, co to ten grapefruit je, "takový větší pomeranč."

V. Petr 2.9.2019 17:13

Zapomínáte, že byla válka.

Takže v rámci války mohli být popraveni příslušníci odboje ale také prachsprostí kriminálníci. Četl jsem seznam Čechů, popravených v Plötzensee tam je těch kriminálních asi čtvrtina (trest smrti byl třeba za krádež s využitím povinného zatemnění a to i pro Němce), většina pak za různé formy aktivního odboje. "Zločinů" typu "hanobení vůdce" je tam malá menšina.

Samostatnou kapitolu představuje ovšem Holocaust, který se dnes Němci snaží "odčinit" tím, že podporujií proti Židům Araby, kteří se jej snaží DOKONČIT.

Počet lidí, zavražděných komunisty je odhadován na osm až patnáct tisíc osob a to žádná válka nebyla.

Je málo známou skutečností, že WW1 nás stála více obětí, než WW2!

K. Pavlik 2.9.2019 16:52

Re: Nejhorší zlo nebyl nacismus ale komunismus.

Pravda zustane pravdou. Porovnejte kolik lidi bylo v Cesku zavrazdeno za protektoratu s lidmi zavrazdenymi za komousu.

Timto nerikam ze zivot za komousu byl prochazkou po vresovisti.

V. Petr 2.9.2019 16:49

Pamatuji si dobu, kdy nebyly ani brambory, ani rýže

Též nebyl jeden čas cukr, jeden kolega si místo toho dával do čaje hrozinky.

A pamatuji si též, jak v satirickém týdeníku Dikobraz se ptá jeden z hostů na přepychové recepci pod křišťálovými lustry číšníka "prosím Vás, kde jste sehnali brambory..."

V týdeníku Roháč zase ukazuje myslivec hostu roli toaletního papíru se slovy "toto je můj nejvzácnější úlovek."

V. Petr 2.9.2019 16:23

Souhlas.

Ovšem bych se nedivil, kdyby ten slovanský bratr to šílenství podporoval.

Kdyby to Německo bylo rozumné jako za Adenauera, to by bylo jiné.

V. Petr 2.9.2019 16:18

Pokud vím, tak ledničky Calex 250 se samostatnhě

otevíratelným mrazákem byly podpultovkou ještě v roce 1980!

A už jsem tady uváděl příklad z jedné obce poblíž Prahy. Vedoucí smíšeného zboží, přezdívaný "zloděj" měl maso jen jako podpultovku pro domácí, každému kus schoval a přirazil si tak 20% k ceně. Pak toho vedoucího zavřeli ale kvůli něčemu jinému, v době zdražení (1978) si ulil textil, který pak prodával za vyšší cenu do vlastní kapsy. Byla to větší skupina a přišlo se na to tak, že se jeden ožral a žvanil v hospodě. Nastoupil jiný vedoucí, ale ten nebyl do kšeftu a maso pro zákazníky vůbec nesehnal. A lidé bědovali, Zloděj nás sice okrádal, ale maso jsme měli, teď nemáme nic...

V. Petr 2.9.2019 16:10

Nejhorší zlo nebyl nacismus ale komunismus.

Pro Čechy tedy určitě!

A neobolševizmus v bruselské podobě je nejhorším zlem dneška!

P. Kmoníček 2.9.2019 15:25

Re:

Zingo jedno, to co a kdy nebylo, není v mé poznámce podstatné. Podstatná je věta, že ozvat se proti jakýmkoliv nedostatkům se vám vymstilo. Ovšem to jste nepochopil. A mne to ani nepřekvapuje.

K. Pavlik 2.9.2019 15:11

Naprosty souhlas s autorem

Mam takovy smutny nazor - naprosta vetsina diskutujicich se zblaznila. Nikdo napriklad nepise ze v koncentracich nebyly banany.

J. Lepka 2.9.2019 14:50

Re:

Pohádkáři! Kam se na vás hrabe Erben, Němcová, Kubín nebo dokonce Grimové.

J. Lepka 2.9.2019 14:47

Re: Přes všechnu primitivní nenávist k Rusům

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sylogismus

J. Jurax 2.9.2019 13:59

No jo, od nás organizovala fabrika skrze ROH předvánoční nákupní nájezdy do podstatně lépe zásobované Ostravy. Neboť horníci se nesměli naštvat ... a taky do Bratislavy.

A já jsem jednou v létě (!) dovezl ze služební cesty do Prahy banány. To byla velká vzácnost!

J. Ganaur 2.9.2019 13:56

Re:

Kdežto Vám nešlo o banány, ale o svobodu.Tu socialistickou....

J. Jurax 2.9.2019 13:52

Ano.

Vepřová játra či telecí maso bylo běžně na krámě, že ano?

A pravím, že třeba v sobotu dopoledne a samozřejmě i v pátek v pozdním odpoledni se v osmdesátých v našem tehdy okresním městečku běžně stávalo, že v Masu Uzeninách neměli ani maso - to bylo běžné i jindy - ale ani kousek jakékoliv uzeniny. A když šel pracující člověk po čtvrté hodině odpolední do sídlištní sámošky, běžně už nebylo mléko (výhradně pytlíkové) a chleba buď žádný nebo tvrdý (tehdy se na bochníku poznalo podle kódu, kdy byl pečen). A tak dál a podobně.

A před Vánocemi taky počátkem osmdesátých se u nás prodávalo kakao na poukázky od národního výboru, aby se na každého dostalo. Ale zato jedině v tomto období se při troše štěstí a ukrutné frontě dalo koupit nejvýš kilo mandarinek na osobu.

A je fakt, že mi to tehdy připadalo vcelku normální, protože přece jen nějaké potraviny byly. Třeba nepamatuju, že by chyběla mouka ... :-)

J. Hajský 2.9.2019 13:38

Vzpomínka pamětníka

Jak jsem tak pročítal diskusi, hodně tam byly probírána názory na to, jaký byl nedostatek zboží v obchodech, hlavně co se týká masa, uzenin a ovoce. Jsem už pamětník a tak bych k tomu rád něco podotkl. Myslím si totiž, že zboží nebylo ani tak málo, jako bylo nerovnoměrně distribuované.

V polovině sedmdesátých let jsem se přistěhoval do menšího pohraničního městečka v západních Čechách. Maso přivezli do řeznictví vždy jen ve čtvrtek, ale když jsem vystál frontu osmi až deseti lidí, vždy jsem kotlet koupil, kolik jsem potřeboval. Jednou jsem přijel do Prahy a tam v Dlouhé třídě v sobotu dopoledne byla plná výloha všemožného masa a v krámě skoro nikdo.

Nedostatkové uzeniny - tehdejší hit "placatý salám" nebo čabajka byly méně často. To se rázem vylidnily úřady a kdo mohl utekl i z fabriky, aby něco z toho dostal. V lednu 1984 jsem jel služebně na Slovensko. V Nitře jsem zašel do řeznictví. Byla tam jediná zákaznice, které prodavač ukazoval hovězí maso, snad roštěnku nebo zadní. Dlouho vybírala mezi krásnými kousky než jeden koupila. Ale co mě nejvíc překvapilo, byly desítky čabajek a lovečáků na hácích. Nikdy jsem jich tolik pohromadě neviděl a v krámě nikdo.

Také se mluví o nedostatku průmyslového zboží, o celonočních frontách na ledničky, mrazáky, barevné televize. V roce 1977 jsem potřeboval ledničku, zašel jsem u nás v městečku do Elektry a tam žádný zákazník, ale 3 ledničky se samostatně otevíraným mrazákem, tenkrát celkem novinka. Hned jsem jednu koupil, doma zapojil a ona nemrazila. Zkrátka pech. Druhý den jsem ji nešťastný vrátil, ale v krámě stále stály ty zbylé dvě. Tak jsem jen vyměnil a druhá mi léta sloužila.