26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

GLOSA: Největší mýtus českých dějin

Před třemi týdny jsem měl pronést v jednom klubu dlouho plánovanou večerní přednášku na téma "Největší mýty českých dějin". Není to tak těžké, jak by se na první pohled zdálo. Naše jinak velice zajímavá a místy i hrdá historie je bohužel mimo jiné také plná nejrůznějších mýtů, polopravd a tendenčně interpretovaných faktů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 22.12.2012 18:06

S tím souhlasím i já

Jenom se obávám, jestli totéž budou moci říct naši potomci.

L. Písařík 20.12.2012 20:50

Re: Autor má pravdu,

Tehdy lidi nakupovali a radovali se, když jim strana a vláda umožnily stát ve  frontách a neodvažovali se přiblížit k ostnatému drátu na hranicích, aby je nepozorovali imperiálističtí špioni, prostě ...bylo dobře. Kdo vám to nakukal a kolik vám bylo tehdy let?

J. Navrátil 20.12.2012 19:55

Re: Když se máme tak dobře, proč nejsme šťastní?

V letošním roce je hlášeno asi milion exekuovaných "šťastlivců".

O. Kadlec 20.12.2012 18:53

Re: Když se máme tak dobře, proč nejsme šťastní?

Pane Tříska my jsme šťastní. Taky máme naději. Dokonce máme s čím bojovat - bez toho by jeden zmalátněl.

A pan Andrle má pravdu v tom že lidí bez radosti není zas až tolik, jak média tradují. Jsem si jist, že například novináři sami nejsou vesměs ani bez radosti, ani bez naděje. Je to jen objekt jejich zájmu. Tak proč si lidé potom v diskusích předávají něco jiného? Ty diskuse zřejmě nevypovídají o náladě obecně.

T. Vodvářka 20.12.2012 15:53

Re: Zase jste mě dostal.

třeba příspěvky pana Andrleho.....

Z. Žíkovecký 20.12.2012 14:50

Re: Ale jak bude zítra?

Troubí se už dlouho, ale zjevně to nestačí, tak jako to nestačilo před roky 1948 a 1938. Ale dokud pan Povondra neuvidí mloka ve Vltavě pod Národním divadlem, tak bude pořád přesvědčen, že nás se to netýká.

J. Vyhnalík 20.12.2012 14:36

Re: Vstávaje., kehaje dělkuji Bohu, že jsem se toho dožil,

Ono to tak zpravidla je, že krádeží žádné hodnoty nevznikají a zásah ještě před tím, než zločin nastane, je stále doménou scifi.

Horší, že krádeží vznikají přidružené škody, často srovnatelné se samotnou krádeží a v politice k tomu ještě další škoda v podobě všeobecné naštvanosti a beznaděje odrazující slušné lidi od pokusů se v politice aktivně angažovat.

J. Vyhnalík 20.12.2012 14:28

Re: Vstávaje, lehaje děkuji Bohu, že jsem se toho dožil,

Souhlasím, až na tu poslední větu o Karolíně Peake. Jmenované kauzy spadají převážně na vrub ČSSD a KDU, i když o nějaké to všimné si nejspíš řekl i Marek Dalík.

Až Alexandr Vondra (ve spolupráci s generálem Pickem) dokázal změnit pravidla nákupu přes prostředníky, zavedené Miroslavem Kalouskem. Je jisté, že oba byli trnem v oku Omnipolu a Richardu Hávovi. Nakonec to vypadá, že nové personální obsazení MNO, které dnes měla premiérovi předložit, ukončilo působení Karolíny Peake na MNO.

R. Langer 20.12.2012 14:24

Re: Pane autore,

Tak když se máte tak dobře, proč si furt stěžujete?

B. Tříska 20.12.2012 14:08

Když se máme tak dobře, proč nejsme šťastní?

Ta věc, která dnes lidem chybí k radosti, se jmenuje naděje. Člověku ke štěstí obvykle nestačí, že má plné břicho a nohy v teple. Člověk chce také mít představu, důvodnou představu, že také zítra, nebo za dva roky, nebo v penzi (jestli se toho dožiju) se bude mít slušně. A lidé tuší, že dnešní úspory jim mohou zajistit blahobyt zítra, dnešní rozumná politika jim může zajistit blahobyt za dva roky a dnešní spravedlnost jim může zajistit blahobyt, až budou v penzi. Místo toho ale neustále slyší, že všichni dělají dluhy, že politici hlavně politikaří a spravedlnost člověk vidí jenom v pohádkách.

Beznaděj ovšem neprospívá nikomu (snad jen těm, kdo umí zbohatnout na pasivitě druhých). V pesimistické době by lidem prospělo, aby se vrátili k některým tradičním představám. Třeba k té, že zlo zde není proto, aby nás deptalo, ale proto, abychom měli příležitost ke konání dobra. Nějakého dobra - každý si může kolem sebe vybrat z docela široké nabídky věcí, v nichž dobro chybí. Kolem nás je mnoho zel, za nimiž můžeme hledat příležitost k seberealizaci. Jen je třeba mít na paměti, že nikdo nedokáže sám porazit všechno zlo, ale každý může aspoň zkusit porazit jeho kousek.

F. Pavlis 20.12.2012 13:55

Vážený

pane Andrle, mýlíte se. To není mýtus, to je trvalá levicová propaganda. Pravice u nás neexistuje, takže není nikoho, kdo by se tu choval politicky odpovědně a s rozumem.  Jistě není ráj, ale nebude ani potom, až  Dr Ráth bude zase řvát o korupci....

M. Hoblík 20.12.2012 13:54

Autor má pravdu,

dobře je teď. Stejně dobře, jako bylo ve dvacátých letech v Paříži, jako bylo ve třicátých letech v Chicagu a ve Vídni, jako bylo ve čtyřicátých letech v Německu, jako bylo v šedesátých letech v Československu! Tehdy také lidé nakupovali, radovali se, byli spokojeni! Jenže ne všichni! Ale dnes jsou všichni povinni být spokojeni; kdo se neraduje a nemá rád Havla, je zavrženíhodný komunista.

F. Svoboda 20.12.2012 13:41

Kdy začnete ?

Nedávno v místním obchodě jedna paní rovněž naříkala, jak je dnes zle. Nakonec pravila, že je třeba vzít samopal a všechny je tam ty nahoře vystřílet. Tak jsem se jí zeptal " Kdy začnete? ". Sjela mne ne zrovna milým pohledem, koupila si Blesk a hrdě odkráčela.

E. Heusinger 20.12.2012 13:29

Re: Pane autore,

Nepotřebuji šetřit, škudlílku. Potřebuji-li více peněz, tak si je vydělám. Jak prosté milý Vócne.

R. Langer 20.12.2012 13:25

Re: Souhlasím s vámi.

Taky mám ten pocit, že Heusingerů je tady 6 z 10. :-(

R. Langer 20.12.2012 13:24

Re: Pane autore,

Copak, máte se špatně? Tak začněte šetřit, a nejlepší by bylo asi začít připojením k internetu... :-P

R. Langer 20.12.2012 13:19

Ha, bingo.

Máte naprostou pravdu, pane autore. Ale je tragické, že spousta lidí si to vůbec neuvědomuje. :-(

V. Němec 20.12.2012 13:18

Re: Zase jste mě dostal.

No jo ale co?

V. Němec 20.12.2012 13:15

Konečně

Konečně to někdo řekl nahlas přidal bych neustále se opakující tvrzení že ti mladí jsou horší nás

O. Kadlec 20.12.2012 12:48

Re: Ale jak bude zítra?

Proč tolik slov? Jste alarmista. Stačilo: "Trubte na poplach!"

Z. Žíkovecký 20.12.2012 11:46

Re: Ale jak bude zítra?

A také mi to připomíná písničku Těšínská:   

http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/texty/tesinska.htm

"Kdybych se narodil před sto lety ... bylo by léto tisíc devět set deset ... Vidím to jako dnes šťastného sebe ... ještě že člověk nikdy neví co ho čeká."

Jenže při pohledu do historie se můžeme přesvědčit, že značný počet člověků vždycky dobře věděl, co je čeká, pokud se proti tomu včas nezačne něco dělat. Bohužel často převážil hlas optimistů, že je dobře a netřeba tedy nic řešit, systém je ve své podstatě dobrý a až dospěje generace nezatížená minulostí, tak se vše samo napraví; a z vnějšku také nic nehrozí, máme přece spolehlivé mezinárodní záruky. Kdo si viděl dál než na špičku nosu (a jedno volební období dopředu), ten si mohl už dávno před rokem 38 přečíst, jaký má Hitler program, nebo před rokem 48 jak to vypadá ve stalinistickém Rusku, ale třeba i před rokem 2002 že stoletá či vyšší voda dříve či později zase do Prahy dorazí. Stejně tak si dnes každý, kdo umí (na rozdíl od ministerských úředníků) sčítat, násobit a dělit, může spočítat, kdy v Evropě bude většina muslimského obyvatelstva. Ve srovnání s takovými vyhlídkami jsou pak skutečnosti jako rostoucí zadlužení státu, obcí i jednotlivců, zamoření státní zprávy a politiky korupcí a zpronevěrami, ztráta potravinové soběstačnosti nebo rostoucí preference KSČM relativně téměř zanedbatelné. Při pohledu do budoucnosti vlastně skutečně nezbývá než souhlasit s tezí článku: dobře je teď.

Z. Žíkovecký 20.12.2012 11:46

Ale jak bude zítra?

Relativně k jiným dobám i jiným místům této planety na tom skutečně nejsme zase tak špatně, dokonce by se dalo argumentovat, že je tu jedno z míst, kde je nejméně špatně, nicméně tvrdit, že jsme na tom dobře, to je opravdu značná nadsázka. Jednak to, že jindy bylo nebo jinde je ještě mnohem hůř, neznamená, že bychom se s tímto stavem měli smířit. Například za ruské okupace bylo výrazně méně zle než za německé, ale to snad neznamená, že by tehdá bejvávalo dobře a kdo s normalizačním režimem nesouhlasil byl snad nějaký kverulant nevážící si dobrého bydla. Nikdy sice není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř (což říkají i  Blaničtí rytíři, kdykoli se jich někdo přijde zeptat, kdy už konečně vyjedou), ale také nikdy není tak dobře, aby nemohlo být lépe. A za druhé není podstatný pouze okamžitý stav, ale také jeho derivace. Připomíná mi to onu známou historku o člověku, který vypadl z desátého patra a když byl metr nad chodníkem, tak si pomyslel, že když až dosud ten pád přežil bez sebemenší újmy, tak na tom posledním kousku se mu už nic zlého přihodit nemůže.

V. Ondys 20.12.2012 11:31

:))))))) Asi jste na to kápl

jeden by si mohl myslet, jak předchozí generace po staletí se úžíraly neštěstím z nemožnosti cpát do sebe všechny možné jedy v současném množství s ohledem na jejich láci a bez televize s internetem se zoufale nudily při osobní komunikaci. :)))))))) Nejosamělejší jedinci dokonce podivínsky četli knihy a kazili si kvůli nim oči při svitu loučí, svící a petrolejky...

Š. Šafránek 20.12.2012 11:15

Máte pravdu,

dobře je teď a nikdy tak dobře nebylo. Měřeno objektivně. Materiálně. Ale lidská spokojenost - hlavní měřítko toho, jak je dobře - se takto posuzovat nedá (vím, že o tom článek není, to jen pro doplnění); v jakékoli společnosti a době (vyjma extrémy typu války, zemětřesení...) bude zruba stejné procento lidí spokojeno a stejné nespokojeno. A frustrace v době blahobytu nejspíše pramení z absence očekávání, naděje.. Když dnes je nejlépe, jak asi bude zítra?

V. Ondys 20.12.2012 11:09

Dnes každý konzument bez víry musí být :))))))) hrozně šťastný

ale nesmí se zdržovat hlubším pohledem pod povrch, stresovat otázkou, co po něm zůstane jako trvalejší hodnota pro potomky, když jim nasekal takové dluhy, a neklást si i další stejně nepříjemné ohledně vztahů mezi lidmi, když nejstarší našinci často tvrdí, že nebyly tak špatné aní v dobách mnohem horších, až téměř bezvýchodných.

E. Heusinger 20.12.2012 10:12

Re: Pane autore,

Zalez do boudy, ratlíku!

T. Czernin 20.12.2012 10:07

Re: Pane autore,

Jéchecheché, božínku na nebíčku...

P. Pavlovský 20.12.2012 9:22

Re: Vstávaje, lehaje děkuji Bohu, že jsem se toho dožil,

Mandatorní výdaje, jistě. Ale též zcela zbytečné nákupy: CASA, PANDURY, GRIPPENY.

Nic z toho po nás NATO nechtělo. Stíhačky GRIPPEN mají mimo nás jenom Maďaři, ani spoluvýrovci - Britové - ne. Jak je to s tou kompatibilitou? Nebylo by lepší mít letku a la Německo?

CASY jsou zcela na pendrek. PANDURY byla předražené - srov. jejich nákup Portugalskem.

To vše jsou strašlivé de facto kriminální kauzy!

Proto jsem rád za Karolinu Peake!

J. Kočí 20.12.2012 9:05

Re: Vstávaje., kehaje dělkuji Bohu, že jsem se toho dožil,

S článkem velmi souhlasím, mám zkušenost z vesnické hospody, kde když místním řeknu, že se mají jak prasata v žitě a furt jen brblaj, tak mě chtějí mlátit. A nejvíc je dopálí, když se jich ptám na zdroj informací, že se mají špatně, tak se vždycky dobereme k novinám, televizi atd.

S výkřikem o rozkrádání bych velmi nesouhlasil. Když si sečtete všechny kauzy, o kterých se mluví dostanete se bez jakýchkoliv důkazů, tzn. přehnaně, jen na pár miliard. Rozhodně ne na 100 mld. Z toho plyne, že příčina je jinde. Tzv. mandatorní výdaje. Ještě nikde jsem nečetl výčet mandatorních výdajů, ale rozhodně drtivá část jsou důchody, podpory, dotace atd. Proto taky ještě žádná vláda na tyto výdaje nesáhla. Raději se nestaví dálnice, omezuje obrana a nepodporuje průmysl. Protože sáhnout na mandatorní výdaje by bolelo hodně voličů.

R. Tesařík 20.12.2012 8:55

Re: Pane autore,

co to zase blábolíte , komouši.