2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

GLOSA: Na pravici vládne Babiš?

ODS vyklízí pozici lídra pravice. Velmi neslavně za sebou vleče historii neúspěchů a nesplněných nadějí pravicově orientovaných voličů. Minulost je čitelná, nezbývá než se zamyslet nad budoucností, a to nikoli jen z hlediska budoucnosti pravicových stran.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 3.10.2013 19:24

Peníze dává do oběhu

přímo nebo nepřímo stát a inflace je jistou formou daně (Císař Františel I dokonce říkal, že i státní bankrot je druh daně).

Maximální suma v REÁLNÝCH CENÁCH, kterou lze inflací získat je existující HOTOVOST u lidí a podniků, v bankách pojistkách nebo ve slamníku je jedno. Pokud mají lidé a podniky takovouto hotovost v sumě příjmu za dva roky, lze zdvojnásobením množství peněz získat HDP, vytvořený za rok. Pokud se ale inflace zrychluje, klesá ta hotovost vzhledem k HDP a nakonec se hyperinflací skoro žádné další peníze nezískají. V Německu v době vrcholící inflace dostávali dělníci plat dvakrát denně s přestávkou, aby si mohli nakoupit, než cena peněz během dne klesne.

K. Pavlik 3.10.2013 19:12

Naprosto ne k veci

Hitler si britske libry tisknul v jednom koncentracnim lagru. Vim ze to s problemem nesouvisi no ale nemohl jsem to vydrzet to nenapsat.

P. Vaňura 3.10.2013 19:01

Pokud tady píšete o Hitlerově ekonomické politice, je

třeba především vědět, že mezi Německem a SSSR byl JEDEN propastný a determinující rozdíl. Stalin měl všechny suroviny doma a dokonce je i vyvážel, Německo se, přes snahu o maximální soběstačnost, neobešlo bez dovozu a to v době, kdy obchodní politika skoro všech států světa byla v důsledku krize PROTEKCIONISTICKÁ a Německo tudíž nebylo schopno své výrobky na cizích trzích prodat..

Marky si Hitler skutečně mohl natisknout, dolary nebo britské libry ovšem ne. Nám je tato situace DŮVĚRNĚ ZNÁMÁ, koruny byly za komunistů pro podniky celkem dostupné, valuty byly na velmi omezený příděl. Dokonce to bylo u nás v 70-80 letech tak, že když měl domácí obchod objednané nějaké zboží, a ukázala se možnost je prodat za dolary, tak mu je prostě sebrali a prodali za ty dolary. A když si je chtěl malobchod ponechat, musel je zaplatit ze svého malého DEVIZOVÉHO PŘÍDĚLU! Nezapomeňte, že jsme měli NEDOSTATKOVOU EKONOMIKU. 

Takže, Hitlerovi nehrozil bankrot v markách, ale dostal se r. 1938 na hranice BANKROTU V DOLARECH, přes všechny snahy o barterový obchod už vyčerpal všechny možnosti a to přesto, že o valuty maximálně obral vlastní občany. Rakouské a později české valutové rezervy ho nějaký čas udržely nad vodou. Nicméně, válku začal dříve, než původně plánoval, možná proto, že už hrozi krach.

Hned za Wehrmachtem šla za války squadra Říšlé banky, aby zajistila valuty v okupovaných zemích.

J. Vyhnalík 3.10.2013 18:17

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

O zvedání DPH řeč nebyla. Stabilní daně jsou součástí stabilního a předvídatelného podnikatelského prostředí, stejně jako stabilní měna. Šlo mi to poukázat na fakt, že peníze nejsou pouze papírky, za které nakupujeme, ale jsou součástí komplikovaného ekonomického systému. Ve chvíli, kdy vlády používají inflaci k řešení svých problémů se zadlužováním, poškozují konkurenceschopnost vlastní ekonomiky stejně, jako kdyby měsíc co měsíc měnily daně.

K. Pavlik 3.10.2013 18:11

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Nerikam ze inflace je idealni, ale je asi lepsi nez hodne zvednout DPH. Zvednuti DPH muze byt ekonomicka sebevrazda.

P. Běhounek 3.10.2013 17:06

CO SI LZE MYSLET O ČESKÉM VOLIČI?

Který chce dát straně, kde je snad jedna známá a neprovařená osoba (Zlatuška), jinak noname tváře nebo zločinci jako je komunista a estébák Babiš, komunista Teliška a spol.?

Je to důsledek České nebo snad komunisti ovlivněné povahy ve haledání spasitelů, velkých vůdců, jednoduchý rešení? Žádná nová strana nebude lepší než ta stará, přesvědčili jsme se o opaku. Cesta není v nových tvářích, které slibují, ale nic v politice nedokázali a soudný člověk jim nemůže důvěřovat, není prostě ješťě proč.

A to odhlížím vůbec od skutčnosti, kdo za ANO stojí, estébák, komunista, co ze soukromé půjčky nakoupil Agrofert (ve skutečnosti černé konta StB) a jeho zisk je nižší než dotace, které dostává.

J. Vyhnalík 3.10.2013 16:50

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

To je jenom povrchní pohled a jedna stránka problému, kdyby to bylo tak jednoduché, tak by inflace opravdu nebyla velký problém.

Problém je, že peníze přestanou pak fungovat jako vodítko při plánování podnikání a tím přestávají plnit jednu ze svých funkcí.

Není náhoda, že v Jugoslávii a Itálii platila jako druhá měna DM a v Mexicu USD. Pokud byznys nemá spolehlivé kritérium efektivity, nemůže prostě efektivně fungovat. Nelze porovnávat efektivitu krátkodobých a dlouhodobých investic. Rostoucí inflace, znamená i tlak na růst mezd a opět tedy ztěžuje odhadnout návratnost investic. To samozřejmě dále prohlubuje tlak na to, aby nikdo neinvestoval do hi-tech projektů v takovýchto zemích a tlačí tak tyto země ještě silněji do role montoven.

K. Pavlik 3.10.2013 16:27

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Tisknuti penez zase neni takova katastrofa - je to proste jen jina forma dane. Viz Jugoslavie a Italie meho mladi, Mexiko poslednich nejmene 50 let - kdyz mel nekdo dinary,liry nebo pesa tak si za ne holt neco koupil - hajzl papir kdyz byl chudy, marky ci dolary kdyz byl bohaty. Penize jenom prestaly mit dlouhodobou hodnotu.V Indii lide skladuji zlato.

J. Vyhnalík 3.10.2013 15:57

Re: Už dost

Vy máte pocit, že autor hájí Babiše? On pouze poukazuje na to, kde se bere podpora Babišova podnikatelského politického projektu ANO. To podpora mezi lidmi je, včera jsem si to vyzkoušel u jejich předvolebního stánku, kde jsem se pokoušel diskutovat s lidmi, kteří se chystají Babišovi dát hlas. Na první pohled se vesměs jednalo o mohovité a úspěšné lidi, kteří by nejspíš levici nikdy nevolili.

Jiná věc je, že Babiš nejspíš není schopen své sliby splnit, ale jeho voliči, podobně jako voliči VV nebudou nadávat sobě, ale politikům.

J. Vyhnalík 3.10.2013 15:52

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Píšete nesmysly. Peníze jsou v podstatě poukázky na hodnoty, které společnost vytváří. Čím více peněz natisknete, tím méně hodnoty na jejich jednotku připadne. Říká se tomu inflace. Jinými slovy vlády, které tisknou nové a nové peníze fakticky okrádají všechny, kdo si snažili vytvořit finanční rezervy a nutí je peněz se co nejrychleji zbavit. Krátkodobě to rozhýbe trh, ale dlouhodobě to vede k neefektivnímu fungování ekonomiky, protože peníze se stávají nevěrohodnými a veškeré podnikání ztrácí zpětnou vazbu pokud jde o vytvářené hodnoty. V takovém případě jsou podnikatelé bezradní a stát jim pak rád pomůže pomocí závazných plánů.

Jinými slovy tisk peněz nad reálný ekonomický výkon a zadlužování jsou prvním krokem k centrálně řízené ekonomice a je pak už jen věcí politiků, zda to otevřeně přiznávají, jako to dělali v bývalém socialistickém bloku, nebo zda to skrývají za válečné úsilí, jak to dělal Hitler, nebo konečně, zda to řeší regulací bank, jak to dělá EU a stále více i USA. Výsledkem je neefektivní a na politických rozhodnutích závislá ekonomika.

J. Kuka 3.10.2013 15:36

hehe ...

Takze byvaly komous a STBak babis je se svym populistickym programem a dotacnimi zajmy pravicak ? Tak to jsou Putin a komousi v cine take pravicaci , co ?

R. Langer 3.10.2013 12:30

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Tak to si opravdu nemyslím. Sice chápu, jak to myslíte, ale tak jednoduché to nebude.

P. Brodský 3.10.2013 11:35

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Kdyby místo války zbraně sešrotovával, byl by na tom ekonomicky lépe.

P. Brodský 3.10.2013 11:30

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Bankrot by potřeboval udělat jedině v případě, že by si půjčoval cizí měny. Pro dluhy v markách nepotřeboval dělat bankrot, neboŤ měl na marky tiskárnu. Stejně tak nepotřebovalo dělat bankrot komunistické Československo.Mohl by dělat pouze inflaci anebo, při pevných cenách nedostatek spotřebního zboží. Což také dělal. A válka mu moc spotřebního zboží nedodala.

R. Langer 3.10.2013 10:59

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

No pokud plánujete v dohledné době dobyvačnou válku, pak je tato strategie velmi účinná, s tím souhlasím. ;-)

R. Langer 3.10.2013 10:57

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Kalouskovi přece odjakživa nezáleží na tom, kde peníze vznikají (to on zřejmě vůbec netuší), ale zato mu zatraceně záleží na tom, kolik nám jich sebere pro sebe a své soudruhy... ;-)

R. Langer 3.10.2013 10:54

Re: Bobo a Babiš nejsou pravice !

... nemluvě o tom, že on dokonce komoušem přímo byl.

R. Langer 3.10.2013 10:52

ODS vyklidila pozici lídra pravice tím,

že se stala levicovou stranou, a že ji nahradí levicový socfašounek Babiš je tedy docela možné.

Z. Švrček 3.10.2013 10:12

Vážený pane.

Babiš dosáhl svého majetku tím, že podplácel, kde se dalo, nalepil se na stát a bral dotace, kde se dalo, že podporoval lobby ve prospěch kšeftů, které chystal (řepka atd.) a zase korumpoval kde se dlao a na dotacích - tedy z dańových peněz -  žije dodnes a koupil si za ně další korupční potencionál - media. To že je pravičák? To že je poctivé úsilí? Nedejte se vysmát. Nepochybuji ovšem, že mu dostatk voličů, kterým stačí slíbit, protože dostatečně nepřemýšlejí nad stavem věcí, nad činy ani nad jejich důsledky, nahází své hlasy a on jak správně říkáte "zase bude u toho". Byl u toho v pozadí, skrytě, nyní bude zjevně.  

P. Lenc 3.10.2013 8:47

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Ano, byl to model socialismu dovedený ad absurdum.Reálný státní bankrot hrozil Německu již v r.1937, zabrání Rakouska o rok později bylo z hospodářského hlediska nevyhnutelné.

K. Frauknecht 3.10.2013 7:54

Zarazit??

Komu patří Lidovky?? :-)))

Já bych zůstal v klidu.

A. Bocek 3.10.2013 7:13

Bobo a Babiš nejsou pravice !

První se zapletla s komouši , ten druhý jde do politiky bránit svůj řepkový a zemědělský dotační byznys.

J. Vavruška 3.10.2013 6:33

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Jenomže Hitler pak v důsledku toho musel přepadávat sousedící státy, protože jeho státní kasa byla bankrot. Nehledě na to, jaké měl v hlavě plány a jak to navenek zdůvodňoval, kdyby nezačal postupně zabírat země Evropy a konfiskovat jejich státní i soukromý majetek, skončila by "tisíciletá říše" po osmi letech státním bankrotem a hospodářským rozkladem.

J. Vavruška 3.10.2013 6:30

Už dost

Nedaly by se tyhle babišovské PR články konečně zarazit? Je to každý den stejné: rozpatlá se nějaká lež nebo polopravda a na konci se napíše, že Babiš to dělá dobře.

Už mě to štve. Prosím redakci NP, aby s tím buď skončila, anebo aby každý den přidala jeden PR článek o všech ostatních stranách ve volbách.

Děkuji.

K. Pavlik 3.10.2013 2:42

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Tak to funguje v mikrosvete ktery si Ceska republika peclive udrzuje . Na Slovensku diky Euru to tak fungovat nemuze. Tam ta emisni banka (pokud se tak na Slovensku jmenuje) musi nekde ty penize nejdrive sehnat. V Recku je musi nejdrive vyzebrat.

P. Brodský 3.10.2013 1:29

Re: V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Selským rozumem vybavený politik se mimo jiné pozná tím, že je přesvědčený, že v makroekonomii platí stejné zákonitosti jako v domácnosti či v soukromé firmě. Baťa za velké krize radil vládě ČS republiky aby snižovala státní výdaje a oni ho poslechli. Výsledkem bylo pochopitelně prohlubování krize. V sousedním Německu to dělali nacisté přesně obráceně.Vyráběli tolik zbraní, že nejenom zlikvidovali nezaměstnanost, ale neměli ani čas na výrobu žrádla.

P. Brodský 3.10.2013 1:12

V současném keynesiánském světě vznikají peníze v emisní bance

Emisní banka(ČNB) je půjčuje komerčním bankám za věrohodný slib ůroků, ty půjčují soukromým subjektům a ČNBjim dovoluje, aby půjčovali nějaká procenta navíc a když jim schází hotovost, tak jim ji dodá. Tím pádem je v oběhu dlouhodobě čím dál víc peněz, hotovostních i ůvěrových. To múže být i dobře i špatně. Přibývají li peníze moc rychle, dochází k inflaci a tzv. přehřátí konjunktury.Přibývají - li peníze přílišm pomalu, dochází k tzv. deflační krizi. Existují ovšem experti jako náš Kalousek, kteří dokáží vhodnou kombinací vysokých daní a malých výdajů (podařilo se to také v USA v 70.letech, když klesly státní výdaje v důsledku skončení Vietnamské války) vyrobit tzv. stagflaci to zn. pokles HDP a zároveŇ inflaci. Nejčastěji stagflaci vyrábí makroekonomičtí analfabeti, kteří věří, že peníze vznikají mezi lidmi. Tomu ovšem nevěří ani Kalousek. Ten to jenom předstírá, protože tomu věří kníže a selským rozumem vybavený volič. A samozřejmě autor tohoto článku.