10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

GLOSA: Maturita z matematiky

Čeština je krásná řeč a kamkoliv příjdete, všude jí rozumí. Není lepší řeči, taková lahodná atd. atd. Proč právě mateřština musí být všude na světě, u všech národů, předmětem takovýchto připitomělostí, to mi zůstává záhadou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plíva 11.3.2017 8:40

Státem garantované školství nestojí za nic.

Státem garantované školství stojí jen spoustu peněz. Podle Valachové je maturita něco jako výstupní kontrola polotovarů než vstoupí do dalšího opracování.

Matematika nebo čeština nebo logika nebo bůhvíco. Kdo má určovat, co se má učit? Státní úředník? Státní úředník rozhodne a ostatní se musí podřídit. Když rozhodne špatně, nenese za to rozhodnutí žádný trest. Je třeba, aby se na všech školách učilo totéž? Nemá si každá škola určovat sama, jestli bude studenty zkoušet nebo ne a z čeho? Zaměstnavatel si umí vybírat zaměstnance, i když nebudou mít nějaké certifikáty, protože za svá rozhodnutí může být tvrdě potrestán. Vysoké školy by se také obešly bez státních certifikátů, kdyby nebyly financovány státem a byla mezi nimi možná konkurence.

Suma sumárum: Stát nemá garantovat vzdělávání, má ho jen umožňovat.

R. Szewczyk 11.3.2017 9:23

Re: Státem garantované školství nestojí za nic.

souhlasím, ačkoliv tím pádem by to chtělo pozměnit jiné zákony, například, kdo se prohlásí za doktora ať je doktor bo se vzdělal sám, ovšem, když pacient zemře , bude onen doktor popraven, podobně elektrikář, když blbě zapojí elektriku a dům vyhoří, bude upálen, kdo napeče tvrdý chleba, bude bit až mu změkne ......

J. Plíva 11.3.2017 11:02

Re: Státem garantované školství nestojí za nic.

Zákony je třeba změnit. Soukromé vysoké školy by si mohly vydávat své "certifikáty", jako třeba v USA a jinde. Zaměstnavatel se nebude koukat , zda má někdo maturitu, ale zeptá se na které škole konkrétní uchazeč studoval. Školy si mohou budovat svou pověst. Pacienti umírají lékařům i u nás. Když někdo peče tvrdý chleba, přijde o zákazníky.

J. Jurax 11.3.2017 18:04

Re: Státem garantované školství nestojí za nic.

Jenže pověst školy se buduje mnoho desetiletí - a ještě k tomu budování pověsti musí být příznivé společenské klima ...

Ono nejde si říct založím v Kardašově Řečici něco jako Harrow a Eton dohromady, dát si inzerát do novin a studenti se ještě letos jen pohrnou a jejich rodiče budou natvrdo cálovat tučné sumy - ekvivalent 16 000 Ł za semestr ...

V. Vaclavik 11.3.2017 9:54

Re: Státem garantované školství nestojí za nic.

Obrovsky souhlas, az na to posledni - stat by vzdelavani nemel stat v ceste, nemel by se do neho vubec plest.

Ale to je neco z daleke budoucnosti, dnesni lid je na uvedomeni si te absurdity statniho skolstvi, dokonce se svym vlastnim ministerstvem jako soucati vlady zeme, moc primitivni v demokratickem, tedy vetsinovem a to obrovsky vetsinovem smyslu.

J. Plíva 11.3.2017 11:12

Re: Státem garantované školství nestojí za nic.

Myslím to tak, že pokud je v ústavě něco jakože se stát má starat o školství, neznamená to, že má určovat, co se má učit a kdo to má učit. Kdyby se zavedly vouchery, jak navrhoval Milton Friedman, byl by myslím naplněn i ústavní požadavek. Stát by jen rozdával tyto poukázky rodičům a ti by měli svobodu vybrat si školu včetně základních škol. Tyto poukázky by školám proplácel stát. Tento systém by vytřídil školy podle poptávky rodičů. No ale stejně by asi musela být zrušena povinná školní docházka - tedy zásah do ústavy.

V. Vaclavik 11.3.2017 11:25

Re: Státem garantované školství nestojí za nic.

No tak da se zavest vselicos, jestlize se spokojime jit jen na pul cesty k opravdu soukromemu skolstvi - treba ty poukazky, ktere predjimaji existenci starajiciho se, pecovatelskeho statu, ktery sebere aby mohl socialisticky prerozdelovat a je posetile ocekavat, ze takovy stat udela nejakou vyjimku, jako treba nejake poukazky, takove ocekavani naplnuje mozna sny neplodnych ideji pravicaku, ale do realneho sveta se to nikdy nemuze dostat (no, leda tak snad s nejakym Trumpem, clovek by nikdy nemel rikat nikdy).

To o te povinne dochazce mate dobry postreh. Ono vsechno je jedno s druhym, proto vposledku nejde uspesne michat socialstickou a soukromou spolecnost, lze si na tu soukromou jen hrat.

F. Houžňák 11.3.2017 8:26

Pane Plzák, argumentujete pro správnou věc, ale

docela blbě. Dva příklady: kolik lidí mluví na světě česky, je pro maturitu zcela nepodstatné, protože je to jazyk v Čechách obecný a jeho řádné zvládnutí (včetně těch literatur atd.) vypovídá prostě o inteligenci a vzdělání jedince. Samozřejmě by bylo možné dělat maturitu míst z češtiny třeba z finštiny, to by proselo pole daleko víc, ale bylo by to pro život v Čechách na houby. Druhý příklad, z matematiky: že houska stojí o 33% víc, je pro běžné uvažování a běžný život nepodstatné, podstatný je ten padesátník. Neplatíme totiž nějakými procenty z platu nebo příjmů, ale absolutními částkami. Vy, když si kupujete buřta, si přepočítáváte, kolik to je procent z vašeho platu? To bych chtěl vidět.

J. Hruška 11.3.2017 9:15

Re: Pane Plzák, argumentujete pro správnou věc, ale

Pane Houžňáku i ostatní, o inteligenci a vzdělání vypovídá daleko více zvládnutí celosvětového jazyka a symboliky matematiky než jazyka "cizího". Váš padesátníkový příklad skutečně vypovídá o Vašem vzdělání, to bych chtěl vidět. Ještě připomenu Leninovo heslo: "Učit se, učit se, učit se!" Nezdar.

Nevzdělanost je poukázka na zotročení.

F. Houžňák 11.3.2017 15:03

Opět tyhlety podivné, hloupé, samolibé these,

zvládnutí celosvětového jazyka nevypovídá o inteligenci a vzdělání lautr nic, i ten nejhloupější a nejnevzdělanější Kostarikán se naučí mluvit španělsky plynně. Abychom se vrátili k Čechům, pokud jste se narodil a vyrůstal v Čechách, tak bude vaše "zvládnutí celosvětového jazyka" (třeba čínštiny nebo angličtiny), přinejmenším v jeho mluvené podobě, vždycky pouze více či méně rudimentární a každý čínský či anglický domorodec to pozná okamžitě, jakmile otevřete zobák. Můj padesátníkový případ odráží život, vy vždycky přepočítáváte cenu karfiólu v samoobsluze při nákupu na procenta ze svých příjmů? A to příjmů měsíčních, ročních nebo příjmů od posledního nákupu? To na vás musí být ale pohled. Děláte i něco jiného než ty neustálé přepočty? Und wie viele Fremdsprachen sprechen Sie? Just tell us, pour nous faire rire. En castellano, por favor.

P. Rudolf 11.3.2017 8:22

Vážený pane

důležitost matematiky nikdo trochu rozumný nezpochybňuje, ale deklasovat češtinu na to, že se jí nikde ve světě nedomluvíte, je neuvěřitelné nepochopení jejího významu.

Čeština je pro nás Čechy jazyk mateřský, čili ten nejkrásnější na světě, neboť nás ji skutečně učily naše milované maminky. Čeština je zároveň vstupenkou do civilizovanější společnosti, neb je na první poslech zřejmé, kdo je vzdělaný a kdo buran, stejně tak, jako je cizí jazyk vstupenkou do světa.

Není na světě nic důležitějšího, než jazyk. Tím se totiž lidé domlouvají. Matika přijde až pak.

S. Netzer 11.3.2017 8:47

Re: Vážený pane

Pěkně řečeno.

J. Schwarz 11.3.2017 8:51

Re: Vážený pane

Kdybyste vy nesouhlasila s panem Rudolfem tak to by byl opravdu div... ovšem ke komunikaci nepotřebujeme ausgerechnet češtinu. Co tak maturovat z čínštiny? Vždyť češtinu obrozenci skoro "vymysleli" a mnohý z nich byl vlastně němec / Jungmann např. /.

J. Hruška 11.3.2017 15:58

Re: Vážený pane

Matika přišla nejdřîve. Jiź novorozenec pozná, že prsa jsou 2.

J. Lepka 11.3.2017 10:42

Re: Vážený pane

Zvládnutí středoškolské matematiky ( aspoň na průměrné úrovni )vás naučí m.j. logicky myslet, tím ovšem nehodlám omlouvat jedince pyšnící se sice akademickým titulem, leč neschopnými aplikovat shodu podmětu s přísudkem. A že jich poslední dobou je, dokonce i mezi novináři.

P. Sulc 11.3.2017 1:46

S tou cestinou, to je opravdu tak.

Nasi predkove, jen trochu vzdelani, mluvili nemecky a vsude po Evrope se slusne domluvili. Pak ''buditele'' vynalezali nova slova pro zastaralou, nevyvijejici se cestinu a naservirovali nam ji jako bajecnou, moderni rec. Ale ted se uz Cech ve Vidni ci Drazdanech nedomluvi, brblanina maleho naroda nestoji za to, aby se ji nekdo ve svete ucil, snad krome podivinu, kteri se uci trba i krovackou mlaskavou rec. Ted Cesi mohou ''hltat'' vysledky nemecke vedy, techniky a kultury uz jen v prekladech, jsou-li k disposici. Cesi se tak sami odstrihli dobrovolne od kultury 10x vetsino naroda. A ta libozbucnost? Mnohem hezci je polstina ci slovestina, dokonce i videnska nemcina, tam mi kolegove v praci rikali, jak jim cestina pripada tvrda. Ale pravda, pouzival jsem hodne slov, kde bylo ''R''. Skoda, ze vsechny ty Palacke, Jungmany, Dobrovske, Safariky atd nevzal vcas cert.

F. Houžňák 11.3.2017 8:28

No a americký Sulc, třesa se přitom sulcovitě

po celém těle, z toho do dneška nespí. Že sem nepíšeš englicky, Sulc, abysme se taky pobavili, jak nezvládáš pořádně ani tu angličtinu.

J. Hruška 11.3.2017 8:31

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

Geniálně ubohý Pavel Šulc si nevšiml, že každý uzurpátor moci či diktátor nejprve vyžaduje a pak prosadí aby se mluvilo jeho jazykem. Jazyk, řeč člověka je projevem a konečně i garantem jeho osvobození a svobodného vývoje.

Na počátku bylo slovo, to slovo bylo Bůh .. atd. Josef.

V. Kopta 11.3.2017 8:36

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

Nikdo vám nebrání mluvit jenom německy...vždyť Němcům tu libozvučnost závidí celý svět :-). Problém je že dneska se ani tou němčinou ve světě nedomluvíte, tak nevím jak se s tím emocionálně vyrovnáte. Německy mluvící CZ je jen asi 10x víc než česky mluvících, tak že je to asi 1.5% světové populace čili prakticky nula nula nic...jestli je to 1% nebo desetina procenta je už jedno. Kdyby němčinu vzal čert, a celá Evropa mluvila anglicky tak by to bylo o dost lepší...

I. Babková 11.3.2017 9:14

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

Každý jazyk je svět sám o sobě. Každý je výpovědí o tom, jak se určitá komunita vztahuje k okolnímu světu. Některé jazyky jsou zvukomalebné a jakoby přímo stvořené pro operní tvorbu, jiné vržou a skřípají jako vozy chrabrých husitů. Vyvyšovat jeden jazyk nad jiný je velmi pošetilé. Rodný jazyk má pro svého nositele mimořádný význam, jeho prostřednictvím realizuje své lidství ve světě (zní to trochu pateticky, že?). Kálet na vlastní jazyk, je jako kálet na vlastní matku.

J. Lepka 11.3.2017 10:53

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

Milý pane Sulci /pravděpodobně tedy Šulci, ale to byste musel být ochoten nainstalovat si do počítače českou klávesnici/ unikl vám prostý fakt, že ještě před sto lety byla celosvětovým jazykem francouzština, dokonce jazykem diplomatickým. Pravda, Francouzi se doposud z té ztráty nevzpamatovali, nejvíce je hněte, že ji nahradila angličtina, přičemž oba jazyky mají stejné kořeny a to jen od středověku. Faktum je a faktem zůstává, že amgličtina je tím jazykem ve kterém si dnes přečtete výsledky německé vědy a kultury, němčina zůstává středoevropským jazykem a nikdy svůj stín nepřekročí, tuplem když ji i na domácím hřišti vytlačuje turečtina.

J. Jurax 11.3.2017 18:15

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

"... že ji nahradila angličtina, přičemž oba jazyky mají stejné kořeny" - míněna francouzština ... inu, nejsem lingvista, ale kdysi dávno mne učili, že francouzština je jazyk románský, kdežto angličtina germánský. Společné kořeny snad mají, ale hodně hluboko, snad v protoindických jazycích nebo tak nějak ... to by měly společné kořeny i z češtinou ...

Ale jinak souhlas.

B. Volarik 11.3.2017 21:26

Re: Nejsnadnější jazyk na světě....

Nejsnáze naučitelný jazyk musí být čínština....přece jí mluví každý šestý člověk na světě!

J. Jurax 11.3.2017 21:42

Re: Nejsnadnější jazyk na světě....

Dovolil bych si upřesnit - nejsnadněji naučitelné písmo je čínské - píše jím každý šestý člověk na světě.

Neboť jinak čínština je skupina příbuzných, ale v mnoha případech vzájemně nesrozumitelných jazyků, jimž se zde říká dialekty. Čínské znaky jsou logogramy, v dialektech různě vyslovované, ale mající stejný význam.

Číňané se ne vždy čínštinou domluví, ale vždy se jí dočtou ...

P. Sulc 12.3.2017 4:20

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

Jiste, anglictina zacala vladnout ale az po valce, nicmene Cesi znali nemcinu staleti. Dodnes je mnohem vice dulezite vedecke a technicke literatury v nemcine, nez v cestine, stejne jako pred 100 lety, jenze dnes je to Cechum prd platne. A pokud Cesi delaji v cizine, jdou nejvice do Nemecka ci Rakouska, proste hned vedle. Tam si mohou rici anglicky o kafe, ale budou-li muset, treba lekari, vyplnovat nejaka lejstra, anglictina jim nepomuze, nemcina ano.A ta anglicka literatura take neni moc platna, protoze ac vice Cechu zna anglicky dnes, nez v 89 roce, zdaleka neni narod na urovni skandinavcu, kteri mluvi temer bez rozeznatelneho akcentu. A pokud, vzacny pane Lepku, budete studovat orientalni reci, blizkovychodni i ty vzdalaene, asijske, ci reci davno mrtve, ani ta anglictina vam nebude moc slouzit, pak budete muset znat nemecky, francouzky i anglicky, pokud chcete mit nejakou uroven.

Z. Lapil 12.3.2017 10:19

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

Francouzština, němčina, angličtina... Ono se to mění. Říkám si, že bych se mohl naučit pár základních čínských frází, čistě ze zdvořilosti.

Budete se smát, ale za dob bolševických (přinejmenším perestrojkových) byla pro vědce (zdroj: matfyz) nutností ruština, protože jen přes ruské překlady se člověk dostal k západní literatuře.

P. Sulc 12.3.2017 23:38

Re: S tou cestinou, to je opravdu tak.

Smat se nebudu, mate pravdu. Obrovsky narod mel potrebu prekladu za zapadnich jazyku, nejake super vedecke dilo se nedalo prelozit do cestiny a vydat v poctu deseti vytisku. Ale i na tom je videt, o co Cesi prisli, kdyz si zavedli cestinu misto nemciny. A co se cinstiny tyce, no, zatim cinsko-polska hranice neexistuje, ale asi to dlouho trvat nebude. Takze by tu cinstinu mohli pomalu ve skolach zavadet.

P. Dvořák 11.3.2017 1:16

Z toho se bude fakt maturovat?

Zejména poslední odstavec je výživný. "Jestliže Lidl, Kaufland nebo kdokoliv jiný zdraží . . . "

Nejsou procenta a trojčlenka učivo tak někde na úrovní šesté třídy, nebo-li první třídy "měšťanky"?

To opravdu maturanti budou před komisí řešit "Když jeden traktorista zorá pole za tři dny, za kolik dnů ho zorají dva traktoristé?"

P. Sulc 11.3.2017 1:37

Re: Z toho se bude fakt maturovat?

Nejdrive za 4, v nejlepsim pripade. Budou furt kecat u piva.

J. Jurax 11.3.2017 18:18

Re: Z toho se bude fakt maturovat?

No, možná budou - a na některých typech škol také skýtajících "maturitu" možná ani nevyřeší ...

A lepší otázka je "Když jeden traktorista zorá pole za tři dny, za kolik dnů ho zorá dva a půl tisíce traktoristů?"