1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

GLOSA: Mají Slavníkovci nárok na svůj stát?

Před tisíci lety na pravém břehu veletoku Labe byl vyvražděn rod Slavníkovců. Nevím, jestli je zdokumentováno, kdo přežil (někteří třeba byli na lovu či na služební cestě), ale přesto by se příslušnost k tomuto kmeni určitě dala moderními metodami ověřit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 3.1.2017 11:55

Pokud Izraelité porazili 35 "králů," lze z toho

dovodit, jak velká mohla být jejich "království."

J. Sova 3.1.2017 10:50

Re:

Na poušti nebloudili 40 let. Ta se dá přejít volným tempem se stády za několik týdnů. Robert Ingersoll napsal:

"Mnoho století po tom, co vůdce Mojžíš zemřel, mnoho století poté, co zemřeli jeho následovníci, byl napsán Pentateuch, dílo mnoha autorů a aby mu byla dodána vážnost a autorita, tvrdilo se, že jeho autorem byl Mojžíš.

Dnes víme, že Pentateuch nenapsal Mojžíš. Vzpomínají se v něm města, které za Mojžíšova života neexistovaly. Vzpomínají se v něm peníze, které se razily až staletí po Mojžíšovi smrti.

Mnoho z Mojžíšových zákonů se nemohlo vztahovat na poutníky v poušti - například zákony o zemědělství, o obětování volů, ovcí a holubic, o tkaní plátna, o zlatých a stříbrných ozdobách, o obdělávání půdy, o sklizni, o mlácení obilí, o domech a chrámech a o mnoha jiných věcech, které nebylo možné aplikovat na pár hladovějících poutníků, potloukajících se po poušti a skalách."

J. Lepka 3.1.2017 11:08

Re:

Setkal jsem se už docela dávno s výkladem, že ve Starém zákoně kdysi dávno, při pouze ústním přenosu zaměnili měsíce za roky. To dává smysl jednak z hlediska přepočtu věku biblických patriarchů ( místo 900+ dojdeme k přijatelným 75+, což musel být tehdy vskutku patriarchální věk), jednak z pohledu tehdejších obyvatel, pastevců a kočovníků na astronomické vnímání a pojmenování času.

P.S. teď jsem si ověřil, že tento názor uvádí i Wikipedie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Metuzalém)

P. Vaňura 3.1.2017 11:38

Název "Palestinci" byl "vynalezen" až někdy

r. 1964, předtím to BYLI ARABOVÉ (speciálně před WW2 termín "Palestinci" neexistoval!).. Během nuceného (ze strany jiných Arabů!!!) pobytu v táborech se z nich opravdu stala sebranka, kterou nikdo nechce. Prakticky zničili prosperující Libanon, z Jordánska byli vypráskáni po pokusu o státní převrat a neslavně se projevili i v Kuwaitu během irácké agrese!

Představte si, že by Němci své soukmenovce odsunuté z východní, střední a částečně i ze západní Evropy nikdy nepřijali a museli bz dodnes žít v uprchlických táborech, napájeni nadějemi, že dobudou zpět území, kde žili předtím a tamní obzvatele vyženou nebo zlikvidují. A máte tady to, co dnes představují "Palestinci."

P. Burda 3.1.2017 11:56

Re: Název "Palestinci" byl "vynalezen" až někdy

Část Pelištejců jsou podel některých výkladů i Samaritánci - a to jsou "Židi jak poleno", jen oni sami (patrně pod vlivem toho, že jimi ostatní Židé opovrhovali) se mezi Židy nepočítají.

Ono asi dlouhodobě je slovo "[filistýny]" užívano ve významu "nechtěný".

K Vámi posané situaci došlo na jižním Slovensku.Někteří (většina) tamní obyvatelé jsou pro Slováky "zasr..tí Madiary" a pro Maďary "zpí..ní Česi" (jak my vysvětloval jeden z nich). Ani Maďaři ani Slováci je nechtějí přijmout za své (ale území by možná Maďarsko bralo).

P. Veltrubský 3.1.2017 23:15

Re: Název "Palestinci" byl "vynalezen" až někdy

Naprostý souhlas. Velkou měrou se na vynálezu palestinců podílel Jasir Arafat, který krom toho, že to byl pěkný parchant, nebyl vůbec hloupý. Když uznal, že politika "všechno nebo nic" není zrovna průchodná, začal s politikou postupných kroků (k témuž cíli), no a mít jako argument svůj " Palestinský národ", nebyl zrovna hloupý tah. Po válce za nezávislost (1949) bylo těch uprchlíků méně než milion, od té doby se ovšem zdatně množili a množí (přirozenou cestou i přistěhováním). Má to i zábavné stránky - když třeba v muzeu uvidíte "Palestinský národní kroj", který vznikl v padesátých letech ze židovského kroje otočením nášivek o 180 stupňů... Méně úsměvné je pak u nás v Suchdole vyslanectví neexistujícího státu neexistujícího národa.

P. Vaňura 3.1.2017 11:28

Vaše znalosti historie jsou vskutku nevalné, tzv.

Filštíni byli součástí velké MIGRAČNÍ VLNY, která krátce po roce 1200 před Kristem převálcovala většinu států východního Strědomoří a malé Asie (např. mykénské Řecko a říši Chetitů, abych vyjmenoval ty nejznámější). Udržel se pouze Egypt Ramesse III, ale při takovém nasazení prostředků, že se z toho ekonomicky už nevzpamatoval. Filištínů bylo mnohem méně, než Izraelitů, ale disponovali pokročilejší technikou (železo, válečné vozy). Po jejich porážce byli přeživší patrně asimilováni.

P. Burda 3.1.2017 15:39

Re: Vaše znalosti historie jsou vskutku nevalné, tzv.

Diskutuji, neskládám státní zkoušky z dějepisu. Ale za věcné informace jsem vděčný a snažím se je ověřovat a vstřebávat.

Za takové informace, jaké jsou ve Vašem příspěvku tedy DĚKUJI!

Jen ta poslední věta se dá vyložit tak, že vyhráli Pelištejci (Goliáš) i tak, že vyhráli Izraelci (David). Tam je ověření, trespektive ujasnění, nutné.

J. Pospíšil 3.1.2017 4:38

Já bych postupoval obráceně.

Já bych slavil, tak jak to děláme se sv. Václavem slavná vraždění a porážky, máme jich v dějinách víc, než usmíření a vítězství.

Tak třeba vyvraždění Slavníkovců by mohlo být dnem sjednocení a vyvraždění Vršovců dnem soudržnosti.

Anebo tak nějak či obdobně.

Neudělejme tu chybu, co udělali na Ukrajině, že bychom chtěli jazyk, kterým se mluví na Slavníkovsku, zrušit jako státní jazyk.

Jo a ještě bych naopak zrušil kraje, protože se neosvědčily a jsou drahé a pak na Slavníkovsko nezbývá dost peněz, kvůli kterým by chtěli tamní v Česku zůstat.

P. Burda 3.1.2017 8:00

Re: Já bych postupoval obráceně.

Takže, ve vztahu k hlavnímu tématu článku:

Navrhujete, aby pásmo Gazy bylo opět egyptské (mám ho tak ve všech mapách z 20. století, co jich doma mám), a "Západní břeh" aby patřil stejně tak Jordánsku - ať si s Filistíni poradí Arabové.

Kdo ví, proč se Egypt vcelku bez řečí vzdal Gazy a Jordánsko "Zajordání". Jestli to není tím, že o ty OSN tak milované Palestince nestojí!

S. Kalužík 3.1.2017 0:35

Celý článek je poměrně trapný,

ale veřejně se přiznávat, že píši o něčem - o Slavníkovcích - a přtom o nich skoro nic nevědět - viz pasáž o případných přeživších - to je ale opravdu trapné. Slyšel jste někdy třeba o sv. Vojtěchovi?

J. Brunner 3.1.2017 1:38

Re: Celý článek je poměrně trapný,

Pravděpodobně o něm slyšel, když ho má v článku na obrázku. Trapné přehlédnutí.

A. Richter 3.1.2017 1:44

Re: Celý článek je poměrně trapný,

Já ano. Nejoblíbenější polský svatý: když se narodil tomu havířovi první syn, ptali se jej, jak se bude jmenovat. On se na chvíli probral z vodkového oparu a řekl:" Niech bendžie temu Wojtek. ".

:::: *8-D

P. Burda 3.1.2017 8:03

Re: Celý článek je poměrně trapný,

A byl (dnes svatý) Vojtěch opravdu jediný? Autor naznačuje, že přeživších mohlo být více, jen neměli dost velký význam (nesloužili zrovna v Polsku mši, kněží bývali vážené osobnosti) na to, aby je kronikář zachytil. Určitě i Slavníkovci měli v rodu takové, co "chodili do práce" - lovili, obchodovali ... a velmi pravděpodobně i v onen den.

V. Novák 3.1.2017 9:12

Re: Celý článek je poměrně trapný,

Ten druhý na fotce je Radla (Radim, Gaudentius), bratr Vojtěcha a první arcibiskup v Gniezdnie.

A Soběslav byl "na služební cestě" za účelem pobíjení pohanských Slovanů na východě. Samozřejmě s družinou.

S. Kalužík 3.1.2017 10:46

Re: Celý článek je poměrně trapný,

Ano, Váš výčet je asi nejpřesnější, pravděpodobně vycházíte z Dvorníka, ale to není podstatné :)