25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Knoflíková válka

Dnešní můj den s covidem začne trochu jinak, než dny minulé. Podle posledního výnosu vládních institucí se s našimi pejsky smím pohybovat výhradně uvnitř hranic katastru obce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 4.3.2021 7:04

Zpět na zem, stále direktivneji nám vládnou státní byrokracie úzce spojené s korporacemi. Říkalo se tomu fašismus, měl by se ten termín opět začít používat.

Z. Lapil 4.3.2021 9:52

Nevím, jestli fašismus je to správné slovo pro směřování EU; spíš bych řekl, že ne, ale upřímně - dnes nejspíš nebudu mít čas to rozebírat. Tuším ale, kam tou úvahou směřujete a nejsem úplně proti.

Velké Kulaté Razítko je sice rekvizita scifistická, ale jako zosobnění zvrhlé byrokracie mi připadá naprosto přesné.

Zvrhlá byrokracie: pro účely svého příspěvku ji definuji jako byrokracii, která přestala být dobrým sluhou, a stala se zlým pánem.

J. Nevrkla 4.3.2021 10:37

Já bych roli mocných korporací nepodceňoval. Jsou schopné odstřihnout od veřejnosti i amerického prezidenta.

Z. Lapil 4.3.2021 11:01

S tím souhlasím, ale JENOM s tím. Wikipedie: "Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, sociální darwinismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky, v němž soukromé vlastnictví musí sloužit kolektivnímu prospěchu."

V EU nevidím především vůdcovský princip (místo toho vidím rozplizlost vedení, kdy evropská "vláda" vydává směrnice k dotvoření schvalujícími parlamenty), místo sociálního darwinismu vidím těžkotonážní sociální systém, dotace skoro na všechno a hysterickou snahu šílenců o rovnost kdekoho s kdekým, místo militarismu pacifismus (neplnění závazků NATO i snahy o zákaz vlastnictví zbraní), tak snad jen ten kult modernity, bude-li kdo ochoten uznat, že green deal je kult a ne výplod byrokracie vymknuvší se z rukou.

Čímž nechci říct, že EU nesměřuje k totalitě. K totalitě směřuje, k fašismu nikoliv.

O USA bych to úplně takhle netvrdil, ty mají k fašismu možná blíž, ale rozhodně taky dost daleko.

J. Nevrkla 4.3.2021 11:25

Nemyslím si, že historická definice fašismu je vhodná na dnešní poměry. Stejně jako se změnila definice liberální demokracie, kterou se nyní často honosí současné systémy. Vůdcovský princip zaniká, vůdčí ideje nikoliv. Teď je to především globalizace, multikulturalismus a jiné ismy, boj s klimatem, uhlíková neutralita, udržitelný rozvoj. Aby těchto cílů bylo dosaženo, vzrůstá moc byrokracie, která je posilována korporacemi na těchto idejích vydělávajícími. Přísná pravidla je zbaví levné konkurence, globalizace umožní získání levné pracovní síly v levných zemích na úkor lidí ze svých zemí. Sociální rozdíly ve společnosti dramaticky rostou, tím i společenské napětí. Proto je potřeba státní diktát posilovat. Aby se politika zásadně nezměnila, je třeba vytvořit systém umožňující falšovat volby. I to už se evidentně daří.

Z. Lapil 4.3.2021 11:39

Když já nesnáším posuny významů slov tak, aby bylo možno mluvit úderněji. Přívlastky (socialismus s lidskou tváří) i předpony (neomarxismus) beru.

Protože změnou významu se dobereme k tomu, že vy nebo někdo označí za fašistickou EU a bude mít pravdu (protože korporace a byrokracie) a někdo označí za fašistické celkem výrazně protievropské Maďarsko a bude mít taky pravdu (protože vůdce Orbán a nacionalismus).

Výsledkem bude, že oba mluvíme o fašismu a každý myslíme něco jiného, takže ani nepoznáme, jestli čirou náhodou neříkáme totéž.

J. Nevrkla 4.3.2021 11:52

Asi jsem se vrátil k původní kratke definici fašismu jako korporátního socialismu, to mi přijde výstižné pro současné směřování EU i USA. Naopak často užívané označení vlastenců či národních patriotů, kteří se nechtějí podřizovat nadnárodním strukturám, jako nacionalistů, považuji za účelove urážející. A to už vůbec nemluvím o označení za nacky.

V. Mokrý 3.3.2021 6:46

Astone, problém/sranda je v tom, že mnohdy hranice svého katastru obce, neznají ani obecní radní, natož aby byl vyznačen nějakými viditelnými orientačními body - potok, strom, atd..

P. Jirkovský 3.3.2021 7:44

Víš vůbec, kdy ty katastrální hranice vznikly a proč? Stačila taková malá sranda, jako kolektivizace v zemědělství a vyvlastnění polí a bylo po hranicích. Určitě pamatuješ rozorávání mezí s velkou slávou. Takže v terénu zřetelný hranice a viditelný body nejspíš už nebudou nikdy.

V. Mokrý 3.3.2021 8:26

No, nepovídej ?

Z. Lapil 3.3.2021 16:44

To zas ne, jednotlivé pozemky existují a každý z nich je v jednom katastru. Že ta hranice občas vede prostředkem pole nebo lesa, to je fakt, i když mám tendenci si myslet, že i rozorání mezí probíhalo vždycky v rámci jedné obce a jednoho JZD.

Technicky bych spíš měl starost o cesty či silnice, kde vede hranice prostředkem. To se bude blbě dodržovat předpis Jeďte vpravo. Nedej pámbu, aby člověk spadl z kola na nesprávnou stranu.

L. Hančar 3.3.2021 8:59

A vy ještě nevíte, že přechod hranice mimo strážené přechody je ilegální a bude trestán odebráním kovidpasu?

T. Kohout 3.3.2021 10:29

Zeměměřiči to snad znají, nebo vypočítají. Vzpomínám na zeměměřiče K. (Pořád vidím lidi, co tu Zemi přeměřují, pravda v poslední době o něco méně, než dříve.)

Z. Lapil 3.3.2021 16:37

Voni na to dnes maj družice.

R. Vacek 3.3.2021 3:31

K omezení viru potřebujeme vládu, která jedná a přijímá účinná opatření. Ale to musí vláda chtít. Pokud si vláda myslí, že nejlepší je promořovat, nikdo jí nedonutí aby jednala tak, jak je potřeba.

Namísto toho bude švejkovat, přijímat opatření o kterých všichni víme, že nefungují, že se nedají kontrolovat, mají spoustu výjimek.

A proč chce vláda promořovat? No asi opět někdo přišel a ten jí nakukal, že promořování je fajn.:-/

R. Langer 3.3.2021 5:42

Tak se nepromořuj, poseroutko. Nikdo ti totální lockdown nezakazuje. Já bych ti ho dokonce s radostí dopřál na měsíc o chlebu a vodě, určitě by to mělo skvělý vliv na tvůj zdravotní stav jak po duševní, tak po fyzické stránce, o tom nepochybuji. ;-D

R. Vacek 3.3.2021 6:42

Pravděpodobně máte problém s vnímáním toho, co se kolem děje. A není to poprvé. Už na začáku října se vám zdálo neuvěřitelné, že bychom měli na Nový rok oslavit 11000 covid obětí a dokonce jste se chtěl kvůli tomu sázet (viz poslední příspěvek + další stránka):

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/koronavirus-test-racionality.A201008_205811_p_spolecnost_wag/diskuse/9

A teď je to úplně stejné. Právě špatná rozhodnutí vlády vás vedou do života v pracovním táboře a vy zase nechápete. Správným přístupem vlády bychom měli život celkem normální a nenosili bychom ani respirátor, ani několik roušek přes sebe, když bychom šli do hospody.:-)

L. Písařík 3.3.2021 7:10

Mohl byste široké veřejnosti a taky mně oznámit, která rozhodnutí považujete za správná, čili, jak se vybabrat z téhle šlamastyky?

R. Vacek 3.3.2021 7:25

Už od loňského března je známo, že funguje to, co se zavedlo v některých asijských zemích a co jim umožnilo, že právě v březnu u nich pandemie skončila. Od té doby tam mají život s minimem omezení a šlapající ekonomiku. Srovnejte si to s námi, kam jsme to za rok dotáhli.

Potřebujete systém, který neobtěžuje ty, kteří dodržují pravidla, a který zároveň ztěžuje život těm, kteří karantenní opatření sabotují. Systém, který efektivně zabraňuje šíření viru. Ve zkratce je to vysvětleno (slovensky) třeba na:

https://www.youtube.com/watch?v=72AwJEYuzco

J. Fráňa 3.3.2021 8:19

Kterou konkrétní zemi máte na mysli? Která má minimum omezení a šlapající ekonomiku?

R. Vacek 3.3.2021 8:47

V podstatě všechny země, které používají funkční systém testování, trasování a karantény mají viru málo a tím pádem i život celkem v normálu (tedy pořádání hromadných akcí, děti ve škole, otevřené hospody). A proč to u nás nefunguje máte v odkaze:

https://www.nature.com/articles/d41586-020-03518-4

Pokud jde o ekonomiku, tak vliv na pandemii je třeba ve druhém grafu, kde je vidět, že tam, kde nechali hodně lidí zamřít na covid, si i více poškodili hospodářství:

https://ourworldindata.org/covid-health-economy

A potvrzují to i data z jiných zdrojů. Stačí si vyhledat a porovnat státy, která drží vir pod kontrolou a ty, které to nedělají:

https://tradingeconomics.com/euro-area/gdp-growth-annual

P. Hatina 3.3.2021 1:27

To je sice pravda, jenomže, pokud jak psáno "naši sousedi zavřeli hranice kolem nás, ty opravdové, státní", s tím že (jak ostatně i politiky slibováno) až se otevřou, tak za čas jedině s covid pasem, tak pak by se to mělo týkat i zelené hranice. Což by znamenalo nahnat masy vojáků a celníků na ty zelené hranice (po celé jejich délce), rovněž natrvalo, aby to tam strážili a i ty covid pasy kontrolovali a vyžadovali Plus pro jistotu, aby nemuseli stát pořád na každém metru, tam pro jistotu postavit plot z ostnatého drátu, a taky pár detenčních táborů pro přestupníky,,

Čeká nás fakt hezká budoucnost..;-(

L. Písařík 3.3.2021 7:12

Jsem jeden z těch, kteří vámi popisovanou budoucnost prožívali již v minulosti a přesto přežili.