29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

GLOSA: Kdy budeme Západ

Před očima mám plakát z doby těsně po převratu. Symbolicky vyjadřoval naši snahu „zpět na Západ“. Ten Západ, to byla jakási pevnina vysoko nad naší úrovní a na ni vedl žebřík a bylo na nás, abychom se po žebříku dostali nahoru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 16.9.2021 8:57

Moji příbuzní v roce 1968 utekli do USA a nyní jejich děti i s americkými manžely a manželkami utíkají zpět - takže mohu konstatovat, že jsme chváleni hlavně za dobré zdravotnictví a nepřítomnost viditelně zfetovaných, divně se chovajících a ozbrojených osob na ulicích a to ani v noci.

M. Šejna 16.9.2021 8:49

Pokud jde o migraci, tak Česko je první postkomunistická země, ve které roste počet obyvatel převážně díky emigrantům. A jsou to emigranti, kteří k nám přijeli pracovat nebo podnikat, nikoli pobírat sociální dávky.

V tomto pohledu jsme západnější než Západ.

L. Beneš 16.9.2021 9:12

Vidím kolem sebe také řadu těch, kteří sem přijeli chlastat a otravovat kolemjdoucí. A v noci dělají kravál.

M. Šejna 16.9.2021 9:28

Myslíte tím mladé turisty z Anglie a Dánska?

;-)

L. Beneš 16.9.2021 9:34

Ty také. Ti ale za tržbu obvykle zaplatí.

V. Novák 16.9.2021 9:39

To ovšem nejsou imigranti.

L. Beneš 16.9.2021 9:46

Ano. Ti si jenom přijeli levně ožrat držku a vytřepat pytlík.

F. Navrátil 16.9.2021 8:42

V sousedství už máme britskou, portugalskou a nizozemskou rodinu. Rodiče pracují a jejich děti chodí do českých škol. Už to začíná.

M. Šejna 16.9.2021 8:55

U nás je to podobné. Dvě ruské rodiny, co umí česky, dvě německé, jedna portugalská a jeden ital a senegalec.

Ani jeden z nich není na sociálních dávkách. Vsichni pracují nebo podnikají.

F. Navrátil 16.9.2021 9:41

A to nepočítám pracující slovenské rodiny, které se okamžitě asimilují, protože tam není ani jazyková, ani kulturní bariéra. Ale máme tu rodinu starousedlíků, kteří rotují mezi vězením, sociálkou a úřadem práce a pokud nedostanou své dáfky, pak je to rasizmúús!

M. Šejna 16.9.2021 10:41

Vzhledem k tomu, že tu řešíme přistěhovalce, není nutné tu řešit cikány.

P. Jaroš 16.9.2021 12:41

Právě cikáni jsou ukázkou nezvládnuté integrace kulturně příliš odlišné imigrace, ani po staletích se místnímu obyvatelstvu nepřizpůsobí pod jakýmkoliv režimem.

Ś. Svobodová 16.9.2021 8:18

Do naší vesnice s 300 domy se vrátili během posledních 2 let 2 rodiny. Jedna z Floridy, druhá z Marseille. Floridská z důvodu drahoty, francouzská nechce aby děti vyrůstaly ve strachu a šikaně.

V. Braun 16.9.2021 16:05

No vidíte, a mě se známý odstěhoval na Floridu, tak se to vyrovná.

J. Nevrkla 16.9.2021 8:04

První americkou univerzitu chtěl založit v Praze Soros. Ještě že mu v tom Klaus zabránil. Podle hlasování nohama na tom nejsme tak špatné, vždyť se po revoluci zvýšil náš počet obyvatel o asi 7%. V tom určitě budeme na předních místech světových tabulek. Muslimové naštěstí hledají lákavou budoucnost podle svých přání jinde.

O. Kozel 16.9.2021 7:05

Kdo by k nám nechtěl, jeden z nedalekého východu příkladně uspěl, vzdělaní lékaři a inženýři se nehrnou tlumočníci časem zmizí, zaslíbená země!

R. Langer 16.9.2021 6:37

Ta doba NENÍ DALEKO. Dejte na má slova, toho se ještě dožijete.

I. Pávek 16.9.2021 5:49

Ano pane Krásenský. Toto je mistrovsky napsáno.

Západem, dnešním západem, doufám nebudeme nikdy. Musíme sami vytvořit snesitelné prostředí, které bude vyvažovat práva, odpovědnost, svobodu, bezpečí, sociální prostupnost a zajištění pro potřebné. Nikdo to za nás neudělá. R^

R. Langer 16.9.2021 6:38

No, zatím se ještě držíme. To, co musíme usilovně dělat je to, aby to vydrželo alespoň tak, jak je to TEĎ! ;-€

J. Krásenský 16.9.2021 5:13

Západ nebudeme nikdy. Touha po "Západě" je stesk po něčem co snad i bylo, ale dnes je to dávno pryč. Je to romantická představa, kterou mají pamětníci diktatury proletariátu, zatím co ne pamětníci se hrnou na dnešní "západ" v mnohém připomínajícím časy minulé, se sílící tendencí je napodobovat. Ovšem už ani v sedmdesátých letech neodpovídal skutečný "západ" našim snům, jak o tom občas mluvil Josef Škvorecký z Hlasu Ameriky či Ota Ulč ve vzpomínkách (žije ještě?)

A musím vyvrátit další romantickou představu, že při "hlasování nohama" je vyjádřením touhy po svobodě. Migrace je v zásadě dvojí - za bezpečím a ekonomická. Ovšem ani uprchlíci před válkou a útlakem nezůstávají, pokud mohou, v první bezpečné zemi, ale míří do zemí s nejštědřejšími sociálními dávkami, do zemí, které jsou mají pevnou sociální síť, které jim zajistí zázemí a kde nebudou spát ani žebrat po ulicích, kde se jim dostane i kvalitní zdravotní péče a zajištění na stáří.

Nejde o touhu po svobodě, pokud ovšem svobodu nepředstavuje majetek. Nejde o touhu po svobodě, neboť se stěhují ze zemí, které jsou svázány o několik řádů menším množstvím zákonů, předpisů, vyhlášek a nařízení, než jejich cílové země (EU, GB, USA...) Jde o zajištění života pro sebe a své rodiny. Nic zavrženíhodného. Vždyť se vylidňují i východní státy EU.

Smutné je, že skutečně pronásledovaní - například křesťané z muslimských zemí nebo Číny, mají s udělením azylu větší potíže, než ekonomičtí migranti.

Západem, dnešním západem, doufám nebudeme nikdy. Musíme sami vytvořit snesitelné prostředí, které bude vyvažovat práva, odpovědnost, svobodu, bezpečí, sociální prostupnost a zajištění pro potřebné. Nikdo to za nás neudělá.

J. Jurax 16.9.2021 1:03

Kdy budeme Západ?

No, jestli je míněn ten dnešní zeleně blbnoucí, s kysličníkem bojující, k socialismu pílící, politicky korektní a cenzurující, svobodu myšlení potlačující, neschopný obrany před nežádoucí imigrací, zamuslimený, mnohopohlavní, před BLM rasismem poklekající a popírající vlastní hodnoty ... doufám, že nikdy.

I. Ruppeldt 16.9.2021 1:01

Nie je to nelogická myšlienka. Žijem na Novom Zélande a až tu som si uvedomil koľko toho máme spoločneho napr s Rakušanmi, Maďarmi, atď./Ten stav na emigráciu už v mnohých západných štátoch nastal. Zatial Švédi, Francúzi, atď radšej idú sem, lebo Zéland si ešte drží relatívne dobré renomé a tiež pre takých Švédov je prirodzené hovoriť po anglicky./Naviac ako pán Labaj správne podotkol, tak mnohí si stále o nás myslia, že sme niekde v stredoveku. Ale v podstate je to len dôsledok "skvelej" anglosaskej propagandy. Oni si vôbec totiž neprípúšťaju, že mená ako Mozart, Freud, Dvořák, Szillard, atď boli v podstate Stredoeurópania.

L. Beneš 16.9.2021 9:24

Na Novém Zélandu jsem nebyl, ale v Austrálii před 18 lety ano. Občas mě překvapí tamní vývoj. Tehdy jsem všude viděl jen evropské tváře a v přístavu v Sydney vyluzoval jeden Aborigine zvuky s pomocí provrtané větve. Boatmen končili na jakýchsi ostrovech. Dnes vidím v TV hodně tváří s kudrnatými vlasy a s černým plnovousem. Asi se tam něco změnilo. Také řada žen si oblíbila balit hlavu do nějakého kusu textilu. Tenkrát se také nepsalo o duševně postižených osobách orientálního původu, kteří ohrožovali nožem své okolí.

I. Ruppeldt 16.9.2021 11:47

Ano. Na Zélande je to podobne ako všade inde na Západe. Moja poznámka smerovala ale k úvahe obnovenia v nejakej forme - stredoeurópsej monarchie.

P. Labaj 16.9.2021 0:31

Emigrace nohama je silně podmíněna ekonomickým stavem zdrojové a cílové země. Nejlíp je to vidět na značně odlišných muslimských migrantech. Oni sem nemigrují kvůli svobodě a našemu životnímu stylu, ale kvůli prachům.

U případné migrace ze západu (geograficky) k nám to hraje roli naopak. Zatím jsou na tom většinou (z historických důvodů) dobře, případně lépe než my. Navíc jsou (opět z historických důvodů) často přesvědčeni, že tady ještě žijeme v domech s hliněnou podlahou.

R. Langer 16.9.2021 6:41

No, pokud to bude pokračovat tak, jak to pokračuje, bude brzo migrace vykazovat úplně jiné známky, a o prachy v ní nepůjde. Ale to musíme přijímat jenom migranty, kteří nám budou přínosem, a ne ilegální muslimské teroristy. :-P