8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

GLOSA: K tomu českému antiamerikanismu

Důsledky vícegeneračního komunistického vymývání mozků se u nás projevují v podobě české odrůdy antiamerikanismu. Jako by Rusko a USA byli jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Richter 14.6.2014 12:12

Re: Vysvětlení toho

Nedali by pokoj. Rusofilové a zvlášť komíci.

Když někoho miluješ, nevadí, že tě mlátí potěhem.

.... *8-(

L. David 14.6.2014 12:04

Autor myšlenkově ustrnul v roce 1945.

Ano, tehdy jsme Američanům (spolu s Kanaďany, Angličany a našimi hrdiny) vděčili za mnohé. A zrovna tak Sovětům (byť je řídil Stalin).

Autor si nevšimnul, že doba se změnila. Jestliže Rusové (Sovětský svaz) naposledy rozpoutali velkou válku v roce 1979, byly to USA, kdo od té doby rozpoutaly velkých válek skoro tucet.

Kdysi demokratické USA se zvrhly ve zločinného imperátora a žádný z jejich nedávných prezidentů po Kenedym není hoden obdivu. A není pro ně omluvou, že jsou jen nastrčenými figurkami, ovládanými bankéři a zednáři.

A ten šašek a tajný muslim Obama už vůbec nestojí za řeč! Je to nebezpečný narcisista, který je schopen uvrhnout do války celý svět!

J. Tachovský 14.6.2014 11:40

Re: (Nejen) český antiamerikanismus

To vypladejte tomu pulmilionu zabitych iracanu

J. Tachovský 14.6.2014 11:39

Ja myslim, ze to tak nebude

Ja jsem se stal antiamerikanistou az pote, co jsem se z USA vratil.

J. Kraus 14.6.2014 11:19

Soudě podle

dikce článku i autorovy fotografie, nemá asi smysl s jeho vývody věcně polemisovat. Čtenáře jen znovu, už pokolikáté, zamrzí jakási ztuhlost až sklerotičnost myšlení exponentů Pravdy a Lásky, Obamy a tak podobně, neschopná přijímat fakta a myslet logicky a v souvislostech. Jako by ta Pravda a Láska byla prokletá, neschopná zbavit se statických dogmat a vyrazit, třeba podle Goebbelsova vzoru, do útoku. Z té sklerotičnosti a zahnívání se z ní jen odpařují obláčky nenávisti a zla. Přitom leckterý čtenář by jistě tak rád nalezl důstojného protivníka k věcné diskusi. A Pes určitě vybírá z jejich ranku to nejlepší, buďme mu za to vděčni. Ale ta marnost z jejich neuchopitelnosti je značná. Připomínají senilní stařenu, která nevnímá, že už se s ní nikdo nebaví, každý ji jen chlácholí a vyhýbá se jí obloukem, jak je patrno i z téhle diskuse. Překročí-li pak zmatená stařena určitou mez, nepomůže jí ani kulomet v každé ruce. Doufejme, že zaslepenost a senilita je jen předstíraná a že ve vhodnou chvíli odkryjí karty. Pak by to bylo v pořádku.

B. Brousková 14.6.2014 10:56

Re: V článku je zásadní rozpor

"Okřikování někoho"..?. Jenže to samé musí přece platit i pro ty druhé! Vy snad "neokřikujete" ? O tom, kdo používá "svobodu slova korektně a správně" a kdo je naopak demagog, se dá diskutovat donekonečna. A těžko se dobereme použitelného závěru. Lháři jsou jako obvykle a ve všech případech "ti druzí!" ..A kdo je kdo. si musí každý rozhodnout sám za sebe. Nějak mi uniklo, že autor chce "něco zakazovat", alespoň  určitě slovo "zakázat" nepoužil. Vy ovšem ano. Pokud jde o antiamerikanismus, tak u nás zcela určitě souvisí s rusofilstvím  antiamerikanistů. To je druhá strana téže mince. Rusofiství či kremrofílie, je totiž u nás tradičním zvykem už od dob obrozenců. Naivní představy o nás a všechny slovanské bratry milujícím dubisku na východě, vedly v devatenáctém století tak daleko, že vážení politici a vlastenci navrhovali zcela vážně, že by měla být u Čechů čeština nahrazena ruštinou a azbukou a všichni Češi kolektivně přestoupit na pravoslaví! Zní to jak nápad Járy Cimrmana , ale vtip to není ani náhodou. Mimochodem, když za první světové povolil car vznik první české jednotky, které začali říkat Družina, všichni její příslušníci na pravoslaví skutečně přestoupili a dokonce si změnili i křestní jména.Všichni do jednoho.Takže z Václava byl najednou Ostap, či Aljoša.a tak podobně. To také není vtip, ale doložitelná skutečnost. Když byla u nás v roce 1921 založena po vzoru CCCP komunistická strana, měla záhy asi 350 000 členů a ve volbách v roce 1925 získala skoro milion hlasů.a čtyřicet jeden mandát. V roce 1935 získali komunisti 850 000 hlasů.Jsme jedinou zemí v historii, kde komunisti vyhráli relativně svobodné volby. V roce 1946 dostali 40% hlasů. Tehdy byla ovšem  volební účast povinná (jako za první republiky), ale na rozdíl ,od první republiky mohly volit i ozbrojené složky a  byl snížen věk pro právo volit z jedenadvaceti na osmnáct let. Takže těch 800 000 hlasů pro komunisty v současnosti a vše co s tím souvisí. je  u nás tradiční. I ten antiamerikanismus.

V. P 14.6.2014 10:47

Re: V článku je zásadní rozpor

Mohl byste citovat, kde che autor zakázat pravdivě hodnotit činnost USA a jejich propagandu?

J. Boleslav 14.6.2014 10:25

Re: Vysvětlení toho

Zajímavý pohled, to mně nikdy nenapadlo.

J. Boleslav 14.6.2014 10:24

Re: ktery antiamerikalist ci komunista by to nepodepsal?

Přesně tak.

J. Boleslav 14.6.2014 10:21

Re: V článku je zásadní rozpor

Nebýt Ameriky, tak bychom tady jako samostatný stát nikdy nebyli.

J. Boleslav 14.6.2014 10:20

(Nejen) český antiamerikanismus

je pro mě naprosto nepochopitelný. Nebýt USA, dávno by už svět sežral nějaký grázl typu Hitlera či Stalina. Ať žijí USA - záruka svobody a demokracie ve světě!

V. Podracký 14.6.2014 9:43

V článku je zásadní rozpor

Autor obhajuje svobodu a demokracii. demokracie vyžaduje pravdivé vyjádření skutečnosti a pro musí být svoboda slova. Když někdo začne pravdivě hodnotit činnost USA a jejich propagandu (momentálně třeba ve vztahu k Ukrajině) autor to chce zakázat nebo to považuje za antiamerikanismus. Na jedné straně svoboda slova, která je základním kamenem Západu, na druhé okřikování někoho, svobodu slova používá zcela korektně a správně.

E. Sevrát 14.6.2014 9:41

Ono je to přímo naopak,

po pádu komunistického režimu se řada lidí shlížela v USA (nekomunisté i před ním),ovšem pak na základě vývoje přišli na to,že se jejich naivní představy o skvělé demokracii v USA jsou v rozporu s realitou.Informační smršť spojená s internetem,tisíce lidí tam vycestovalo atd. a viděli,že svět není černobílý (můj případ).Stejně je tomu i v případě EU.Před rokem 89 jsme měli naději,že někde existuje skvělý svět,dnes již víme,že je možná lepší,ale do skvělosti má sakra daleko.A tak nastalo u řady lidí rozčarování jak z USA tak z EU.A rozčarovaní lidé jsou pak nejvíce slyšet.

T. Kohout 14.6.2014 9:06

jaký antiamerikanismus?

Jaký český antiamerikanismus? Amerika není nějaký totalitný moloch, ke kterému by se zaujímalo nějaké 100% stanovisko (kladné či záporné). Stalinovo či Brežněvovo Rusko takový moloch byl, tam se dalo zaujmout jednoznačné stanovisko. Ale v USA je spousta věcí dobrých a pak bohužel pár věcí podivných.

Jednou z nejpodivnějších pak byl p. president Bush, "vítěz" nad Saddámem. Ale protože nemám rád jednoho konkrétního presidenta ze mě nedělá antiamerikanistu.

I. Fencl 14.6.2014 8:46

ročník 64

Takže jsem zažil ruskou okupaci ve čtyřech letech - a pamatuju ji. Od té doby bylo vše jasné. Rusko byli až na výjimky ti zlí, protože se jim až moc dovolilo. USA, jejich filmy (řada westernů) a další jejich bylo zakázáno, takže po tom dítě (ve většině) začne prahnout, idealizuje si to a adoruje. Takže si myslím, že k vymytí mozku došlo spíš naopak. Usa je ráj! Obléct triko z USA vlajky, hrdinství. Jiná věc je, že jsem ještě výš kladlo vlajku britskou. Pak to ruplo (89), devadesátá byla v mnoha směrech druhá šedesátá a jen párkrát mě zarazil nějaký starší člověk, např. šofér, když mi řekl: "Hitler byl stejně lepší, USA je hnůj." To jsem nevydýchal. V novém tisíciletí se vše dost posunulo, ne-lůi oročilo, aspoň pokud se nedíváte moc shora. Jistěžed nikdo neadoruje nacisty, ale USA se postupně ocitly v roli nepřátel mnoha "obyčejných" lidí. Viz nenávist k radaru. Neříkám, že nelze chodit v triku z US vlajky, ale osobně bych se toho neodvážil.

P. Maleček 14.6.2014 6:44

Demokracie? či spíš výnosný byznys

Bohudík za roli USA coby světového četníka demokracie. Jen jaksi nerozumím tomu, že hned po prosazení byť zatím papírové svobody a demokracie začnou z dané od totality osvobozené země téct penízky do rukou amerických potentátů. Nejen těch z byznysu, ale i politiky - viz i naše Madlenka Olbrajtů a její telekomunikační kšefty v "osvobozeném" (i od drogových či bílomasých mafií ??) Kosovu.

Ono to pak vypadá, že ten vývoz demokracie jen maskuje kšefty amerických potentátů. Je to samozřejmě pořád lepší než třeba teď Putinova diktatura, ale ať to tedy aspoň na rovinu řeknou a nemaskují to kecy o jen demokracii.

Minimálně si to zaslouží ti mrtví obyčejní američtí kluci, na jejichž smrti prý pro demokracii se pak ty americké elity pakují.

P. Sulc 14.6.2014 4:11

Re: Vysvětlení toho

Dobry, bohuzel neuskutecnitelny lek pro Cesko by byl, kdyby "Klema" vylezl z hrobu a na 5-10 let se chopil vlady. Mozna by pak cesti rusofilove dali na cas pokoj. Uz je vidim v pruvodech s mavatky a obrazy buzku socialismu, Uljanova, Marxe, engelse a Dzugasviliho.

S. Prosek 14.6.2014 3:51

Re: Vysvětlení toho

Problem je hejno nekolika tisic rvounu, podporovanych Kremlem. Nezda se ze by radovy cesky obcan nejak Rusy vital ci obdivoval. Pochopitelne parta kterou ma pan profesor na zlatem retizku z Kremlu bude rvat jako posedla. To co ma mozek uz davno studuje na zapade, to co ho nema, musi se nejak zviditelnit :)).

J. Vintr 14.6.2014 3:23

Re: ktery antiamerikalist ci komunista by to nepodepsal?

Zrovna v případě nacistického Německa se osvědčila role USA jako "světového četníka". Jeho rozpínavost by nikdo jiný nezastavil

P. Scheck 14.6.2014 2:58

Re: Vysvětlení toho

Jak smutné a pravdivé, pane Vintře!

J. Babička 14.6.2014 2:54

ktery antiamerikalist ci komunista by to nepodepsal?

“Nemáme nic proti americkému lidu, pouze proti americké vládě, a jejímu arogantnímu, neopodstatněnému a nebezpečnému vměšování dozáležitostí jiných národů... Svět nepotřebuje žádného světového četníka, svět si vytváří svůj vlastní řád, vedení Spojených států si namlouvá, že Amerika jeprůkopníkem světa, že je jeho mravním svědomím, že pouze Amerika smídobývat, smí se v zahraniční politice rázně vyjadřovat. Přesvědčení, že je posláním Ameriky učinit svět zralým pro demokracii, vedlo tuto zemi čím dál tímhlouběji do víru intervencionismu, a způsobilo, že rozum amerických státníků byl zatemněn plány na ovládnutí světa. Presidentova politika je v přímém kontrastu s tradiční politikou Spojených států, která považuje vměšování do vnitřních nebo vnějších záležitostí jiné země za nepřípustné. Potřeba prosadit se, namyšlenost, neschopnost a umíněnost, to jsou jejich dnešní trumfy." Dr. Josef Goebbels, Vőlkischer Beobachter, 21. ledna 1939

J. Vintr 14.6.2014 1:12

Vysvětlení toho

že našincům nevadí až tak moc Rusové (přestože k nám od nich nikdy nic dobrého nepřišlo) a naopak vadí Američané (přestože nám nikdy nic špatného neudělali) je celkem prosté. Na Rusy, jakožto zaostalé Ivany, se můžeme dívat zpatra a připadat si vůči nim lepší, chytřejší, civilizovanější. Vůči úspěšné, bohaté a silné Americe už to tak dobře nejde ...