30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Dvě zelené misky

Je dost lidí, kteří na slova environmentalismus, udržitelnost či bezuhlíkovost reagují vztekle. Vidí za nimi ideologii usilující převychovat společnost. Sami přitom vedou své děti k šetrnosti vůči prostředí i přírodě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 14.7.2021 15:23

"Lokální dobíjení elektromobilů (nejpravděpodobněji ze solárních panelů na střechách domů) nezatěžuje stávající přenosovou síť, která byla postavena k jinému účelu."

Tohle přesně jsi napsala, ty naše malá hloupoučká UI, jestli si to tvá omezená paměť už nepamatuje. Co ještě k té kravině chceš dodat, a jak dlouho chceš to houno ještě rozmazávat? ;-D

J. Kohout 14.7.2021 16:42

Čím jsem demagog? Prokažte. Teď. Tady. Ukažte chybu. Jinak jste Vy demagog a manipulant.

M. Pivoda 14.7.2021 17:27

Já J. Kohoutovi raději podrobněji vysvětlím téma, než abych ho zde chytal za slovíčko (na střeše, v noci, ...).

Vývoj solárních panelů je zatím nejlépe předpověditelný do budoucnosti, na rozdíl například od jaderné fúze. Takže očekávám, že hlavní podíl potřebné energie bude získáván ze solárních panelů ze střech domů - pravděpodobně tak, jak to realizuje Elon Musk, tj. ve formě střešních tašek. Nevylučuji ale pokrok i v jiných přístupech do roku 2050. Nevyužité jsou i plochy parkovišť a silnic - jenže tam je to technicky složitější.

Domnívám se, že se také prosadí lokální uchování energie do vodíku, který bude generovat energii v době, kdy slunce nesvítí.

Do roku 2050 se prosadí systémové změny nejen v technologickém systému, ale mění se i zaběhnuté vzorce chování. Zmínil jsem dříve, že využití elektromobilů se samořídícím systémem (umělá inteligence) vyústí do jejich vyššího procenta využití, a tedy poklesu celkového počtu používaných elektromobilů.

Už dnes se ale mění i chování zaměstnanců - dle sdělení americké agentury Bloomberg. Zaměstnanci nechtějí cestovat a pracovat v kancelářích, v době koronaviru si zvykli na práci doma (home-office).

Ano, sítě 5G jsou sice energeticky náročnější (než 4G), ale přenos video a audio signálu je určitě úspornější řešení než fyzické přemísťování osob z jejich domovů do kanceláří.

Takže do roku 2050 proběhne více změn.

M. Pivoda 15.7.2021 13:55

Test 2

P. Sura 14.7.2021 20:07

Jasně pane Pivodo. Ale nejdůležitější bude, KDO nakonec všechny ty sítě dostane pod pařáty. Protože všechna ta data vám budou naprt, když zhasnou paměti a Harddisky. A otázka bude, zda si tato mládež nová bude umět něco spočítat na logáru, neřku-li z hlavy. A totéž nastane s digitálními informacemi. Najednou bude vylízáno. A jistě vite, jak těžko se s vylízaným partnerem jedná o čemkoli konkrétním.

V. Braun 14.7.2021 3:23

Zrovna k výhře nebo prohře bych starost o životní prostředí nepřirovnával. Když už, tak je třeba zdůraznit, že nic není zadarmo a každé řešení má nejen svoje plusy, ale i mínusy, a proto je potřeba alternativy zvažovat a podle toho se rozhodovat. Takže ano, v zásadě s autorem souhlasím, jen ta analogie na výhru a prohru mi nesedí.

L. Harvánek 14.7.2021 7:22

Jenže k té prohře dojde, když zvolíme špatné řešení. A těch se nabízí pořád dost.

M. Koutný 14.7.2021 8:57

Přijde Kohn za rabínem, že mu chcípou slepice, a co má dělat. Rabi mu poradí, ať jim namáčí oves do mlíka. Kohn přijde druhej den, že chcíply další, tak mu rabín poradí, ať k nim dá do kurníku králíka. Do rána zase nějaká chcípla, tak rabi poradí Kohnovi, ať slepice zavírá na den a vypouští na noc. Další den Kohn nepřijde, tak se rabi jde podívat za ním. "Už mi chcíply všechny", povídá Kohn smutně. A rabi ještě smutněji:" A já měl ještě tolik dobrejch rad!"

P. Milan 14.7.2021 10:47

Nejen nabízí ...

Vnucuje!

P. Milan 14.7.2021 9:10

K zvažování a rozhodování potřebujete informace. Ty obvykle poskytuje trh. Trh, dojεbaný dotacemi, kvotami a povinnými výkupy poskytuje jen desinformace.