5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

GLOSA: Duka a sirotci

Kardinál Duka neví, zda se máme postarat o sirotky ze Sýrie, protože to je třeba vidět především politicky, soudruzi!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 22.9.2018 19:47

Ale kuš ... nevyskakujte jak čertík ze škatule. Kde pravím, že všichni křesťané jsou takoví?

F. Houžňák 22.9.2018 20:21

No, neříkáte to přímo, ale celá vaše dikce

to samozřejmě implikuje. "Podívejte se, to sou voni, katolíci". Nebo jinak, jakou tedy má podle vás vražedné chování dotyčné osoby souvislost s tím, že (možná, třeba je to celé vymyšlené) kdysi předtím byl mnichem katolického řádu? Pokud žádnou, proč to tedy zmiňujete?

J. Jurax 22.9.2018 21:42

Aha, samozřejmě implikuje. No jo, to to máte pak těžké, že ... :-)

A mimoto jsem reagoval na příspěvek, v němž to bylo zmíněno. A na Vás, resp. Vaší reakci na onen příspěvek. Sledujte vlákno.

Ale když už jsme u toho a nedáte pokoj - jak víte, že dotyčný byl mnichem katolického řádu kdysi předtím? Že jím nebyl i v době, kdy se angažoval v tom táboře? Že se mezi mnichy nemůže vyskytnout magor? Zvlášť když si své konání dokáže ideologicky podšprajcovat tím, že zbavuje svět ďáblových zplozenců bohu nemilých? To je výhoda podmnožiny magorů v množině věřících ve vhodnou ideologii - třeba komunistickou, rasové nadřazenosti, ale i křesťanskou ve vztahu ke kacířům, pohanům či nesprávně věřícím. A ustašovci se proti pravoslavným Srbům vymezovali i přes svou křesťanskou víru. A srbští četnici proti nim přes svou pravoslavnou.

A samozřejmě možná určitě to bylo celé vymyšlené jen za účelem zlovolné pomluvy církve, jež je jinak stádcem běloskvoucím bez ovcí prašivých ... :-)

Víte, nejsrandovnější je, že to vymyšlené možná i bylo, možná ale ne. Nevím, neověřoval jsem si to. Vy ano?

I. Vermis 22.9.2018 16:41

Re: No, vy ateisti nám pořád nadáváte, že se řídíme

Nějak jsem si nevšiml, že by se křesťané chovali podle Nového Zákona, tím méně pak, že by jim to někdo vyčítal! Starý Zákon, to je jistě něco jiného - třeba "Čarodejnici nenecháš naživu" atd. A jen tak mimochodem, "Gott mit uns" - to je podle vás heslo ateistů? To bylo heslo těch provozovatelů koncentráků a plynových komor!

F. Houžňák 22.9.2018 17:35

To máte tak: neměl byste tak blbě lhát, pak

nevypadáte jako mudřec, ale jako blbec. "Gott mit uns" bylo ani ne tak heslo, ale nápis na přezce opasku císařské německé armády, které přetrvalo přes armádu výmarské republiky až do Wehrmachtu, takříkajíc z tradice. Vy asi chcete naznačit, že to měli jako heslo hoši z NSDAP nebo Waffen SS, ale to se, miláčku, mýlíte, a pouze nenávistně lžete s úmyslem urazit. U lidí vašeho typu běžné. A ani se nemůžete vymlouvat na omyl nebo tak, každý si to do půl minuty najde na intěrnetu, když teda chce, žejo. "Čarodějnici nenecháš naživu" je, jak známo, Lutherův chybný překlad z řečtiny nebo odkud, který se pak přenesl i do jiných jazyků. I zde vypadáte jako blbec. Bildung bildet, říkají Němci, tak se vzdělejte.

J. Jurax 22.9.2018 17:55

No, příslušníci jednotek SS včetně pomocných oddílů měli od roku 1932 na přezce opasku vyraženo Meine Ehre heißt Treue.

J. Sova 22.9.2018 17:57

Re: To máte tak: neměl byste tak blbě lhát, pak

Taky nevypadáte jako mudřec.

Bible kralická, která se cení pro přesnost překladu a je přeložená z původních jazyků: "Čarodějnici nedáš živu býti".

Luther uměl velmi dobře hebrejsky.

F. Houžňák 22.9.2018 18:19

A v těch "původních jazycích", ze kterých měla být

Bible kralická přeložena (které to vlastně byly, co myslíte?), to znělo jak? Vy, jako místní polyhistor, to jistě víte. Tak sem s tím. Vy umíte hebrejsky tak dobře, že jste schopen posoudit, jaká byla Lutherova hebrejština? Jste si jist, že Luther překládal z hebrejštiny? Povídejte.

J. Sova 22.9.2018 19:57

Re: A v těch "původních jazycích", ze kterých měla být

To už si nejděte na internetu sám. I když - kdoví co tam najdete. Nedávno jste tvrdil, že Einstein něco řekl o Ottově slovníku naučném a že jste to našel na internetu.

Nic takového tam není.

F. Houžňák 22.9.2018 20:11

Ale, ale, že on Sova neovládá jiné jazyky než

češtinu? Že by to tak bylo? No, kdo hledá, najde, tak se podívej, vzdělanče: https://bit.ly/2I6J1aW . Ale bacha, píšou to tam Židi, a těm není, jak mezi levicovými vzdělanci a muslimy známo, co věřit, obzvláště když se jedná o hebrejštinu.

J. Sova 22.9.2018 20:35

Re: Ale, ale, že on Sova neovládá jiné jazyky než

Haaretz? Neměl těch zavádějících informací málo?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ha%27arec

F. Houžňák 22.9.2018 20:56

Vidím, že se Sova nachází

v akutní argumentační nouzi. Tak jak to bylo s tím překladem? Sova neumí englicky? Tak naučit, naučit, šupito presto.

J. Sova 22.9.2018 21:07

Re: Vidím, že se Sova nachází

Z toho tedy vyplývá, že Starý Zákon může být úplně špatně přeložený a píše se tam něco úplně jiného.

Tak to je k zamyšlení.

F. Houžňák 22.9.2018 21:17

No, když Sova

myslí ...

J. Sova 22.9.2018 21:26

Re: No, když Sova

Pokud je autorem Písma svatého Bůh (§ 105 Katechismu katolické církve) a všechno bylo zaznamenáno z vnuknutí Ducha svatého, čím si vysvětlujete, že Duch svatý dopustil chybný překlad Bible? Chtěl někoho oklamat? Koho a proč?

F. Houžňák 22.9.2018 21:35

No, to je jednoduché, překladatelé měli,

jako my všichni, svobodnou vůli, a zvrzali to. Sedněte si a přeložte tu Bibli znova.

J. Sova 22.9.2018 21:51

Re: No, to je jednoduché, překladatelé měli,

Tak to je ovšem konec světa. Pevný bod se zhroutil. Každý citát z Bible tedy může být zvrzaný a pouhý exkrement.

Pokud takový citát uvedu, hned to připíšu, aby s tím každý počítal. Ostatní citující na to upozorním.

Jen jsem někde četl, že Duch svatý měl nad Písmem nějakou supervizi.

F. Houžňák 22.9.2018 22:04

Ja už jsem jednou říkal,

no, když myslíte ...

J. Sova 22.9.2018 22:21

Re: Ja už jsem jednou říkal,

Tak si už nemyslíte, že překlad Písma je zvrzaný? Před chvílí jste to to psal.

"Kdo nemiluje, nepoznal Boha, protože Bůh je láska" (1 Janův 4,8). Věta, která se vyskytuje v učebnicích logiky jako nejkratší věta s největším množstvím logických chyb. Prý jsou čtyři.

Není to jen zvrzaný překlad?

F. Houžňák 22.9.2018 22:49

Nemáte vy nějakou

tudlenctu obsesi?

P. Grigar 22.9.2018 23:24

Re: No, to je jednoduché, překladatelé měli,

.. Alláh coby supervizor, bez jehož vůle se neuděje nic, seslal Mohamedovi text Koránu, jenž je vytesán do kamené desky stolu a nemá svůj počátek v času. Přesto nakonec vzniklo pět psaných verzí a muselo dojít k jejich redigování v jednu, i o tu se však přou dodnes. Odložte kordy, pánové. Pro detaily nezpochybňujte celek. Dobrou noc.

J. Jurax 22.9.2018 20:55

Přelouskal jsem si ten odkaz. A vyšlo mi, že to možná bylo špatně přeloženo. Přesněji že se neví, co výraz mekhashepha přesně znamenal a co tím dávní tvůrci textů chtěli říct.

Leč to není tak podstatné. Podstatné je, že lidé obluzení vírou na základě textu, jenž měli za svatý, ty čarodějnice skutečně upalovali ku větší slávě Boží. To je ten průšvih - víra ve svaté knihy velící konat činy i hrůzné, když něco přesahuje pochopení a kněz zavelí, opíraje se o jakýsi text.

F. Houžňák 22.9.2018 22:03

Ale prosimvás, už zase nenávistně překrucujete

skutečnosti. Jinými slovy tvrdíte, že činy, které my dneska odsuzujeme (a které v době, kdy se staly, odsuzovala taktéž řada lidí, kteří byli stejní křesťané jako všichni ostatní), má na svědomí pouze a výhradně (křesťanská) víra, nikoliv obecné lidské vlastnosti, jako je nenávist, závist a snaha si polepšit na cizí úkor. Kde to bylo na světě v té době lepší? Určitě máte přehršel příkladů. A k těm čarodějnicím (kterýžto termín zahrnuje jak muže, tak ženy), řada těchto osob si hrdelní trest plně zasloužila za své činy, směřující k zabíjení a vážnému poškození svých bližních pomocí jedu a podobně. Nešlo o žádné "obluzení vírou". O tom jste nikdy neslyšel? Nepovídejte. Popravování zločinců za prohřešky, které se dneska vyřizují pokutou nebo vůbec nepronásledují, bývalo běžné, i když o žádné "čarodějnice" nešlo, takže podle vás byli všichni, kteří to tenkrát schvalovali (a to byla naprostá většina společnosti), špatní lidé, kterým vy jste vysoce morálně nadřazen? Přečetl jste si vůbec někdy, o co šlo ve "velkých" tzv. čarodějnických procesech jako v Loudunu, Velkých Losinách, Bambergu, Salemu? Třeba v Bambergu byli pronásledováni a popraveni bohatí měšťané a političtí protivníci, a hnací silou byl místní biskup, zjevně z osobních mocenských důvodů. O žádnou víru nešlo. V Losinách to byl Boblig, světský úředník. A tak dál.

J. Jurax 23.9.2018 9:50

Ale jistě. Samozřejmě jde vždy primárně o peníze, moc a statky, případně kombinováno s patologickou zlovůlí.

Leč víra svatá jako mnohokrát předtím i potom dodávala mnohým těmto hanebným činům ideologický podšprajc. Případně je i inspirovala. Což je jedním z rysů svatých věr, nejen katolické, resp. křesťanské. I třeba té komunistické. Lze jich lehce zneužít, stačí říct, že jde o dílo bohumilé.

Pobijte je všechny, pán bůh si to pak přebere. Anebo židi nám zabili ježíška, že.

P. Grigar 23.9.2018 14:48

Re:

.. z čehož vyplývá, že víra či náboženství(dva rozdílné pojmy..!) nebyly příčinou zla, ale pouze jeho nástrojem. V rukách deprivanta může být smrtící zbraní i péřový polštář..

J. Jurax 23.9.2018 16:40

Nástrojem a taky ideologickým podšprajcem, to ano. Historie počítá tzv. náboženské na tucty ...

Sprostný lid věřící v bohy si radostněji navzájem rozbíjí lebky, věří-li, že tak činí ve jménu božím.války

M. Drašner 23.9.2018 15:09

Re:

až na to, že čarodějnice neupalovala církev, ale byly předány k potrestání světské moci - tj. panovníkovi. Mj. v protestantských státech byly věšeny. A skutečná inkvizice byla provozována ve Španělsku po pádu Granady spíš jako dnešní BIS - mezi araby, přestoupivšími na křesťanství odhalovala Marínovské a turecké (otomanské) agenty.

J. Sova 23.9.2018 15:33

Re:

Církev věděla, jaké budou mít ženy označené za čarodějnice osud? Nějak proti tomu protestovala?

Hlavně je podivné, že Bůh připustil chybný překlad Písma, jehož je autor. Musel přece vědět k čemu to povede.

J. Jurax 23.9.2018 16:49

Ano, církev neupalovala. Pouze odsoudila, případně jen posvětila rozsudek. Katovskou práci ponechala světské moci.

A k tomu odhalování naoko k pravé víře přestoupivších moslemínů - trochu mimo téma - začasté se prozradili na tehdejší dobu přehnanou péčí o osobní hygienu; prostě se moc často koupali, čímž se lišili od křesťanů, pro něž byla péče o tělo hříšná ... aspoň jsem to někde četl jako kuriozitku ...

J. Pospíšil 23.9.2018 17:26

Re: To máte tak: neměl byste tak blbě lhát, pak

Není-li Exodus s tou čarodějnicí součástí Starého zákona, tedy knihy dávno předkřesťanské?