12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

GLOSA: Důchodci dostanou závratných 45 Kč

Při sledování televizních novin jsem se dozvěděl, že naše zdravotnictví je v krizi. Chybějí peníze na provoz a další zákroky, nemocnice jsou v dluzích a hrozí jim kolaps. To zas není tak překvapivé, ví to každý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 24.9.2013 18:14

Re: To bylo, panečku, řevu....

Kalousek na to měl podobný vliv, jako většina tehdejších poslanců a těch po nich, protože to nezměnili.

Vláda by přidávat vůbec nemusela a mohla by počkat, až se ceny a/nebo platy opravdu zvednou, ale blíží se volby a tak přidávají co jim zákon dovolí a ještě to dávají za vinu předchozí vládě.

Tady opravdu nemá smysl mluvit o tom, "kdo za to může", ale spíš o tom, co je reálné a co není.

P. Khail 24.9.2013 18:05

Re: To bylo, panečku, řevu....

Řeč je o něčem jiném a to o Kalouskovi. O míře zvyšování jsem nepsal vůbec, ale vůbec nic.

J. Vyhnalík 24.9.2013 17:47

Re: To bylo, panečku, řevu....

O valorizaci důchodů se mluví od pádu socialismu. A ani ČSSD se do jejich zvyšování nijak nehrne, protože i když jsou důchody nízké, tak jejich vynásobení počtem důchodců z toho dělá celkově obrovskou sumu. Pokud si pamatuji, tak zákon dává vládě možnost zvyšovat důchody napůl podle vývoje kupní síly a napůl podle inflace. Vzhledem k tomu, že reálná kupní síla u nás poklesla a inflace je relativně nízká, tak vychází jako maximum oněch 45 KČ.

Pokud lidé přicházejí o práci, firmy nevyplácejí prémie a platy se snaží snižovat, klesá i výběr sociálního pojištění. Samozřejmě, že těch 45 KČ je směšných, ale v situaci, kdy mzdy stagnují, nemá logiku zvyšovat důchody.

P. Khail 24.9.2013 17:22

Re: To bylo, panečku, řevu....

Nemáte pravdu pane Vyhnalíku, za předposlední vlády se upravovala právě kritéria zvyšování důchodů a v tom je K. nepochybně přímo angažován.

J. Malá 24.9.2013 14:09

Mohou ještě více urazit důchodce?

Asi ano, dokážou to ve všech oborech. Jen důchodci by se měli vzchopit a hromadně jim dát najevo, že těch 45 si mohou strčit někam. Kolik asi stojí administrování tohoto nesmyslu? A co dělá Rada důchodců? Jak se jich zastává   kandidující odborář? Vždyť téměř všichni byli kdysi členy odborů! Kam až jsou schopni dojít tzv."politici"?Znovu- ti staří i ti noví v politice dokazují, o co jim jde.Tak už konečně dejte každému důchodci při důchodu patronu a  policajtům pokyn, aby je postříleli při cvičných střelbách.!!!! A bude pokoj- a  ušetřené korunky do Vašich kapes- Vy naše "elito politická"!!!

J. Jurax 24.9.2013 0:17

Re: SKarty

Přesně jak píšete - jako technikum jsou elektronické výplaty dáveknápad  vynikající - ovšem to by se nesměl dostat do rukou politikům. Ti jednak zohlední politické požadavky, takže zkurwí co se dá, a jednak musí dát nakapsovat sobě, svým stranám, kmotrům, co je na špagátcích vodí - a tohle dohromady spolehlivě pohřbí jakoukoliv dobrou věc.

A jako bývalý programátor, analytik a ajťák pravím, že analýza problému byla navýsost zkurwena - nevím, jestli na přímý politický příkaz nebo neschopností analytiků, ale spíš to první, protože tak blbý analytik snad ani nemůže být, to by softwareová firma zkrachovala (ledaže by byla státní), kdežto u politika to nepřekvapí ...

J. Kanioková 23.9.2013 22:33

Taky nechápu, proč si lidi nezřídí účet a nenechávají si to tam posílat...

Myslím, že dnes už téměř v každé rodině je počítač i auto, a tudíž lze domluvit, že jim to bude někdo "obhospodařovat" a vyzvedávat z bankomatu. Nebo příbuzného k bankomatu vozit..

Ale asi nerozumím více věcem, protože když vidím, jak někdo čeká jak na spásu boží na tu měsíční platbu, tak už ani hlavou nevrtím...

Holt ta naše generace musí vymřít..

J. Vyhnalík 23.9.2013 17:26

Re: To bylo, panečku, řevu....

Ta pravidla jsou nastavena zákonem, který platí už dlouhé roky. Kalousek s tím nemá nic přímo společného.

J. Vyhnalík 23.9.2013 17:25

Re: SKarty

Pěkně jste se rozepsal. Bohužel tak, jako většina kritiků sKaret jste asi v životě nezkoušel rozesílat peníze hodně lidem ve větším měřítku. Jednak poslání poštou stávalo za Drábka cca 35 Kč a dnes už je opět dražší. Pošta peníze neroznáší, pouze roznáší poukázky, které si příjemci musejí osobně nechat na poště vyplatit. Řádově vyšší náklady než samotné rozesílání (a tím myslím opravdu několik řádů) pro odesilatele tvoří správa a hlídání vrácených nedoručených atd. plateb. To samé platí pro posílání na účet, kde náklady jsou cca 4-5 Kč na platbu, ale lidé si čas od času účty ruší a zřizují nové, navíc jde často o společné účty manželů atd.

Jako ajťák a analytik, který tyto a podobné problémy řešil, chápu, že Drábkovo řešení bylo tím nejjednodušším a pro stát i příjemce nejlevnějším řešením.

Pro příjemce není problém si nastavit automatické přeposílání peněz na své účty a pokud by Drábek vedle jednoho výběru zdarma domluvil i jeden stálý příkaz zdarma a možnost výběru peněz u Poštovní spořitelny zdarma (na každé poště), jak to avizoval, bylo by to v rámci možností optimální řešení.

J. David 23.9.2013 15:40

Nejde jenom o důchodce, jde o více

Tzv. církevní restituce. Víte, co se ukradlo, má být navráceno. Nebudu buntovat, ale ze své profesní činnosti mi vyplynulo, že třeba ŘKC k 25.2.1948 bylo odňato 5363 ha lesní půdy, tedy druh pozemku "10" a druh užívání "0", tedy vlastnictví (viz . Vše ostatní je "v užívání" rúzného způsobu. A o tom to vše je. Víte, snad se nedopustím tr.činu, když řeknu ve smyslu podepsané mlčenlivosti, že ŘKC nárokuje i pozemky, konfiskáty i "ofěry" hluboko před rokem 1948. Benediktini Broumovského kláštera, hajláci v sutanách, táta tam sloužil, co by prvorepublikový policajt. Benediktini v Braunau vždy hajláka schovali a ještě byli militantní, pod pláštíkem Církve ŘKC. Když vidím vyžraného a vytlemeného Jarouška Duku, který se nechává nazývat Dominikem, nějak mi je z ŘKC na blití. Víte, našeho faráře ctím, dře bídu s nouzí, jak jeho farníci. Jsem agnostik, aby bylo jasno. Víte, velebníčka, který nemlácá pitomostií katechismu, ale ctí klasický život, se vším všudy (prcá se), tomu budu věřit. Katolíci, to je ale hereze, hlavně na Moravě, tam mám příbuzné, bigoty. Ale nic, třepil jsem si kušnu.

P. Khail 23.9.2013 15:27

Re: To bylo, panečku, řevu....

Tato valorizace je také "Kalouskova", přestože je ministrem (v demisi) někdo jiný. Pravidla nastavená Kalouskem se nezměnila.

J. Kadeřábek 23.9.2013 14:27

Nechápu proč se stále stejně hloupě mluví o S kartách.

Jedná se o běžný účet ke kterému je vydána debetní platební karta. Věc naprosto běžná, která vadí jen Krásovi a socialistům. Nebo Vám posílá zaměstnavatel výplatu složenkou?

J. Tachovský 23.9.2013 11:51

Koukam, ze toho moc o penezich nevite

Samozrejme, ze penize vznikji opatrenim. Centralni banka neboli stat se rozhodne, ze natiskne penize a tim ty penize vzniknou.

J. Slanina 23.9.2013 10:57

To bylo, panečku, řevu....

...když Kalousek valorizoval o pouhých 156 Kč.

J. David 23.9.2013 10:56

SKarty

Jako "technikum" to nebyl "blbej nápad". Ale implementovat to jinak. Zavedlo se do toho "politikum", aby spřízněným duším z toho "něco káplo". Převážná většina inkasistů má již své účty u různých bank, kam jim byly "ofěry" bezhotovostně poukazovány. Mají své platební, či kreditní karty. Jiní, kteří nemají "relevantně dostupný" bakomat, či nemají možnost nějaké formy "internetbankingu" halt inkasují "cash" poštovní poukázkou. Vize toho, že mi, jako důchodci, mající účet u jiné banky, na který "penzi" inkasuji bezhotovostně, zřídí další účet u "jiného soukromého bankovního domu" a vystaví platební kartu, mi připadá, jako kuratela (vím, že se zatím! nejednalo o důchody, ale...). Proč bych měl být vystaven další administrativně-bankovní zátěži, abych na nevžádaném "Drábkově" účtu od ČS a.s. dával inkasní příkaz ve prospěch mého účtu mé banky, abych SKartu vůbec nevytahoval a nechal jí ležet v šuplíku? U své banky mám veškeré výhody, karetní, úvěrové, kontokorentní (jsem dlouhodobým, mírně bonitním klientem). A najednou Drábkova klaka nadiriguje Ertse (ČS). Mamině s kočárkem, která má nejblíže bankomat jiný, než ČS, za každou pětistovku výběru účtují 4 pětky poplatku. Selka na vesnici, pokud má "Jednota" terminál, musí utratit tři kilča, aby mohla realizovat "cashback" 15 kičo. Etc., etc. Jako ajťák a analytik v důchodu vím, že by to vše nemusel být technicky problém (fakultativní přístup), ale "lidsky" to bylo zaměřeno na vidinu "vejvaru", nikolivěk na optimalizaci a controlling.

Jinak, kolega (58) za Drábka přišel o práci (firma šla do konkursu). Po dvou měsících evidence na ÚP dostal reflexní vestu a šel napichovat vajgly (aby neztratil pracovní návyky) a jako delikvent se musel týdně hlásit na Poště. Vykládal mi, že se to týkalo pouze těch, kteří pobírali podporu v nezaměstnanosti (max. 11 měsíců od ztráty zaměstnání), nikolivěk "dávkařů", kteří nikdy ani o lopatu nezavadili. Víme ale o koho jde.

Já se divím, že toho krysího ksichta zatím někdo nederatizoval.

P. Boublíková 23.9.2013 9:06

Re: Ale posílat peníze poštovní poukázkou něco stojí...

Samozřejmě že fungovaly a fungují, rodičáky se přes ně posílají běžně. Taky příspěvky na péči.

L. Novák 23.9.2013 2:48

Re: Ale posílat peníze poštovní poukázkou něco stojí...

No a ne? :-)

L. Krajicek 23.9.2013 0:57

Re: Ale posílat peníze poštovní poukázkou něco stojí...

Ony ty "S karty" někde fungovaly?

L. Novák 23.9.2013 0:27

Ale posílat peníze poštovní poukázkou něco stojí...

No to víte, když rudí shodili ze stolu bezhotovostní systém výplat, jehož příprava stála docela dost peněz a na pojem "S karta" reagují jak vyplašení krocani, tak si nestěžujte, že stát musí dál používat drahé poštovní poukázky...

Já už Českou poštu odepsal, protože je to drahý moloch k ničemu. I s Poštovní spořitelnou ČSOB.