22.5.2022 | Svátek má Emil


GLOSA: Důchodci dostanou závratných 45 Kč

23.9.2013

Člověk se každodenně dozvídá něco nového, v mnoha případech i humorného

Při sledování televizních novin jsem se dozvěděl, že naše zdravotnictví je v krizi. Chybějí peníze na provoz a další zákroky, nemocnice jsou v dluzích a hrozí jim kolaps. To zas není tak překvapivé, ví to každý. Překvapilo mě však snadné řešení, které poskytla naše vláda v demisi. Vydá se vládní opatření, které našemu zdravotnictví poskytne peníze na odvrácení kolapsu a další provoz.

To mi vyrazilo dech. Prozatím jsem neměl tušení, že peníze mohou vzniknou nějakým opatřením. Proč se tahle možnost nevyužila dříve?

Zpráva, která by mě jako důchodce měla potěšit, je informace, že důchody se od příštího roku zvýší o 45 Kč. Pan ministr v demisi se vyjádřil v tom smyslu, že by se měl důchodcům omluvit za to že je to tak málo, původně to mělo být 65 Kč. Platné předpisy mu však větší zvýšení důchodů neumožňují.

Necítím se tak potřebný, abych zmíněných cca 45 Kč potřeboval a rád bych je vracel, asi tak, jako naši přední politici vracejí část svých příjmů do státního rozpočtu. Ale posílat peníze poštovní poukázkou něco stojí, takže bych místo zvýšení příjmu měl méně a do toho se mi moc nechce.

Zmíněných 45 Kč je průměrná hodnota, takže nevím, jestli budu mít více o 44 nebo o 46 Kč. To se bude muset stanovit individuálně a mám obavy, že průměrné náklady na spravedlivé vyčíslení valorizace přesáhnou jeho samotnou sumu. Návrh na zmíněnou úpravu považuji za drsný kanadský vtip na účet důchodců, pokud to ovšem není projev zatemnění mysli navrhovatele nebo důvod, o kterém se zmíním níže.

Oba zmíněné případy mají jedno společné. Blíží se volby a s nimi i konec naší vlády v demisi. Té proto nezbývá mnoho času, aby dokázala, že se opravdu, ale opravdu, snažila napravit křivdy a problémy, které způsobily předchozí vlády. Je to nutné i z toho důvodu, že řada současných ministrů v nadcházejících volbách kandiduje na post člena poslanecké sněmovny a musí prokázat aktivitu a odbornost, jak se u člena vlády odborníků předpokládá.

Výjimkou je v tomto směru ministerský předseda. Ten nekandiduje, má od pana prezidenta slíbený post člena bankovní rady České národní banky. Svou odbornost již dostatečně prokázal.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!