4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Česká politika narazila na náboženství

V minulosti u nás převládal názor, že náboženství do politiky nepatří. Možná to platilo do loňského roku, ale od ledna českou politiku i veřejnou debatu zatím ovládá islám. A to u nás skoro žádné muslimy nemáme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 7.2.2015 1:25

ČR narazila na problém

a měla by jej řešit, dokud je ještě malý.

"Žádáme-li po muslimech, aby přijali naše hodnoty, chceme po nich vlastně konverzi, změnu vyznání. A je předem jasné, že zdaleka ne všichni budou tento požadavek akceptovat.".

No, to docela jasné je. Nicméně muslimové, co u nás chtějí žít, ale nechtějí přijmout naše hodnoty, tu nemají co dělat. Zmýlili se v adrese a jediné možné řešení pro ně je jít jinam.

Neopakujme chyby, které ohledně muslimského přistěhovalectví učinila Francie, Velká Británie, Německo, Švédsko.

J. Kanioková 6.2.2015 22:02

Česká politika narazila nejen na náboženství,

ale i na jinou netečnost vůči problémům svých občanů..

V sobotu se sejdou před norským parlamentem v Oslu, v pátek demonstrovali před ambasádami tohoto severského státu v Londýně a v Dublinu. Připravují se demonstrace v Praze, Bruselu, Varšavě, Talinu i v Moskvě. Organizují je lidé, kteří protestují proti masivnímu odebírání dětí norskými úřady, které postihlo i českou rodinu Michalákových.

http://echo24.cz/a/iHK6T/v-evropskych-mestech-se-demonstruje-proti-odebirani-deti-v-norsku

M. Pernický 6.2.2015 18:58

Bohové jsou mrtví.

Pane Čermák,měl byste se přihlásit na komerční let do vesmíru a hledat to co se snažíte natlouct  do hlav jiným.

V. Vaclavik 6.2.2015 17:35

Mlejnek si definuje

nabozenstvi dle sveho a pak perli, ze vse ostatni je take nabozenstvi... nebetycna  arogance vericich proste nezna meze, na vse nahlizi svou mystickou optikou.

Korunu tomu nasazuje svym mlenim o sekularnim statu, kteryzto pojem si take vyklada po svem, aby dosahl sveho, seti zla. Mlejnek je u me zly clovek. Foglar dobre pameti by napsal nedobry clovek, ale tady mirnost neni na miste.

M. Zikmund 6.2.2015 14:59

Víra v demokracii zde už není

Pokud odhlédneme od kořene slova náboženství, v které je zakomponován bůh, pak se dá mluvit i o demokratickém náboženství. Náboženství je organizovaná víra a také, jak píšete soubor norem. Za náboženství pak můžeme považovat i třeba komunistické hnutí, kde sice také chybí Bůh, ale principy chování jsou stejné - přesvědčení o své vyjímečnosti, přesvědčení o jediné správné pravdě, o své vyjímečnosti, přesvědčení, že jedině když zvítězí tato má víra, pak nastane mír/ráj na zemi, zdůvodnění, že je nutný boj s jinými náboženstvími, která jsou samozřejmě špatná a brání nastolení míru/ráje...

Co je pro všechna náboženství společné je, že se dříve či později (ale spíše okamžitě) stávají mocenským nástrojem pro ovládání skupiny a následně celé společnosti. A také, že ač je náboženství postaveno na víře, tak ta skutečná víra dříve či později vyprchá a z nábooženství je už jen ten nástroj manipulace a zestádnění. Ne že by ti manipulovaní jednotlivci tu víru sem tam neměli, ale nemají ji už dávno ti manipilátoři. Ti už jen využívají té zaslepenosti a černobílosti a toho "demokratického centralizmu", kdy pravdu má vždy ten nejvyšší a ostatní ji musí akceptovat. Pro všechny víry a náboženství v tom "pravdu má nejvyšší" rozpor není, ale víra v demokracii s tím má problém principielní. Poslední dobou je však čím dál zjevnější, že etablované mocenské a intelektuální elity v sobě již víru v demokracii nemají. Jediné v co věří je nutnost demokratického náboženství se svými poutěmi, slavnostmi, svatými, kacíří, nepřáteli víry atd., které neustále předhazují ovčanům, aby je vedli potřebným směrem. Ale víra, že "veškerá moc pochází z lidu" ta už v nich není.

K. Janyška 6.2.2015 16:33

Re: Víra v demokracii zde už není

Používaný model demokracie nutí lidi k závadnému chování. Není v něm respektováno jediné právo pravé a skutečné, právo soukromé... Dzp.

V. Čermák 6.2.2015 17:21

Re: Víra v demokracii zde už není

Jednání každého člověka určuje jeho individuální víra (nikoli to co ví, neboť toho víme dost málo). Náboženství bez boha je Ideologie a je to výmysl lidský, často násilím vnucovaný vůdci, manipulátory pro upevnění jejich moci. Se skutečným náboženstvím, kde zásady pocházejí skrze vnuknutí prorokům přímo od Boha, bych s ideologiemi nesrovnával. Mělo by být založeno na dobrovolné víře každého věřícího a mělo by sloužit k dobrému osobnímu vývoji těch věřících. Nikoliv k vývoji světa. Je fakt, že všecna náboženství byla v určitých dobách zneužita vysokými hodnostáři, vůdci, právě v jejich osobní prospěch. Islám neznám, ale za judaismus a křesťanství mohu říct, že při zneužití je porušeno 2. přikázání- Nevezmeš Boží jméno nadarmo. (Nezneužiješ Boží jméno). Myslím, že Židé ani křesťané v současnosti svoje nábožensví Nezneužívají.

J. Jurax 7.2.2015 1:33

Re: Víra v demokracii zde už není

Ale jděte - náboženství je taky ideologie, akorát vyfutrovaná bohem či bohy.

A druhé přikázání Nezneužiješ Boží jméno, resp. Nevezmeš Boží jméno nadarmo porušeno nebylo. Zapovídá zneužívání, ne využívání. Boží jméno se nebéře nadarmo, tedy zbytečně, nýbrž za nějakým účelem - zpravidla pro oblbení lidí a z toho pocházející moc a peníze.

J. Schwarz 6.2.2015 14:05

Opravdu nevím,

jestli je namístě srovnávat "víru" v to, že je rozumné chovat se k ostatním lidem slušně s vírou v božský původ určitých v dané komunitě ustálených vzorců chování. Samozřejmě spolu  s vírou v pohádky, "neposkvrněné početí" či v to, že zakladatele kultu si vyvolil sám Bůh a seslal mu pokyny... Kdyby totéž někdo hlásal dnes, odvezli by ho sofort na psychiatrii...

V. Čermák 6.2.2015 17:03

Re: Opravdu Nevíte

To, co včera znělo jako pohádka( neposkvrněné početí), je dnes samozřejmé( děti ze zkumavky). To, co zní jako pohádka dnes, brzo bude samozřejmé i Vám. A pokud Neděláte druhým to, co nechcete, aby druzí dělali Vám, odpouštíte, přejete a nesoudíte druhé a opravdu věříte, že je to rozumné a taky to tak děláte, jste v souladu s křesťanství a Boha k tomu nepotřebujete. Ale děláte to tak opravdu a vždy? Skutečně?

J. Jurax 7.2.2015 1:34

Re: Opravdu Nevíte

Aha - takže Ježíš byl dítě ze zkumavky? To je celkem neotřelý pohled na neposkvrněné početí :-)

L. Křivan 6.2.2015 11:34

Ne všichni budou tento požadavek akceptovat

"..A je předem jasné, že zdaleka ne všichni budou tento požadavek akceptovat..."

Nemusí.  Mohou se vrátit odkud přišli.

K. Janyška 6.2.2015 10:50

Skutečná nestranná politika je vždy válkou s náboženstvími.

Demokracie je sice vadný, ale technický, princip správy věcí veřejných. A to se náboženským fanatikům nelíbí. Bůh jim pořád nakecává něco jiného, než třeba... Dzp.

J. Chaloupka 6.2.2015 9:53

Islám není jen náboženství, ale také státní ideologie,

souhrn právních norem a příkazů, jak žít i obyčejný život. My, v Evropě, jsme náboženství zatlačili do soukromí jednotlivce a stát je sekularizovaný. Islám naopak učinil náboženství státní ideologií a zakázal myslet. To mohl naposled jen ten Mohamed. Proč potom využívají všeho, čemu naše západní KRITICKÉ myšlení dalo vzniknout? Hezky to ilustruje příklad snad z Londýna. Muslim vstoupil do taxíku a žádal po řidiči, aby vypnul rádio s hudbou. "Pročpak", ptal se řidič. "Korán hudbu nezná". zněla odpověď. Na to řidič vypnul rádio a otevřel dvířka taxi se slovy: "Vystup si". "Proč", ptal se muslim. "Protože korán taxíky nezná, tak mazej pěšky".

Neměli bychom ty jejich arafáty pouštět do našich nemocnic, neměli bychom poskytovat azyl těm jejich chomeneím. Ať si je léčí podle koránu.

M. Starý 6.2.2015 9:32

Když je dovoleno vše, co není (zákonem) zakázáno

Fukujama: „Modernita spočívá na kulturním základě. Liberální demokracie a volný trh nefungují všude a za každých podmínek. Nejlépe se osvědčily ve společnostech vyznávajících určité hodnoty, jejichž původ nemusí být zcela racionální."

A souhrn těch "určitých hodnot vyznávaných společností" se nazývá MORÁLKA. Bohužel, ve státě, kde je dovoleno vše, co není (zákonem) zakázáno, se svoboda mění v anarchii.

Vzpomeňte u nás na neustálé boje Klaus vs. Havel. To byl boj o místo morálky v naší společnosti. A jak to dopadlo, vidíme dnes na každém kroku...

J. Schwarz 6.2.2015 14:17

Re: Když je dovoleno vše, co není (zákonem) zakázáno

Jestli se vám zdejší stav morálky  nelíbí, pane Starý, pak si díl přičtěte i na svůj vrub. Morálka neznamená, že vše co se jí příčí musí být zákonem zakázáno. Pokud by bylo, můžeme se na morálku vykašlat, protože bude zbytečná. Vtip spočívá v tom, že se v morální společnosti většina chová, bez ohledu na zákony, v souladu s morálkou - takže pokud byste byl morálním člověkem, pak byste - i kdyby to "zákon" neřešil - nepřijal pozvání na párty pořádanou sousedem, který bije svou ženu. A to ani když byste se tam mohl nažrat zadarmo. Problém česka je spíš v tom že si většina  místních řekne - když je to zadarmo, tak tam prostě nemůžu nejít!!! Protože bych na tom prodělal!!!

P. Boublíková 6.2.2015 6:20

islám není jen nabozenstvi

Islámské právo saria neoddělitelné patři k islámu. A v tom je problém - nekompatibilita sarii a demokracie.

P. Dvořák 6.2.2015 1:54

To je pořád dokola jak u blbejch.

Když si chtějí žít podle práva šarija, nejíst vepřové a provozovat další muslimské libůstky, ať si žijí podle práva šarija, nejí vepřové a provozují další muslimské libůstky.

Ale ať tedy před tím neutíkají, aby to vzápětí zaváděli tam, kam utekli. Naši emigranti také nezaváděli Gottwaldův nebo později Husákův model v zemích, do kterých utekli. Pěkně tvrdě se asimilovali.

P. Boublíková 6.2.2015 6:22

Re: To je pořád dokola jak u blbejch.

Pregnantne vyjádřeno.

Jenže muslimové nejsou političtí uprchlíci, nýbrž ekonomičtí. Političtí jsou az tato poslední vlna ze syrské války.