2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

GLOSA: A co čeští ekoteroristé?

Naši extremisté zas zvedají hlavu. A média jim na to skáčou a dělají reklamu jejich schůzování. Voliči je před dvěma lety vyhnali z vlády i parlamentu, ve dvou krajských volbách po sobě nezískali po celé republice ani křeslo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 9.12.2012 12:12

Re: Žijeme v přepychu.

Nepoměr mezi délkou mandátu a dopadem rozhodnutí je velký problém moderní demokracie. Kreditní krize vypukla jako důsledek zákona protlačeného Clintonovou administrativou. Současná Řecká krize je důsledek zavedení eura atd. Ovšem starověké vládce nelze považovat za nějaké ideály vládnutí. Docházelo k likvidaci celých rozsáhlých biotopů (vykácení lesů pro stavbu lodí a domů atd.) Vymírání druhů provází lidstvo od objevu ohně a pazourkových zbraní. S výjimkou Afriky, kde měla zvěř čas se lidským technologiím přizpůsobit, lidé vybíjeli snadno ulovitelné druhy tak jak se šířili Evropou, Asií, Oceánií i Amerikou.

Souhalsím s tím že tržní zákonitosti nejsou samospásné, ale poskytují reálnou a pružnou zpětnou vazbu optimalizující efektivitu výroby, tedy to Vámi neustále opakované EROI. Římský klub se mýlil ve dvou věcech. Jednak podcenil skutečné zásoby surovin a některé vlastně ani neznal (např. břidlicový plyn) a hlavně zanedbal právě vliv trhu, kdy nedostatek způsobuje růst cen a vyšší ceny stimulují hledání alternativ, které v době hojnosti byly cenově nekonkurenceschopné, ale při růstu cen původních zdrojů se stávají efektivní.

Ono je to jako s půjčkou v bance peníze, které máte k dispozici dnes se rovnají mnohem větší sumě v budoucnu. Takže přednostně je třeba využívat ty nejlevnější zdroje a na dražší přecházet až ve chvíli, kdy se to vyplatí to je jednoduchá optimalizační úloha.

Problém zelených politiků je, že se ve jménu tzv. zohlednění skutečných nákladů do systému zákonem implementují nesystémové regulace. Systematicky je staví vychýleně ve prospěch "ideologicky lepších" OZE, protoe věří tomu, že je to pro dobrou věc. Ve skutečnosti se jakákoliv výchylka v samoregulačních systémech mnohonásobně replikuje a tedy zákonitě dochází k likvidaci systému. Navíc vycházejí z mylného předpokladu, že podpora technologie, která je dnes neefektivní, přinese budoucí úspory. To je důkaz fatální neznalosti základních ekonomických zákonů, nebo dokonce matematických operací.

P. Rada 9.12.2012 12:48

Re: Žijeme v přepychu.

Já vznik krize v USA - tzv hypoteční, vnímám jako kolaps systému pumpování peněz do ekonomiky, která pro své limity nedokázala investici vrátit tak jak se to dělo do té doby. Konkrétně už prakticky století klesá efektivita při těžbě ropy (eroei) i když se do tohoto oboru dosud masivně investuje. Poklesneli pak ziskovost několikanásobně u produktu na němž je založena mobilita v zemi, nutně se to výrazně projeví v životní úrovni.

Řecko podobně jako Španělsko ropu která takto podražila dováží a nestíhá platit úroky..., s Egypta se s vývozce ropy stal dovouce a Mubarak padl...

Římský klub se nepochybně také mýlil - vývoj technologičnosti totiž  jeho předpovědi výrazně modifikoval - ale nezměnil podstatu která tkví v existenci limitů růstu. Lidstvo právě pro limity růstu efektivit technologií padlo do tzv technologické pasti.

Mýlíte se ohledně půjček v bance a růstu sumy do budoucna. Toto platí pro banky lidské založené na různě velikém + úroku. Banky kde platí přirodní zákonitosti - hromadění zásob/těžba zásob takovou umělou jednostranost neznají.  Ve stagnaci pak lidské banky přestanou půjčovat a v recesi dokonce zkolabuje celý systém namísto toho aby si podržel jen nižší výkonost. Druh homo se od ostatního živého vyznačuje schopností strategického myšlení která ho změnila do dominantní role na planetě. Tato schopnost abstrakce a tedy strategického uvažování je dlouhodobě rozhodující a její okleštování údajně lepším efektem tržního systému vede jak vidno ke stagnaci způsobeé limity růstu dnes a kolapsu v budoucnu.

Zelený politik je u mě takoví, ktrerý respektuje, že dominantní část hodnot nám lidem sprostředkovává fotosyntéza, za kterou nemáme žádnou technologickou náhradu a umíme dělat jen kroky k jejímu posílení či oslabení a to dnes navíc jen uvolnováním energií naakumulovaných - tedy nikoli obnovitelných a proto považuji proklamace o trvalé udržitelnosti které mají ve svých stanovách jak zelené strany tak všichni kteří to zde opsali za populistická gesta.

J. Vyhnalík 9.12.2012 14:17

Re: Žijeme v přepychu.

Souhlasím, že hypoteční krize byla důsledkem levicového pumpování peněz do ekonomiky. Stát prohlásil, že poskytování hypoték podle kreditní historie žadatele je diskriminací. Tím fakticky nařídil bankám poskytovat hypotéky i neplatičům. Bezprostředním důsledkem byl stavební boom, který rozběhl dočasně ekonomiku. Ovšem v době, kdy Bill Clinton byl dávno v důchodu, začaly banky kvůli neplatičům krachovat. Ukázka toho, jak chybné rozhodnutí politika potopí ekonomiku roky po jeho odchodu z funkce a málokdo z postižených si dokáže obě věci spojit. Pokud jde o Řecko, tak příčinou krize nebyla rostoucí cena ropy, ta roste od 60. let. Příčinou bylo to, že v Řecku dlouhodobě vládly levicové vlády a dluhy rostly. Dokud mělo Řecko drachmu, tak díky inflaci každým rokem vybírali na daních víc než v předchozím. Po zavedení eura se to změnilo a růst příjmů z daní přestal stíhat růst dluhů.

To, co jsem psal o diskontování budoucích přínosů je základní způsob ekonomického uvažování. 100 Kč dobře investovaných dnes přinese za 10 let zisk a má tedy vyšší hodnotu než stejných 100 Kč za 10 let. Proto je logické využívat prioritně nejsnáze dostupné zdroje a je tedy logické, že náklady na těžbu ropy rostou. Pro objektivní posouzení je ovšem potřeba odečíst inflaci.

Kvalitu a možnosti abstraktního lidského uvažování nám předvedlo plánované hospodářství za socialismu. Od přírodovědce bych naopak očekával pokoru k přirozeným regulačním mechanismům. Vždyť v přírodě můžeme neustále pozorovat optimalizované chování mnohonásobně převyšující intelektuální schopnosti aktérů (viz. střední doba strávená hmyzem při dobývání nektaru z květů, střední doba strávená predátory při konzumaci kořisti v závislosti na hojnosti zdrojů).

Omezovat se na fotosyntézu při zajišťování energií je chybné. Jednak je to zdroj omezený a hlavně by další intenzifikace vedla k likvidaci ekosystémů tak, jak se nám zachovaly.

P. Rada 9.12.2012 17:01

Re: Žijeme v přepychu.

Cením si diskuse s Vámi kde nedošlo na nekorektní postoje ale čas se nachyluje a tak jen k poslední Vaší tezi: "Omezovat se na fotosyntézu při zajišťování energií je chybné"

Pokud je to chybné avšak stojí na tom metabolismus prakticky celé přírody a člověk je svým založením její součástí, bylo by tuplovaně dobré umět doložit reálnost jiné cesty.

Osobně jsem svého času věřil v tu JE ale realita je dnes taková, že těžba energie prostřednictvím JE (EROEI = 3až 10x) je stále daleko rizikovější jak uvádějí výpočty optimistů a přitom daleko nákladnější jak těžba s fosilů - pokud se nezapočítábvají externality a jejich budoucí dopad. Bezpečnost sice po každé havárii skokem roste ale investice do této oblasti od konce studené války pro odbourání vojenských aspektů skokem poklesly a celosvětově lze vypozorovat značný odklon od této technologie a to i v Číně která byla donedávna hnacím motorem.

Tak bych rád vysvětlení jakou reálnou energetickou technologii (jinou než na bázi OZE) lze trvale udržitelně provozovat za stavu dnešních znalostí?

J. Vyhnalík 9.12.2012 19:44

Re: Žijeme v přepychu.

Pokud bychom se soustředili pouze na fotosyntézu, znamenalo by to proměnit většinu Země v energetické plantáže. Jde o to využívat zdroje podle jejich dostupnosti a zároveň je kombinovat aby nedocházelo k závislosti na jediné technologii. Problém JE je v tom, že pro řadu politiků je to prostor pro snadné získávání voličů. Využívání JE by mělo určitě narůstat. Klasické fosilní zdroje budou stále dražší a proto bude jejich využívání nejspíš klesat. Otázkou je využití břidlicového plynu, zatím je v počátcích, ale vypadá to poměrně slibně. Pokud jde o OZE, tak vodní jsou jasné, větrníky a fotovoltaika ano, ale pouze pokud se dokáží prosadit bez dotací a nefér zvýhodnění povinným výkupem.

P. Rada 9.12.2012 21:51

Re: Žijeme v přepychu.

Takto s Vámi lze souhlasit. Ona planeta je jakousi plantáží ale pro daleko širší spektrum druhů. Pominuli jsme sice také velmi komplikovanou oblast externalit, která se do ceny dosud nezapočítává - a to může být z hlediska vývoje dopadů zdravotních, klimatických... podstatné ale i tak děkuji za  odpovědi.

B. Rybák 8.12.2012 17:56

Re: Žijeme v přepychu.

Přesně tak. Ti "zelení" fanatici si nejspíš neuvědomují, že první obětí jejich (částečně) sebenaplňujících "chmurných" předpovědí budou oni (jejich "parazitický" byznis.

P. Rada 8.12.2012 18:33

Re: Žijeme v přepychu.

Pane Rybák ten "parazitický byznis" je s vůle zkorumpovaných politiků a to nikoli zelených:

http://byznys.ihned.cz/c1-45908160-vas-ucet-za-cistou-elektrinu-6300-kc-kvuli-chybe-politiku

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/212562248420027/

K. Kužel 8.12.2012 5:34

No, jestli bych jim půjčil mýdlo, nevím

ale namydlit by určitě zasloužili. :-)

J. Huml 8.12.2012 3:53

Haf, haf haf...vztekle stekani..

o cem vlastne tento "clanek" vlastne je? Bubu, prijde ekoteroristka Rabinova a Pol Pot nas promeni v hromadu mrtvol? Zda se, pane Jakl, ze jste zase asi snedl zleneho burta a tlaci Vas v zaludku a neda Vam spat...Projdete se po lese a dychejte zhluboka, at Vam ta nenavist vytravi...

L. Krajicek 8.12.2012 4:22

Re: Haf, haf haf...vztekle stekani..

Článku jsem rozuměl, diskusnímu příspěvku ne. A nebude to tím, že nemáte tři stovky na normální klávesnici.

J. Tachovský 8.12.2012 7:46

Re: Haf, haf haf...vztekle stekani..

Vase neporozumeni nebude zpusobene klavesnici

K. Filek 8.12.2012 8:06

Re: Haf, haf haf...vztekle stekani..

Každý soudný člověk článku rozumí.Ekoteroristé se budou bránít,že to tak není.Stačí,že nám nadiktovali fotovoltaiku.Z toho jím plynou pěkné peníze a my to musíme zaplatit.Je to daleko dražší než celé cirkevní restituce a národ mlči.

M. Moc 8.12.2012 9:02

Re: Haf, haf haf...vztekle stekani..

 A to se nemluví o ničení slnic v okolí bioplynových stanic. Množství materiálu k nakrmení průměrné byoplynky je ohromné. Spotřeba pohoných hmot daleko přesahuje množství jimi vyrobené energie, tak že jsou větší zátěží pro přírodu než pokud by se normálně rozumně hospodařilo.

M. Procházka 8.12.2012 11:19

Re: Haf, haf haf...vztekle stekani..

Shrnuto,pan Jakl má vyjimečně pravdu a dobře,že ji slyšíme.Z těch ekoteroristů je dost často ku zvracení.

J. Komínek 8.12.2012 17:23

odpověď "soudnému člověku"

Jste úplně mimo vy "soudný člověče", ten kdo tady diktuje jsou tzv. investoři a jejich ultraliberální přisluhovači v politice , globální kapitál, který vysaje zisky ze všeho a na úkor zbytku společnosti.Co  mají ekologové a fotovoltaika společného se špatnými a nedomyšlenými zákony šitými na míru bezohledným podnikatelům a globálním korporacím?

F. Pavlis 8.12.2012 18:17

Re: odpověď "soudnému člověku"

Pane Komínku, vy jste opravdu politolog.  Každým coulem zelený jako penicilin na na starém chlebu. Bursíkovec lýkový je prostě ekoterorista a ten zákon prosadila  za Topolánka jeho partaj.  Kdo má jen trochu paměť na svém místě, tak to uzná.  Pan Jakl má nepochybně poněkud svérázný styl psaní, ale inteligence má rozhodně víc než Katuška a Liška i s paní Wagnerovou dohromady...

J. Huml 8.12.2012 22:19

Re: odpověď "soudnému člověku"

Sverazny styl psani? Prirovnavat Bursika k Rubinove a jeste k Pol Potovi je kapitalni hloupost. Jiste, kde jsou dotace, pricucne se spousta upiru, ale pan Jakl takymto stylem vyjadreni sve nazory neprosadi. Clanek je tedy naprosto smesny.

M. Martin 9.12.2012 9:42

Re: odpověď "soudnému člověku"

Pane Huml směšný jste tady především vy.

J. Boleslav 9.12.2012 11:35

Re: odpověď "soudnému člověku"

Bursík je jistě z jiného těsta, než Pol Pot. Dokonce si v jeho případě myslím, že se k zeleným dal z podobných důvodů, jako kdysi Zeman k socanům. Aby se dostal k moci. Tvrdí se o něm, že druhého tak mocensky ambiciózního člověka jako on pohledat.