2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

GLOSA: A co čeští ekoteroristé?

Naši extremisté zas zvedají hlavu. A média jim na to skáčou a dělají reklamu jejich schůzování. Voliči je před dvěma lety vyhnali z vlády i parlamentu, ve dvou krajských volbách po sobě nezískali po celé republice ani křeslo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 8.12.2012 17:41

Re: Letní čas a příroda

Omlouvám se, ale nepochopil jsem Vaši připomínku. Vstávat v létě dřív je přirozené, kdy jdeme spát, si zpravidla už řídíme sami.

Jsem přesvědčený, že díky kvalitnímu a levnému umělému osvětlení si lidstvo soustavně zkracuje noc a v minulém století k tomu přibyla i televize. Je zajímavé, kolik lidí naříká nad rozhozeným biorytmem a přitom velká část populace nechodí spát dřív než ve 23 hodin.

P. Rada 8.12.2012 18:26

Re: Letní čas a příroda

To je právě o té umělosti časového posuvu vpřed a vzad jako upřednostnění denního PRACOVNÍHO rozvrhu - nikoli o pružnosti aktivní doby.  Osobně rád trávím ODECHOVÝ čas vedne venku a mám za to, že na ten pracovní se pro jeho organizovanost dá spíše v zimě ráno přisvítit . Ale s příchodem zimního času to nutí všechny aktivity - např rekreační - vázané na denní svit jprakticky skokem ukončit o čas odechu trávit pod střechou. Přitom právě v zimě považuji sluneční svit a možnost pobytu venku za zdraví cennější.

Jedinec žijící mimo zaběhnuté rituály dob nástupu do obchodů, škol, bank... si to nějak zařídí ale žijeme častěji sociálně a to, že na procházku se dá jít v zimě často už tak akorát po tmě... je o náhlé nevyhnutelnosti podřídit se šeření a pracovnímu rozvrhu nikoli o uspokojení mé potřeby pobytu na slunečním teple v dobách kdy je nejvzácnější.

J. Vyhnalík 8.12.2012 18:30

Re: Letní čas a příroda

Den má jenom 24 hodin a teď v zimě je světlo jenom cca 8-9 hodin. Takže to chce buďto pružnou pracovní dobu, nebo se naučit běhat za tmy ;-)

J. Boleslav 9.12.2012 11:18

Re: Letní čas a příroda

Přirozený je tzv. zimní, tedy středoevropský, čas. Posunování hodinek z jara a na podzim o hodinu je proti přirozenosti - přirozeným biorytmům, a řada lidí to vnímá velmi negativně.

J. Jurax 9.12.2012 22:00

Re: Letní čas a příroda

Jedenáctá hodina večerní ... hm ... ono čas uléhání ke spánku celkem záleží na tom, kdy ráno vstáváte, přesněji musíte vstávat ...

B. Rybák 8.12.2012 18:19

Re: Letní čas a příroda

Souhlasím s Vámi. Moje pochybnost se týká jenom toho, zda si s pomocí umělého světla nemůže člověk udržet stálý biorytmus a vyhnout se tak násilnému skokovému posouvání svých biologických hodin.

H. Gene 8.12.2012 16:30

Re: komik Jakl

Jó ták, člověk jako není příroda, jo? Ty to máš v tý palici pěkně pomotaný...

M. Šejna 8.12.2012 18:06

nevychovanej spratek Gene

koukám, že Gene je nevychovanej spratek, cosi dovoluje mi tykat.

Člověk samozřejmě je součástí přírody, ale hodiny už součástí přírody nejsou. Ty si člověk vymyslel pro svou potřebu organizovat si svůj denní režim. Takže posouvání letního a zimního času je přírodě zcela ukradené. Tohle ale nevychovaní spratci typu Gene nikdy nepochopí, takže se serou do diskuze, které houby rozumějí.

H. Gene 8.12.2012 18:10

Re: nevychovanej spratek Gene

Přečti si to ještě několikrát. Ale pozor, až zase připojíš mozek!

M. Martin 9.12.2012 9:52

Re: nevychovanej spratek Gene

Já si myslím že není nevychovanej spratek ale že komunistům se tyká.

V. Ondys 8.12.2012 11:20

:)))))))))) To je těžký, autore

jedinej lidumil, kterej to vzal smrtelně vážně i se svým způsobem života (na rozdíl od greenpiss), byl Mahátmá Gándhí a všichni víme, jak dopadl po mírumilovným vítězství nad Anglány, :)))))) zabili ho vlastní.

J. Hajský 8.12.2012 10:38

Dobrý článek

Pana Jakla nemusím, ale za tento článek mu tleskám.

J. Navrátil 8.12.2012 18:06

Re: Dobrý článek

Já také

V. Rusek 8.12.2012 19:39

Re: Dobrý článek

Já také.

J. Boleslav 9.12.2012 11:27

Re: Dobrý článek

Já také. P. Jakl totiž mívá docela často pravdu, i když je poněkud excentrik a provokatér.

S. Vaněček Šauerová 8.12.2012 9:22

Ale no tak, pane Jakle, co takhle obratit pozornost tam, kam patri, a kde zadne problemy - kupodivu - nevidite ?

Doporucuji velmi, a radeji snad shlednout dvakrat, ctvrtecni Jilkovou, a tam najme davat pozor na komunistku Saskii Dubinovou. Kdyby mohla, strilela by, nenavist z ni zrovna kapala, prima dozorkyne v lagru by z ni byla.  Stalinisticka clenska zakladna komunistu je moc prima, kam se hrabou na vystavni skrin pro verejnost, Jiriho Dolejse.

Komuniste Vam vsak nevadi, vadi nebezpecni ekoteroriste, a pokud se moc nemylim, z nich zejmena Martin Bursik, to na rozdil od evropskeho intelektualka Ondreje Lisky, ktery za dva roky dokazal zaridit jenom to, aby o Zelenych radeji nebylo ani slyset.

S tim, obavam se, bude ted konec.

:-)

B. Rybák 8.12.2012 11:31

Re: Ale no tak, pane Jakle, co takhle obratit pozornost tam, kam patri, a kde zadne problemy - kupodivu - nevidite ?

Na prodělané "choroby" má společnost "protilátky". Nebezpečné jsou proto nové choroby a z nich jsou nejnebezpečnější ty, které obsahují pozměněné prvky těch nejúspěšnějších "zabijáků".

Svou světovou organizační strukturou "zelení" napodobují "jezuity" (s vojenskou disciplínou), agresivním aktivismem zneužívajícím demokratických práv napodobují "fašisty" a samozvaným "Pol-Potovským spasitelstvím" lidstva (před demokratickým kapitalizmem) napodobují "bolševiky". Prostě vstali "noví bojovníci".

V. Kain 8.12.2012 13:11

Re: Ale no tak, pane Jakle, co takhle obratit pozornost tam, kam patri, a kde zadne problemy - kupodivu - nevidite ?

Máte pravdu z Dubinky ta nenávist přímo tekla.Ten její pohled kdyby střílel tak jsou všichni až na tu starou komunistku mrtvi.Ona si dodělává nějakou rekvalifikaci aby mohla jít do zahraničí.Ona je tak pitomá,že se s tím ještě chlubí.

P. Lenc 8.12.2012 8:50

Přesně popsáno,

nelze než souhlasit.

P. Rada 8.12.2012 7:55

Žijeme v přepychu.

Ano pane Jakl prakticky všichni žijeme v přepychu a všichni se dnes chováme nenápadně ale fakticky podmanujícím způsobem k okolí jako praktičtí ekoteroristé - ¨totiž nehledě na dlouhodobé důsledky.  Vysáváme a externalitami dále nemetabolizovatelmými zatěžujeme naši planetu tak, jak nikdy předtím našim zažitým ale historicky nevídaným konzumním způsobem života.

Pokud by např. všichni na planetě žili jako my češi pak by bylo pro naše nároky potřeba už skoro čtyřech planet. To nemám od Vámi typovaných ekoteroristů, to je výsledek výpočtů dlouhodobých dopadů našich průměrných měrných spotřeb a externalit. Planeta má ale pochopitelně i své setrvačné schopnosti a zásoby a to nás zatím šálí. O tom všem jsou vědecké, dnes všem dostupné publikace a jednu z nich "Příroda nebo člověk" bych Vám velice doporučil ke čtení dříve, než zas začnete jiné pomlouvat, k jiným promlouvat - jen na své počiny a důsledky ve světě plném rozvojových limitů sám nedohlédnete. 

http://www.natur.cuni.cz/biologie/aktuality/v-nakladatelstvi-karolinum-vysla-nova-kniha-prof.-lubomira-natra-priroda-nebo-clovek-sluzby-ekosystemu

http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/anatomie/ZS2012/natr/laudatio.pdf

M. Moc 8.12.2012 8:56

Re: Žijeme v přepychu.

   Zase ekoterorista který neví nic o životě na venkově a sepětí s přírodou. Běžte na dva roky hospodařit a ručím vám za to že ze zelených se stanou z vašeho pohledu vědší škůdci než mandelinka bramborová!!!!!!!!!!

P. Rada 8.12.2012 9:59

Re: Žijeme v přepychu.

Pane Moc už na tom pracuji a starat se o několik tisíc metrů zanedbané louky tak aby uživila nějaká zvířata opravdu není maličkost - ale dělá mi to jak radost tak přináší podněty. o tom je i ta kniha co jsem ji nabízel ale k té žel mlčíte i když i o parazitech by jste se tam dočetl.

B. Rybák 8.12.2012 12:03

Re: Žijeme v přepychu.

To, že věříte "prorokům", jejichž proroctví (viz např. bláboly "Římského klubu") opakovaně vyvrátil "život" je Váš problém. Neobtěžujte nás s ním, pokud nedojdete k nějakému novému závěru.

Už hlupácký název Vámi doporučovaného veledíla ("Příroda nebo člověk") je natolik vypovídající, že si můžete být jist, že s ní neztratím ani vteřinu svého života.

Pokud narazíte na vskutku vědeckou práci, která by vyjadřovala myšlenku "Technologicky vyspělá lidská civilizace je jedinou šancí pro záchranu živé přírody (před cyklicky se opakujícími přírodními katastrofami). Dejte vědět. Jinak připravujete zbytečně o čas sebe i nás.

P. Rada 8.12.2012 13:02

Re: Žijeme v přepychu.

V něčem máte pravdu pane Rybák a to v tom, že většiněcvěcí musíme věřit, protože jen něco stihnem ověřit osobně.

Osobněji ale nyní zrovna ověřujeme, že ten Římský Klub se sice datově netrefil ale ideově to sedí čím dál tím více. Vleklá celospolečenská stagnace a mnohde už i nezadržitelná regrese jsou totiž právě tím co bylo už v sedumdesátých letech avizováno jako důsledek masivní materializace lidského života.

K tomu názvu knihy který Vám asi připadá hlupácký. Rozhoduje ale obsah a u recenzové publikace i celoživotní zkušenosti dotyčných. Byl bych proto rád kdyby jste se právě s tím obsahem věcně popasoval a nepředváděl zde jen "hlupácké" výroky a ignoranství, které nejen Vás může stát i daleko víc jak vteřiny života.

J. Vyhnalík 8.12.2012 16:07

Re: Žijeme v přepychu.

Tentokráte s Vámi musím souhasit. Žijeme v nesmyslném a neudržitelném přepychu. Dokonce takovém, že místo efektivního využívání zdrojů si uzákoníme přednostní využívání několikanásobně dražších zdrojů energie, které dokonce ani nejsou schopné dodávat energii podle potřeby.

P. Rada 8.12.2012 17:49

Re: Žijeme v přepychu.

Kdyby jen uzákonit - to bych ještě pochopil právě proto, že dnes na investice pro budoucnost ještě relativně je - ale uzákonit to tak, že ze státního profitují jedinci a příslušné banky třeba až někde nedohledatelně za kopečkama...  Přičemž těmto to platí prakticky všichni v českém dolíku. To není o zákonech systému podpory rozvoje pro nelechkou budoucnost. To je o rozkrádání a tunelování toho, ce se právě mělo postupně s rostoucí efektivitou investovat aby ti po nás nepřišli jen k vyžranému  ale zůstalo jim tu něco trvalejšího, na co lze navázat.

J. Vyhnalík 8.12.2012 18:20

Re: Žijeme v přepychu.

To, že na OZE profitují podnikavci je nemravné, ale jedná se pouze o malou škodu ve srovnání s rostoucími cenami energie a tím způsobeným růstem nezaměstnanosti a propadem životní úrovně.

To jsou ovšem pořád pouze škody viditelné tady a dnes. To vše je pořád zanedbatelné ve srovnání se škodami v budoucnosti. Tím, že tento systém diktuje přednost odběrů z OZE, za garantované ceny, totiž nejen, že zdražuje energii pro koncové zákazníky na několikanásobek možné ceny, ale ještě hůře. Fakticky blokuje rozvoj klasických zdrojů energie, kterou jsou ovšem pro stabilní dodávky elektřiny nezbytné a tím ohrožuje ekonomickou stabilitu celé Evropy. Je rozdíl, jestli elektrárna běží na plný výkon po 60 % času, na snížený výkon po 20 % času, 10 % času hřeje vodu naprázdno zadarmo jako pohotovostní rezerva a 10 % času probíhají kontroly a údržba. Nebo když kvůli nárazovým výkonům OZE běží na plný výkon po 20 %, na snížený 30 %, naprázdno v pohotovostní rezervě 40 % a 10 % kontroly a údržba. Stávající elektrárny budou postupně dosluhovat a nikomu se nebude chtít investovat peníze do nových, pokud se návratnost investic prodlouží na dvojnásobek. A to všechno přesto, že klasické elektrárny jsou schopny elektřinu vyrábět za zlomek ceny garantované OZE a zároveň elektřinu vyrábějí podle potřeby a ne podle počasí.

Na začátku byl zelený idealismus, ten se skřížil s politickou honbou na voličské hlasy a podnikatelskými lobby, které vycítili šanci na rychlé a garantované zisky z OZE. Výsledkem je ekonomický zločin, jehož následky bude Evropa řešit nejméně 20 let. Před lynčováním politiky a "podnikatele" chrání hlavně to, že 99 % lidí tyto důsledky nechápe a je otázkou jestli jim ty souvislosti vůbec někdy dojdou.

P. Rada 8.12.2012 18:41

Re: Žijeme v přepychu.

Mám za to, že se velice mýlíte. Základní "zločin - zlý čin" je ve společnosti v tom, že si svévolně tvoří zákony společenské a v rozporu se zákony přírodními.

Můj názor opřený o fakt, že rozhodující jsou ve společnosti toky a efektivity transformací energií a surovin oproti umělému finančnímu hodnocení,

Největší škodou je pak víra v neomezenost rozvoje našeho živočišného druhu a dokonce navíc snižování jeho bytostné vitality tím jak prostřednictvím pohodlí člověk otupuje své schopnosti které může biologicky předávat.

J. Vyhnalík 8.12.2012 19:12

Re: Žijeme v přepychu.

Finanční ohodnocení v rámci trhu se řídí stejně objektivními přírodními zákony jako biologie nebo fyzika. Tržní zákonitosti na svobodném trhu dokáží díky zpětné vazbě optimalizovat systém tak, aby fungoval co nejefektivněji a s co nejmenším plýtváním. Právě zpupné nahrazení přirozených regulačních mechanismů, povinnými odběry elektřiny z nefektivních zdrojů a navíc za garantované ceny, eliminovalo zpětnou vazbu a celý systém poslalo na trajektorii končící katastrofou, v nejlepším případě obrovským plýtváním.

Samozřejmě, že trh sám o sobě nefunguje, je potřeba hlídat pravidla hospodářské soutěže. Teoreticky to vypadá jednoduše, ale v praxi je to obrovsky komplikované. Dotace v jedné zemi deformují trh na celém světě. Pokud by jedna země třeba masivně začala dotovat výrobu mléka, tak dokáže zlikvidovat mlékárenství v širokém okolí. Proto jsou křížové dotace, kdy se náklady v jedné oblasti uměle snižují ze zisků z jiných odvětví považovány za ekonomický zločin a tzv. křížové dotace jsou úřady na ochranu hospodářské soutěže sankcionovány.

Bohužel v energetice došlo z ideologických důvodů k uzákonění křížových dotací do OZE, když byly zákonem stanoveny garance na minimální výkupní ceny, několikanásobně vyšší než výrobní ceny klasických zdrojů, na roky dopředu a zároveň byla OZE zaručena exklusivita povinného odkupu celé produkce. Proto Jaroslav Míl váhá se stanoviskem k dostavbě Temelína. Temelín vyrábí elektřinu za cca 30 % ceny OZE, ale pokud bude muset ČEZ povinně vykupovat elktřinu od OZE, může se stát, že nové kapacity budou využívány jenom z malé části a to přesto, že dokáží elektřinu vyrobit za zlomek cen garantovaných OZE. Kdyby OZE byly alespoň schopny, zajistit rovnoměrné dodávky podle potřeby, tak by se jednalo pouze o obrovské plýtvání. Vzhledem k tomu, že za nepříznivého počasí jsou OZE mrtvé, to ovšem povede nejen k tomu, že elektřina bude drahá, ale hlavně k tomu, že jí bude někdy málo a někdy zase zbytečně moc.

P. Rada 9.12.2012 1:42

Re: Žijeme v přepychu.

Mám za to že se idealizací  pohledu zásadně mýlíte v otázce trhu. Já se stotožnuji s pohledem Cílka: http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich

Trh sám není na vině ale i politický systém, který je optimlizovánna dopady s pohledu člověka - tedy na "pětiletky.." ve kterých se jednitlivci ve funkcích střídají ale už bez odpovědnosti za dopady podstatně dlouhodobější. Přírodní zákonitosti ale pracují s odezvami na podstatně šitší časové škále. V tomto smyslu měli králové, faraoni... celoživotní odpovědnost a navíc byl lokálně vázaný působností. Dnešní nejvlivnější se naopak chovají jako kočovníci s několika bydlišti po celé planetě, která oproti populační mase využívají/ zneužívají na útěky před odpovědností jako kdysi národ romský kterému kočvání zatrhla až Marie Terezie..

Globalizace proto sice umožnila transfery materíální ale zmasakrovala odpovědnosti lokální a eliminovala možnosti trhu tím, že na tržiště vnutila prvek nerovného přístupu.

I ideální demokracie v našem pojetí má hluboké trhliny. Tou základní je tvorba zákonů společenských podle potřeb člověka který je ale dosud s podstatné části závislí na službách ekosystémů - tedy na přírodním metabolismu. Zájmy přírody přitom v parlamentu.... nikdo nezastupuje a tak si i v případě nedeformované mocensko politické scény jak druh odhlasováváme zákony s hlediska vývoje našeho druhu kontraproduktivní a věříme v jejich správnost ačkoli se jedná v podstatě o umělá privilegia.

OZE je v tomto smyslu hledáním náhrady za náhlé subvence/ nevratné půjčky/ kterými jsou fosilní zdroje jež do systému přírodních metabolismů jednorázově vnesli nahromaděnou energii. Problém OZE je v jejich obvykle podstatně nižší energetické efektivitě. Vývoj lidské společnosti se totiž neřídí ani tolik podle její zákonnosti společenské /tržních mechanismech/ ale podle efektivit a masivnosti těžby energií. Viz Bublinový graf Ch Halla a Kašík ve Vesmíru: http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883