19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

FILOSOFIE: Masaryk jako český bůh

Pozoruhodným průvodním jevem současných diskuzí je, že řada odpůrců restitucí vystupuje jako nové zosobnění mytického zakladatele české demokracie T.G. Masaryka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalivoda 17.10.2012 22:51

Masaryk byl proticírkevní a církev byla protimasarykovská

Mluvím o katolické církvi před 1.sv.válkou. Katolický klérus Masaryka nenáviděl, pokoušeli se ho zničit hromadnými žalobami. S katolickým klérem měl napjaté vztahy i jako prezident, viz jeho vyvěšení kalicha nad Hradem a odjezd papežského nuncia z Prahy.

Katolická lidová strana v čele se Šrámkem to ovšem dokázala vyrovnat a proti Masarykovi se nepostavila, naopak ho opatrně podporovala. To velmi pomohlo jí i Masarykovi a Benešovi.

Chápu, že autora zajímá spíš teoretická etika než reálné dějiny. Sedí v kultivované věži ze slonoviny.

M. Kosejk 17.10.2012 18:24

:))

Nevím, jestli je to pravda, ale spolupracovníci Masaryka tvrdili, že Masaryk po hádce s vatikánským velvyslancem a jeho spěšném odjezdu do Vatikánu zbytek dne na Hradě zpíval husitské chorály. Netuším, zda by Masaryk souhlasil s církevními restitucemi. Vatikán rozhodně rád neměl a podle všeho ho považoval za trojského koně uvnitř suverénních států. Jenže křivdu, která se v minulosti stala církvi, by  také určitě vzal v potaz.

Š. Šafránek 17.10.2012 10:29

Vynikající článek.

Já budu ale reagovat jen na banalitu, která mne rozesmála - že se Janek Ledecký označuje za Shakespearova spoluautora poté, co svou pokleslou muzikálovou hudbou zprznil jeho hru.

P. Lenc 17.10.2012 9:22

Pěkný článek.

Humanismus a fanatismus se holt jaksi nesnášejí.A o tom to je.