20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

FEJETON: Ztracené století

Před ztrátou historické paměti varoval Vint Cerf, jeden z otců internetu, na přednášce na výroční konferenci American Association for the Advancement of Science v San José a své myšlenky rozvedl v rozhovoru s britským Guardianem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 19.2.2015 10:14

Ano, králové uzavřeli dohodu....

Co je platná trvanlivost jakéhokoliv média, když se, s pravidelností hodnou lepší věci, za pár let někteří na obsah smlouvy vykašlou a činí tak znovu a znovu. Takže trvanlivostí média, či schopností si onu smlouvu kdykoliv přečíst, to asi nebude.

Jistě, jiná věc jsou vědecké poznatky, ale ty se budou přepisovat na nové prostředky tak rychle, jak je budou studenti potřebovat. Ale hlavně, nikdo zatím (!)nechce staré knihovny likvidovat a že příkladů, hlavně z náboženských důvodů v historii máme !

Takže problém vidím úplně jinde !!!

V. Vaclavik 19.2.2015 9:40

Nase stoleti

je stoletim muzejnim, archivalnim, protoze kdyz nemuzeme tvorit, zamerili jsme se na konzervovani minulosti. Proto mame jako obracenou stranu mince obavy, jak to bude s temi nasimi zaznamy. Ale o ty zaznamy, ktere tak peclive rekonstruujeme, jejich puvodci zadne obavy nemeli, nezamysleli jejich trvanlivost na nejakou moc dlouhou dobu, nez nejakou pristi generaci a je ironii, nejen ze budou nase zaznamy, coby muzejniku, mene trvanlive, ale bude i mene zadouci aby prezily na veky vekouci.

J. Jurax 19.2.2015 1:59

No,

pokud nebudou fyzicky zničeny nosiče dat nebo zápis nadmíru nezdegeneruje, tak přečtení dat z historických nosičů a jejich dekódovaní z exotických formátů je jen technický problém. Tedy pokud si společnost uchová aspoň takovou technologickou úroveň jakou máme dnes.

P. Dvořák 19.2.2015 3:26

Re: Jakoukoliv úroveň.

Sochám Buddhy v Afghánistánu také bylo houby platné, že byly z historicky téměř nezničitelného kamene.

R. Langer 19.2.2015 11:59

Re: Jakoukoliv úroveň.

Zničit lze bohužel všechno. :-(

P. Dvořák 19.2.2015 12:25

Re: Jakoukoliv úroveň.

Jenže elektronické záznamy jsou zranitelné téměř vším, včetně času. Představte si, že třeba za 150 let otevřou nějakou kiuli na věži a z ní vytáhnou flashku. Nebo 3,5´´ disketu, jaká se používala před dvaceti lety. A ještě napsanou v T602. Tu bychom neuměli přečíst už dnes.

J. Jurax 19.2.2015 18:07

Re: Jakoukoliv úroveň.

No, ad T602 - já bych ji přečíst uměl a 3,5 disketu taky :-)

Obecně povede-li se ty nuly a jedničky fyzicky přečíst, je dekódování zápisového formátu jen technická záležitost.

Elektronické záznamy jsou jistě zranitelné a optické taky. Nicméně jsem si vygůglil http://diit.cz/clanek/trvanlivost-m-disc-a-data-tresor-disc

A taky je mikrofilm - na http://www.iqscan.cz/clanky/technologie-a-pojmy jsem našel, že - cituji - "Při dodržení postupu chemického zpracování a předepsaných mikroklimatických a skladovacích podmínek je předpokládaná životnost mikrofilmu odhadována na 500 let."

Spíš bych řekl, že běžně není požadována trvanlivost záznamu dat v řádu století, takže taková záznamová média nejsou na běžném trhu. Nejsem v přes tohle guru :-)

J. Jurax 19.2.2015 17:38

Re: Jakoukoliv úroveň.

No jistě, ale to nebyly nosiče informací, u nichž lze očekávat duplicitní uložení.