30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

FEJETON: Vývoj zahrádkářky

Zahrada v dětství a mládí mě nikterak nezajímala a práci na ní jsem se vyhýbala, jak to jen šlo. Ale jakmile rodiče vypadli z domu, vytáhly jsme se sestrou na zahradu lehátka, nasadily obrovské sluneční brýle podle poslední módy a začaly se vystavovat slunečním paprskům zepředu i zezadu k získání bronzové pleti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 18.4.2018 18:34

Také jsem prošel metamorfózou.

Před 35 lety foliovník, rajčata, okurky, ba zkoušel jsem jinou zeleninu, ale prostě pletí, resp sklánění se k zemi mě nebavilo už tenkrát, proto jsem postupně přes kompletní zatravnění zůstal max u broskvoní. No a najednou trvalý pobyt na zahradě, rozšířit ovocnářství není kam, tak přes kompostování posekané trávy a jejího využití příští rok pod okurky ( vřele doporučuji) jsem začal pošilhávat po skleníku. Zatím jsem ale u meziproduktu. Nejprve jsem začal budovat vyvýšené záhony z šestibokých kompostovacích sil, bezva věc, naplnit se to dá přes zimu a ve vegetačním období je pletí brnkačka, nemusíte se ohýbat, okurky rostou na vzduchu, neplesniví, nejsou zablácené, loni jsem pak vyzkoušel variaci na klimatizační buňku z dutinkového polykarbonátu a opět se pokusil o rajčata, papriky, lilek a super úroda, prostě vyzrálé na záhonku je úplně jiná chuť než koupené v supermarketu.

D. Polanský 18.4.2018 7:19

Starám se o zahrádku, která mi

nepatří, ale bylo by mi líto, kdyby tam rostl plevel. Šlapu pěšky 4,5 km tam, obvykle něco i nesu, to stejné zpět. Na zahrádce tak tři, čtyři hodiny pracuji. Je mi 65 a po tomto výkonu jsem jak polámanej, nemluvě o tom, že mě zlobí nohy. Občas musím lehnout, zvednout nohy, opřít je o strom a tak 5 minut jim ulevit. Reálně to celé smysl nemá, ale psychologicky je to pro mne docela důležité. Když jednou to nezvládnu, budu vědět, že jsem již v hajzlu.

M. Krátký 18.4.2018 10:39

Re: Starám se o zahrádku, která mi

od roku 1946 jezdím na chatu ( nejdřív k rodičům, pak do baráku k první ženě, pak na naši společnou chatu a teď na další společnou s druhou ženou ) všechno v okruhu 300-400 metrů od sebe na Sázavě a vždy se zahradou - je to balzám na duši a test fyzické výdrže - je mi 75 a výkony jsou již na nějakých 25% - s bídou - 20 minut práce a hodina sezení s Tramínem červeným - a min 40 ks rajčat tyčkových z vlastního chovu atd zelenina. A k tomu zahrada mé druhé ženy v Praze - nestíhám moc - jen to přejedu sekačkou 1x týdně 200 m2 - a odvezu do sběrného dvora shrabané listí z vlašského ořechu 150 let starého - mohutného Hezký den

R. Langer 18.4.2018 6:12

Práce na zahradě

mě nebavily, nebaví a bavit nikdy nebudou. Ale dokážu to pochopit. ;-)

D. Polanský 18.4.2018 7:20

Re: Práce na zahradě

A jaké fyzické práce vás baví?

R. Langer 18.4.2018 15:17

Re: Práce na zahradě

Ale možná by se i něco našlo, ale vlohy na to tak nějak nemám... :-)

P. Boublíková 18.4.2018 6:02

Super počteníčko!

Také jsem se stala zahradním šílencem na stará kolena, opotřebovaná dřívějším koníčkem - vysokohorskou turistikou. Impulsem byl natržený meniskus, který na zahradě nevadil a nakonec se i zahojil. Záda zatím slouží, nemám totiž ve zvyku se k záhonům ohýbat, nýbrž se u zahradních prací bez zábran válím po zemi :-) Pěstováním zeleniny pohrdám, bývalý totálně zanedbaný sad u chalupy jsem během pěti let proměnila v nádhernou okrasnou zahradu včetně luxusního trávníku. K jídlu je tam ovoce ze stromů a drobné ovoce rybíz, angrešt, maliny, hrozny... Letos jsme od souseda koupili další obří kus pozemku, je to podmáčená louka pod naším svahem, tam se zase pár let vyřádím, je tam několik potoků a nechala jsem vybagrovat tři jezera :-)

K článku poznámka: zeleninu z kočičího záchodu bych po důkladném omytí alespoň uvařenou zkonzumovala, vždyť ji kočky jen trochu pohnojily :-) kdoví, co všechno se s ní dělo, dokud byla venku :-) Co je to karhátek jsem se musela podívat googlem, myslím běžnější je název bršlice.

Tak ať zdraví slouží a zahradě se daří!