2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

FEJETON: Vyhazuje jen euroatlantická civilizace?

Byla jsem dnes na „nehtech“. Musím vysvětlit. Už několik let chodím k Vietnamcům na nehty. Gelové, nikoliv nalepovací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 13.5.2015 11:44

Re: Systém vede lidi k vyhazování

Protože, proboha, co by to lidi dělali ( ti co tyto předměty vyrábějí)...

Nejsem pro tak zvane 'trvanlive vyrobky', to je ekonomicka blbost, ale taky neverim na vyhazovani veci, ktere muzou jeste docela dobre slouzit, jako zdroj celkove prosperity obcanu statu. Vyhazovani zvysuje blahobyt jen tech zamestnancu, kteri dnes vyrabeji to same, co vcera a co predevcirem a co pred-predevcirem, jenze ten blahobyt pochazi z kapes tech spotrebitelu, kteri vyhazuji svuj blahobyt temto lidem, nikoli tedy bohu, tak rikajic do oken.

Vietnamci vyrostli v jeste vetsi chudobe, nez my, kteri jsme vyrustali v nasem komunismu a proto plno veci nevyhazuji, jsou setrni. Ale nasi potomci, kteri vse dostali od rodicu na taliri, dnes z oken aut vyhazuji plastove lahve, pytliky od chipsu, krabicky od cigaret podel cest na Sumave... a doma jsou to dozajiste spotrebitele hodni medaili od nasich ekonomu. Vsak casem i ty vietnamske deti, nebo jejich deti, nebudou jine.

K. Janyška 13.5.2015 10:14

Paní autorko, cítíte-li vinu, prodejte svůj majetek a

rozdejte ho třeba v islámských státech. Tak je hlaaadooovýýýých... Dzp.

D. Polanský 13.5.2015 6:59

Nojo, potřebujeme konzumovat, aby

rostla ekonomika. Je tomu asi 5 let, jedna rodina vyhodila k popelnicím obyčejné dřevěné židle. Jednu jsem si vzal a sedím na ni u PC dodnes. A zase nedávno jsem z knihovny vyřadil cca 50 kg knih, dal jsem je pěkně do dvou banánových krabic k stejným popelnicím a hezky si je lidé rozebrali.

L. Písařík 13.5.2015 5:39

Systém vede lidi k vyhazování

Značná část výrobků je jen na jedno použití. Tím, že zakoupíte nové, naléváte své peníze zpět do ekonomiky, jinak by neužitečně ležely, tím taky umožníte, aby někdo, kdo výrobky produkuje, mohl vyrobit další výrobek s krátkou životností a tím si vydělat další peníze.

Je docela běžné, že vám klekne pračka nebo lednička do půl roku po uplynutí záruční doby, začíná být běžné, že vás stát nutí koupit si nové auto, i když staré ještě nemá moc najeto a vašim cestám na nákup a do kostela zcela postačí a technickou prohlídku bez problému absolvuje. Protože, proboha, co by to lidi dělali ( ti co tyto předměty vyrábějí), jak by si jinak vydělali své peníze ?

A když takto systém funguje, ekonomika roste, lidé jsou zaměstnaní, příjmy státu z daní rostou a HDP se zvyšuje.

Jenom se ptám, jestli ten systém není poněkud schizofremní a co by se stalo, kdyby se začaly vyrábět trvanlivé výrobky ?