3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

FEJETON: Věc víry

První sloupek nového ročníku, to je skutečně oslí nálož na autorův hřbet. Potíž jistě chápe každý, závěr roku právě uplynulého věru že nedával podnět k veselému a optimistickému pohledu do blízké budoucnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 5.1.2017 14:32

Nesmysl.

Dvoupohlavní živočiché jsou až poměrně nedávný "vynález evoluce" či "výtvor Stvořitele" (jak chcete).

A Bible rozhodně netvrdí, že Bůh je samec. A katolický katechismus nám závazně říká, že Bůh je duch, který není ani mužem, ani ženou. Není pohlavní, ale pohlavnost vymyslel. A vymyslel ji proto, abychom poznali, co je to láska.

V. Vaclavik 5.1.2017 14:29

Re: Argumentum ad numerum

Nepresvedcuje, ale spoleha na ten argument, pro ujistovani sebe sama. A kdyz tim neargumentuje Neff, argumentuji tim jini a on jim dava za pravdu.

Č. Berka 5.1.2017 14:29

Re: Já jsem křesťan.

ZUCKERBERG NIKDE NEŘEKL, ŽE JE TEISTA. Jen dává důležitost "religii". Jeho manželka je budhistka a on je jím stále více zaujat- trvá to už delší dobu.. v Číně se "modlil" v buddhistickém chrámu

A. Alda 5.1.2017 14:29

Objektivismus Ayn Randové spolu

s dialektickým materialismem Karla Marxe jsou jedinými materialistickými filosofickými systémy, které mají smysl a které stojí za to studovat.

Ovšem objektivismus se vyhýbá ve svém vykladu hranicím, takže je neúplný. Pohybuje se jen v "otevřeném intervalu", jehož konce ho nezajímají, protože konec, aby byl popsán, musí být popsán z obou stran. Když to tedy hrubě zjednoduším.

V. Vaclavik 5.1.2017 14:26

Re: Desatero je STARŠÍ, než křesťanská i židovská

Ale prdlajs, v davne historii byla cirka tri tisice let nazpet nejaka civilizace v Mezopotamii ve ktere zrejme byly zeny rovnopravne s muzi a nevedeli nic o nejakem krestanskem bohu a zrejme meli hodne vysoky zivotni standard a to nejen na tu dobu, ale vubec. A tam zadne krestanstvi nebylo.

Nevim jake viry byli ti lide v Pompejich, zrejme pohansti Rimane, urcite zadni krestane, protoze tam meli krestansky necudne grafiky na zdech a keramickych nadobach k dennimu pouziti a zivotni uroven tam byla vysoka, jiste oproti nasi oblasti uprostred kontinentu, kde pobihali barbari v kuzich s ostepy a byleli v nejakych chatrcich, a krestanskeho Boha s tim jeho desaterem neznali a presto jsou oni nasimi predky, divne ze tu jsme, kdyz krestanstvi nas zasahlo az nekdy v temnem stredoveku.

A. Alda 5.1.2017 14:23

Teoreticky to jistě možné je,

avšak prakticky nenacházíme žádnou indicii přibližující tuto úvahu realitě.

Například na naší členité planetě bychom v případě takové snadnosti vzniku života museli mít více linií z různých počátků v různých dobách a různých místech... avšak nejsou. Ani ty tuny meteoritů nám zatím nepřinesly žádný důkaz toho, že by i někde jinde v naší soustavě vznikl nějaký život. A z jiných soustav jsme také zatím žádné signály takového jevu nezachytili.

Nevylučuji ale, že je to možné - ostatně sám Ježíš řekl, že má i jiné ovce, které nejsou z tohoto ovčince.

J. Vintr 5.1.2017 14:21

Re: boha jeho?

Pokud mají pravdu ti, kteří věří, že naše existence není vázána jen naši pomíjivou tělesnou schránku, tak nezmizí ...

Č. Berka 5.1.2017 14:19

Re: Existují jazyky, které vůbec nemají rody.

já s tím nemám nejmenší problém! Změnou mluvnice ale nezměníte samce na samičku.Křesťanství stojí na starším neviditelném SAMCI. Rád bych viděl jazyk, v kterém je OTEC ženského rodu- ale i kdyby byl takový jazyk, DŮLEŽITÉ JE, ŽE V BIBLI je to naprosto jasně muž, zabiják, Otec

J. Vintr 5.1.2017 14:18

Re: Nejde o to, která víra má pravdu

Blábolíte naprosté nesmysly. Ve skutečnosti je minimálně 90% "poznání" jednotlivce záležitostí víry, že to tak je. Za celý život máte příležitost si sám prakticky dokázat jen nepatrný zlomek věcí, které berete za samozřejmé.

A. Alda 5.1.2017 14:16

Nemáte pravdu, paní Boublíková.

Jsou náboženství, které v posmrtný život nevěří. A jsou náboženství, které slibují věřícím, že se můžou posmrtnému životu vyhnout. Pro naprostou většinu předkřesťanských náboženství byla typická víra v podsvětí, nikoli však v další život. Na východě pak věřili ve znovuzrození (tedy návrat), což také není posmrtný život.

Ve skutečný posmrtný ŽIVOT v dějinách věřili asi jen Židé, Germáni a Indiáni.

J. Vintr 5.1.2017 14:12

Re: Opačná víra může člověku přinést to, že nebude

Ale tady nejde o poslouchání nějakých autorit! Každý člověk je vybaven vlastním rozumem a NIKDO nemá patent na to, aby věděl, jak to opravdu je. Ani ty "autority", i když se mnoho lidí tváří, že oni to ví.

A. Alda 5.1.2017 14:11

Argumentum ad numerum

je samozřejmě mylný závěr a nástroj demagogie. Ovšem v tomto výroku tento argument nevidím - autor nepřesvědčuje ostatní, aby mu dali za pravdu, protože tentýž názor zastává mnoho lidí. Já v tom výroku spatřuji spíše sebeujištění autora o tom, že není sám se svými pochybnostmi. Ale zeptat se ho, jak to myslel, už nemůžeme.

Č. Berka 5.1.2017 14:08

No, to je mi OBJEV

že byli v historii SVĚTA větší primitivové, než izraelští pastevci, kteří vás v souladu s božím zákonem klidně ukamenovali kvůli práci o weekendu, nebo si na ulici odchytili svobodnou spoluobčanku, kterou znásilnili, pak zaplatili jejímu otci 30 tehdejší měny a bylo- jen si ji už podle zákona božího museli nechat... A jak se Hospodin naštval, že nepovraždili i ženy a děti protivného kmene...

V. Pavelka 5.1.2017 14:07

boha jeho?

Stačí menší příklon ke slunci a během jedné otáčky země, zmizí všechny pravé i nepravé víry a nevěřící zvířátka ..

A. Alda 5.1.2017 14:07

Lze jít i od konce.

Říká se tomu antropický princip.

Je totiž fascinující a šokující, co všechno muselo předcházet tomu, než se ve vesmíru objevila inteligentní biologická bytost. A je neuvěřitelné, statisticky extrémně nepravděpodobné, jak přímou a rychlou cestou to proběhlo. A nikde nevidíme pozůstatky opuštěných cest a polotovarů a slepých uliček...

Pokud ale Bůh není a je to opravdu všechno jen náhoda, tak je to jedno, nezáleží na tom.

M. Bílý 5.1.2017 14:02

Hezky napsáno.

Za sebe bych dodal: jsem pokřtěný, ve škole jsem chodil na katolické náboženství, svatbu jsem měl v kostele (ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta) a do kostela rád zajdu na př, na varhanní koncert nebo obdivovat umělecká díla (takové Tizianovo Nanebevzetí Panny Marie v kostele Santa Maria Gloriosa dei Frari v Benátkách je obdivuhodné dílo - bohužel trochu z ruky). Křesťanská výchova je pro chápání uměleckých děl velmi dobrá průprava.

Zajímavá je vazba náboženství na společnost. Přes různé odsudky náboženství považuji za ztěžejní názor egyptologa prof. Miroslava Bárty k šanci společnosti na přežití (Reflex č. 44/2015 - vyjímám to nejdůležitější): civilizace, které vytvořily sofistikované náboženské systémy, vesměs vydržely velmi dlouho ... ... jsou to civilizace, které stojí na nějakých symbolických hodnotách ... ... pokud velké společenství sdílí nějaký systém hodnot, identifikuje se s nimi a je ochotno za ně třeba i bojovat, má mnohem větší šanci na přežití.

A. Alda 5.1.2017 14:01

Není třeba jít až do Egypta.

Stačí vzpomenout šílených zvyků Keltů.

A. Alda 5.1.2017 14:00

Existují jazyky, které vůbec nemají rody.

A stejné substantivum mívá v různých jazycích různý rod. To, že s tím máte problém, je pouze Váš problém.

A. Alda 5.1.2017 13:57

Já jsem křesťan.

To mi nebrání vidět svět reálně.

Nekradu proto, protože si to Bůh nepřeje. Ale dovedl bych krást, a dobře. Inteligenci na to mám.

Nešidím druhé lidi, proto, protože se to Bůh nepřeje. Umím druhé lidi ošidit, umím je přesvědčit mluveným slovem, ba je i zapálit pro něco či naopak jim něco znechutit - byl bych docela zdatný podvodník, kdybych nebyl křesťan. Co se týká zabíjení, tak nepochybuji, že by i to dokázal vymyslet tak, aby mne nechytili a neusvědčili. Ale nedělám to nejen proto, že bych z toho neměl žádný prospěch (i když v několika případech v minulosti třeba i jo - odstraněním neprospěchu), ale hlavně proto, že si nedovedu představit, že jednou předstoupím před Boha a řeknu mu: zabil jsem Ti pár lidí, ale to nic, stejně na nich nezáleželo. Snažím se dodržovat desatero ne proto, že jsem tak slabý a neschopný, že mi nic jiného nezbývá, ale protože chci. A chci ho dodržovat proto, protože věřím v Boha (http://www.pastorace.cz/Tematicke-texty/Vyznani-viry-credo.html). Kdybych v Boha nevěřil a kdybych nevěřil ve vzkříšení mrtvých a následný soud a možnost věčného života, pak bych hleděl na svůj prospěch z hlediska krátkého lidského života. Jak říkal Dostojevskij: není-li Bůh, je vše dovoleno. K čemuž dodávám: nesmí tě chytit.

Takovou ukázkou, jak se chová ateista, aby z toho měl prospěch, je třeba pan Zuckerberg (http://www.lidovky.cz/zuckerberg-uz-neni-ateista-a-navstivi-vsechny-staty-usa-pry-miri-do-politiky-1wx-/zpravy-svet.aspx?c=A170104_175145_ln_zahranici_fas). Skutečného věřícího však poznáte podle toho, že se k víře hlásí i tehdy, má-li z toho neprospěch.

V. Vaclavik 5.1.2017 13:56

Re: K vzniku a konstrukci Vesmíru je důležitá věta, která

"A pokud vím, rozhodně s tím náhledem nejsem sám."

A pocet vericich nejak dodava nejakemu tvrzeni, ci vire, pravdu??

Jde o tu samou psychologii jako kdyz se organizuji verici nejake viry, aby se shromazdili v co nejvetsim poctu v nejakem miste a spolecne se modlili za neco, protoze pak udajne se stane zazrak a jejich prani bude shury vyslyseno... nekdy se to dela tak, ze se lide nevedou, aby se vsichni zacali modlit tam kde jsou, ale ve stejny cas na celem svete, s tim, ze takove simultanni prani proste Buh nemuze ignorovat ;)

Č. Berka 5.1.2017 13:54

Bohyně?

Jako, že by Bohyně, Matka, Hospodyně měla Syna s Marií? Psala prstem Desatero, kde by stálo, že "Nepožádáš manžela bližní své?" A Ježíš na kříži by volal " Matko, proč jsi mě opustila?" - to by se, pravda, nepletlo, protože nikde Marii neoslovuje "matko", nebo "mami", ale "ženo" .

Ve Wordu ( nepoužívám) je myslím funkce "nahrazení" slova...tak si v textu Bible nahraďte mužský rod ženským a pár dní si to tam nechte... bude to drhnout, bych řekl.

Nene, bez singulárního, genderově vyhraněného Otce a bez HŘÍCHU dvou lidí, jimiž jsme VŠICHNI potomky, jsou křesťané v koncích! Oni to z vědomí VYTĚSŇUJÍ... DOUBLETHINK

V. Vaclavik 5.1.2017 13:52

Re: Nejde o to, která víra má pravdu

Mimochodem, to o tech axiomech je lepe popsane v pracich Ayn Randove, kdybyste se o tom chtel dozvedet neco vic, sirsi souvislosti cele te veci. Mrknete na aynrand.cz kde prodavaji knihu jejiz obalku mam mimochodem jako svoji ikonu zde.

V. Vaclavik 5.1.2017 13:52

Re: Nejde o to, která víra má pravdu

"K čemu je člověku dobrá víra, že není ničím jiným než uspořádanou hmotou"

Kazda vira je pro zivot cloveka skodliva, protoze clovek neni zrozeny k tomu, aby veril, ale aby rozumem poznaval a jen poznane mu pomaha k vetsimu dobru. Vira, rozumime nejaka nabozenska, je zivotu skodliva, protoze minimalne upozaduje, stavi rozum cloveka na druhe, podradne misto za viru, nebo dokonce primo rozumove poznavani sveta potira, nahlizi jej jako skodlive. Vira nemuze jinak, nez podkopavat, podryvat rozum, a to velice zaludne. Pripodobnil bych to plynu dioxidu uhelnateho, ktery vznika pri spalovani a clovek se ho muze nadychat a nerozpozna to (neni nijak citit) a udusi se, aniz treba i pochopi, co se to s nim deje.

Co clovek svym rozumem poznava neni vira a to co rozumem poznat nemuze, nebo jeste nemuze, neni pozitivni vira v nabozenskem smyslu, ale jen neco jako k poznani prozatim odlozene, popripade kdyz jde o veci jako odkud se vzala existence, se to proste necha otevrene, tedy rozpoznava se, ze to neni lidskemu rozumu otevrene.

Racionalni filozofie tyto nepoznatelne zalezitosti, ci veci, nazyva axiomy, axiomaticke, coz jsou racionalne rozpoznane nutne zaklady vseho vedeni, ktere je nutne prijmout jako dane, protoze bez jejich prijeti zadne vedeni neni mozne.

Zakladnim axiomem poznani je tak fakt, ze 'existence existuje', a ze 'existuje lidske vedomi', ktere si je toho vedome. Tyto dva fakty, axiomy vedeni, neni mozne nijak zpochybnit, poprit, je nutne je prijmout jako zaklady veskereho poznani. A vezmeme-li to z druhe strany, veskere nase vedeni, poznani sveta tyto axiomaticke pravdy predpoklada, stoji na jejich rozpoznani, a to i presto, ze nekdo muze tvrdit opak. Jsou proste lide, kteri vam zaprou nos mezi ocima, lide s rozhrkanou mysli, vedecti sibri a podvodnici, uplne stejne jako jsou takovi lide v politice. Veda vubec neni proti takovym lidem imunni, uplne stejne jako ta politika.

Mimochodem, to o tech axiomech je lepe popsane v pracich Ayn Randove, kdybyste se o tom ch

J. Fridrich 5.1.2017 13:35

K vzniku a konstrukci Vesmíru je důležitá věta, která

K vzniku a konstrukci Vesmíru je důležitá věta, která je v myslích mnoha nejlepších fyziků, astrofyziků a filosofů a ta zní v různých verzích takto - a podobně -a uvádí ji i pan Neff:

" V souladu s těmito závěry uvažuji i já a připadá mi směšná představa, že celá ta mnohost makrosvěta a mikrosvěta je dílem náhody, jako kdyby někdo nasypal kolečka a pérka do pytle, zaklepal jím a vysypal hodinky. A pokud vím, rozhodně s tím náhledem nejsem sám."

P. Vaňura 5.1.2017 13:29

Desatero je STARŠÍ, než křesťanská i židovská

Bible, je to převzaté. Mnohé Vámi uváděné civilizace (Čína) měly něco podobného či propracovanějšího.

OVŠEM, byly tu civilizace či primitivnější kmeny bez Desatera, ale těm byste asi nechtěl padnout do rukou, např. lidožrouti, kteří měli před chýší kameny, označující počet lidí, které snědli... Uznávalo se jen právo silnějšího a krutostí se ještě chlubili, třeba ti staří Egypťané ještě dost dlouho po postavení pyramid.

I. Mertl 5.1.2017 13:19

Re: Mýlíte se, pane Mertle.

Obávám se, že Vašemu pragmatismu nerozumím, pane Aldo. Bůh, nebůh, sám se považuji za ateistu, ale věřím tomu, že jsme se všemi chybami dostali tam, kde jsme, právě dodržováním pravidel nějaké společenské hygieny, řekněme, v křesťanské části světa, desatera. Pragmatismus, který kážete, je zhoubný a nutně musí časem vést k rozkladu. Pro jednodušší rozum: Když okradu souseda, nejspíš mi to dříve či později oplatí, a třeba i soused z druhé strany. A tomu by měl bránit rozum; mimochodem, pojem "společenská smlouva" Vám nic neříká? Vedle historických povídek je to hlavní téma Bible - a nejen její, všech velkých knih velkých náboženství i filosofií. Při vší úctě, z jiných Vašich výpotků soudím, že nejste nejmladší - jak to, že s takovou morálkou se dožíváte svého věku, neřku-li na svobodě?

J. Sova 5.1.2017 13:13

Re: Astone,

Aston se mohl vzdělat v knize svého otce "Filosofický slovník pro samouky neboli Antigorgias". Rád si v ní čtu.

P. Remeš 5.1.2017 12:50

Re: je hezké, jak lidé hovoří o bohu

Klidně si mluvte o "bohyni", pokud je Vám to příjemnější. Konec konců i v hebrejštině je Bůh často oslovován v ženském rodě ("děkujeme ti - modim anáchnú lách", místo "l ́chá") a Boží duch Ruach je také ženského rodu. S tím přece nikdo rozumný nemůže mít problém ... ;o)

P. Remeš 5.1.2017 12:44

Re: Nic v prirode nevznika

V těchto úvahách jde o ekvivalenci hmoty a energie. Mluvíme prostě o fyzikální realitě, která je nadaná pohybem (tedy časovostí a prostorovostí). A takováto realita nemůže mít za sebou nekonečnou minulost. A jde pak pouze o predikáty První příčiny této fyzikální reality, která evidentně nemůže být hmotná v tom smyslu, že by byla nadaná časovostí a prostorovostí.

Č. Berka 5.1.2017 12:42

je hezké, jak lidé hovoří o bohu

ale nikdy o Bohyni. Je v nich zažraná ta křesťanská špína, kterou žádný Ariel nevypere. Hovoří o lidech, o civilizaci, kteří se neobejdou bez Desatera, ačkoli se bez něj obešly generace lidí v Japonsku, Číně, Africe, Amerikách... obešlo se bez Desatera a bůžka izraelských pastevců starověké Řecko a ŘÍM, Persie... když staří Izraelci, vyvolený národ, pásli ještě kozy a ovce, v Indii byla města s kanalizací... v Egyptě stály pyramidy, které Bibli nestojí za zmínku...

Tenhle nadutý křesťanský rasismus, který nevidí zbytek světa, protože ho nevidí ani jejich izraelský bůžek.