31.5.2020 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

FEJETON: Symboly

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 9.4. 2020 23:52, přehled diskusí

J. Krynický 9.4.2020 23:52

Jestli by na "marťany" fungovala slaná voda nevím, ale naprosto přesně vím, co by dělali soudruzi Telička a Petr Pavel.

M. Pivoda 9.4.2020 18:42

Roušky jako symbol dnešní doby asi přetrvají (v tom souhlasím s Ondřejem Neffem), ale ostuda českého státu přijde z jiné strany.

Včasné varování před budoucí koronavirovou pandemií totiž nesdělil žádný český Pepa z Depa, ale druhý nejbohatší člověk této planety: Bill Gates. Proč neposlouchal ani český sci-fi spisovatel, ani český IVK?

TED2015 | March 2015

28,934,780 views

https://www.ted.com/talks/bill_gates_the_next_outbreak_we_re_not_ready?language=en

J. Halsnes 9.4.2020 15:26

Nošení roušek je zcela v pořádku. Nemám s tím nejmenší problém. Nicemu to nevadi a kdyby to uchránilo jediného cloveka, tak to stoji za to. A ze je vláda nezajistila? Bylo hy zajímavé vědět, kde je asi tak zajistit měla.... A nemám problém ani s tím, je to tak triviální věc, ze jich moje žena za neděli usila asi padesát. Pravda, pomáhal jsem ji stříhat látku a hledat tkaničky, ale zvládla by to i beze mne.

Z. Lapil 9.4.2020 16:08

Vládě nevyčítám, že roušky nezajistila, i když na pár dní prvního nárazu je pro "vojsko v první linii" mít mohla až měla. Kašláním a prskáním šířená pandemie mi nepřijde až tak nepředstavitelná a jsou místa (operační sály; jinak trapně nevím), kde se používají průběžně, takže by snad mělo jít spíš o větší mezisklad než o hromadu materiálu, který se po použitelné době zahodí; čísla neumím ani intuitivně odhadnout, kdyby se ukázalo, že se o dva řády pletu, až tak moc bych se nedivil.

Co vládě vyčítám: ve čtvrtek, když byla povinnost opásat ústa svá na spadnutí, měla silné řeči, že má, zajistí, letecký most, blablabla. Z důvodů nepochybně objektivních a zcela jistě PŘEDVÍTALELNÝCH nezajistila skoro nic.

Bez velkých řečí: KDYBY Babiš nebo kdokoliv jiný řekl: horko těžko zabezpečíme velké nemocnice, ostatní si pomozte navzájem, cítil bych se v daleko lepších rukou. Zvlášť kdyby padlo kouzelné slůvko prosím.

Takhle má šití roušek málem patos disidentsví, a to není dobře. Rozhodně ne v situaci, kdy vláda potřebuje důvěru a spolupráci.

D. Stirsky 9.4.2020 11:11

Co jsem četl, tak o nějaký neobyčejný virus nejde. Ale nejsem odborník. Šití roušek je zcela OK. Ostatně stačí si přece jakkoli "zafačovat" pusu a nos. Třeba šálkou, šátkem, viděl jsem i cosi, co hodně připomínalo dámské kalhotky či slipy ze vtipů. Já si myslím, že zde je třeba selského rozumu: rouškou dávám najevo, že se nažím respektovat, co je nyní potřeba. Chráním jí, byť nedokonale, sebe a zároveň své bližní.

J. Jirka 9.4.2020 12:58

"Buďme svorni. Žlutá je barva naše!"

Žlutý špendlík v klopě by vyjádřil respekt stejně dobře, byl by stejně platný, ale neobtěžoval by tolik jako rouška

Z. Lapil 9.4.2020 16:12

Podle odborné literatury Zamrzlá loď kapitána Flinta (A. Ransome) je žlutá vlajka signálem, že na lodi je nakažlivá choroba. Podle téhož zdroje je signálem podezření na přítomnost choroby vlajka z černých a žlutých čtverců.

Čímž naznačuju, že ten žlutý špendlík není úplně od věci :-).

J. Kanioková 9.4.2020 17:45

PROBOHA, rouška "obtěžuje" ???

M. Horký 9.4.2020 7:30

No jo, zdá se že jen obyčejní lidé se cítí být Čechy a dovedou s tím žít. Ti co si myslí, že jsou něco více - že jsou chytří ve všem moném, tak se tu cítí být Švédy, tu Singapurci, tu Thajwanci ... a říkají se zdviženým obočím: "Proč to neděláme jako oni?" a dávají nám je za příklad. Je to hmm malinko trapné - asi jako když by mě někdo řekl - Buď jako Ondřej Neff :) ... ale já jím nejsem a i když se mohu inspirovat, jsem to pořád já - mám se je to trapné - jsem trapný? :))) ... asi jo :) Ale budu se muset i v době krize snažit po svém - v dobrém i zlém - inspiraci si neodpírám a Ondřeje respektuji, ale sebemrskačství je mi jen přítěží, tak se raduji i ze svých malých výher ... když nějaké jsou a ... Tady je můj Rodos, tady skáču ... ne v Singapuru - který po hříchu také není Rodos, takže nevím pro je příkladem :))) Hezký den.

P. Victorin 9.4.2020 7:25

Sympatický text, jako od Astona většinou...

H. Kotaz 9.4.2020 7:07

Astone, ne všechny, ale žádný stát nebyl připraven !

J. Kanioková 9.4.2020 17:48

Přesně tak...

J. Havelka 9.4.2020 7:00

Pěkné!

D. Müller 9.4.2020 0:26

Hezké přirovnání, ale pochybuji jestli britský premiér vykřikoval, že lodí mají dost a jestli někde ne, že s ní připlave.

Samozřejmě, že to není ostuda národa. Vždyť "Národ sobě", to je naše parketa a navíc jsem se tolik dlouho nezasmál. To nám také jde. :-)

F. Navrátil 9.4.2020 8:31

Churchill prohlásil, že britské hochy zachrání a přenesl odpovědnost na vysloužilého admirála, který učinil kroky do té doby neuskutečnitelné. Kdo měl plavidlo vhodné k převozu vojáků od mělkých pláží na transportní lodě, byl vyzván, aby pomohl, Pokud to někdo odmítl, bylo mu plavidlo zkonfiskováno a doplněno posádkou dobrovolníků.

Z. Lapil 9.4.2020 16:17

Evidentně tím pověřil toho správného člověka :-).

Pokud dobře chápu stav nouze, tak teď je taky možné vydat příkaz "kdo má šicí stroj, dodá nejméně dvacet (???) roušek denně. Kdo odmítne bude mu šicí stroj zabaven za účelem šití roušek dobrovolníky.