26.9.2021 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

FEJETON: Příležitost k nápadu

Zatím jsme to viděli jen jako televizní záběry ze vzdálených zemí a teď to udeřilo u nás. Tornádo se přehnalo přes Hodonínsko a nechalo po sobě spoušť jako po bombardování. Je až neuvěřitelné, že zabilo – s velkými uvozovkami a omluvou – jenom šest lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 29.6.2021 12:58

Samotného mě mile překvapilo, jak velká vlna solidarity a pomoci se zvedla. pomáhal jsem již od začátku a zjistil jsem drobný problém s distribucí pomoci. V postižených oblastech je omezena dodávka el energie, nestabilní mobilní hovory a nedostupnost a nestabilita dat. Velké množství informací o pomoci se šířila pomocí sociálních sítí a internetu. A tady je ten problém. Přímo postižení se k těmto informacím nedostanou.

Např. Již v pátek se v Lužicích na kulturním domě dělal sbírka nářadí, pití a pod. Bohužel nešel rozhlas a celý den jsme se to nedozvěděli. Zjistili jsme to až doma (bydlím v jiné obci).

Operátoři ihned nabídli zapnutí dat (pokud si uživatel zavolá), ale byl problém si nabít telefon (přinesl jsem powerbanku, postupně byly k dispozici generátory), vůbec si zavolat a data jak kdo a kde a kdy. V jedné obci jsem fungoval, ve vedlejší ne. Běhme jednoho hovoru v pátek dopoledne kolísal signál na jednom místě od 0 po 3 čárky. Hovor jsem řešil několikrát, došlo k rozpojení.

V budoucnu při podobných pohromách by asi bylo dobré zřídit i dostupné datové služby. např. otevřenou metropolitní wifi síť napojenou na nějaký spolehlivý zdroj dat.

P. Hatina 29.6.2021 16:03

Přesněji řečeno, to datové spojení v případě nouze existuje, ale mají ho k dispozici složky IZS, tedy Integrovaného záchranného systému, právě proto aby přes něj šlo jen to důležité a nezahltil se.

Tudíž, v tý době asi není nutný aby snad měli všichni v té ohrožené oblasti přístup na tenhle internét .

Ale stačilo by kdyby to důležité šlo přes starostu, kterej je v tom IZS - a měl by mít přehled o svejch lidech v obci.. Načež by mohl mít k dispozici třeba několik poseláků, co párkrát za den oběhnou osobně obec dům od domu, a předaj, co je potřebné. Jako za starejch dobrejch časů, před tím internétem;-D . Jak se to vždycky píše v těch bojovejch románech "vydržte, posily už se blíží"

O. Vašíček 29.6.2021 16:46

V tý chvíli když se zachraňují životy, tak ne. Ale druhý den a další to už hodně pomůže. Starosta a spol. se starají o všeobecné prostředky pomoci (voda, oblečení, plachty, atd.). Nabídku auta, konkrétní krytiny, speciální techniky, osobní pomoc jsem viděl jen na inetu. Není v silách kohokoli to předávat dál.

Zachránit zdraví a životy lze i bez inetu. Usnadnit obnovu a uchránit zdravý rozum je se spojením snažší.:-)

Přitom to hodně pomůže konkrétním lidem.