16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

FEJETON: Pojďme se dobře bát

Před pár dny měla Terezie Tománková ve své Partii na Primě dva přední ekonomy, Ilonu Švihlíkovou a Mojmíra Hampla. Bylo to moc zajímavé, oba si spíš notovali, než aby se přeli, médii pak zabublalo Hamplovo varování před likvidací automobilového průmyslu v Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 12.8.2020 19:23

Já tedy nevím jak ve světě, ale v ČR se většina lidí Nebojí. Tolik dětí jako za Babiše se narodilo naposledy za Husáka. A Děti jak známo jsou symbolem, že hodně lidí vidí vývoj v ĆR opravdu, ale opravdu Pozitivně. ;-DR^;-D

V. Kain 12.8.2020 20:15

Čermáku, víte velké kulové kolik se narodilo dětí,chcete být jenom zajímavý.A pozitivně ten vývoj u nás mohou vidět jenom naprostí slepci.

V. Čermák 13.8.2020 0:00

No tak jistě, pro vás antiBabišovské škarohlýdy jsou všichni normální lidé slepci.;-D;-D;-D

D. Müller 12.8.2020 20:17

Obávám se, že na to za chvilku budete sám. 500 miliard dluhů a omezení vstupu do řady zemí otevřelo oči mnohým. To s těmi dětmi je komické. Představte si, že se rodili děti i za války.... Přečtěte si nějakou studií o vztahu bídy a porodnosti. Budete překvapeni. Ale na druhou stranu, uznávám, že jste mne pobavil. Ještě přihoďte něco o Leninovi... ten byl také takto veleben.

V. Čermák 12.8.2020 23:57

Za války málo, když tak po a za Klause a Kalouska se moc dětí nenarodilo. Mladí holt ví své. ;-D;-D

K. Salajka 12.8.2020 23:31

Nebo zanedbali ochranu !

V. Čermák 12.8.2020 23:58

Tak jistě, ale schválně.;-D

M. Pivoda 12.8.2020 19:17

Ano, je čeho se bát. Fejeton by proto mohl spíše mít název: Priority našeho strachu. A diskutovat se dalo v tomto rámci: Co přijde dřív a co později, a s jakým dopadem?

Nejvíce zde vyjádřených obav se týká možného oteplování Zeměkoule a příchodu sucha. K tomu se nutně vážou ekologičtí migranti.

Já se ale domnívám, že nejbližší silný negativní dopad se může projevit ze zneužití silných technologií, které jsou vždy dvojsečnou zbraní.

D. Müller 12.8.2020 14:49

Hezké čtení. Bojíte se deficitu? Tak šup sem s Covidem a zastavit ekonomiku. A jejda, bojíte se nezaměstnanosti? A šup sem s deficitem 500 mld. Tak se to dělá. Milí strašpytlové.

V. Čermák 12.8.2020 19:21

Zdá se, že Vy se bojíte akorát Babiše...;-D;-D;-D

D. Müller 12.8.2020 19:26

Jestli máte na mysli následky jeho vládnutí? Tak ano. Rozhazuje peníze, které budou splácet i mé vnoučata. Ještě, že mu to už pomalu končí. Odejde s ostudou. Nesestavil ani kandidátky... pěkná ostuda.

V. Čermák 12.8.2020 19:32

Nebuďte tak sobecký. Co by asi tak měla říkat Vnoučata Řecká, Italská, Španělská, Portugalská, Francouská ale hlavně a především Vnoučata Americká. Mladí v ĆR to tak jako Vy nevidí, děti se za Babiše rodí rodí a rodí.;-DR^;-D

D. Müller 12.8.2020 20:22

Podle čeho usuzujete, že jsem sobecký? Pletete si pojmy. Pragmatický a realistický, to ano.

V. Čermák 13.8.2020 0:04

Protože Strašíte naše vnuky, ale vnuky našich spojenců sobecky ignorujete. Čím to asi je?;-D;-D;-D

J. Jurax 12.8.2020 20:56

Bojím se následků jeho vlády.

V. Čermák 13.8.2020 0:02

To se ale bojíte již od začátku, ale většina lidí se Nebojí a rodí děti;-DR^;-D

T. Zlesa 12.8.2020 11:00

Srandovní je, že zrovna Neff tady brojí proti šíření strachu. A přitom skoro všechny články, které sem přetahuje a zašťiťuje svým jménem, jsou z té kategorie. O tom jaká hrůza se na nás valí z EU, z LGBT, z neziskovek, od klimatologů, od zelených, od komoušů, od prohnilého západu, od černých rasistů, od epidemiologů, z Ruska, z Číny.... čehokoliv. ;-D

P. Moravčík 12.8.2020 11:49

Upozorňuje nás na nazrastajúcu debilizáciu spoločnosti. Predpokladá, že jeho web čítajú väčšinou mysliaci ľudia.

T. Zlesa 12.8.2020 12:35

Řekl bych, že přispívá hlavně k debilizaci zdejších, jen občas myslících. Do hlavy mu nevidíme, možná z toho má srandu taky.

J. Jurax 12.8.2020 20:59

Pak tedy dovolte, abych vyjádřil názor, že ve Vašem případě se mu to povedlo.

I. Schlägel 12.8.2020 14:34

No, ono se to na nás valí, akorát se to tváří, že je to něco nového, pokrokového. Akorát rusáci a Číňané se mentálně moc nezměnili.

V. Čermák 12.8.2020 19:27

V Rusku a Číně je momentálně Klidno. Zato v USA se Rabuje, Poklekává před Černochy, Omlouvá se všem za všechno a vůbec všechny současné světové Nešvary se odtud šíří do světa.;-DRv;-D

F. Kusák 12.8.2020 14:45

Kdysi dávno, když jsem ještě chodil do hospody a náhodou jsem se vyskytl u party lidí, jejichž řeči mně neseděly nebo přímo vadily, tak jsem si odsedl. Vám bych doporučoval totéž.

T. Zlesa 12.8.2020 16:15

V hospodě bych mohl za vyslovený nesouhlas dostat na kokos, tady mi jen nabručení dědci doporučujou ať to nečtu, apod. To celkem jde. Někteří mi připomínají ty stranické úderky z virtually.cz, tam když někdo napsal, co nebylo v souladu s ideologií ODS, tak se na něho vrhli. A hned pod jeho příspěvkem bylo 4, 5 příspěvků, kde mu nadávali. Měli to jako stranický úkol.... "...kluci, co umíte s klávesnicí, tak jděte na ty weby a likvidujte ty bolševické rýpaly". Kdo měl jiný názor byl bolševik a pěkně se to tak rozeznávalo. :-) Někteří tady byli i tam.

J. Chaloupka 12.8.2020 10:47

Strach zejména šíří média a tzv. novináři (dnes prodavači emocí). U nás /v malé obci poblíž Prahy/ je klid.

M. Pivoda 12.8.2020 10:19

Závěr fejetonu: "Zřiďte Komisi na ochranu před vpádem z Marsu a do roka a do dne se budeme bát podívat na noční oblohu. Kolikrát se bojíš, tolikrát jsi člověkem, tak zní heslo dne."

Upřesnění: Vpád z Marsu se konat nebude. Naopak. Na Mars se lidstvo bude dobrovolně uchylovat (pomocí raket Elona Muska), aby tak uniklo velkým pozemským problémům. Ty velké pozemské problémy mohou, dle úsudku Elona Muska, nastat již za cca 5 let, bude-li vývoj umělé inteligence (tj. strojového učení) pokračovat stávajícím divokým tempem.

Předpověď na rok 2020 (s pravděpodobností 85%):

... Drsný osud Vanga prorokuje i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Údajně těžce onemocní, bude bojovat s nádorem na mozku. Buďto rovnou zemře, anebo zůstane naživu – avšak bez sluchu. V ohrožení má být i ruský prezident Vladimir Putin, na kterého má spáchat atentát jeden z jeho blízkých spolupracovníků z Kremlu. Baba Vanga se ve svých předpovědích nemýlila v 85 procentech, tvrdí profesor Georgi Lozanov z bulharského institutu, jenž se zabývá sugescí. Často se jí přezdívá Nostradamus moderní doby. Americká média však v roce 2012 zjistila, že mnohá proroctví, která se jí přisuzují, nikdy nevyslovila. Řada z nich pochází z virálních příspěvků na ruských sociálních sítích.

M. Pivoda 12.8.2020 19:53

Výzkum inteligence se bude provádět na sépiích (squid). Sépie a chobotnice jsou relativně velmi inteligentní tvorové. Při této příležitosti může ale brzy vzniknout i výkonná "nelidská" umělá inteligence (viz zmíněné obavy Elona Muska). A toto je také příklad možného zneužití silné technologie.

The First Gene-Edited Squid in History Is a Biological Breakthrough. The modified squid could be useful for brain research.

https://onezero.medium.com/the-first-gene-edited-squid-in-history-is-a-biological-breakthrough-c81cb0449e5a

K. Salajka 12.8.2020 23:39

Zdá se, že nejvyšším stupněm UI bude umělá pitomost.

Činnost baby Vangy a Grety T. má společný rys . Ekonomizuje předpověď, která se možná splní, možná ne.

M. Pivoda 13.8.2020 9:43

Umělá inteligence s babou Vangou vůbec nesouvisí. Tento vztah si z textu výše uvedeného mylně (možná i zlomyslně) vyvodil diskutující K. Salajka.

Informace o předpovědi baby Vangy jsou v textu výše výrazně odděleny od informací o budoucnosti umělé inteligence v pohledu Elona Muska (kterého už nelze ignorovat, přestože mu ekonom Prokop zde na NP předpovídal již brzký bankrot - lze dohledat).

Navíc u předpovědí Baby Vangy je uvedeno i procento jejich správných minulých předpovědí (plus varování o pokusech o zneužití jakýchkoliv předpovědí pro momentální politické účely). My sice nevíme, proč k tak vysokému počtu správných předpovědí právě u Baby Vangy došlo, ale statistika je statistika. To je totiž matematika, královna vědních disciplin - tomu údaji nelze nic vytknout.

Kromě toho se právě teď nacházíme v měsíci srpnu, kdy se obvykle (z nedostatku politických událostí) v novinách obvykle píše o UFO a podobně. To víte, ekonomické zákony platí i v letním období: Čtenáři chtějí něco číst a tuto poptávku je třeba uspokojit (čímkoliv). To vám zde pohotově určitě vysvětlí například místní významný ekonom, důchodce Prokop.

K. Salajka 13.8.2020 19:26

Ironie není zlomyslnost. Především mi blesklo, že problém UI zachytil seriál Návštěvníci. Vlastimil Brodský tam zachránil Centrální mozek lidstva, protože si všiml, že řídící pult je třeba podložit. Představa, že nebudou platit u vyspělé UI základní robotické zákony, zdá se mi mylná. Obávám se v některých ohledech bude UI použitelný stejně jako zapomnětlivý profesor matematiky.

Vaše jistota o matematické verifikaci předpovědí baby Vangy mně pobavila. Kdo předpovědi zapisoval a sledoval ? Pro ilustraci : výpovědi Pýthie v Delfách zapisovalo kolegium kněží a vyhlašovaly se často veřejně. Historici přesto doložili případy opakované věštby s podobným cílem, jako opakovaná hlasování o Lisabonské smlouvě. Vyhovět objednateli. Jindy formulace byly kaučukové jako ta, "Překročíš-li řeku, zničíš velkou říši." K bačům z pohoří Vitoša nemám takovou důvěru jak vy. "Věřím jenom té statistice, kterou jsem sám zfalšoval", pravil kdesi Churchill.