29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

FEJETON: Ovládání

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Eva D. 3.9.2007 19:33

Chlapečkové...

Milá kolegyně, taky jsem trávila celý osmiletý gympl se svými dvěma syny na téže škole, staršího jsem dokonce pár let učila a pak zkoušela u matury. Trošku jsme na sebe třeštili oči, ale dopadlo to dobře. 

Protože jsem byla u maturit sama vždy hodně zapřažená, u mladšího z nich už jsem se dostala do stavu, kdy jsem si dělala starosti, jak mi odmaturují žáci, a po chvilce si uvědomila, že vlastně i to mé dítě má před sebou zkoušku. Mít nějaké další dítě, ani nevím, kdy maturuje.

Já jsem spíš bývala Neviditelná ,hlavně na pedagogických radách.Vždy když měla mluvit třídní staršího syna o prospěchu, šeptala jsem zaklínadlo: "nejmenovat, prosím, nejmenovat".Jeho přístup byl hloubkový. Ve čtvrtletí klesl až na dno a pak pomalu stoupal. :-)

Jirka 3.9.2007 16:51

Milo, zanech "opičí lásky"

a alespoň 19 letetého chlapa, kterému pořád žehlíš trenýrky, zatímco si ve vašem bytě hraje s autíčky, vyhoď ven, do normálního, drsného světa.

vládík 3.9.2007 14:46

Krásné, milé, příjemné

A platné pro všechny generace. Je to o mne, dětech i vnukovi.

Kovanda 3.9.2007 13:48

Výchova k nesamostatnosti

Měl jsem to štěstí, ze jsem "odmaturoval"   bez pomoci rodičů, naučil jsem se tak alespoň samostatnosti a to bylo pak důležitější než veškerá středověká školastika, která se, bohužel v zemi Komenského ještě stále pěstuje :-).

I tak bylo pro mě šokojící zjistit, že  na vysoké škole je nutno přežít v  těžké konkurenci. Většina spolustudentů udělala maturu stejně dobře jako já, ale po prvním roce jich stejně polovičku zlikvidovali a zbytek byl opravdu jen elita.

Ocenil bych tu mateřskou snahu, kdyby mohla vést děti za ruku celým životem, ale ruku na srdce: bude autorka schopná pomáhat své ratolesti i po matuře? Pro mnohé takto popoháněné potomky bude maturita už jen tou poslední zkouškou, kterou ještě udělali. . .

 .

vládík 3.9.2007 14:45

Výchova k nesamostatnosti nebyla k ničemu

NEPOCHOPIL

sváťa 3.9.2007 17:29

Re: Výchova k nesamostatnosti nebyla k ničemu

NIC !!!

šárka 4.9.2007 20:06

Re: Výchova k nesamostatnosti

A ono je snad někde v článku napsáno, že matka se nějak sama angažovala v učení?? Celé to bylo jen o jejích pocitech a strachu matky maturanta. A hlavně je to vše s nadsázkou. Copak to necítíte, že vás to má pobavit?

lydie bělostná 3.9.2007 10:40

snad jen otcové tu nějak chybí

což  je  učitelek  dost  běžné,  zvlášť  když  mají    doma   takové  roztomilé  mužské  nadělení....

Eva D. 3.9.2007 19:11

Re: snad jen otcové tu nějak chybí

No. otcové, jak si tak vzpomínám, často nehysterčí kvůli matuře. Zase by spíš ty mladé "vykopali" do světa, aby už byli samostatní. Oblíbené rčení mého otce bylo: Nech to koňovi, ten má větší hlavu. :-)

ceskej Honza 3.9.2007 10:22

nelzu a nepreháním ...

Muj syn také práve odmaturoval. Neustále se ucil aby to zvládl, takze jsem ho konejsil, ze je nám úplne jedno, kdyz to nebude s vyznamenáním, at jde konecne taky ven,  nebo z toho zblbne. Jiz pul roku pred maturou psali denne jakési mnohastránkové elaboráty, ucil se a ucil se, jak by rekl Lenin. Ted to má hotové s prumerem 2,5.   Nic moc, ale kdyby nedrel, maturu by prý neudelal. Není slabomyslnejsí. Delal maturitu nikoliv v Cechách, ale v Nemecku. A v tom bude asi rozdíl. Chodí napr. na Americké a Spanelské filmy v puvodní reci, protoze nepotrebuje titulky. Ceský maturant delá  bezne v  i/y  hrubé chyby a o nejaké znalosti napr. cizích recí lze jenom s úsmevem polemizovat.

kája 3.9.2007 8:24

Předešlí pánové asi závidí anebo mají ještě před maturitou

Díky, mám to samé doma. Syn už je na vysoké, ale vše pokračuje - nestarej se, nepruď. Potěšila jste mě na začátku nového týdne.

Tino 3.9.2007 6:36

Jen bych k tomu fejetonku přidal i závěr.

 V závěru bych čerstvého ingeníra zdárně umístil do perspektivního zaměstnání s vysokým nástupním platem u zahraniční firmy a celé pak byh to postříkal krásnou růžovou barvičkou.

 Paní učitelko! Vaše ratolest se vám ve vašem "ústavu" skutečně vyvedla a vaše sebepochvala jen trošičku, ale jen trošičku smrdí. Přeji vaší ratolesti zdárný dospělý život a aby peníze si vydělával svou vlastní poctivou prací. Na stáří svých rodičů pak aby se sebeobětoval a rodiče navystěhoval do domova důchodců. No a pak mu přeji především zdraví. :-D

Jenda 3.9.2007 0:43

Pekne. Ted jeste o kolik min nervu

a zbytecne vyplacaneho casu by bylo kdyby se zrusila povina maturita z historie literatury ...

Bohata9 3.9.2007 1:05

Co kdyby maminky

přestaly lézt do zadele svým spratkům ?

Možná,že kdyby s tím zacaly tak v 8 ti letech tak by vychovaly použitelné chlapy.

honzak 3.9.2007 8:30

Re: Pekne. Ted jeste o kolik min nervu

tyto znalosti se mi jevily redundantní již v roce 1969. Od těch dob jsem nepoužil ani jednu myšlenku Petra Chelčického či Janko KOllára.

Eva D. 3.9.2007 19:07

Re: Re: Pekne. Ted jeste o kolik min nervu

Cožpak myšlenky, to je blaho, ty mohou obohatit. Třeba právě ty z myšlenek K.H.Borovského, které před některými generacemi spíše zatajovali, či Čapkovo a dalších : "Proč nejsem komunistou", což taky nějak vynechali... Já si třeba pamatuju : " stůj noho posvátná..." ;-) Ale pokud je podstatou znát zpaměti seznamy děl a data narození, brrrr. Někdy i tzv. nadějní mladí učitelé učí setrvačností tak, jak sami zažili, a pokud sami nečtou a čerpají z maturity v kostce, pak děcka nezachrání ani celá slavná reforma.