20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

FEJETON: O rozumprdech

Udeřily spalničky. Je to malinké připomenutí morových ran minulosti. Ještě nedávno jsme byli na listině zemí bez spalniček a teď nás vystrčili za dveře: marš pryč ze společnosti neposkvrněných. Za dveře šlo Řecko s Albánií… hm.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 3.9.2019 15:32

Však u tetanu by to nikoho nenapadlo.

Tetanus je prostě děs a hrůza a pravidelné očkování zejména pro zahrádkáře je zcela nezbytné. Já si to velmi pečlivě hlídám.

J. Jurax 3.9.2019 17:45

Jistě.

Ale neočkuje se jen proti spalničkám a já svou repliku, jež Vás popudila, nemyslel jen proti spalničkám.

Třeba Wiki mi sdělila, že úmrtnost na variola major dosahuje až 30 %; nehledal jsem úmrtnost dětskou, jež mohla být vyšší.

No a pak je černý kašel, TBC, obrna ... pakliže jste v oboru vzdělán víc, pak si jistě doplníte úmrtnost na tyto i další choroby v celé populaci a specielně u dětí v dobách před očkováním řekněme v půli 19. století. I když proti pravým neštovicím se i Evropě očkovalo i předtím. A možná mi dáte za pravdu ... a možná ne ... :-)

R. Langer 3.9.2019 11:07

Re: Se spalničkami je to trochu jinak:

Dřív, než se lidé začali očkovat, umírali na infekční i jiné nemoci jako mouchy. :-P

J. Fridrich 3.9.2019 13:01

Re: Se spalničkami je to trochu jinak:

A nyní, po ztrátě rozumu nynějších pomatených lidí, kteří odmítají očkování proti nemocem, které před skvělými možnostmi naší doby dané vědeckým bádáním, měly na svědomí desítky-stovky milionů obětí těchto nemocí.. Sbohem rozume...

V. Petr 3.9.2019 14:43

Pokud někdo přežil pravé neštovice, stával se také immuním.

Platilo to dokonce i v případě černého moru. ALE tyto choroby jaksi mnoho lidí nepřežilo, počet mrtvých šel do milionů, na neštovice zemřelo v 18 století dokonce pět evropských panovníků. Ostatně, platilo to i pro tuberkulózu.

A proto bylo vynalezeno očkování.

K. Salajka 3.9.2019 14:52

Re: Se spalničkami je to trochu jinak:

Dříve tomu bylo tak, že děti které imunitu neměly, nepřežily, nebo si nesly následky celý život.

P. Boublíková 3.9.2019 6:11

Očkování

Přestože má každý člověk (každé dítě) jinak vyvinutý imunitní systém (každý ví, že některé děti věčně pokašlávají a soplí, kdežto jiné ne, některé děti jsou alergické na všechno možné, jiné ne), dostanou všichni stejnou vakcínu (někdy se možná upravuje její objem podle hmotnosti očkovaného). Tak pochopitelně dochází k situaci, že se u někoho projeví vedlejší účinky vakcíny (horečka, vyrážka...) - vakcína pro něj byla příliš silná a prodělává vlastně mírnou formu nemoci, proti které se očkovalo. U někoho se zase vůbec nevytvoří protilátky - vakcína byla příliš slabá, imunitní systém na ni nereagoval. Později se takto očkovaný člověk může nemocí nakazit, jako kdyby se neočkoval.

No a tím pádem mohou odpůrci očkování argumentovat tím, že očkování je nebezpečné a stejně k ničemu. Statistiky jim nic neříkají.

Otevřené hranice jsou jen podpůrný faktor šíření infekcí.

P. Boublíková 3.9.2019 6:18

Re: Očkování

Pro úplnost - protilátky mohou z organismu také časem vymizet, proto se proti obzvlášť zákeřnému tetanu očkuje v nyní patnáctiletých intervalech celý život.

J. Lukavsky 3.9.2019 7:27

Re: Očkování

"prodělává vlastně mírnou formu nemoci, proti které se očkovalo" no principem očkování je právě to, že proděláte mírnou formu té příslušné nemoci - a proto si vytvoříte protilátku. Jinak to ani nemůže fungovat. Jistěže se děti i dospělí liší v mnoha parametrech ale to by měl zohlednit lékař a probrat s rodiči (spíše s maminkou) co dítě prodělalo a jak reaguje na to či ono. Medicína je volba menšího zla, bohužel určité malé % dětí po očkování onemocní silně a dokonce zemře. Ale na pravé neštovice se umíralo kdysi naprosto spolehlivě, stejně tak na záškrt, černý kašel TBC, po obrně zůstali mrzáci... takže opravdu chceme aby se ty idylické časy vrátily? J.L. end

P. Boublíková 3.9.2019 7:37

Re: Očkování

Většinou je ta forma nemoci po očkování tak mírná, že probíhá bez příznaků. Někdy jsou vidět nějaké příznaky, to jsem měla na mysli.

R. Langer 3.9.2019 11:09

Re: Očkování

To není malé procento, to je sotva promile. Bez očkování to jsou desítky procent.