11.7.2020 | Svátek má Olga


FEJETON: O rozumprdech

3.9.2019

Udeřily spalničky. Je to malinké připomenutí morových ran minulosti. Ještě nedávno jsme byli na listině zemí bez spalniček a teď nás vystrčili za dveře: marš pryč ze společnosti neposkvrněných. Za dveře šlo Řecko s Albánií… hm. Ale taky Velká Británie. Úřady přišly s vysvětlením. Roste počet odpůrců očkování, nejen proti spalničkám. Tihle lidé jsou proti očkování obecně. Klesá proočkovanost… je to nepěkný novotvar, ale co se dá dělat, je to terminus technicus. Klesá proočkovanost a s větším počtem nakažlivých chorob musíme počítat. Dávno tomu, kdy se u mé maminky probudila tuberkulóza! To bylo v sedmdesátých létech, medici se tenkrát učili o tuberkulóze z obrázků v knížce a v nemocnici v Motole měli tébécé oddělení v nouzovém baráku, co zbyl někde u plotu ještě po Wehrmachtu.

V souvislosti s odporem proti očkování úřady ukázaly na viníka, je to internet. Je to semeniště kdejakých pitomostí, odborně se jim říká fake news. Proč tedy lidé věří hloupostem na internetu, v našem případě, proč ztratili důvěru v očkování? Vždyť přece efekt očkování bije do očí. Ta tuberkulóza v Československu nebyla, protože jsme byli všichni proti ní očkovaní, tečka, tak jednoduché to je.

Ochota lidí věřit pitomostem mě dlouhodobě zajímá. Zkoumám ji a konec konců, na internetu se pohybuju od jeho prazačátků. Mockrát jsem tam potkal lidi, kterým jeden můj kamarád Čechoameričan, veterán z Vietnamu, říká rozumprdi. Takový rozumprd nemusí být zrovna hlupák. Je ale posedlý myšlenkou mít na všechno originální názor. Ví o sobě, že je ostražitý do všech azimutů. Všichni ho chtějí napálit, podstrčit mu něco, nalákat na vějičku. Jenže on se nedá. Mimořádně nedůvěřivý je vůči jakémukoli sdělení úředních míst. Vždyť tahle úřední místa, to je skoro politika, a politika, milej pane, to je jedno velký svinstvo.

Když tedy rozumprdovi řeknete, že očkování prospívá populaci při obraně proti nakažlivým nemocem, hned ví, že se ho snažíte napálit. Takže věřím, že rozumprdi se o nedůvěru vůči očkování hodně přičinili.

Ale protože jsem taky rozumprd a taky se koukám za oponu, jestli tam není něco ukrytého, říkám si, jestli ty spalničky nesouvisí s tím, že se hodně cestuje a lidi proudí z místa na místo a že tenkrát v tom hygienickém Československu jsme byli i před tou tuberkulózou chránění ostnatým drátem a psy vycvičenými na trhání lidí? Ale očkovat se dejte. Já mám očkování proti žluté zimnici a všemu možnému a taky mě neubylo.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.cz



Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!






 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.