28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

FEJETON: O přátelství

Kdysi v prepubertě, bylo mi tak jedenáct dvanáct, jsem milovala „sušená moudra“: citáty, aforismy, prostě něco nejlépe jednovětého a chytrého, anebo aspoň vtipného. Trochu mi to zůstalo dodnes, mám ráda anekdotické historky s pointou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Student 31.7.2017 13:59

Kápla jste na to, paní Šustrová!

Kontakty s nositeli politicky odlišných postojů přerušovali komunisté, fašisté atd. Po převratu se ale začala odehrávat zvláštní věc - někteří lidé z vašich řad (pracovní název pro disent) se začali přesně stejně nesnášenlivě vyjadřovat (naštěstí nikoli chovat, zavírání do kriminálu za názor už se nenosí) k těm, kteří s nimi nesouhlasili. Před jedněmi volbami jsem veřejně zakoketoval s myšlenkou, že budu volit socdem (nakonec nevolil). Nejdrsněji vůči mně vystupovali právě lidé, od kterých bych čekal větší názorovou velkorysost. Šlo skoro o ostrakizaci. Prostě karta se obrátila, a (někteří) lidé z vašich řad se začali chovat jako svého času komunista, když můj táta namítal, že na západě není všechno špatné. Mně je to víceméně jedno, já v disentu nebyl, ale jak se s tím vyrovnávají lidé jako Vy?

Š. Hašek 31.7.2017 13:43

Aha,

už i soudružce Šustrové docvaklo, co znamená všeobecné volební právo. Vopožděně.

Červenokaretníkům a trenýrkářům to nejde. Halíkovi a Schw. též ne. Zkr.

P. Kersch 31.7.2017 11:59

Titulek

Titulek nad fejetonem není ve shodě s textem. Přátelství je jedním ze základních lidských pojmů. Ernest Hemingway tvrdil, že má cenu literárně tvořit jen o třech námětech : láska, přátelství, smrt.

Přátelství si nenechme degradovat "přátelstvím" a la Fejsbuk.

M. Pivoda 31.7.2017 8:18

Středověká exkomunikace funguje spolehlivě i dnes

Geneticky jsou lidé stále stejní, od dob středověku se tedy nic podstatného nemohlo změnit.

"Odstřížení se" od nesouhlasných názorů (například na jejich křest až v dospělosti) praktikovala například sekta Amish. A to vyhýbání se lidem s odlišným názorem se anglicky řekne "shunning off".

R. Langer 31.7.2017 7:39

Víte,

on je dnes tak trochu problém v definici toho, kdo vlastně jsou ve skutečnosti ti "novodobí nacisté", nemluvě o tom, že za mnohem větší problém považuji novodobé komunisty. I když ve skutečnosti je to všechno jedna a ta samá levičácká pakáž, a to i pokud by se vyvražďovali mezi sebou, což je vlastně oblíbená levicová kratochvíle k potlačení konkurence.

R. Franc 31.7.2017 10:31

Re: Víte,

pane Langře, myslím, že není problém definovat "novodobé nacisty", nacisti byli národní socialisté. Novodobá levice se liší pouze tím, že se jedná o socialisty internacionální, bez hranic, ale bez skrupulí a nebezpečnější, než byli nacisté. Nacisté to brali rasově, komunisté třídně - no a dnešní levice si to vyřídí s každým, kdo má jiný názor, než je ten správný. (Správné názory jsou např. tyto: cizí majetek je všech - Klinika, být gay je důvod k hrdosti - Pride, klasická rodina je přežitek - nárok manželů stejného pohlaví na dítě, islám je náboženství míru - Korán, žena unese stejné břemeno jako muž - gender, zatím jen zamlčování holocaustu v některých západních zemích - aby se neurazili muslimové atd. - každý si jistě doplní sám.) Ovšem byl jsem zmaten, protože jsem si myslel, že paní Šustrová se s těmito lidmi stýká a hlehle - ona se s "novodobými nacisty" nebaví! Bravo!!!

V. Hejdak 31.7.2017 7:24

Uhlové

jsou vůbec pěkná sebranka, Ing. Petr superlevičák, zeleného zabarvení, kvůli jeho stranické úchylce se s ním rozešla i všemocná kompartaj, mladý, Michal pomáhal paní autorce Petrušce likvidovat ÚSTR, když ji tam za tímto účelem vyslali socdem.

Další, Mgr. Petr se snažil zpochybnit volby, když je prohráli zelení. Navrhovatelem toho byla další, Mgr. Saša.

Z téže rodiny paní Šabatová - omyl toho,kdo ji prosadil, zabývá se převážně muslimskými šátky a jiné pí%oviny.

O. Dvořák 31.7.2017 8:14

Re: Uhlové

Máte pocit, že jste se vyjádřil k tématu?

V. Hejdak 31.7.2017 11:54

Re: Uhlové

Myslím, že ano. Jak Bendové tak Úhlové jsou pro mne dost nedůvěryhodní - mladý Benda se nikdy neživil prací, byl tam nějaký podvod s dizertací, Úhlové viz předchozí zdůvodnění Úhlů. A paní autorka jakbysmet.

O. Dvořák 31.7.2017 12:51

Re: Uhlové

To je zajímavé, ale já myslím, že tento článek není o Uhlech a Bendech.