18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jenda 3.6.2009 0:55

Re: v tom není problém

A proc? Neni problem nakoupit na dva roky dopredu, doplnovat taky neni potreba furt, takze tim rusove tezko muzou vydirat. Nez by palivo doslo tak ho davno stihne dodat nekdo jiny. I kdybysme ho meli dovezt z Australie.

Honza2 3.6.2009 8:59

Re: v tom není problém

Jasně, není problém. Zvednete telefon a zavoláte Vasilovi nebo Frankovi, aby letos poslal dvojnásobnou dávku. Poslední dobou nám ten Temelín nějak víc žere. :-)

To si fakt myslíte, že existuje nějaký "volný" trh s obohaceným uranem? Že nám ho někdo "dovolí" skladovat v množství větším než malém. O výrobě (obohacování) ani nemluvím.

A když je to tak jednoduché, proč proboha zrovna teď v době krize neleží vedle Temelína pořádná kupa uranu do zásoby. Vždyť šance na nějaký konflikt nebo aspoň občanskou válku nebo převrat v Rusku je teď zdaleka největší. Kdy jindy sakra dělat zásoby, než na začátku krize.

R 3.6.2009 9:39

Re: v tom není problém

Je to relativně  složitý výrobek ze speciálních slitin, ale jinak nic zvláštního. Pro firmu, co má zkušenosti s takovou výrobou je to otázka měsíců, půl roku.  Pro firmu, co se zabývá podobnou výrobou, ale ne zrovna toho konkrétního typu palivových tyčí je to otázka tak 1 - 2 let.  Pruty se mění tuším jednou za rok, je tedy normální skladovat aspoň jednu dávku prutů a není problém nechat dopředu vyrobit více dávek.

loiz 3.6.2009 10:02

Re: v tom není problém

Zalezi na cyklu, jednou za rok/dva se preskladji clanky v jadru, ~1/5-1/3 jadra je nova, stejny pocet clanku je "odpad".

loiz 3.6.2009 9:55

Re: v tom není problém

Vyrobcu paliva pro lehkovodni reaktory, tedy oxid uranu obohaceneho na 4.5% v Zr tabletach  ocelovych trubkach, je znacne mnozstvi. Prirodni uran koupite prakticky na volnem trhu. SWU (obohaceni) nabizi mnoho firem na nekolika kontinentech. Vyrobit trubky z hastalloy, zabalit pelety do Zr a  seskladat je dohromady umi take leckdo. Rusove nabidli nejlepsi cenu.

Hlavni rozdil je v tom, ze palivo na nekolik let provozu elektrarny lze snadno naskladnit na nekolik let dopredu, coz se take dela, paliva se prevazi najednou na ~5 let provozu, aby se minimalizoval pocet prevozu jadernych materialu. Kdezto v pripade plynu nebo ropy jste zcela zavisli na tom kam vede trubka, a kdyz se zavre kohout jsou rezervy na par tydnu plynu a par mesicu ropy. Energetika postavena na plynu znamena, ze kdo ma pod palcem ventil  vam muze za par tydnu "zhasnout", tedy prakticky zlikvidovat spolecnost jak  ji zname ted.

Honza 3.6.2009 16:33

Re: v tom není problém

Jasně, přírodní uran koupíte prakticky skoro i v sámošce za rohem. Fabrik na obohacení je taky fůra a vůbec nejsou zcela totálně pod politickou kontrolou několika málo vlád. A udělat z toho uranu nakonec pořádnou tyč taky není problém. Akorát se musí dát bacha, aby se to nekroutilo :-)

A když už se dá ten uran tak pěkně skladovat a hromadit, proč ho krucinál nemáme zrovna teď zásobu aspoň na 10 let. Kdy jindy si dělat zásoby než v začátcích krize po zimě "bez plynu". Až se příští rok díky krizi Rusko ekonomicky zhroutí a vypukne tam třeba občanská válka, půjdete osobně do vedlejší "sámošky" koupit uran a "ukováte" z něj tyč?

loiz 3.6.2009 21:36

Re: v tom není problém

Fabrik na vyrobu paliva je dost, nejen v Rusku, ale v Japonsku, UK, Francii, USA, JKorea, Cinani stavi. Zadna zavislost na dodavateli paliva tedy nehrozi. Kdyby o to slo tak fabriku na vyrobu paliva zvladneme taky (ale je levnejsi si ho koupit, kdyz mame pouze 6 reaktoru).  Paliva se obvykle nakupuje na jednu celou kampan (4-5 let typicky). Jelikoz mame paliva na roky dopredu, a lze ho koupit leckde, je pomerne zjevne, proc se nesysli na 10 let: 4 roky zcela staci. Krome toho v technologiich paliva pro LVR je neustale pokrok, takze opravdu nema cenu hromadit palivo na 10 let dopredu, kdyz si za 5 let muzete koupit lepsi palivo (vetsi vyhoreni, vetsi hustota vykonu predana chladivu etc.).

loiz 4.6.2009 3:29

Re: v tom není problém

Ano prirodni uran koupite na volnem trhu, pokud mate licenci - laskave si o problemu neco nastudujte, nez zacnete sirit  nesmysly. Palivo pro LVR vyrabi nejen Rusko, ale i UK, Francie, Japonsko, Korea, USA, Cinani stavi. Tedy zavislost na dodavateli neni mozna. Nakonec kdyby o to slo, mohli bychom fabriku na vyrobu paliva postavit i tady, akorat to pro nasich 6 reaktoru neni ekonomicke.  Rusove nabidli nejlepsi cenu.

Palivo se sysli na kampan dopredu, tedy 4-5 let. Skladovat na 10 let nedava smysl, protoze zavislost na dodavateli neexistuje, na rozdil od fosilnich paliv. Navic technologie paliva se vyviji, takze za 5 let si pravdepodobne koupite lepsi (vyssi max vyhoreni, lepsi prenos tepla do chladiciho media, etc.) palivo.

Jarda 3.6.2009 8:45

Re: v tom není problém

A to budeme z Tuska kupovat Jachymovsky uran ? Doufam, ze dostaneme alespon slevu, kdyz ho tezili nasi vezni.

Beda 3.6.2009 0:08

Smula

ja preferuji cervene, a, pokud mozno, hodne slunce.

opilec 3.6.2009 0:54

Re: Smula

portské...i když,tam je nejen slunce ale i líh...

balu 3.6.2009 5:21

Re: Smula

 portske=hubolep, nejni nad retsinu, ta zkřiví hubu