4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

FEJETON: Letos bez šeříků

V souladu s tezí o pětisetletém suchu a globálním oteplováním tečou v našem lese mezi Zvolí a Vraným po cestách potůčky a zima je na svetr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Babička 13.5.2021 5:50

Já to pro takové lidi y dlouhým vedením nenapsal. Komunisté říkali, že se němci chtěl opevnit v Praze a já dodal ironicky proč.

J. Babička 13.5.2021 5:46

Jak sovětům záleželo na tom aby nachytali co nějvíce zajatců na práce v SSSR, dokyazuje, že Koněv den po skončení války nechal bombardovat Mladou Boleslav, aby zabráníl němcům v útěku k američanům

Jeden se Smrkovského projevů

https://plus.rozhlas.cz/josef-smrkovsky-rebel-nebo-revolucionar-7233440

Pokud to chceš jen to podstatné postrč to na zhruba číslo 4 : 00 tedy 4 minuty, je tam o té Praze a Pattonovy z vlastních Smrkovského ůst

T. Kohout 13.5.2021 5:42

"Pak je tu komunistické verse opakovaná 40 let, že němci se chtěli zůstat v Praze, vyčkat pžíjezdu Rudé Armády a bojovat až do konečného vítěztví. Jinak by do toho přeci nešli."

Tak tohleto jste si na 100pro vymyslel.

J. Babička 13.5.2021 5:41

Takže povstání bylo jen velké gesto, z vojenského hlediska zbytečné obětování lidských životů. Ovšem z politické stránky to dodnes naplnuje hrdostí.

Smrkovského projev byl uveřejněn v novinách, jenže od té doby se ho již nikdo neodvážil znovu otisknout. To že se podařilo z amítnout Pattonovi pozvání do Prahy, o tom vyšel pochvalný článek i v Rudém právu, nepamatuji si kdy, někdy nazlomu padesátách a šedesátých let

Ale jako pětiletý kluk si pamatuji, jak němci na mostě házeli výzbroj do řeky, aby se jim lepší utíkalo. Do boje chut neměli.

J. Babička 13.5.2021 5:33

Německu byl konec, válka prohraná a v mysli většiny německých vojáků bylo, zachránit se a dostat se co nejrychleji k američanům.

Pak je tu komunistické verse opakovaná 40 let, že němci se chtěli zůstat v Praze, vyčkat pžíjezdu Rudé Armády a bojovat až do konečného vítěztví. Jinak by do toho přeci nešli.

Jenže podle mého selského rozumu bylo každámu němci jasné že pokud je dožene Rudá armáda, znamená to smrt, nebo zajetí, což bylo většinou totéž.

Tak si mám nechat namluvit, že to byla armáda sebevrahů, toužicích padnout, když měli možnost se dostat k američanům a pak se vráti domů a dožít v klidu. To snad jen nějaká skupinka SS ale ne celá armáda

A talk si dovedu představit vztek němce s rusy za zadkem a utíkajícího k Plzni, když mu někdo nastaví do cesty barikády, nemůže projet a i mosty jsou zabarikádovány.

Smrkovský a jeho komunisté měli instrukce, zadržet němce v Praze do příchodu Koněva. . Kdysi v 68 jsem byl na jeho přednášce pro vysokoškolské studenty, kde vysvětloval, co to dalo úsilí, aby se Patton nedostal do Prahy. Řekl, bylo nám jasné, že s američany jako osvoboditeli Prahy by byala asi znemožněna cesta našeho národa k socialismu. Proto když na něho nekomunitičtí partneři ve velení Pražského povstání dělali nátlak, že budou souhlasit se vstupem Pattona do Prahy, rozhodl se pro menší zlo a souhlasil s odchodem němců z Prahy. Koněv přijel do již osvobozené Prahy a Smrkovský za podpis na kapitulaci němců byl nakonec soudruhy zavřen.

P. Hatina 13.5.2021 2:58

Díky, za krásnou připomínku, která ale jen ukazuje, že bez patřičné ideologie se nedá historie ani vykládat, ale ani vytvářet.

Protože, mohli snad pražští povstalci skutečně zvítězit? Řečí vojenské logiky nemohli, Němci měli v té době v blízkosti Prahy skutečně silné vojenské síly, takže mohli povstání skutečně utopit v krvi (jako ve Varšavě), a opevnit Prahu pro dlouhou obranu. Proč to ti Němci neudělali? No protože sami věděli že kapitulace Německa už se blíží, takže na dlouhou obranu už jim čas nezbyde. Tak proč v ní tedy několik dní bojovali a páchali teror? No protože měli takové rozkazy od dosavadního vedení, kterému mnozí z nich ještě slepě věřili. A mimochodem, taky připomeňme že Němci se napřed snažili dohodnout si separátní kapitulaci jen na západní frontě, zatímco na té východní, proti Rusům - a tedy i v Praze bojovat dál..

Takže, na základě jakých informací se měli rozhodovat pražané, zda bojovat , nebo zůstat zalezlí doma a čekat až ta válka skončí? A koho vlastně očekávali že je příjede osvobodit, Rusové nebo Američané, a před kým?

Z hlediska lidí čistě logické řešení /ani tak, ani tak/ nebylo. Možná odpovědí by byla sbírka povídek Já robot, od pana Asimova, ve které podrobil kritice logiky své známé Zákony robotiky.. a ukázalo se, že v kritických situacích zkrátka ani u robotů nefungují, i ti se doslova psychicky zhroutili v elektronické formě depresí, pochyb a nejistot, a potřebovali něčí vnější pomoc, byť třeba klamnou, která by je "popostrčila" směrem k tomu (lidmi) požadovanému "správnému" řešení..