18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

FEJETON: Kyselý hrozen

Ano, je více méně stejně velká a snad je na ní i voda, ale je od nás šest set světelných let daleko. Poprvé ji spatřil Keplerův vesmírný teleskop. A protože věda je věda a ta potřebuje potvrzení, objev byl zveřejněn až teď, tedy počátkem prosince, třebaže k němu došlo už v únoru - ta vzdálená planeta musela být zachycena a spatřena i jinými přístroji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Matousek 15.12.2011 12:36

Také jsem moc rád,

ze je ta planeta nedostupne daleko. Predsatvme si tu hruzu, kdyby nás navstívili mimozemstané a vypadali by ....  

no, trebas jako pan Paroubek !?

P. Sulc 14.12.2011 4:16

K cemu je nam vedomost, velevazeny vedce,

o tom, ze ve vzdalenosti nekolika set, tisic ci desettisic svetelnych let je planeta, kde nejaci Astonove pisi clanky na Viditelnem Kocouru, kazdy ma ctyri ruce, takze pisi dvema soucastne, jednou s prava do leva a druhou obracene.My ty clanky cist nikdy nebudem a ani si nebudeme navzajem potrasat rukama. Financovani techto vyzkumu je naproste vyhazovani penez. Nicmene , jeden positivni vysledek zde je: obohatilo to cestinu o termin "cerna dira" . tak prece jen nejaky efekt.

S. Donát 14.12.2011 9:07

Re: K cemu je nam vedomost, velevazeny vedce,

Máte hodně omezený rozhled, když považujete výzkum vesmíru za zbytečné vyhazování peněz. Já bych řekl, že je to naopak pro lidstvo životně důležité. Jednou - dříve či později - do té naší krásné modrozelené koule práskne nějaký velký šutr a lidstvo tu skončí. Bylo by dobré, abysme v té době už žili i jinde než na Zemi. Je to běh na dlouhou trať, ale podle mě nelze jinak.

K. Drobková 16.12.2011 7:24

Re: K cemu je nam vedomost, velevazeny vedce,

JO

J. Heincl 14.12.2011 18:05

Re: K cemu je nam vedomost, velevazeny vedce,

Mluvte laskavě za sebe, co budete nebo nebudete číst. Mě ze svého ignorantského "my" laskavě vynechte.

T. Řehořek 14.12.2011 2:20

Možnost transportu

Jednou z věcí, která je pod vlivem scifi zcela ignorována, je možnost nemožnost transportu mezi planetami vzdálenými světelné roky. Rychlostní strop je rychlost světla (byť se nás v poslední době snaží z CERNu přesvědčit o opaku), a té se nemůžeme z mnoha důvodů ani přiblížit. Bohužel si nepamatuji přesnou argumentaci, ale pan doc. Jelen z ČVUT, který se velmi dobře orientuje v relativitě i kvantovce, zmiňoval, že ani přeměna celé Země v palivo by pro transport na vzdálenost v jednotkách světelných let nestačila. Člověk by s trochou nadsázky řekl, že Stvořitel provozující "vesmírný experiment" to takhle nastavil naschvál :-) Jako jediná možnost kontaktu s potenciálními "mimozemšťany" se jeví elektromagnetické vlny. A tady si říkám, že ještě nemůžeme mnoho tvrdit -- máme-li problém vůbec detekovat přítomnost vhodné zdrojové planety, jen těžko se můžeme zabývat tím, zda je z ní vysílán nějaký signál. Nicméně to jsou jen moje laické myšlenky, problém bych přenechal astronomům :-)