6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

FEJETON: Křivda stará padesát let

Sešli jsme se po padesáti letech od ukončení základní školní docházky. Zavzpomínali na již mrtvé spolužáky a na události dávno minulé. Můj bývalý spolužák mě dostal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 14.9.2016 9:10

Křivda může být výchovná. ;-))

Za křivdu v třídách Základní školy jsem považoval nemožnost jezdit s ostatními spolužáky na různé výlety. Naši totiž na to neměli prachy a ač škola naléhala na ně, stejně nám to rodiče nezafinancovali. Tehdy nebyly nějaké dotace pro chudé, protože bylo dogma, že chudoba v socialismu neexistuje. Vyloučenost z příjemností v kolektivech mně za socialismu provázela po celou dobu jeho existence. Specifikum socialistického rekreování spočívala ve výběrovém způsobu. Kdo nedržel basu s lumpárnami a politickou nadvládou komunistů, ten byl bez nároku na "levné" odborářské rekreování. Takovému nezbývalo, než se rekreovat zásadně na odborářích nezávisle. Tedy stan, spacák a cestování po vlastech Českých a Slovenských vlakem a pěšky, či stopem.

Byla to křivda nekřivda, protože v sobě obsahovala tolik potřebnou nezávislost na státním. I po Sametu se mi to oplatilo, protože jsem na stát naprosto nebyl naučený se spoléhat. Takže nejen že jsem dokázal vyjít jen s penězi, které jsme si vydělali prací a nepůjčoval jsem si na budoucnost rodiny, ale šlo to v kladných číslech nahoru až k finančnímu zajištění dětí u studia, jejich samostatnosti v životě a příchodem stáří bez zadlužení a s vlastním bydlením na vsi s přírodou a s minimem vlivu státu na to.

Výčitky svědomí za dětství na Základce mám jen v tom, že nedokáži se aktivně stýkat se spolužáky. Ono jich bylo poměrně hodně, protože naši se stěhovali po celé republice, když otec byl v podstatě na indexu, z kolektivů komunistické hydry vyloučený. Takže se spolužákům omlouvám, že je nehledám, abych se s nimi setkal. Na ty fajn, rád vzpomenu. Kteří mi snad ublížili, o těch už pradávno nevím. ;-))

P. Harabaska 14.9.2016 13:37

Re: Křivda může být výchovná. ;-))

Zase jeden chudák, který za socialismu nemohl jet se školou na výlet a také se možná nemohl učit cizí jazyky, protože mu to komunisté neumožnili. Škoda. Tehdy mohl na výletě jako dítě navštívit třeba Karlštejn za 10 Kč, dneska mu na to stačí už jenom stovka. A když tam pojede s dětmi, tak ho to dohromady s manželkou a dvěma potomky přijde jenom na pětikilo. Tehdy musel o prázdninách do pionýrského na tři týdny za předražených třista kaček, zatímco dnes si každá rodina může dovolit poslat dítě na tábor na týden za skvostných dva až tři tisíce korun. A pokud jde o ty jazyky, dneska už ho bolí nohy, takže nemůže chodit hrát fotbal jako tehdy, a tak si našel i čas na učení třeba anglických nebo německých slovíček. Vlastně jsem zapomněl na to, že za socíku se mohl přihlásit do jazykové školy jenom vzorný pionýr. Takže se omlouvám za ten fotbal.

P. Boublíková 14.9.2016 14:11

Re: Křivda může být výchovná. ;-))

Vy jste fakt úplně mimo. 10 Kč za sociku pro mě bylo jidlo na cely den (2 stravenky v menze po 2,70 Kčs plus něco za zbytek do 10 Kčs, vic než 300 Kcs měsíčně jsem na jidlo neměla), od prvaku na gymplu až do promoce. 300 Kčs jsem měsíčně platila za bydlení - voda, energie, topení.

Skutečně si tu tehdejší láci vynasobte deseti a ve většině případů budete na dnešních cenach.

Z. Lapil 14.9.2016 14:29

Re: Křivda může být výchovná. ;-))

Těžko říct, co si pan předřečník léty přibarvil. Trochu se mi to nezdá - můj táta z KSČ vyloučen nebyl, ten po 68. rovnou vystoupil sám (Děti! Za to bylo tehdy při přijímačkách na střední i vysokou VÍC trestných bodů, než za vyloučení), ale že bych měl problémy se školními výlety, to si nepamatuju. Fakt je, že skrz téhož tátu jsem byl dělnického původu, takže se to zase trochu vyrovnalo.

Vás ale chci pošťouchnout skrz ty ceny. Všechny nové Vám vycházejí 10x větší než ty původní, což odpovídá 10tinásobné inflaci podobně jako platy, pivo i jídlo v hospodě, vejce, auta (dříve 50 000,-, dnes 500 000,-, o kvalitě a absenci nočních front nemluvě) ne však máslo (v r. 1989 16,-Kč, dnes rozhodně méně než 160,-).

Moc se mi líbí Škvorecký - Můj táta haur a já. Povídka z 50. let (?) začíná:

Co vy víte. Moje smůla je, že jsem buržoazního původu. Kdysi to bylo terno, ale tehdy já ještě buržoazního původu nebývala.

J. Fridrich 14.9.2016 14:52

Re: Křivda může být výchovná. ;-))

Soudruh Harabaska je jaksi mimo mísu...- ale nechme ho s jeho hloupostmi dožít..

M. Klas 14.9.2016 16:48

Re: Křivda může být výchovná. ;-))

Jste trochu mimo, moje maminka měla 600 Kčs vdovský důchod, pracovat nemohla, byla nemocná, taky jsem na výlety a tábory nejezdil... 10 Kčs byly velké peníze! Přepočtěte si to na dnešní ceny! Nejste trochu zakyslý? Tak jako dnes jsme se nikdy neměli.

Z. Koutecký 14.9.2016 19:47

Re: Křivda může být výchovná. ;-))

Jak to bylo za socíku s výlety na základní škole nevím, protože jsem obecnou školu absolvoval za Protektorátu a to se školou na žádné výlety nejezdilo. Gymnázium pořádalo od kvarty do septimy každý rok týdenní pobyt v zimě na horách. Neplatilo se nic, protože to bylo pojímáno jako výcvikový lyžařský kurs v rámci výuky tělesné výchovy.

Stejně tak na VŠCHT po prvním a třetím ročníku se pořádal pro zájemce třeba kanoistický kurs a sjížděla se Vltava nebo Lužnice. Neplatilo se nic, ale každý si musel zajistit dostatečnou zásobu jídla.

V zaměstnání skutečně existovala přepychová výběrová rekreace ROH, ale také téměř každý podnik měl svoji chatu v nějaké rekreační oblasti. Ceny pobytů tam byly i na tehdejší dobu velmi nízké. Nikdy jsem si nevšiml, že by se kádrovali ti, co tam chtěli pobývat. Na přelomu 50. a 60. let jsem měl plat 1500 Kčs a moje manželka 900 Kčs a nebyl pro nás problém zajet si s Tatrovkou na jejich chatu do Krkonoš, třeba jen zalyžovat si na víkend nebo jet na zájezd do Tater. Později, když jsme pracovali ve Spolaně, tak 14 denní letecký zájezd pořádaný fabrikou do dobře vybaveného stanového tábora k moři do Bulharska stál 1000 Kč pro celou rodinu i s dcerou. Ovšem bez jídla, to si musel zajistit každý sám. Tisíc korun byla tehdy moje cca 14 denní výplata. Na starší motorce se sajdou jsme se stanem projezdili Československo křížem krážem a všichni na to dodnes rádi vzpomínáme. Benzín byl za babku a bylo jen málo míst odkud vás se stanem vyhodili. Půjčovat si se za socíku moc nedalo. My měli jen novomanželskou půjčku,ze které mi polovinu škrtli po narození dcery a bezúročnou půjčku od podniku na družstevní byt. Dnes si mnozí u nás jistě žijí skvěle, ale mnozí jen díky 1,3 bilionu Kč dluhů s následkem milionu exekucí ročně. Každá doba holt má svoje klady i zápory.