1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

FEJETON: Exkurze historická

Už dávno neplatí, že co Čech, to muzikant. Dneska je to jinak. Dnes platí, že co Čech, to historik.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 13.5.2020 5:40

Nebudu se vyjadřovat k tomu, nakolik byl způsob a doba odstranění sochy Koněva "korektní" - o tom už létalo na internetu neuvěřitelně mnoho kilobajtů.

Pokud by socha i nadále na

náměstí stála, mohla být (a určitě by i byla) kdykoli znovu a znovu polévána barvou, či jinak "poškozována". Tato činnost kohosi neznámého mohla pokračovat donekonečna. Přemístěním sochy, ať už do lapidária, do areálu velvyslanectví, či do Ruska je do budoucna možnosti fyzického poškozování sochy definitivně zamezeno - tečka! Mediální ryk, halas a tartas postupně umlknou do nějaké další aféry.

Zbývá otázka. KDO? všechno mohl mít zájem na "úpravách" sochy? Mohli to být Češi, kteří takto po letech vyjádřili svůj názor k osobě maršála. Mohl to být ale i onen pověstný "klacek" z přísloví o psovi a klacku, ze země "ve vhodný okamžik" zvednutý Rusy. Klacek, kterým by mohli být "biti" čeští politici ruskými politiky. Kdo ví? Skutečnou příčinu zatím zná jenom nemnoho lidí.

Mnoho by mohl napovědět i záznam všudypřítomných kamer. Že by nebyla žádná z kamer na sochu namířená?

J. Hrdlička 13.5.2020 6:22

Kdyby někdo takto začal poškozovat sochu (y) napriklad T.G.M., budete mít stejný názor, jak to vyřešit?

Poškozování Konevovy sochy bylo důvodem k jejímu odstranění z veřejného prostoru. Také občas přemýšlím, kdo to mohl dělat....

M. Krčmář 13.5.2020 6:51

Asi někdo, kdo nesouhlasil s "druhým" osvobozováním. Já nesouhlasím s požkozováním jakýchkoliv pomníků,jen se obávám,aby se tu za pár let dalo pro samý pomník či muzeum vůbec hnout, natož něco dělat. PS: Jestli budou rusáci na Petříčka prskat kvůli Koněvovi,nechť ten jim o hlavy omlátí svou roušku a hroby českých legionářů v Rusku.

K. Salajka 13.5.2020 6:59

Bránit sochy TGM před svazáky řízenými stranovládou byl truchu jiný level. Obráncům hrozil vyhazov ze studia, z práce, ale i kriminál.

J. Hrdlička 13.5.2020 7:02

O tom není sporu.

Proto jsem se také neptal na minulost, ale kdyby se to začalo dít teď.

J. Pokoutný 13.5.2020 8:53

Tedy... mohla to být i čísi "Akce Gliwitze" - kdy Němci zaútočili r,1939 sami na sebe v polských uniformách, aby mohli vyhlásit válku Polsku. Na velké sovětské armádní uskupení, provádějící "cvičení" u finských hranic údajně zahájilo palbu finské dělostřelectvo (Mainilský incident 26. listopadu 1939). A ejhle, rázem byl důvod, proč realizovat Stalinovu touhu odsunout finské hranice od Petro/Leningradu. Možností je dost.

P. Hatina 13.5.2020 2:39

Tedy, dovolím si oponovat v pojmu. Ono to není žádné historické kutilství, ale praktická aplikace dnes neolevicovými elitami vynucovaného politicky korektního jednání. Které (jak zní jeho princip) by mělo brát ohledy na pocity a mínění dotčených menšin a osob.

A teď v praxi - "někteří vidí sochu Koněva jako symbol, našeho osvobození, jiní jako symbol okupace. Takže, ohledy kterých by se měly bŕat v úvahu při rozhodnutí zda zbourat či nechat.

V Sokolově se konala pieta za smrt zemřelých ruských zajatců. Či ohledy se měly bŕát v úvahu při rozhodnutí ponechat nebo sundat - během obřadu americkou vlajku - která mohla někoho z účastníků provokovat či urazit?

A takto by se dalo pokračovat, v řadě jiných případů. I dejme tomu v případech (vytržených) vět z projevů našich politiků.

Který z těch pocitů a mínění je "lepši" a který "horší"? Kdo jsou ti dnešní "ideově pevní soudruzi", rozhodující o tom co je "pro lid" správné a co ne?

V. Heidlerová 13.5.2020 6:17

Všechno toto dění je výsledkem toho, že jsme se po r. 1989 nevyrovnali s minulostí a měli jsme vůči komoušům velké ohledy. Teď bude mít Koněv klid od narušitelů z obou protivínských stran a konečně bude v důchodu.

M. Krčmář 13.5.2020 6:56

Přesně tak,šel do důchodu a basta,víc bych o tom nehovořil. Rusákům toto vysvětlení zaslat písemně.

P. Hatina 13.5.2020 8:56

Máte pravdu v tom, že kdyby se nějaké kroky udělaly hned po roce 89, měly by větší legitimitu a byly by srozumitelnější. Kdyby se třeba už tehdy odvezly všechny pomníky ruských potentátů, atd..

Ale dneska po 30 letech už je to tak groteskní, že ty novější generace potřebujou ideově-historickou nalejvárnu v médiích , aby vůbec pochopily o kom je řeč.

Nicméně i v tom je ten znak politického korektivismu. že totiž na onom mínění menšin nezáleží, než to někdo udá :)))