10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

FEJETON: Díky za to

Beru na sebe nevděčnou úlohu a v příštích dnech budu smět na ulici jen v celohlavové masce. Ale jak to už řekl jeden pán přede mnou, zde stojím a nemohu jinak. Registrační systém na očkování se v pátek úspěšně rozjel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 20.1.2021 11:12

Jenom taková drobná poznámka, co asi dělal pan Neff u těch sálových počítačů, popřípadě co si představoval že se tam provádí, se právě můžete dočíst v tom zmíněném románu Pole šťastných náhod. Ale, o se pamatuju z vlastní praxe tamtéž, tak žhavé to tam zase nebývalo ;-D

J. Pacovský 20.1.2021 10:28

Souhlasím s panem Neffem v tom ohledu, že rozběh registrace očkování považuji více méně za přijatelný a se svými zkušenostmi IT ve státní správě bych věci očekával daleko horší. Mé dlouholeté zkušenosti mě vedou jen k následující poznámce. Že IT systémy vykazují různé "nástrahy" nebo "poťouchlosti" je nikoli metafyzickým výsledkem neznámých sil, ale jen a pouze zřetězením nedokonalostí nebo neschopností vytvářet IT programy s minimem chyb. Jak známo. neexistuje žádný bezchybný program, čemuž se čelí systematickým zkoušením po dokonalém prověření logiky analytického návrhu. Toto vyžaduje kvalifikovanou práci, peníze a čas. Ve státní správě chybí ve značné míře všechny tyto položky.

J. Ptáček 20.1.2021 10:13

V jednom vtipu z doby socialismu se říká, že socialistické peklo je lepší, než kapitalistické, kde se musí pouze pracovat zadarmo. V socialistickém pekle se mučili hříšníci pomocí desek opatřených hřeby a válcovacími stroji na naftu. Svatý Petr to vyvrátil: není to pravda, jednou nejsou hřeby, pak desky, jindy nafta nebo je válec v poruše a nejsou lidi na opravu.

Bojím se, že v procesu vakcinace nebude dost vakcín, až budou, nebudou injekční stříkačky, až ty dojdou nebude dost místností, ani lůžek. A nakonec budou chybět lékaři a sestřičky, protože se neočkovaní a proto nakažení budou léčit.

J. Strmiska 20.1.2021 9:58

Každý výrobek, produkt by měl být, po uvedení do provozu, zcela funkční a bez závad. A je jedno o jaký výrobek jde. Testovat produkt a vychytávat mouchy v ostrém provozu je ryzí amatérština. Možná že tvůrci registračně-rezervačního systému na očkování na to neměli dost času, to je ale jiná věc. Důležitý je výsledek a ten velkou důvěru u občanů, především důchodců, moc nevzbuzuje.

Když si koupím auto, tak předpokládám, že z prodejny s ním dojedu domů a nebudu muset jej po cestě opravovat a vychytávat nějaké mouchy.

V. Novák 20.1.2021 9:39

Ano. Občas mám i dojem, že v umělé inteligenci IT nijak nepokročilo - ale umělá potměšilost se vyvinula sama.

A nakonec je stejně problém mezi displejem a klávesnicí,,,

V. Novák 20.1.2021 9:35

Tohle je FEJETON - ne odborný článek o IT.

Taky bych mohl Neffa poučovat, že většina (ne všechny!) programovací jazyky počítají indexy pole od 0 - ale proč (si) kazit vtipný text?

P. Labaj 20.1.2021 8:23

Jako program pro zápočet dobré.

I jako bakalářka by to asi prošlo. Jako diplomka už asi ne.

M. Pivoda 20.1.2021 7:03

Neff píše: "... Takové je už IT. Ale jako otrlý uživatel s pětatřicetiletou praxí žasnu, že ..."

Já si zde dovolím toho "otrlce Neffa" trumfnout. Já jsem totiž nastoupil jako systémový analytik (nikoliv jako operátor!) k tehdy nejmodernějšímu sálovému počítači IBM370, prošel jsem školením IBM, získal jsem šestiletou praxi a přešel jsem pak na výzkumné pracoviště VUT Brno, kde tehdy běžel výzkumný projekt využití počítačů (ASŘ - automatizované systémy řízení). Po nástupu na to slovutné výzkumné pracoviště (Ústav teorie a metod řízení) jsem zjistil, že řešitelé toho výzkumného úkolu u počítače nikdy ve svém životě nestáli. Ani jako operátoři, aby pak mohli napsat nějaký román, či působivé sci-fi. Proto tehdy psali své "vědecké" práce na téma jim zcela neznámé. ...

Nyní k tématu fejetonu Ondřeje Neffa, který v závěru píše: "...jako otrlý uživatel s pětatřicetiletou praxí žasnu, že systém ten první nápor unesl a že žije a pracuje dál ..."

Můj komentář vnějšího pozorovatele: IT dnes funguje standardně, statisticky bychom mohli říci "normálně". Totéž bych mohl říci i o IT pracovnících a jejich manažerech. Funguje to normálně - i bez státních vyznamenání.

Lepší fungování nás teprve čeká v budoucnosti. Kdy? Až do hry ve větším rozsahu vstoupí tzv. umělá inteligence. S ohledem na převažující čtenáře důchodce, zde ale raději svůj komentář ukončím.

Na shledanou v lepších časech!

J. Housa 20.1.2021 6:55

Pan Neff možná u sálového počítače vynášel odpadkové koše nebo sbíral ze země děrné štítky, které občas někdo rozsypal, když program v podobě sloupce karetek nesl sálem, ovšem programátorem (studovaným) zřejmě nikdy nebyl. IT není (a nikdy nebyla) potměšilá a nevypočitatelná. Stroje vždy činily jen to, co člověk udělal dobře či blbě. Celý problém jakéhokoliv programu a jeho běhu je ve správném naprogramování, ošetření mezních situací, odladění věci a o výkonu procesorů, o operační a "provozní" paměti systému. Jestliže byl registrační systém slepený z nějakých hotových prográmků nejistého původu, z nesourodých driverů, ku kterým jen někdo napsal obálku, jestliže nedostal k provozu řádově celé jedno patro běžících serverů a kapacitu paměti, pak nemůže dobže fungovat. Ony ty věci také něco stojí. MZDR jako vždy šetřilo, přitom vesele tuneluje VZP, do které my vydělávající jen sypeme peníze (abychom pak v praxi dostali jeden velký prd).

A. Kubeš 20.1.2021 6:54

Systém je jedna věc a princip jeho zadání druhá. Vůbec nechápu, kdo vymyslel způsob, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Nejde jen o to, že na takový princip musí být systém zbytečně předimenzován. Zdravotní pojišťovny mají informace o tom, na co se dotyční pojištěnci léčí. Kdyby se do systému registrovali zájemci (třeba i s termíny dnů kdy nemohou) v průběhu třeba týdne a poté by algoritmus na základě informací zdrav. pojišťoven poprvé vyhodnotil pořadí a na základě dostupnosti vakcín určoval termíny, mohlo by být vše v klidu. Upřímně takto jsem si to nějak představoval - vlastně spíš přál, protože jsem tomu moc nevěřil, neboť by to zřejmě v dnešním právním marasmu narazilo na nějaký právní háček, proč to není možné.

Problém s formátem r.č. je prkotina, kterou docela dobře dokážu pochopit.

M. Krátký 20.1.2021 3:34

japonsky by to nešlo ?!!?!!?!!

M. Holubec 20.1.2021 3:01

Chief Justice John Roberts must resign today. Over the past several weeks, Lin Wood has met with a courageous whistleblower who has risked his life to tell you the truth. Jeffrey Epstein arranged for the adoption of Roberts’ children.

Part 1/2 pic.twitter.com/6hM9NVFuxD

— Donald Trumpet (@FROGTrumpet) January 19, 2021

P. Hatina 20.1.2021 1:52

Což o to, pan Neff, má pravdu v tom, že k různým potměšilostem počítačů docházelo a docházet bude. Jenomže porovnává špatné projekty.

Správně by to měl porovnávat s jiným vlajkovým projektem řečeného Babiše totiž nechvalně známým projektem EET, A na to si tehdy najal světovou IT firmu, která ten projekt včas dostatečně otestovala a nadimenzovala, takže od první minuty šlapal, musel šlapat. (přes předchozí obavy) jako hodinky.

Teď je otázka co z toho plyne, zda to, že pro pana Babiše jsou peníze na vybíraných daních důležitější než důchodci (a vůbec občané) ,

a nebo zda už na všechno kašle A jeho lidi už taky,,

J. Jurax 20.1.2021 0:49

Moudře napsáno.

A mé cca 42 leté zkušenosti programátora, resp. vývojáře IT slova pana Neffa potvrzují. :-)