24.6.2024 | Svátek má Jan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ota 3.12.2009 12:33

Re: Wesen

Máte pravdu, spravně slovo je bytost. Ovšem neměl jsem tuto báseň na mysli, která je sekundární k této myšlence . Zde máte naprosto pravdu Ale spíše řeč německému národu od Fichteho a německý idealismus v 19. století jako základní myšlenku.

Marat 3.12.2009 12:27

Re: Jednostranný pohled

Vůbec ze Sudet nebyli vyhnaní všichni Češi. Se mnou chodilo do školy po válce spousta spolužáku českých rodiču, kteří v bezpečí přežili Protektorát v Sudetech. Museli odejít jen ti, kteří obsadili místa vyhožených Němcu po roce 1918. SN byli v ČSR druho až třetiřadými občany.

krabaťák 3.12.2009 11:46

Re: Omlouvám se majitelům alternativní inteligence.

Ty seš případ teda :-D

i.h. 3.12.2009 11:43

Wesen

není zde zadne "jsoucno", ale "bytost". Prectete si toho Geibela a poucte se. Smysl basne je, o Evrope nebudou rozhodovat zadni zapíc.ni demokrati a cizinci, ale my, Nemci (Nemec = Wesen) v cele s nasim cisarem. Takze zadne nepochopeni, leda tak z vasi strany.

honzak 3.12.2009 11:25

Re: Pane Friedlaender,

Roztomilé, jedno voko nezůstane suchý! Jestlipak dávali i britští váleční zajatci, kteří vegetili v zajateckých táborech u těch hodných Němců a ještě hodnějších Japonců?

honzak 3.12.2009 11:21

Re: pán je eurohujer, že?

opravdu? Člověk, který podporuje LS je u mě eurohujer. Vy si myslete co chcete, LS platí teprve 3. den a tak se to ještě smí.

Mirek F. 3.12.2009 11:20

A ještě dodatek

z rozhovoru s vámi vzpomínaným p. Škrábkem: http://www.znkr.cz/clanek/603-josef-Skrabek-vcerejsi-strach/

"Žil jsem ve smíšeném prostředí dvojnásobně. Tatínek byl Čech a po válce komunista, maminka Němka a katolička. Od tatínka jsem přejal národnost, od maminky víru. Bydleli jsme ve Valči na Karlovarsku, která byla z naprosté většiny osídlena Němci......Pamatuji se na září 1938, otec nebyl doma, neboť předtím při mobilizaci nastoupil do československé armády a ještě se nevrátil. My jsme s matkou ve Valči zažili v bezmoci a zděšení příjezd wehrmachtu, který naši Němci naopak uvítali s nadšením. Místní ordneři, pořadatelé Henleinovy strany, nám napřed nařídili dům vyzdobit, a pak opět přikázali výzdobu odstranit, protože nejsme „rein deutsche familie“ (rasově čistá německá rodina). Jednoho dne pak přišel nový německý četník a eskortoval mě do německé školy. Najednou jsem zjistil, že neumím spisovnou němčinu a třída se mi posmívala – ale byly i horší projevy. "

Kde tam vidíte podporu pro vaše teze ,že se pro Henleina hlasovalo ze strachu?

Dnešní Německo je normální demokratický stát, většina dnešních Němců je naprosto v pohodě a vzájemné česko-německé vztahy jsou asi nejlepší v historii. Leč cesta k tomu nebyla tak idylická, jak by z vašich vyprávěnek o Německu přímo se hemžícím odpůrci Hiltera vypadalo. Po válce, když bylo Německo bezmocné a provalily se šílené hrůzy, tak Němci byli rádi, že je západní demokracie chrání před komunistickou hrozbou, takže by se ani neodvážili je provokovat nějakým pronacistickým sentinentem.

Mirek F. 3.12.2009 11:12

Re: autore ,co to předvádíte za šamanismus,

Dokončení: lépe řečeno, ze strachu se bývalo mohlo volit PROTI  Henleinovi, nikoliv PRO.

- tyto (sice očividně vybájené, ale nechme to teď stranou) fámy by se rozplynuly NEJPOZDĚJI při pohledu na vyfasované volební lístky, kde žádné označení, kdo je dostal, pochopitelně  nebylo.

- Případné povolební manipulace by se mohly odehrát, řekněme, na malých vesničkách, kde by se v komisi sešli pouze henleinovci. Jenže volební výsledky se neodlišovaly dle velikosti sídla, byly podobné jak v malých hnízdech ,tak velkých městech jako ˇUstí n.L. nebo Liberec, kde kandidovalo více stran, jak českých tak německých.  

-a konečně a možná hlavně: obhájci odtržení argumentují všeličím, od nevědomosti,co se dělo v té době v Německu až po strašlivý český útlak. Ale volbami ze strachu opravdu ne.

Libor.w 3.12.2009 11:10

Re: Pravda je taková.

No to už je na mě moc fundovaná debata ale co vím jitě je že národnostní otázka v Českých zemích byla rozhodnuta ve prospěch Českého národa a to je pro mne jako Čecha dobře.

Mirek F. 3.12.2009 11:05

autore ,co to předvádíte za šamanismus,

konkrétně s tím hlasováním v roce 1938, to fakt myslíte vážně nebo už saháte po argumentech ze samého dna? Takovou šílenost, že 90% hlasů pro Henleina bylo ze strachu, jsem ještě neslyšel ani od kovaných profesionálních Sudeťáků. A víte proč?

- v květnu 1938 byly Sudety ještě pevnou součástí čs. státu, byly pod kontrolou československých orgánů, které také organizovaly hlasovánání. Čili "ze strachu" se mohlo volit

-

Ota 3.12.2009 10:58

Re: Pravda je taková.

Beneše musíme vidět v rámci evropského positivismu (A. Comte) a formalismu. Beneš byl sociologický inženýr a následně pomstichtivý skřet nakažený bazilem tzv. demokratického a lidového socialismu. Jak je vidět tato tradice vypukla znovu v roce 1968 tzv. socialismem s lidskou tváří. Toto sociální inženýrství a vytvoření nového člověka má svůj původ již v antice u Platona a pokus o to byl například ve Spartě. Takže nic nového.

Ota 3.12.2009 10:54

Moc

Od té doby kdy se zjistilo, že již nelze vládnout z Boží vůle a na základě desate, tedy již ve pozdním středověku, byly vytvořeny národní státy. Každý stát potom hledal odůvodnění své existence a opisoval Starý zákon o vyvolenosti židovského národu. Bohužel opisovali špatně a nepochopili smysl. Pomocí mythologie a pseudohistorických bájek, v Německu Nibelungové, ve Francii Roland atd. se každý národ snažil dokázat svůji jedinečnost a důležitost. V ČR to byli například rukopisy a dokonce pokus o antický původ. Nepochopením romatických německých filosofu kteří prohlašovali že na německém jsoucnu se má svět uzdravit (am deutschen Wesen soll die Welt genesen) ve vlastních řadách, kteří v podstatě hlásali osvíceně svobodu ducha, došlo k perverci německého národního socialismu (nacismu) . Je to úzké myšlení a egozentrika a nepatří do dnešního světa.

Libor.w 3.12.2009 10:50

Pravda je taková.

Pravda je taková,že po válce nejen Beneš ale všechny České politické strany využily totální Německé porážky a bezpodmínečné kapitulace Německé třetí říše k odsunu absolutní většiny Německého obyvatelstva.Tím rozhodly tisíc let trvající spor o to kdo je v ČECHÁCH PÁNEM.Na adresu tolik pomlouvaného Beneše je třeba říci že to byl on kdo mírnil různé Němcobijce a rozvášněné Rudé gvardějce.Odsun jistě nebyl žádná selanka ale v porovnání se zločiny Německých nadlidí všude po Evropě to byl školnívýlet.Samo Sudetoněmecké obyvatelstvo čekalo po prohrané válce mnohem tvrdší odvetu a značná jeho část uprchla spolu s ustupujícímWehrmachtem a SS.

Čtenář 1 3.12.2009 10:48

Re: pán je eurohujer, že?

Pokud to je jediné, co Vás po přečtení napadne, tak to Vás lituji.........nejsou-li argumenty, oháníme se eurohujery, ale to je málo ......... 

wotan 3.12.2009 10:43

kolektivní vina?

Nese český národ kolektivní vinu za 40 roků budování

největší obludnosti v dějinách- komunismu?

Má ruský národ kolektivní vinu za Leninskou ČEKU, Gpu, NKVD, za

DDzeržinského, Jagodu Ježova, Beriju, za všechny ty stalinské vrahy-- Za umučené Ukrajince hladem, za miliony otroků

v Gulagu, kteří budovali "šťastné zítřky?" Je to kolektivní vina národa?

BERAN 3.12.2009 10:30

Omlouvám se majitelům alternativní inteligence.

Pavel Urban 3.12.2009 10:25

K bývalé Jugoslávii

V roce 1992 se Slovinci postavili na zadní a jugoslávská armáda to po několika dnech vzdala. Slovinské samostatnosti de facto se dokonce ještě dostalo posvěcení od federálních orgánů. Později měli Slovinci pohraniční spory i s Chorvaty, ale vše se odbylo na diplomatické úrovni. Hranice byla v zásadě jasná, posvěcená staletími.

Když vyhlásily samostatnost Chorvatsko a Bosna a Hercegovina, výsledkem byly občanské války. Srbsko sice podporovalo Srby (a v Bosně Chorvatsko Chorvaty). Ale armády obou států existující hranice respektovaly. Nejhorší průběh měla válka tam, kde neexistovaly hranice, jejich potřeba ale ano.

Takže zrušit či zbezvýznamnit hranice znamená řešit důsledek, ne podstatu. Učiníme problém neviditelným a pak se divíme, když se znovu objeví. Vždyť už jsme ho přece vyřešili! Nejlepším příkladem "vyřešení" menšinového problému touto cestou je právě stará Jugoslávie. Za krále i za Tita.

Československo bylo federativním státem, přičemž Slováci žijící v Čechách i Češi na Slovensku byli menšinou. To nikdo nepopíral. Pokud nemají být menšinou slovenští Maďaři, pak nestačí federalizace. Jen nutno zrušit i Slovensko jako územní entitu.

krabaťák 3.12.2009 10:18

Re: Volby 16. července 2009

Zelí, kedlubny.

Čoveče, když chceš napsat srovnání je fajn ho hodit do nějakého kontextu a ne jen tak vyblejt 4 čísla, kdo si má domýšlet co se Ti hodí palicí.

honzak 3.12.2009 9:55

pán je eurohujer, že?

Alespoň vím, koho URČITĚ nevolit.

K. Babák 3.12.2009 9:51

Jak se to mělo řešit?

Vlastí Němců je Německo. Nebo aspoň bylo až do nedávné doby. Tedy:

1) Buď bude Německo na území, kde žijí Němci. To se zkusilo: anšlus Rakouska, připojení Sudet, začlenění zbytku Československa do Říše. Protože to nestačilo, zvětšoval se Lebensraum tak dluho, až o něj zase přišli. Představa, že na začátku bylo nespravedlivé stanovení československých hranic je nesprávná z několika důvodů. Němci žili na celém území (Praha - staré německé město). Připojením k Německu hrozili už za c. a k. (Badeniho zákony). Neposledním důvodem jsou naše spojenecké vazby. Velká část frustrace Němců byla vyvolána snahou Francie zdeptat poražené a představa, že se německé území zvětší o Sudety byla z tohoto hlediska naprosto nepřijatelná. Po druhé světové válco to nešlo taky.

2) Nebo budou někteří Němci žít Československu. To bylo pro ně nepřijatelné a bylo by to nepřijatelné i po skončení války. I kdyby se s nimi zacházelo s maximální ohleduplností, žili by v socialistickém režimu (že by zabránili jeho nástupu je lež) a po pádu komunismu bychom za jejich utlačování tvrdě pykali. A za ten socialismus mohli dost podstatně. Přejmenování státu by nepomohlo.

Tak se zkusila třetí možnost. Nespravedlivá stejně jako předchozí dvě, jako celá válka, jako bombardování Drážďan a Coventry a rozhodně spravedlivější vyhlazení Lidic a tolika běloruských a ukrajinských vesnic, že je nikdo ani nevypisuje.

Objektivní pravda neexistuje a historie se udála celá tak jak se udála. Slovy klasika: "Ďábel nás zaplétá do příčin"

Arnošt 3.12.2009 9:50

Jednostranný pohled

Když chci psa bít, klacek si najdu... Zvlášť ten příklad Bavorska a Saska se mi líbí. Kdyby Ludvík bavorský "šílený" nebyl šílený, nikdy nedošlo ke německého císařství pod pruským (též i saským) vedením. Důsledkem byly dvě světové války.

O vyhnání čechů  ze sutdet se mlčí.

Autorovy sny pruské nadvládě nad Evropu se začínají naplatňova. Pruské (junkerské) myšlení bylo konzervativní, autor tedy o svém politickém zaměření nelže. Až na to, že to s moderním konzervatizmem nemá nic společného. Celý článek zavání nikoliv neonacizmem, ale tou původní verzí, maskovanou řečma o volebních výsledcích z roku 1933. 

Saul 3.12.2009 9:43

Re: Myslíš to vážně?

I mně je ho líto, ale pokud takové názory má víc lidí, je mi líto hlavně sebe.

děteněkam 3.12.2009 9:26

Myslíš to vážně?

Potom je mi tě líto!

ja 3.12.2009 9:18

Re: Problém byl v českých Němcích

No jo, ale v českých zemích čestina ani němčina nebyly cizími jazyky! To byly místní jazyky. Proto bylo nutné hledat způsob spolužití. A když Němci zvolili separaci, tak holt ji dostali. I když způsob provedení nebyl zrovna salónní.

akela 3.12.2009 9:17

rodák ze severu

češi a němci bydlící v hornických kolonijí si rozuměli a spodivem si i ve válce pomáhali navzájem i když občas problémi s fanatiky byli problém nastal po válce a zde ani pan Stránský s jeho seirálem nebyl objektivní hlavně nezveřejnil s kterých měst přišli zlatokopové splundrovat sever asi jako za komančů se musel zavděčit ty co přišli dosídlit sever přišli do vyrabovaných domů a statků to lepši už bylo odvezeno a jak se chovali tito rabovači k Němcům je už známo usedlí ČešI se natom NEPODILELI

BERAN 3.12.2009 9:11

Re: Volby 16. července 2009

NSDAP na jedné straně a KSSS(b) na druhé straně.

SdP na jené straně a KSČ na druhé straně.

Vazalské strany těch samých socialistů. Zmrzačené životy a stohy mrtvol. Jedni těm druhým nadávali židobolševici, na oplátku dostali nadávku fašisti

Ještě nějaké srovnání?

Jenda 3.12.2009 9:01

"Vlastně jde jen o rozšíření většinového hlasování"

Spravne. VzDyt co je spravedlivejsi nez hlasovat na shromazdeni bytoveho druzstva o tom co budou vsichni varit v nedeli k obedu? Musime preci spolupracovat a musime se dohodnout!

rolandszewczyk 3.12.2009 8:35

Re: Problém byl v českých Němcích

dnešním požadavkem na jakékoliv lepší místo v státní správě je podmíněno znalostí cizího jazyka,myšleno angličtina,

Mgr. Milda 3.12.2009 8:33

I v Německu vždy měli třicetikorunáče

a v době, kdy se Hitler a Henlein drali k moci, nebylo o válce ani slovíčka k zaslechnutí. Nešťastnou náhodou se ti socialisté dostali k moci právě, když ta velká krize už končila, zbrojení tu krizi dokonce přeměnilo v konjunkturu. Náhle byla práce a prostý občan (citát V. Klaus) to dával dohromady s účinky nacionálního socialismu.

Nacionalizace židovského majetku měla pro třicetikorunáče velké výhody- velmi levně si pořídili, co by jinak ještě dlouho neměli. Proto se také koukali jinam, když jim před očima tloukli ty bezbranné občany. Aby mohli ještě více z té arizace získat, vstupovali do SA a SS, stranická legitimace NSDAP s nízkým číslem kvalifikovala každého mamlase jako ředitele arizované firmy.

Naši třicetikorunáči ožili v květnu 1945 a řídili se přesně tím německým vzorem. Že u nás nedošlo k průmyslovému vraždění je dáno tím, že třeba v Jáchymově bylo třeba téměř sto tisíc otroků, aby dolovali uran na ruské rakety. Další projekty počítaly také s levnou pracovní silou trestanců. Atmosféru padesátých let jsem zažil, dost se to podobalo té protektorátní.

krabaťák 3.12.2009 8:30

Re: Volby 16. července 2009

Hrušky, jabka, květák :-D:-D