10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Diskuse k článku

ESEJ: Znovu o covidové hysterii. Kde jsme teď?

Před pěti měsíci, koncem listopadu roku 2020, se v sídle IVK konaly už sedmnácté Rozmluvy na Hanspaulce, tentokráte na téma tehdy u nás rychlým tempem se rozbíhající jedné z dalších vln epidemie nemoci Covid-19.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Franěk 30.4.2021 2:48

Ona se bude ucházet o to, že to děláte blbě?

M. Varadinková 29.4.2021 23:54

Ano, jsou to matematičtí analfabeti. A Beran jako epidemiolog naprosto selhal. Nedokázal predikovat!

A. Pakosta 29.4.2021 22:58

Pane Církvo, tedy, pokud Vy žijete ve dvacátém století, tak to jste asi hodně dlouho spal v zámku Šípkové Růženky. My ostatní už máme za sebou pětinu století jedenadvacátého...

J. Kulheim 29.4.2021 22:32

Já nemůžu za to, že vláda říká lidem, že zlikviduje virovou infekci, která se šíří nekontrolovatelně po celém světě. Pokud by to šlo, tak by to udělali už v Číně. Pandemie způsobují mikroorganizmy, které jsou vysoce virulentní, lehce se přenášejí mezi vnímavými jedinci a co je nejdůležitější, jsou pro člověka nové. To je rozdíl od běžné epidemie chřipky, která přichází s různou intenzitou každý rok a také zkrátí mnoha lidem život.

Pandemie nejsou nic nového a přicházejí 3-4 za 100 let. Poslední pandemie byla v roce 1968. Od roku 2000 se pandemie o pandemii mluví, protože v minulosti nebyly prodleva mezi pandemiemi větší než 35 let. Nejvíc škody nadělají namachrovaní odborníci, kteří lidem lžou jak je zdravotní péče vynikající a nemůže nás nic ohrozit. Přijde problém a myslí si, že lidi se před virusem někde schovají. Neschovají on si je najde.

Vláda musí být připravená a mít připravené pandemické plány, které by měla každý rok aktualizovat na základě momentální epidemiologické situace a zapracovávat nové poznatky.

Tato vláda a zdravotníci postupovali metodou pokus-omyl a výsledek je špatný.

Na jednom z prvních míst je dobrá informovanost občanů. Místo odborných informací se národ stresuje víc než je nutné. Opatření, která se časem ukáží jako neúčinná a finančně neúnosná.

Můj život a moje zdraví je moje. To se týká i vás. Zdraví vám nikdo nedá ani neprodá. V nemocnici se zdraví nedává, neprodává a nedá se tam ani ukrást. Tam se pouze léčí nemocní a z nemocnice většinou nemocní odcházejí. Odnášejí si pouze recept a patáky.

Zdraví není cíl, ale prostředek k slušnému životu. Proto o něj musí každý pečovat. Svěřit péči o svoje zdraví někomu jinému za peníze, je špatný obchod. Život je krátký na to, abychom ho prožili v trochu větším kriminále, kde nám vládnou neschopní bachaři.

V. Církva 29.4.2021 20:25

Tak vzhledem k tomu že u dogmatického fanatika jako ty je pravděpodobnost mozkové poruchy dost velká, to hydrocefale ti psal pan doktor na papírek když to tak znáš. Ale chudáků je mi líto.

V. Církva 29.4.2021 20:20

Tak ono hlavně modelovat přesně společnost ještě neumíme a ani dlouho umět nebudeme. Proto lidé něo zkouší a někdy to nefunguje. Pes trochu smysl měl, ale moc nefungoval. a dnes máme i nové mutace, které se chovají jinak.

Nemůže te být zkostnatělý a ve středověku jako Klaus. Kdyby takoví byli všichni, jeětě bychom si vyměňovali kůže za pazourek. Dnes už dokážeme očkovat, testovat PCR testy, trasovat eRouskami, jen musí lidé chtít využívat technologie aby zachránili 30 tisíc mrtvých, nepadala aekonomika a mohli jsme nakupovat v obchodech.

To tuneldědek neumí.

V. Církva 29.4.2021 20:15

To jsou právě názory většinou pravicových demagogů, že se o sebe postarají všichni sami. Vy asi ano a máte třeba i rozum. Ale pořád je tu s námi řekněme 10 procent spoluobčanů bacilonosičů. I kdyby nám byli ukradení (každý svého štěstí strůjce) tímto přístupem jste pomohl magorům nakazit mou těžce nemocnou kamarádku a zabil souseda.

Vy zákazy nepotřebujete, budď vámi Covid nic neudělá, nebo je to váš život. Ale best in covid taky znamená že i bez vlády rozumní lidé přestanou chodit do shoppingů a nakupovat, znamená nedůvěryhodnost investorů v ČR a její ekonomiku. A nakonec 30 tisíc mrtvých má tak na svědomí i Klaus i vy.

Není to 10 milionů, ale proč třeba léčit rakoviny, tam umírá ročně ještě míň lidí a léčba je drahá. Nežijeme ve středověku kdy se nějak počítalo, že přežít 40 ku je až až.

J. Kulheim 29.4.2021 19:53

Nenechte se vyprovokovat, pane Kratochvíle. Vy jste nedělal a neudělal nic špatného ani dobrého. Setrvejte. Bude to pro vás nejlepší.

J. Kulheim 29.4.2021 19:47

Já už nic stavět nechci.

Politika je starost o věci veřejné. Vláda je od toho, aby vládla a opozice je od toho, aby říkala co dělá vláda, podle jejich názoru špatně.

Bohužel se ukázalo, že vláda neví co má dělat a opozice je také k ničemu. S tím se budu muset smířit. Žádné dobré řešení , podle mého názoru, není. Panemický virus putuje po zeměkouli jak se mu zachce, všude tam kde jsou vnímaví jedinci. Pokud by nebyl nebezpečný pro lidi, vysoce infekční, lehce se přenášející, byl by to obyčejný virus a nikdo by se s tím nezabýval. Zastavit virus, který má všechny vlastnosti virusu pandemického nelze.

Kdo říká, že virus usměrní, zastaví, tak lže. To je problém této vlády i opozice. A v tom vidím největší problém.

To ještě není nic proti tomu kdyby přišla pandemie chřipky.

P. Brich 29.4.2021 19:27

Pane Vlčku, neflégrujte, prosím.:-P

J. Kraus 29.4.2021 19:24

Všechno by se dalo podat i tak, že zdivočelému lidstvu bylo třeba dát výchovnou facku. Někdo začne rozjímat proč asi a kde udělal chybu, jiný reptá a bouří se. Někomu místo deseti piv týdně stačí jedna láhev na tři dny, nemá chuť si zapálit, auto takřka přestal používat a v pokoji má šestnáct stupňů jako Nataška Gollová v Kristiánovi, o jiném nemluvě. A ta hospoda, kde se všichni vzrušovali jalovými řečmi, bože tolik ztraceného času. Jiný považuje za těžkou újmu, že nemůže létat na víkend do ciziny nebo aspoň jet autem na dovolenou do Chorvatska. Účinky oné výchovné facky budou (jsou) jistě posouzeny a další vývoj tomu bude přizpůsoben.

J. Vlček 29.4.2021 19:06

Paní Varadinková, všichni, co se tu bijí v prsa, jak se dovedou o své zdraví starat sami, prozřou až na dýchacích přístrojích. Dokud je toto nepotká, nebo jim nezemře někdo blízký, povedou svůj hrdinský boj s covidem bitím se v prsa. ;-)

J. Vlček 29.4.2021 18:39

Pane Kulheime, až budete doma stavět králíkárnu, a žena vám do toho bude kandidovat, že to děláte blbě, že to má být takhle, až to uděláte podle ní, a ona řekne, že se to dělá jinak, tak budete jistě výskat radostí nad takovou spoluprací.

Možná nakonec zjistíte, že to, co měla být králíkárna je spíše slepičárna.

Podobnou spolupráci předvádí naše slavná opozice. ;-D

V. Kain 29.4.2021 18:18

Takže Varadinková uznávaný epidemiolog profesor Beran a nebo doktor Hnízdil či profesor Žaloudík jsou podle vás analfabeti ? S vámi jsem definitivně vy tupá náno skončil.

V. Kain 29.4.2021 18:13

Vy máte Církvo taky přeplněnou,ale hlavu vodou vy hydrocefale.

V. Kain 29.4.2021 18:09

Pane Vlčku nevím jak by se zachovala opozice která není mojí parketou.(já jsem pro Trikoloru)Ale vím naprosto přesně,že by nedusila a vypadá to,že úmyslně malé živnostníky.Dneska opět se otevření místo 3.5.(to byla tutovka) posouvá n 10.5. A s čím přijdou 10.5. uvidíme.V každém případě důvěru vláda ztratila.Zatím jim to nevadí.Jsou na svých dobře placených postech a nějaká důvěra? Sakra co to je?

J. Kulheim 29.4.2021 18:08

"Stáří je sviňa."

Máte pravdu, že stáří není nic závidění hodného. Pravdou také je, že VK má většinou pravdu. Vláda a odborníci po roce zjistili, že jedna rouška nestačí. Co je na tom špatné, že chce o svoje zdraví pečovat podle svého uvážení.

Každá epidemie zkrátila život mnoha lidem. Na tom nikdo nic nezmění.

Vláda vydává opatření, která se ukázala jako neúčinná. To je fakt. O tom svědčí počty mrtvých. Zdravotní systém selhal. Nebyl připravený na pandemii. Občané nedostávali informace, pouze zákazy a příkazy. Práce metodou pokus-omyl. Neúčinkuje jedna rouška, tak nařídíme nosti roušky dvě. Atd.

Co má s tím společného VK?

V. Hodorka 29.4.2021 18:06

Koukam, ze institut jede na plny plyn.

J. Kulheim 29.4.2021 17:51

Co má opozice společného s nařízeními vlády? Nakonec za to, že vláda vydává neúčinná opatření může opozice.

V. Malá 29.4.2021 17:46

V Klaus je genius je to druhý Sheldon, doufám, že najde odvahu se dát opět zvolit. Snad se rozhodne kladně aby Mamince udělal radost.V

J. Kulheim 29.4.2021 17:46

Není to pouze opozice kdo na NP ječí.

P. Brich 29.4.2021 17:45

Nebo rovnou skafandr.

P. Brich 29.4.2021 17:43

PES byl jakýsi pseudostatistický model hodnotící stávající situaci a predikující tomu odpovídající opatření. Protože statistika je součástí matematiky, tedy to byl model matematický. PES byl zkonstruován tak, aby číslem pseudovědecky odůvodnil chystaná opatření. Protože ale PES dával jiná čísla, jimiž by zamýšlená opatření nebyla podpořena, nechal se PES v tichosti zdechnout.

J. Kulheim 29.4.2021 17:43

Pane Kubeši, VK má jiný pohled na svět než vy. To, podle mého názoru neznamená, že se zbláznil zrovna on.

Já si myslím, že moje zdraví není majetkem pana Babiše ani ministra zdravotnictví. Nepotřebuji zákazy ani příkazy. Potřebuji zejména kvalitní informace. Kdo má rozum v hlavě se o své zdraví dovede postarat sám. Raději se budu mýlit sám ze sebou než s panem Babišem nebo s vámi.

Zatím se ukázalo, že si virus putuje jak chce. Vláda za pomocí odborníků zjistila, že nám nepomůže jedna rouška, tak nařídili dvě roušky. A nebude dlouho trvat a nařídí, aby se nosily roušky tři.

M. Varadinková 29.4.2021 17:17

Že se jednalo o plán, po jakém pořád volala uječená opozice. Samozřejmě plán bez záruky, protože je to nová nemoc a nikdo předem neví, jak se bude chovat ta která mutace a jak se budou (zodpovědně/nezodpovědně) chovat lidé. Nejde to plánovat, tak jako nejde plánovat počasí. I když si naplánuji v případě, že nebude pršet, nějakou túru, může se klidně stát, že sice neprší, ale v předchozích dnech pršelo tak moc, že se mi nechce pustit se po rozblácených cestách s popadanými stromy. Takže ten svůj plán nedodržím, přizpůsobím se okolnostema zdravému rozumu.

M. Varadinková 29.4.2021 17:11

Stačí se podávat na druhý graf zde:

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

Jsou tam patrné tři vlny (když nepočítám tu první vlnku loni na jaře). Nejsou opatření - počet infikovaných exponenciálně stoupá (podzim), zavedou se opatření, počet s jistým zpožděním (inkubační doba) začne klesat. Rozvolní se opatření (před Vánocemi) - opět stoupá. Zavedou se opatření - počty začnou klesat. To se opakovalo už třikrát a Vy pořád nevidíte vliv těch opatření?

P. Brich 29.4.2021 17:07

Takže tím chcete naznačit co, paní Varadinková? Že se jednalo o slavnostně vyhlašovala čísla, která byla na obvyklé dvě věci, na nic a na ...

P. Brich 29.4.2021 17:03

Čísla nakažených rostla do netušených výšin bez ohledu na přísnost opatření. Vypadá to, že infekce covid-19 má podobný charakter jako každá sezónní infekce - se zvyšující se teplotou a délkou slunečního svitu ustupuje. Vyhodnocuje vůbec někdo účinnost těch opatření, anebo je to generálně - kdybychom je nevyhlásili, bylo by hůře.;-O

L. Kubeš 29.4.2021 16:59

Zásluhy Václava Klause na šíření koronavirové pandemie jsou neoddiskutovatelné. Demagog a narcis se konečně zbláznil úplně !!! RvRvRv

M. Varadinková 29.4.2021 16:59

PES, kterého Klausova smečka bůhvíproč vydává za "matematický model", byl přece pouhou tabulkou typu:

Když bude svítit slunce, půjdu na procházku.

Když bude pršet málo, půjdu na procházku s deštníkem.

Když bude pršet moc, budu doma.

Tvrdit, že jde o "matematický model počasí", svědčí leda o matematickém analfabetismu mluvčího.