18.6.2021 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

ESEJ: V čem se liší „pravicový“ a „levicový“ rasismus

Tragické události druhé světové války vedly k tomu, že v západním myšlení se stal rasismus tabu. Toto tabu bychom mohli vyjádřit nepsaným pravidlem: „Zakazuje se ti přemýšlet, jako by lidé odlišného rasového původu byli vybaveni jinými průměrnými schopnostmi.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sedlář 12.6.2020 12:26

Máte to špatně, neonacismu, fašismus, nacismus (národní socialismus) a jiné ismy jsou LEVICOVÉ směry.

Krajní pravičák se nesdružuje a jede sám na sebe. Chce odpovědnost za svá rozhodnutí a činy a VYŽADUJE TOTÉŽ OD DRUHÝCH.

P. Krasny 12.6.2020 14:08

Přesně tak.

P. Brich 12.6.2020 16:08

Vrabci se sdružují, orel létá sám.

J. Novák 12.6.2020 11:55

Opět je v článku dominantním problémem onen problém dělení pravice a levice. Může mi pan autor nějak připomenout PRAVICOVÉ prvky národního socialismu, kromě onoho rasismu a imperialismu? Ono jich totiž moc není, a hlavně, těch levicových je v národním socialismu (ostatně jako v jakémkoli socialismu či kolektivismu obecně) podstatně více. Závěry o krajní pravici totiž obvykle u "mudrců" řadících národní socialismus na pravici vycházejí zejména z rasismu a imperialismu, jako typických pravicových "hodnot". Proč by měla platit rovnice, že pravice = rasismus je poměrně těžké racionálně zdůvodnit, protože se velmi často dostáváme do bezdůkazní spirály dogmat připomínající kvadraturu kruhu. A pokud bychom dokátali opustit toto dogma, nedává smysl ani označování nacismu jako krajně pravicové ideologie, a tím pádem padá i celá nosná myšlenka tohoto článku. A imperiální hitorii Sovětského svazu bych rovněž neoznačil za pravicovou...

Je potřeba pojmy nejprve přesně definovat, a až potom lze o nich vést polemiku.

J. Pavelka 12.6.2020 12:16

Levice a pravice jsou vůbec vágní pojmy....a nejen v tomto případě, minimálně od dobz zavedení všeobecného volebního práva...

T. Hraj 12.6.2020 12:24

Přesně tak. Stupeň pravicovosti/levicovosti je mírou svobody (a současně odpovědnosti) jednotlivce ve společnosti. Extrémní pravice, tj. absolutní svoboda jednotlivce, je anarchie (nikoli fašismus), kdežto extrémní levice, tj. absolutní nesvoboda jednotlivce, je komunismus.

V. Halašta 12.6.2020 11:08

Pane autore, jaký je rozdíl mezi nacionálním socialismem a internacionálním socialismem? Celé politické rozpětí?

Ne. Přepsat, nacismus je krajně levicový.

V. Pavelka 12.6.2020 11:07

Revoluční touha o rovnosti mezi rasami , je úžasná věc, jen bych chtěl vědět co se stane až bude dosaženo tohoto stavu ? ! Bude to pokračovat nebo někdo řekne už jsme se zrovnoprávnili?

P. Brich 12.6.2020 16:05

Toť otázka hodná Hamleta.8-o

R. Brzák 12.6.2020 9:35

ad pan Nevrkla - "tavící kotlík Amerika..."

Amerika tavícím kotlíkem národů byla. Co to znamená "tavící"? Že lidé různých národů i ras se museli sami vypořádávat se svými životními podmínkami, jako jednotlivci, proto zodpovědně - a díky americké svobodě i oni svobodně.

Ovšem když nastala situace, ve které jednotlivci nemuseli svou vlastní pílí řešit všechny okolnosti svého života (po zavedení affirmative actione), tito se přizpůsobili svým podmínkám - sociální síti státu - a ne svému okolí - americké společnosti založené na úspěchu v konkurenci/spolupráci svobodných a odpovědných jedinců.

Smůla je, že američtí černoši na to, aby mohli svobodně za sebe rozhodovat, měli tak krátkou dobu. Nejprve byli otroky a později segregovanými podlidmy, ale příliš brzy na to se z nich stali klienti sociálního státu určeného pouze pro ně...

V. Kučer 12.6.2020 14:45

Pod pojmem tavící kotel národů se rozumělo evropských národů. Jak známe Američany ze starých kovbojek a filmů jednalo se o přistěhovalce z Evropy a válčili hlavně s Indiánama. Černoši tam moc nebyli nebo vystupovali jako sluhové.

P. Brich 12.6.2020 16:03

To je tím, že je znáte jen ze starých kovbojek a filmů.

Prosperita ameriky stála zpočátku na práci černých otroků. Rozvoj industrializace si žádal pracovní síly, a proto na severu došlo ke zrušení otroctví a Sever totéž žádal od Jihu. Zároveň s tím černoši získávali i více práv a mohli se zapojit do budování kapitalizmu jako svobodní občané. Mnozí toho i využili. Na méně industrializovaném Jihu však rasová segregace existovala až do 60. let, kdy se ovšem začal prosazovat rasizmus s opačným znaménkem v celých USA: affirmative action. Černá barva kůže vs. jiné světlejší barvy.

Jaké ten odezdikezdizmus přináší ovoce můžeme sledovat v přímém přenosu. "Měli jsme dobrou vůli, ovšem dopadlo to jako vždy";-(

V. Kučer 12.6.2020 23:05

Ještě jsem četl mayovky a tam se psalo že indiáni černochama pohrdali.

P. Brich 13.6.2020 17:30

Ovšem K. May byl Němec, který v Americe nikdy nebyl a Indiána viděl leda namalovaného.;-D

V. Pavelka 12.6.2020 16:30

Kdyby se menšina bělochů v nějaké Africké zemi chovala jako oni v Americe , nevím jak by dopadla , vlastně vím ?!

D. Stirsky 12.6.2020 9:14

Řekne-li někdo, že černoch nikdy nepochopí teorii relativity, jest pro mě rasistou. Řekne-li někdo, že Einstein byl Žid a běloch, rasistou pro mě není. Radikálové zleva mne ovšem za rasistu při druhém výroku označí. A ti zprava zase utrousí cosi o židovské fyzice.

R. Brzák 12.6.2020 9:24

nevím, co "ti zleva", ale já, jakožto radikální pravičák poslední větu nepotvrzuji. Vy možná považujete neonacisty za pravičáky - v souladu s pomýleným celospolečenským trendem - ale oni jsou to levičáci. Vyžadují totiž společenská, nikoliv individuální řešení, vyzdvihují práva národa, nikoliv svobodu a odpovědnost jedince.

D. Bystriansky 12.6.2020 9:51

Já, nemůžu potvrdit ani první větu. Něco takového by mne ani ve snu nenapadlo, ale říká to levičák Stirsky.

Jak signifikantní!!!

J. Pavelka 12.6.2020 12:19

zde ovšem je poněkud nejasný pojem pravice..a levice, a nejen v tomto případě...

V. Petr 12.6.2020 11:44

Většina černochů nejenže nikdy nepochopí teorii relativity, ale udělají z této neschopnosti ctnost. Ostatně stejně, jako bílí levicoví intelektuálové...

P. Brich 12.6.2020 15:46

R^

K. Křivan 12.6.2020 18:49

Bravo ! Perfektní !

V. Pavelka 12.6.2020 16:57

Zrušme termín, slovo, Rasista,tento klacek na bílé !!!!A když černoch někoho bílého přepadne nebo okrade necht je taky nazván Rasistou!

J. Kouřil 12.6.2020 9:03

Na pravici najdeme porušování tabu jen na úplném okraji, tj. v neonacistickém prostředí.

Zajímalo by mne, v čem jsou neonacisté pravicoví. Je to totiž ultralevicová banda jako marxisté a komunisté.[>-]

P. Brich 12.6.2020 15:43

To se bolševikům podařila genetická manipulace. A přitom je tajenka přímo v názvu: Nacizmus je zkratka nacionálního socializmu.;-€

V. Církva 12.6.2020 8:45

Jo jo to je pravda. Lidstvo je stádovité. Nechalo se těmi neomarxisty přesvědčit, že je správné zaměřovat se na rasové rozdíly a řešit je jen pozitivní diskriminací neevropanů a nekřesťanů (a nežidů).

Řešení přitom je se na rasové rozdíly nezaměřovat. Osobně jsem nebyl vychováván k rasismu a tak jsem neměl problém s černochy ani asiaty. Černí otroci bylo něco dávného, co lidstvo už neřeší. A to doby než nám všude vnucují jak Evropané můžou za všechnu bídu černochů. Přitom černoši se opravdu v USA často chovají příšerně. Poměrně rozumná 80tá leta v USA s Jacksnonem, Muŕhym, whopee Goldberg a možná už od Luise Armatronga jsou pryč.

Zničili to spolu s globalizací a chudnutím slabších sociálních skupin neomarxisté. Obam pro mne neni poločernoch ale především neomarxista a Muslim.

D. Bystriansky 12.6.2020 10:00

Ano.

Levičák, dokud se nedostane k moci, bude vždy hledat toho užitečného osla, který mu pomůže rozbít vládnoucí systém.

V SSSR, nebo u nás se bolševici po cigánech, buzících rádi svezli a dávkami je nerozmazlovali, no jo to už měli moc ve svých rukou...

V. Chrastina 12.6.2020 11:06

Pane Církvo, o tom Obamovi to sedí. Jsem z vědav, jak bude legislativa USA reagovat na to, až bude definitivně odhalen trapný fakt, že jejich přeposledním prezidentem byl drzý cizinec, který odmítal předložit svůj pravý rodný list.

T. Hraj 12.6.2020 12:36

To je ještě formalitka. Horší je, že přímo v oválné pracovně konspiroval se šéfem FBI (a za přítomnosti mimo jiné J.Bidena!) proti zvolenému a právě nastupujícímu prezidentovi USA D. Trumpovi. Trumpovi mělo být zatajeno, že jsou členové jeho týmu sledováni agenty FBI a k tomu na základě vykonstruovaných "důkazů" (Steel dossier). Watergate vedle toho zcela bledne.

J. Lukavsky 12.6.2020 7:49

"příslušníci vyšší rasy jsou v průměru schopnější." řekl bych, že každá rasa je nejschopnější ve svých podmínkách. Posuzovat všechny rasy jen v jedněch, např. evropských podmínkách je blbost. Evropan rychle umře v poušti Austrálie a Arboridžinec zase v N.Yorku nebo ve vlasti Eskymáka. Rasy vznikaly otesáváním a selekcí ve specifických podmínkách svého životního areálu a jsou proto k němu optimalizovány. Auto pro Saharu a auto pro Antarktidu jsou jiné i když mají podobné agregáty. J.L. end