2.6.2023 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

ESEJ: Soumrak a naděje střední Evropy

Byl to prostor mezi Ruskem a Německem, kam se po druhé světové válce vnutili Rusové, i když tam nikdy nepatřili, a ve kterém naopak už nebyli Němci, kteří tam patřili od začátku. Všechno ostatní – a s tím i smysl a duch regionu – bylo zahaleno mlhou světových válek, diktatur a okupace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tolman 12.3.2016 7:10

Re: Zbytečný tvor plodící nesmysly

Nespletl jste se? Tohle Klaus nepsal.

J. Kanioková 12.3.2016 0:06

Souzním..

Z. Koutecký 11.3.2016 23:41

Esej pana Urbana

jsem si pečlivě přečetl a nějak mi silně připomínala, nikoliv obsahem, nýbrž svým stylem texty, které jsem musel studovat ke zkoušce z marx-leninismu při svých studiích na pražské technice. Musím se přiznat, že jsem smysl textu pana Urbana nepochopil, stejně jako jsem tehdy neporozuměl textu skript marx-leninské filozofie. Tehdy to ovšem mělo za následek, že jsem tuhle zkoušku zdolal o prsa a v potu tváře horko těžko až na druhý termín. Dnes mi to může být jedno, ale stejně mi vrtalo hlavou, kde disident a novinář přišel k takovému stylu psaní. Vyjasnilo se mi teprve, když jsem si přečetl, že pan Urban absolvoval v roce 1974 na Filozofické fakultě KU obor filosofie. Jaká se tam tenkrát učila filosofie je jasné. V duchu jsem politoval studenty University of New York in Prague, pokud u něj musí skládat zkoušku. Ale ani to nebude možná tak zlé, protože na stránkách té univerzity jsem jeho jméno nenalezl. Je ovšem možné, že tam obšťastňuje svými filozofickými výlevy studenty jen občas a zkoušky netřeba. Jeho disidentská minulost je také zajímavá, ale to sem nepatří. Čo bolo, to bolo, terazky je publicistom.

J. Hanzlík 11.3.2016 22:21

Re: Smutné čtení smutného blábolu...

Ani Vám se nepodařilo vytvořit veselý “blábol” a dál truchlíte nad současnými problémy Evropy, které byste asi řešil národně státečkovým izolacionalismem? Jakápak integrace by nás povinně asi čekala? Hanba pomyslet! Vazby, které existují, je možno rozvolnit, ale likvidovat je? To by byl hazard s odpovědností. Naštěstí takové dobrodruhy v politice nemáme! Mimo aktivní politiku jsou, jeden ve výslužbě a druhý v separaci na Hradě.

J. Hanzlík 11.3.2016 21:43

Odrazový můstek

Oceňuji tento esej! Je uceleným pohledem na problematiku středoevropského prostoru a nelze mu vyčítat nějakou specifickou levicovost, nevidím ji tam. Je jen dobře, budí-li konotace k odlišnějším náhledům, s větším oceněním národnostního prvku. Ale v dnešním světě nemá separace šanci, naopak integrace v duchu společných zájmů. To neznamená, že by měl nějaký hegemon zneužívat tuto ideu ke svému prospěchu Tomu musí bránit právě prezentace společných lokálních zájmů. Jen je konečně ve V4 vytvořit a politicky prosazovat! Dík autorovi!

J. Mrázek 11.3.2016 21:29

Smutné čtení smutného blábolu...

Stačilo jednoduše napsat, že Německo znovu nezaplatí další reparace za jím způsobené škody z uprchlické tragedie, kterou rozpoutalo a že sluníčkáři na tom samozřejmě nemají ani tu nejmenší vinu, protože si mysleli...houby mysleli ! Nemyslí dodnes ! A důsledky pro Evropu jsou a budou strašlivé ! Rádoby návod na Evropu, která slepuje do jednoho celku neslepitelné je v praxi prováděn a jeho neúspěšnost a zákonitý ekonomický kolaps je maskován přísunem "plastičtějšího lidského ředidla zvenku", toho, které má donutit neslepitelné ke slepení, kdyby měli chcípnout. Orbán, Zeman a další ale nehodlají nechat své země a svůj lid napospas blouznivým Urbanům a to tyhle dobro.ery nesmírně s..štve ! Drahý autore (i pro zadavatele nepoužitelný), račte si laskavě trhnout protézou ! Tady lidi myslí !

J. Farda 11.3.2016 20:13

Re: Havloid a sluníčkář Urban.

Měl by přispívat do Blicích listů, to je jeho krevní skupina, tam by ho aplaudovali ...

J. Farda 11.3.2016 19:13

Bědujete,

pane Urbane: " Ve chvíli, kdy se mělo začít jednat o celoevropských řešeních

mezinárodních krizí, střední Evropa okamžitě zareagovala hlasem

devatenáctého století." nad neochotou středoevropských států jednat. Myslíte tím připrchlickou krizi? Táži se - s kým a o čem? S paní Merkel, která s nikým předem také nejednala, sama rozhodla/pozvala a v momentě, kdy zjistila, že těžce přepískla, tlačí zbytek EU cestou bruselských takypolitiků do kvótové solidarity? Velmi mi to připomíná svého času takt někdejšího francouzského presidenta Chiraca s jeho výrokem, že V4 propásla dobrou příležitost mlčet. Takže se od V4 chce jen slouhovské "Maul halten und weiter dienen" známé ze Švejka? Asi jsem ve vaší dikci také etnofašista ... :-(

J. Brunner 11.3.2016 18:16

Re: Nojo,

Pěkné.

J. Hanzlík 11.3.2016 17:50

Re: Těžká řeč.

Promiňte, ale po přečtení zajímavého článku pana J. Urbana jsem nenašel nic čím by jeho autor brojil proti národnímu státu. Spíš jsem nabyl dojmu, že mu jde především o obsah integrace, o motivaci "nebýt (jenom) proti něčemu" ale "za něco", co by mělo stát spojovat. Patriotismus a vlastenectví ve středoevropském prostoru historicky zprofanovalo Německo a zneužívali jej později v internacionálním balení i komunisté. Bohužel se na něj lepí amorální monstra, která stěžují jeho věrohodnost i jeho původní výsostně ušlechtilý cíl.

F. Kusák 11.3.2016 16:35

Re: No, hlavně že

souhlasí zcela. Dalo by se toho napsat mnohem víc, s každou Urbanovou větou lze polemizovat nebo dokonce tvrzení vyvrátit. Lépe však jen pokrčit rameny a mávnout jen rukou. Zbytečně vynaložená energie.

D. Green 11.3.2016 14:45

Re: Po pečlivém přelouskání

Opět jste se "Nezmohl na nic, moralisto".

V. Trojan 11.3.2016 14:11

Těžká řeč.

Těžko diskutovat s člověkem, který je tak hluboce alergický na pojem národního státu, přesto, že dějiny prokazují jeho funkčnost.

Těžko diskutovat s člověkem, pro kterého jsou národ nebo vlastenectví sprostá slova.

Urbanův text je však typickou ukázkou myšlení současného levicového intelektuála - jako všichni levicově postižení vidí svět takový, jaký by ho chtěl mít a nikoliv takový jaký je.

P. Vaňura 11.3.2016 13:37

Dneska má celá Evropa společného

nepřítele, "migranty, přivadrovalé ze všech mořných pr***."

Je tady nejem možnost, ale i NUTNOST se proti tomuto nebezpečí SJEDNOTIT.

Největší překážkou sjednocení, která není subjektivní je jazyková různost.

M. Valenta 11.3.2016 13:21

Re: Po pečlivém přelouskání

Sodě podle slovníku by Vás mohli zaměstnat na Hradě.

P. Urban 11.3.2016 13:00

Souhlasím

Splnění proklamovaných snah by bylo tím nejhorším, co by nás mohlo potkat. Mnohem rozumnější bude prosazovat své omezené egoistické zájmy v rámci existujícího systému. Jak je vidět, jde to docela dobře.

P. Urban 11.3.2016 12:58

Přesně

Pan Urban píše o zaniklé "potřebě vzájemné komunikace". Proč ne. Jen je potřeba vědět, jak ta "vzájemná komunikace" vypadala v praxi.

P. Urban 11.3.2016 12:52

Poškození vlastních společenství?

Je skutečností, že mobilizovat lidi "proti něčemu" (nebo někomu) je vždy snazší, než "pro něco". Ve střední Evropě, na Balkáně i v Severním Irsku.

"Potřeba komunikovat" byla ve střední Evropě spíše nutností, nad jejíž rámec se obvykle nešlo; i v c.k. monarchii žily národy spíš vedle sebe, než spolu, a pokud se vzájemně podporovaly, pak obvykle proti nějakému jinému "spolunárodu".

Modernizační princip nedělitelnosti lidských práv naráží momentálně i na Západě na své meze, jakož i na skutečnost, že lidská práva se mohou vzájemně vylučovat. Situace patrně není tak katastrofální, jak nás o tom přesvědčují europesimisté. Ale evidentně neodpovídá dokonalé společnosti, jak nám ji vykreslovali stoupenci programu "pro něco". Dokonalé společnosti, která tak trochu nahradila mýtický komunismus.

Co se týče "nadnárodních řešení" skutečně zásadních problémů, ta jsou v praxi buď německá nebo žádná. Tím nechci vyvolávat protiněmecké resentimenty. Ale možnosti Německa řešit problémy za Evropu jsou omezené. Se státy Visegrádu nebo proti nim.

O. Zuckerová 11.3.2016 12:13

Nojo,

New York University v Legerovce... Něco jako dnešní piškoty Opavia...

D. Green 11.3.2016 11:50

Re: Po pečlivém přelouskání

Vy jste ovšem přímo intelektuálně vystřikl a posral se. :)))

P. Vaníček 11.3.2016 11:41

Zbytečný tvor plodící nesmysly

na zakázku po zaplacení.Jinak trdlo............

M. Valenta 11.3.2016 11:12

Re: Po pečlivém přelouskání

Často tady čtu větu: "A nebylo by něco k věci?". Takže nezbývá konstatovat: " Nezmohli jste se na nic pánové".

J. Schwarz 11.3.2016 10:12

Re: Postkomunistická Evropa,

Liebe Frau, probuďte se a koukněte se z okna! Železná opona už není, můžete se odstěhovat kam vám libo, mezi lidi ušlechtilé, nesobecké, tolerantní a pokrokové. A být vámi učinil bych tak co nejdříve, abyste se neocitla na špatné, nudné a příliš etnicky i kulturně homogenní straně hranice!

J. Schwarz 11.3.2016 10:07

No, hlavně že

ty zvýhodněné a nadřazené vzdělané vrstvy komunikátorů, osobnosti

kultury, vědy, politiky, podnikání, vojenství i správy, dennodenně

překračující jazykové bariéry a nalézajících přidané hodnoty v

rozšiřování toho „bezpečně společného“byly prostě "úžasné" a za všechny průšvihy může nekulturní plebs. Jak pak bylo možné, že kulturní a vzdělaný němec do českého divadla nepáchl a totéž platilo pro vzdělance českého, který se zase obloukem vyhnul divadlu německému? A totéž platilo pro spolky sportovní. A pokud jde o ty komunikátory, nebude to spíš tím že "zvýhodněné vzdělané vrstvy" - podnikatelé, profesoři, bankéři, vysocí úředníci, umělecké celebrity patří do jedné třídy a docela se vzájemně shodnou, byť i byl někdo černoch nebo mohamedán / když je ten mohamedán šejk a ropný magnát a černoch třeba církevní hodnostář /. Díky vzdělání a výchově se při společenském styku chovají kultivovaně, při svých majetcích bydlí dostatečně separováni aby si nelezli vzájemně na nervy a "burana" z nižší společenské vrstvy mezi ně ochranka nepustí. To se jim to pak žvaní o "toleranci". Ono je něco docela jiného bydlet na svém panství o rozloze několika km čtverečních a mít za souseda muslimského miliardáře a něco jiného bydlet s muslimy ve stejném paneláku. Dnešní "zvýhodněné vzdělané elity" dělají stejnou chybu jako ty Rakousko-Uherské a dosáhnou stejného výsledku - tentokrát rozpadu EU.

Š. Hašek 11.3.2016 10:06

Re: Postkomunistická Evropa,

Už to vím!!!!! Já se od rána do večera vyžívám ve svém egoismu a malosti občana ČR!! Zapomněla jste též připomenout čecháčky.

Vzdejte to, na Frau Netzer nemáte.

Š. Hašek 11.3.2016 9:59

Re: Po pečlivém přelouskání

Za 1, pane Červeňáku. Lépe bych to nevyjádřil.

K. Janyška 11.3.2016 9:42

Nic takového

neexistuje !!! dzp.

J. Fridrich 11.3.2016 9:10

Re: Voni

Ten, kdo je chytřejší než vy nemusí být nutně bůh - je to docela snadné.....................

P. Lenc 11.3.2016 8:48

Re: Po pečlivém přelouskání

I já jsem se prokousal až k závěrečné větě.Nevěda jak na tento článek reagovat jsem zaplať pán Bůh přečetl příspěvek pana Červeňáka a ejhle, trefa.Dík pane Červeňáku za opravdu trefný komentář.

L. Popovský 11.3.2016 8:09

Re: Po pečlivém přelouskání

Pane Červeňáku. Rozesmál jste mě a já Vám za to děkuji!Po přečtení tohoto článku mi toho bylo třeba. Píšu Vám 1***. Hezký den.