5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.7.2011 11:23

Paradoxem občanské společnosti

je už na první pohled to, že v rozporu se svým názvem zdaleka nezahrnuje všechny občanské aktivity a dokonce ani ty, které jsou většinové, nebo mají sympatie u většiny společnosti. Z občanské společnosti jsou kupodivu apriorně vyloučeny např. hnutí usilující o obnovu trestu smrti, hnutí vlastenecká, hnutí zaměřená na regulaci imigrace, hnutí na obranu práv občanů před "zeleným náboženstvím (ekofašizmem)"...

Právě naopak. Jsou do ní zahrnuty skupiny, jejichž podpora u veřejnosti je politicky nevýznamná (např. zelení a multikulturní aktivisté). Přesto je v rozporu se základními pravidly demokracie demagogicky (oni prý lépe vědí co je pro občana dobré, než občan sám) obhajován jejich nárok na kolektivní odměnu (finanční, politickou i morální) realizovanou státem bez souhlasu občanů za jejich peníze. Touha skryté "elity", tyto skupiny ovládající po nezaslouženém bohatství a trvale udržitelné moci je evidentní. Třetí cesta mezi kapitalizmem a (bolševickým) socializmem byla už dávno prozkoumána a je známa pod názvem fašizmus (dnes hrozí hlavně ten s předponou eko).

P. Urban 19.7.2011 18:02

Jako teorie to ujde

V praxi platí, že prostor mezi státem a občanem existuje. Bohužel (nebo bohudík ?) už nežijeme v malých antických demokraciích, kde se občané mohli na správě státu účastnit přímo a hlavně jednodušde. (I tam to ovšem bylo v praxi leckdy problematické.) Pokud existuje jen individuum a stát, pak jsme si všichni rovni. A ti, kteří mají peníze, jsou si rovnější, protože si mohou zaplatit lidi, kteří se veřejným problémům mohou věnovat za ně. Nemluvě o méně poctivých způsobech, jak tyto věci veřejné ovlivnit.

Ano, je to korporativismus. ANo, je problematický. Ovšem pokud ho jednoznačně odmítneme, může se stát, že demokracie opravdu selže a budeme mít zase korporaci jedinou a totální. Systémově čisté teorie jsou hezké na papíře, ale v praxi by ke konečným závěrům používány být neměly.

J. Jílek 19.7.2011 18:09

Re: Jako teorie to ujde

ano, jak pravil Karl Raimund Popper, občanská společnost (říkal tomu ovšem "otevřená společnost" je tím, co dokáže bez krvavých revolucí svrhnout vládu, která by začala jevit totalitní tendence

"Demokracii nelze plně charakterizovat jako vládu většiny, přestože instituce všeobecných voleb je nejdůležitější. Většina totiž může vládnout tyranským způsobem. V demokracii musí být moc vládců omezena. Kritériem demokracie je: v demokracii mohou být vládci - to jest vláda - odvoláni ovládanými bez krveprolití. Jestliže tedy lidé u moci nechrání ty instituce, které menšině zajišťují možnost pracovat na pokojné změně, potom je jejich vláda tyranií."

B. Rybák 21.7.2011 10:46

Re: Jako teorie to ujde

Svobodné volby jsou naprosto podstatným rysem demokracie, jehož nevyhnutelným důsledkem je "vláda většiny". Každé omezení tohoto principu je tedy omezením demokracie. Ve společnosti, v níž existují skupiny, jejichž vítěztví ve volbách je pro jiné skupiny nepřijatelné, tedy demokracie nemůže existovat (t.zv. konsensuální demokracie je možná pouze při "dobrém počasí" a je tedy dočasná). Menšiny, jejichž životní styl je pro většinu nepřijatelný, dříve nebo později v demokratickém státu zmizí (což je lepší alternativa, než vznik autoritativního a pak totalitního státu, protože v něm se pronásledovanou menšinou stane většina).

J. Jílek 19.7.2011 17:17

:...Fenoménu, na němž spočívají všechny lobbismy i efektivita prosazování skupinových zájmů proti zájmům širší veřejnosti...."

kurňa...kurňa.....aby tak ještě někomu nedošlo, že to je i stávající definice politických stran....

J. Pašek 19.7.2011 16:57

Jakle, ty na jdeš blbě . . .

Není vždy nejlepší obrana útok a držet jazyk za zubama není hřích . . . Přečti si  K. Čapka "Hovory s T.G.Masarykem" a důvody proč to napsal, a hlavně, jak to napsal . . . Ne všichni lidé odivovali a souhlasili s TGM politikou tzv. Hradem . .  . . . Bylo to 50-50 . . .

Smiř se s tím, že i kdyby V. Klaus měl svatozář, budou ti, kteří na něm budou vidět jenom rohy, kopyto a vidle a hledat blechy  . . . Jenom jeden Člověk byl perfektní a stejně Ho ukřižovali . .  . 

J. Jílek 19.7.2011 17:18

Re: Jakle, ty na jdeš blbě . . .

kurňa a co na něm bylo perfektního?

F. Šimek 19.7.2011 16:11

pokud někdo dokázal přečíst celej

ten román, kterej napsal Jakl, tak už mu musí bejt jasný, kdo profesorovi píše ty knihy, který profesor tak rád podepisuje.

P. Skřivan 19.7.2011 14:51

Spíš bych řekl,

že hlavní problém je, čí je kamarád. Já nevím jak kdo, ale Rusko je stále země, která u nás 40 let držela komunisty a v roce 68 nám to vysvětlila i za cenu okupace.

J. Kanioková 19.7.2011 13:38

Já mám pocit, že za pojmem "občanská společnost"

se schovává cosi jako aktivistický koktejl z patriotů, filantropů, filozofů a kolektivistů.  Racionální ekonom či člověk jako individualita tam chybí naprosto. Taktéž zdravý selský rozum. 

Ať se lidi sdružují, ať jsou aktivní, ať "bombardují" své politiky připomínkami, ale ať to nikomu nevnucují a nechtějí na to dotace.

Ať jsou lidi aktivní a ať si přestanou myslet, že někdo za ně vyřeší všechny problémy. Obracet se o pomoc máme až ve chvíli, kdy jsme vyčerpali všechny možnosti, jak se z nelehké situace dostat vlastním úsilím. Žádat o pomoc má znamenat osobní selhání (není to o postižených, nemocných)

základem všeho je rodina a svobodná, nevynucovaná společnost.

J. Jílek 19.7.2011 17:21

Re: Já mám pocit, že za pojmem "občanská společnost"

aha...jinými slovy naznačujete, že to strany jsou tvořeny těmi racionálními ekonomy, či lidmi jako individualitami.... se selský rozumem navrch... :-)

...ano "Ať jsou lidi aktivní a ať si přestanou myslet, že nějaká partaj za ně vyřeší všechny problémy"

P. Rajman 19.7.2011 17:40

Re: Teoreticky dobré, ale

opravdu se domníváte, že ten kdo druhým nevnucuje své názory je právě Václav Klaus?

J. Kanioková 19.7.2011 19:00

jsem psala o aktivistech

J. Kanioková 19.7.2011 19:05

A kde vám Klaus vnucuje své názory?

Prostě je říká a je jen na vás, jestli s nimi souhlasíte či ne. Různí aktivisti jsou jiné kafe.. a moc rádi se schovávají za výraz - občanská společnost. Ale jak říkám, ať mluví co chtějí, ale ať  si to financují sami..

P. Rajman 19.7.2011 19:16

Re: A kde vám Klaus vnucuje své názory?

Pokud Klaus zdržuje některé zákony a jinak ohýbá ústavu je jeho vnucování nejen názorů, ale i vůle nesrovnatelně větší než  protesty tisíce aktivistů. A propo bez aktivistů by nepadl komunismus, bez Klause stoprocentně, ale to pro jeho nohsledy už dávno není argument..

J. Jílek 19.7.2011 22:35

Re: A kde vám Klaus vnucuje své názory?

jinej se zas schovává za výraz občanská strana....

P. Schuh 19.7.2011 12:15

Bestiář

Bestie nebestie, já jako občan stejně neovlivním chod státu, ani to kdo bude prezident. A to, že můžeme zatím svobodně nesouhlasit s názory kohokoliv (i prezidenta) je jenom dobře.

P. Čech 19.7.2011 17:25

Re: Bestiář

Máte pravdu. Vy, jako občan, v naší společnosti a v našem systému nemůžete ovlivnit vůbec nic. Čeští občané totiž nemají v rukou ani jeden nástroj, který by jim dovolil byť jen maličkosti ovlivňovat. Volby totiž u nás tímto nástrojem nejsou a kdo to tvrdí, lže. Podlehnout takovéto nehorázné lůži jsou schopni pouze ovčané (v je správně), kteří potřebují v zájmu jejich lenosti přemýšlet, aby za ně přemýšlel a rozhodoval někdo jiný. Sami toho nejsou schopni a je jich bohužel hodně. Nikoliv však většina. Také proto u nás máme zaveden poměrný volební systém

P. Čech 19.7.2011 17:27

Re: Bestiář

Promiňte, oprava : nehorázné lži.

B. Pauk 19.7.2011 11:45

Dlouhý vývar z Klausových ponožek

Namísto psychopatických výlevů senilnějícího autora, přečtěte si od německého autora Andrease Poppa:

 http://www.seaplanet.eu/index.php/cs/souvislosti/18-souvislosti/330-andreas-popp-o-demokracii-novem-naboenstvi

R. Houška 19.7.2011 11:17

Pane Jakle, hlavně že máte se svým Guru plnou hubu demokracie,

ale s tím, že ve "volných chvílích" sestavujete seznam veřejných nepřátel VK, taktně mlčíte. Obecně se dá říci, že než takové lidi jako jste vy ve vedení státu, to raději partu intošů s heslem o občanské společnosti jako mantrou na rtech.

J. Václavíková 19.7.2011 17:01

Re: Pane Jakle, hlavně že máte se svým Guru plnou hubu demokracie,

.....a taky plnou hubu výhrůžek US, když jim nejde na ruku. Svérázná představa o demokracii!

P. Andrle 19.7.2011 11:11

Pláč na nesprávném hrobě

Předmětem kritiky pana Jakla není vůbec občanská společnost, ale pouze něco, co se za ni možná vydává. V tomto směru má naprostou pravdu v obou textech P.Čech. Bohužel, v našich podmínkách je termín občanské společnosti častokrát skloňován, avšak jde o něco zcela jiného. Občanská společnost u nás zdaleka ještě neexistuje; snad jsme udělali pár krůčků k jejímu postupnému vytváření (záměrně nepíši budování). Jednoznačný termín občanské společnosti neexistuje, o něm se diskutuje již od 18. století. Mnozí si ho představují jako nějaký modifikovaný model Národní fronty (bohužel mezi ně patří i někteří mladí představitelé neziskového sektoru). V podstatě jde o vztah jakýchsi tří pilířů, které tvoří stát (samospráva, veřejná a státní správa), neziskový sektor a podnikatelský sektor. A jde o to, aby stát předával co nejvíce pravomocí a činností neziskovému sektoru, částečně i podnikatelskému, který vyjadřuje konkrétní podporu sektoru neziskovému. A toto prolnutí je předpokladem postupného vzniku občanské společnosti, do které máme ještě hodně daleko. Postupná efektivní přeměna těchto tří pilířů s uplatněním potřebných zásad morálky, pokory a osvědčených principů demokracie, to jsou kroky k vytváření občanské společnosti. U nás je to zatím bohužel sen, neboť o jeho možné podobě se všeobecně moc neví a bude vždy hodně těch (například málo vzdělaných politiků), kteří se mu budou bránit zuby nehty.

R. Houška 19.7.2011 11:22

Re: Pláč na nesprávném hrobě

Ano, občanská společnost u nás ještě neexistuje. A budou-li o věcech veřejných i nadále rozhodovat lidé s psychopatickými rysy typu Klause, Paroubka, Ratha nebo Kalouska, obklopení sloužícími Jakly, Tvrdíky, Dalíky a pod., tak tu také nikdy nevznikne.

Z. Rychlý 19.7.2011 11:58

Re: Pláč na nesprávném hrobě

Díky pane Andrle, od Vás je to jaksi srozumitelnější, než od pana Jakla (jehož texty ale taky rád čtu, jsou docela inspirující).

Nicméně vidím tu zádrhel v tom, že těžko bude k rozeznání zájem lobistický od nějakého zájmu občanského. Jako u každé lidské činnosti se budou překrývat sobecké a skupinové zájmy s těmi "bohulibými", které se dokonce i těžko definují.

Není to nakonec celé jenom jiná forma hesla Rovnost, svoboda, bratrství ? Dobře víte, že pod tímto praporem se leckdy strhla takaja borba za mír, že nezůstal kámen na kameni. Třeba panem Jaklem uvedené profesní komory mají svá pozitiva, ale i negativa. Nebo ekologové - za nadšenou pěnou se valí lobisté a podnikatelé se zelenými technologiemi, kteří prosadí své záměry, i když je to de facto proti zájmům společnosti.

Mám z neuchopitelného hesla "občanská společnost" velký strach, protože se cesta k ní může zvrhnout v krvavou stezku, stejně jako k tomu pravidelně a systematicky dochází při prosazování nádherné myšlenky rovnosti, svobody a bratrství.

Pokud si urovnávám myšlenky kolem občanské společnosti, já ji vidím jako společnost aktivních lidí, kteří  se více snaží pochopit, jak věci a procesy fungují, a jaké negativní stránky věci a procesy mají. A že každá pozitiva mají své odvrácené stránky, na které si musíme dávat pozor. Už před 200 lety o tom psal Frederic Bastiat (Co je, a co není vidět). Ale i toto málo už se mi zdá jako chimérické, natož občanská společnost. No, jsem zvědav, jak se budou věci vyvíjet.

J. Kanioková 19.7.2011 12:56

Napsal jste to skvěle,

i pan Jakl. Občanská společnost, tak jak je u nás ten pojem vnímán, je něco, co mi sprotivili PL, kteří to neustále montují do svých názorů a rádi by, aby to mělo docela podstatný vliv. Odtud vycházejí různé nátlakové skupiny jako ekologisti a "lidskoprávníci", které považuji za lidi, kteří by rádi vnutili lidem jejich romantické hledisko do správy věcí lidských. Dokonce i ekonomických. Beru, že je to baví, že tomu věří, ale ať to nevnucují do politiky, která se MUSÍ řídit zdravým rozumem, logickými návaznostmi. Ne nějakými výjimkami ve jménu "ušlechtilých záměrů".  A když už si to oni takto myslí a propagují to, tak ať to dělají ve vlastní režii a nežebrají dotace, v opačném případě to jsou pijavice, jichž se na SR lepí všude a v každé době hafo. Mám ráda aktivní lidi, kteří se snaží třeba ovlivnit rozhodování v obcích, aby šly z rozpočtu jen užitečné projekty, které nezprasí jejich prostředí. Mám ráda ty, kteří se věnují charitě a podobným záležitostem, kteří ale tak činí dobrovolně a nikoho dalšího do toho nenutí.  Nemám ráda profesionální aktivisty, "revolucionáře", jsou v tom prvky kolektivismu + romantiky.

Romantismus v čemkoliv je smrtící, romantičtí

ekonomové 21.st.

nadělají stejnou službu světu, jako nadělali světu romantičtí němečtí národovci

v rakouskouherském prostoru na konci 19.st

P. Rajman 19.7.2011 11:04

Václav Klaus neumí psát?

, že musí ostatním  jeho názory předkládat a vykládat pan Jakl.

Dobré konzervativní idee ( pokud takové jsou ) není nutné dále konzervovat, jako dobré uzené není nutné dále udit. 

M. Procházka 19.7.2011 9:53

Občanská společnost

Pan Jakl popsal perfektně situaci,ale vadí mi,že jméno Jakl mě nic neříká a nic neznamená.To,že je ve službách presidenta,neznamená,že má moudro ke všemu se vyjadřovat.Potom vypadá pouze jako hlásná trouba hlavy státu.

P. Čech 19.7.2011 9:08

Občanská společnost je nevinná bestie???

Podle slovníku cizích pojmů je bestií šelma, zvíže či surový člověk. V přeneseném významu lze tento pojem vztáhnout i na skupinu lidí, nikoliv ovšem na občanskou společnost, tedy většinu občanů.  Naopak na menšinu toto vztáhnout lze. Připustíme-li, že občanská společnost je nevinnou bestií, potom jakákoliv společnost jiná, v daném případě naše, musí být bestií vinnou. Mohla by to být i pravda, ovšem pouze za předpokladu, že dění ve státě by bylo výsledkem většinové vůle občanů. Toto pravidlo ovšem v české společnosti neplatí. Česká společnost nejen že není společností občanskou (od roku 1918 zde vládla vždy menšinová vůle, představovaná vůlí politických stran (vzhledem ke všem občanům vždy menšinovou), která se jednoznačně vyznačuje nedemokratickou netolerancí vůči názorům ostatních (zejména většiny občanů). Vyznačuje se vždy násilným prosazováním partikulárních zájmů menšinových skupin (politických stran) a to na úkor a náklady většiny občanů. Logicky tedy, kdo je onou vinnou bestií? Nutně vychází politické strany a jejich politici, pana Klause nevyjímaje.

P. Fiala 19.7.2011 12:05

Ekonomiky a politiky

Politika reflektuje i kulturu obyvatel státu to znamená také kulturu všech možných ekonomik, kterým se v součtu říká "národní hospodářství". A lídři ekonomik musí být více ve střehu a myslet na budoucnost na delší období, nežli straničtí politici. Političtí lídři jsou "kontrolním uskupením za všechny". Proč? Inu musí existovat SPRAVEDLNOST v přerozdělovánání společně vytvářeného bohatství obyvateli-občany-lidmi.