28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

ESEJ: Na závěr roku nenávisti

Nenávist, kterou vidíme v naší společnosti, není kulturní válka. Ta je snad s muslimy v západní Evropě. U nás zatím ne. U nás je dokonce veliká kulturní tolerance. Nenávist má jiné příčiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 28.12.2018 9:41

Jednu věcnou připomínku:

Ony ty dějiny Balkánu jsou obecně dost krvavé a chovat se tak, jako tamní kmenostáty, válčíme dodnes přinejmenším o Slezsko a Kladsko+Vratislavsko. Podobně s tím Krymem - nejdéle ho v historické době držela Římská říše (Východořímská do 14.stol.), pak jako turecký vazal tatarští chánové z rodu Gireiovců. Rusové ho získali zhruba ve stejné době, kdy České království přišlo o výše zmíněná území na severu. Takže z tohoto pohledu by vlastně měl Krym připadnout Turecku (nástupci Byzance). Jenže stejně jako platí pro muslimy, co Rus schvátí, nenavrátí (nebo kam vkročí jeho noha), resp. nezapomene, že tam někdy byl. Třetina Finska (původně 1000 let švédského), Královec (českého založení), Severní Bukovina, Sibiř...

A ještě k tomu Balkánu - doporučuji shlédnout následující videa:

https://www.youtube.com/watch?v=PyySenaVbng

https://www.youtube.com/watch?v=ISRd-zKVe_s

V. Podracký 28.12.2018 9:53

Re: Jednu věcnou připomínku:

Nechválím Rusko, pouze to celé štvaní je přehnané. Důvody jsou jasné. Rusko se nezařadilo do globalismu a nevydalo zahraničním korporacím svoje přírodní bohatství. To už stojí za trochu nenávisti, zvláště když teď začíná vystrkovat rohy. V Evropě má odbyt svých komodit. A peníze za ně. To se přece tak nemůže nechat!! Že ano?

S. Landa 28.12.2018 12:57

Re: Jednu věcnou připomínku:

:-)

Š. Hašek 28.12.2018 13:23

Re: Jednu věcnou připomínku:

Přesné, pane Podracký. To přeci nejde, aby na Rusi si hospodařili jen Rusové!

Umí si někdo představit, že by na Rusi rozhodoval Berlín a nebo z New Yorku nějací Švejnarové? Já tedy ne. Zkráceno.

M. Prokop 28.12.2018 14:37

Re: Jednu věcnou připomínku:

A proč by si to někdo měl představovat? Protože to tvrdí paranoidní Rusové? Vesměs z vnitropolitických důvodů?

Š. Hašek 28.12.2018 18:44

Re: Jednu věcnou připomínku:

Protože by ruského Teličku pověsili na první bříze! Sakra!!!

Někdo prodá otčinu výměnou za cukrlátka, Putin nikdy a za nic.

A úplně jednoduše - mají všeho dost a připadlo by jim hloupé dovážet tomatnyj sok z Itálie. A na příkaz Teličky zrušit třetinu průmyslu u nich, ev. jej transformovat na montovnu a zisk posílat do Berlína.

M. Prokop 28.12.2018 14:35

Re: Jednu věcnou připomínku:

Nesmysl. Většina států "nevydala své přírodní bohatství zahraničním korporacím" a neokupuje sousedy.

"To se přece tak nemůže nechat!! " - zapomněl jste, že útočí Rusko, ne svět.

V. Podracký 28.12.2018 17:01

Re: Jednu věcnou připomínku:

Západ se prolamuje do ruské sféry vlivu. A tyto spory s Ukrajinou a Gruzií jsou jen nedořešené pohraniční problémy po rozpadu SSSR, když na území nových států zůstaly nějaké menšiny jiných národů. To se dělo po rozpadu britského impéria také. Po vzniku ČSR byl tento problém s Maďarskem a Polskem. Taky jsme útočili "jak neobyčejně zlí jsme byli, jak se musíme teď kát...."

M. Prokop 28.12.2018 22:38

Re: Jednu věcnou připomínku:

A vy, pane Podracký, chcete být v ruské sféře vlivu? Pokud ano, pak vám rozumím (což neznamená souhlasím, já jsem rád, že jsme z toho svinstva vypadli). Proč by měli chtít Ukrajinci a jiné státy kolem Ruska? Co to vlastně je, "sféry vlivu"? Území, kde něčí vliv chtějí, nebo území, kde ho musí chtít, jinak okupace?

Nedořešené územní problémy? Rusko území Ukrajiny a hranice garantovalo. A i pokud by bylo třeba problémy nějak řešit, ruský styl zelených mužiků je jeden z nejhorších možných.

A s Maďarskem i Polskem se v lepším případě mýlíte, v horším lžete. Zaútočili oni, Československo je zahnalo zpět. Nic pěkného to nebylo, ale od sovětského (ruského) "řešení" to bylo značně odlišné.

M. Prokop 28.12.2018 9:24

S Kosovem a Krymem

je poněkud (v lepším případě) zjednodušující přirovnání. V horším vědomá lež.

V Kosovu se tamní Albánci a Srbové navzájem vraždili dlouhodobě, od dob Vysoké porty. Bylo třeba to zastavit a dokud bylo Kosovo pod Srbskem, nebylo to možné.

Na Krymu asi existovala ruská většina, přející si připojení k Rusku (zda ano už nikdy nezjistíme, řádné referendum neproběhlo) a dnes už ani proběhnout nemůže. Ukrajinci ale Krymčany nevraždili, takže to, JAK byl Krym podloudně okupován a připojen, to bylo typicky ruské a proto kritizované.

V. Podracký 28.12.2018 9:32

Re: S Kosovem a Krymem

Samozřejmě, že nějaké rozdíly vždy budou, ale není možné, aby dva hodnotově stejné činy byly takto rozdílně interpretovány.

P. Lenc 28.12.2018 10:31

Re: S Kosovem a Krymem

Pane Podracký, ten váš příspěvek výš mně připadá jako ozvěna Rudého Práva.Tak obrovská země jako je Rusko stále závislá především na vývozu přírodního bohatství a zbraních, země která nostaligicky vzpomíná na doby (ale ano!) Sovětského Svazu a jeho imperiální ambice, která se tyto ambice snaží znovu naplnit, jenom pro oživení vaší paměti-Podněstří,Gruzie, Krym, východní Ukrajina to jsou jen ukázky z poslední doby.A cpát sem globalizaci a peníze za komodity je směšné.Ano vystrkuje rohy a podle toho se svět k Rusům začal chovat.Nic víc, nic míň.

V. Podracký 28.12.2018 17:06

Re: S Kosovem a Krymem

Vy jste asi pane Lenc Rudé právo nikdy nečetl. Blábolíte nesmysl.

J. Kombercová 28.12.2018 11:32

Re: S Kosovem a Krymem

Také to vidím, pane Podracký, jako pan Lenc a pan Prokop.

M. Prokop 28.12.2018 14:38

Re: S Kosovem a Krymem

Ty činy nejsou hodnotově stejné.

M. Zikmund 28.12.2018 12:18

Re: S Kosovem a Krymem

Co to plácáte o tom, že na Krymu neproběhlo řádné referendum? To máte z ČT? Referendum vyhlásily oficielní orgány autonomní republiky (taky za to hned schytal předseda autonomní vlády západní sankce) a to předtím, než se tam objevili vojáci RF. Výsledky jsou jednoznačné a i dnes by dopadlo obdobně, to dokonce přiznává i redaktor ČT a to už je co říct. Jestli se něčemu blíží situace na Krymu, pak asi Slovinsku. To se také odtrhlo referendem a znamenalo první poválečné překreslení hranic v Evropě (mimo ČSFR a SSSR, pochopitelně, tam referenda nebyly).

S. Landa 28.12.2018 13:02

Re: S Kosovem a Krymem

Nevymýšlejte si. Parlament vyhlásil referendum o případném posílení autonomie oblasti. To, co se dělo po obsazení území Rusáky s tím nemělo nic společného.

A srovnávat plebiscit konaný za přítomnosti cizích vojenských jednotek s referendem ve Slovinsku, to už je vyloženě drzost.

J. Klepal 28.12.2018 14:51

Re: S Kosovem a Krymem

Je zajímavé, že při této příležitosti nikdo nepřipomíná, že v obou případech porušení mezinárodního práva bylo Kosovo odtrženo po ilegálním bombardování Jugoslávie silami NATO (se značnými materiálními a lidskými ztrátami, na kterých se podílela i Česká republika) a jejím obelhání, a Krym byl okupován a poté navrácen Rusku (bez materiálních a lidských ztrát s většinovou podporou místních obyvatel, což jim závidějí obyvatelé např. Oděsy) po vydání zákona, který Ukrajincům zakazoval mluvit svým rodným jazykem, a po bestiálním bombardování Ukrajinců v Doněcku vlastním letectvem.

S. Landa 28.12.2018 15:19

Re: S Kosovem a Krymem

Vynechám zbylé nesmysly, jen si dovolím zeptat - kdy vstoupil v platnost jazykový zákon, který zmiňujete?

J. Klepal 28.12.2018 16:13

Re: S Kosovem a Krymem

Zmíněný zákon, který byl poslední roznětkou k nespokojenosti s kyjevským pučem Ukrajinců především na východě země, je stále platný, neboť nebyl parlamentem zrušen, avšak jeho uvedení do praxe je dosud pozastaveno vetem ukrajinského prezidenta. To je všeobecně známo.

J. Gutvirth 28.12.2018 7:23

když Vám někdo

leží v žaludku a chcete ho usvědčit z morálního poklesku pro nějaké politické vyjádření (které je fiktivní a jenom trvalé opakování ho asi činí více skutečným), měl byste se alespoň zamyslet nad alternativami: ukončení hrdlořezné války v JUGO vedené a stále více infiltrované sadistickými zločinci na všech stranách.

P. Zinga 28.12.2018 9:05

Re: když Vám někdo

Poplival Vám idol Havla? Já se k němu přidám, protože za svou roli při rozvratu Juhoslávie si Havel nic jiného nezaslouží. Právě jeho kámoši tu hrdlořeznou války podnítili, tak, jako mnoho dalších. U mě tím popřel vše, za co jsem si ho vážil. No, vše ne, ale moc toho nezbylo.

M. Prokop 28.12.2018 9:16

Re: když Vám někdo

To jste nějak padnul na hlavinku ...

Havel zdaleka není můj idol, o jeho omylech moc dobře vím, ale válku v Jugošce nezpůsobil ani on, ani "jeho kámoši". To bylo vyústění letitých nenávistí, za Tita držených násilně pod pokličkou.

Zarazit to alespoň na nějakou dobu byl úctyhodný čin a ani na něm se Havel nijak nepodílel, to udělali převážně Američani - EU jen kecala a přihlížela.

Š. Hašek 28.12.2018 13:32

Re: když Vám někdo

Nikoliv, to Václav jaksi, ehm ...... upadl na ......

Nevšiml jste si, že Václav Havel opravdu nebyl historik? Na Hrádečku se moc nestudovalo a historii tam vykládala soudružka Šiklová. Václav Havel byl snad schopen i říci, že Srbové odjakživa vraždili nebohé Turky a Chorvatsko plánovalo kdys obchvat Berlína od jihu.

Já to zkrátím - pokud Kosovo .... tak i Krym.

M. Prokop 28.12.2018 14:39

Re: když Vám někdo

O voze/o koze znáte?

I. Schlägel 28.12.2018 9:58

Re: když Vám někdo

Pane Zingo, Vy jste historik jako noha. O příčinách války mezi "bratrskými národy Jugoslávie" víte opravdu kulové. Mimochodem, stačí se poinformovat o chování Srbů po vyhlášení nezávislosti Slovinska.

S. Netzer 28.12.2018 10:47

Re: když Vám někdo

Tyto znalosti máte taky z Tichys Einblick?

D. Polanský 28.12.2018 7:15

Nenávist k životu patří stejně

jako kamarádství, a to je jenom dobře.

Perryman 28.12.2018 8:53

Ano, stejne jako dobro a zlo. Neznamena to ovsem, ze bychom proti nenavisti a zlu meli prestat bojovat. Problem je ovsem v uhlu pohledu na dane problemy.

M. Klas 28.12.2018 7:01

Pokora

Kdybychom s pokorou přijímali výsledky voleb, máme tu pořád ještě Jakeše.