12.7.2020 | Svátek má Bořek


Diskuse k článku

ESEJ: Dítě má právo na odpověď

Co je dítě? Beztvarý tvor, s nímž nakládáme podle uvážení? Anebo svébytný jedinec, jenž se dočasně vyskytuje v menším těle? Je možné, či dokonce nezbytné se ho ptát na názor a poslouchat, co soudí o věcech vezdejších, anebo za něj rodiče rozhodují, dokud nedosáhne plnoletosti? A je třeba jeho názor respektovat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 12.7.2019 18:53

Zaveďte podobné zákony

v Africe, vynucujte je a v tu ránu máte po populační explozi...

J. Jurax 12.7.2019 18:44

Ano, práva dítěte jsou zákonně podšprajcována.

Nicméně jsou stejně podšprajcovány i povinnosti dítěte? Neboť není práv bez povinností a jen ten, kdo své povinnosti plní, si může nárokovat taky práva.

R. Dubravský 12.7.2019 10:46

Takový zákon...

...a jeho výklad nakládá na rodiče nesplnitelné povinnosti a umožňuje kdykoliv najít záminku k jejich potrestání. Přispívá tak k tomu, že lidé prostě děti mít nechtějí.

J. Anděl 12.7.2019 10:00

Tak

Mnohým je jasné, že má-li dospělý umět se prosadit, rozhodovat, samostatně myslet, nést zodpovědnost za své rozhodnutí a nesvádět to na druhé atd., musí mít příležitost si to vyzkoušet, naučit se to v dětství.

Zákonné právo na to je ovšem dvojsečná zbraň.

K. Janyška 12.7.2019 9:13

Dítě má právo akorát tak držet hubu a krok.

Práva dětí neexistují, neboť nemohou mít reciproční charakter... Dzp.

J. Tachovsky 12.7.2019 10:41

Re: Dítě má právo akorát tak držet hubu a krok.

dost debilni nazor

K. Janyška 12.7.2019 15:46

Re: Dítě má právo akorát tak držet hubu a krok.

Co je to reciproční chrakter práva ? Existují jen zákazy chování rodičů a dospělých k dětem... Dzp.

J. Jurax 12.7.2019 18:48

Ehm ... jestli se dnes nesměřuje k opačnému extrému - rodiče mají právo držet hubu a krok a platit. Dítko má přece svá práva! Povinnosti v zákoně nejsou ...

D. Polanský 12.7.2019 9:08

Lásku nenahradíš ani penězi,

třebaže když dítě doroste, tak mu již love od nemilovaných rodičů nevadí. Sice již dorostlé dítě to deformuje, ale lépe je být deformován s love než bez nich.

Z. Roller 12.7.2019 8:15

Poděkování

Paní doktorko, díky za všechny vaše články, jsou poučné a srozumitelné. K dnešnímu tématu se mi ale váže latinský citát "Dura lex, sed lex", který jsem si pro sebe upravil na "Stulta lex, sed lex". Albert Schweitzer, Alfred Nobel, Karel Gott, Cristiano Ronaldo, konec konců i vy sama - to je jen malý výběr ze zástupů kvalitních osobností, které vyrostly i bez podobných zákonů. Kdo vlastně podobný zákon požadoval? Děti? Budou se někdy právníci zabývat žalobami dětí, které dostaly nepravdivou informaci, že šťouráním v nose jim narostou velké uši? Byl by trestný vědomě lživý výrok z českého filmu "Kluci, ruce na peřinu! Když tohle budete dělat, budete mít chlupatý dlaně"? A naopak. Když řeknu děcku, že neustálým sledováním tabletu se ochuzuje o slovní zásobu, o sociální kontakty i manuální dovednosti, a přidám nařízení "Tablet jen hodinu denně a ne naráz", smím na tomto omezení jeho "práv" podepřeném pravdivou informací trvat? Nebude mě žalovat? A bude-li, vyhraju?

J. Anděl 12.7.2019 8:40

Re: Poděkování

Myslím, že odpověď je v tom zmiňovaném "názoru dítěte věnovat pozornost a zohlednit, ne nutně vždy vyhovět".

J. Anděl 12.7.2019 8:56

Re: Poděkování

To bylo právo na vyjádření názoru. S právem na pravdu je to složitější. Autorka píše "malému dítěti říct pravdu jednodušeji, většímu komplexněji" (volná citace). Vím, jak je těžké říct skutečnou pravdu, zejména když se člověk snaží. Nezamlčet podstatné, vynechat nepodstatné, nezkreslovat svým přáním konkrétního výsledků rozhovoru (vaše řeč budiž ano ano, ne ne)...

A co teprve ironie, nadsázka? Co náboženské, vědecky neověřitelné myšlenky. Ideály? Pravdivě lze vždy začít slovy "já věřím či já si myslím". Trestat však toho, kdo tím neuvede tvrzení, že svět stvořil Bůh za 7 dní? Nebo že demokracie je nejlepší forma správy státu?

I tady je nutná soudnost soudců. Neznám přesně tu podobu té zákonné povinnosti říkat dětem pravdu, tak jen hádám, že bude formulována dost volně na to, aby nebylo snadné utopit člověka v pitomostech.

J. Anděl 12.7.2019 9:00

Re: Poděkování

Btw nejpravdivější odpověď na řadu dětských otázek je "nevím" :-)

Z. Lapil 12.7.2019 19:44

Re: Poděkování

Miluju reakci "Zjistíme to spolu". Variantně "najdeš to v téhle knížce".

Osobně mě překvapila existence období, kdy dítko +- umí číst, ale ptá se: Co je tam napsáno? Načež je mu řečeno Přečti si to, umíš to. A samozřejmě je nutné chvilku počkat, protože od "umět" k "umět rychle" je kus cesty.

J. Jurax 12.7.2019 18:36

Jen jestli není ta zákonná povinnost říkat dětem pravdu formulována dost volně na to, aby BYLO snadné utopit člověka v pitomostech ...

J. Jurax 12.7.2019 18:40

Ano, práva dítěte jsou zákonně podšprajcována

Nicméně jsou stejně podšprajcovány povinnosti dítěte? Neboť není práv bez povinností a jen ten, kdo své povinnosti plní, si může nárokovat taky práva.

J. Jurax 12.7.2019 18:42

Patří jinam, systém to špatně vřadil ...

P. Jášek 12.7.2019 8:01

Někde se ztratilo právo na řádné vychování.

Dětské Ne je hezká věc ale také máme hlubokou vodu a auta na silnici.

D. Polanský 12.7.2019 9:10

Důležité je, aby to dítě

bylo zásadové, aby řeklo NE i tehdy, když mu rodiče dávají peníze. Což se zatím prý nikdy nestalo.

Z. Vydra 12.7.2019 1:40

Práva dítěte

Vážená paní Kovářová, velmi pěkně a podrobně jste nám popsala některá práva dítěte. Myslím, že zkušenosti mnoha rodičů a učitelů svědčí o tom, že děti i adolescenti u nás vesměs dnes svá práva dost dobře znají. Dítě, však, jako každý člověk, nemá jen práva, nýbrž asi také nějaké povinnosti. V této oblasti však panuje dost velký zmatek. Možná je to tím, že této otázce není zdaleka věnována v současné společnosti taková pozornost ani filozofická ani právní. Prostě se má za samozřejmé, že dítě má plné právo uplatňovat v plném rozsahu svá práva, a rodiče, učitelé i ostatní dospělí mají prostě povinnost si s tím nějak poradit tak, aby se "vlk nažral a koza zůstala celá". Ovšem kromě dluhů,které za ně jejich odpovědní zástupci jaksi pozapomněli zaplatit. Ty budou hezky růst s nimi až do dospělosti, kdy ztratí práva dítěte a v rámci náhle získaných povinností dospělých zaplatí po letech tisícinásobek původního závazku exekutorovi.