2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Změní odpad lidi?

Pojmy jako sociální inženýrství či sociální experiment se nadužívají. Tu nálepku dostává leccos, zejména pochází-li to z centrály EU, aniž se moc rozebírá jádro věci. Ale těžko popřít, že chystaná novela odpadového zákona jistým sociálním experimentem je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 8.4.2019 13:36

Re: Aby se odpad odhodil,

Nadnárodní monstra nepotřebuji nikoho, jenom naše prachy. Kdyby se chovala tak, jak píšete, platila by ta monstra daně, což se neděje. Proto platí konečný spotřebitel a toho vlády dřou z kůže.

M. Prokop 8.4.2019 17:11

Re: Aby se odpad odhodil,

Mně ta fobie či hysterie kolem "nadnárodních monster" nějak nedrží.

Daně platí, pokud ne, chyba státu, že si to nechá líbit.

J. Jurax 8.4.2019 22:26

Jenže k deseti deka vlašáku do papíru bych se nerad vracel ...

Z. Lapil 8.4.2019 15:16

Re: Aby se odpad odhodil,

Šetřte naše lesy!

Blbý je, že překopat obalové hospodářství znamená překopat naprosto všechno, včetně regálů v obchodě. Významná část z nich bude muset aspoň trochu chladit (sýry, uzeniny a maso vůbec), a to taky není zrovna ekologická výhra.

L. Harvánek 8.4.2019 10:30

Ekologie:

Opět hloupý experiment. Člověk žijící na venkově bez plynofikace bude produkovat mnohem víc odpadu (a těžšího) než ten,který žije kdesi na sídlišti vybaveném centrálním vytápěním. V rámci spravedlivého přístupu by měl platit i za odpad, který vyprodukují firmy podílející se na dodávce tepla.A to od samotné přípravy těžby.

J. Lepka 8.4.2019 11:59

Re: Ekologie:

Jen s předposlední větou lze souhlasit. Zbytek je na lidech. No a porovnání života na sídlišti a venkově jste se těžce bodnul. Zažil jsem obojí a tak se cítím povolán porovnávat. Zatím jediné co je předmětem rozdílu je bioodpad, ten lze mimo město snadno kompostovat. Zbývá pár deka plastových obalů, co nejde třídit. Ostatní (až na ten popel ze zimní topné sezóny) je stejné, pokud není člověk líný třídit, ať si zaplatí a jedno je zda na vsi nebo na sídlišti.

M. Prokop 8.4.2019 13:16

Re: Ekologie:

Nesmysl. Technicky i organizačně.

Bydlení na různých místech má prostě výhody i nevýhody a nlze je složitými konstrukcemi kompenzovat.

Člověk na venkově třeba nemá plynovou přípojku, ale zase si celkem snadno dá na střechu kolektory nebo FV panely, což si obyvatel paneláku zařídí dost obtížně.

J. Jurax 8.4.2019 22:28

To máte v ceně tepla ... :-)

P. Zinga 8.4.2019 10:24

Jak to chcete dělat v paneláku?

Budeme mít 69 popelnic na zámek? Ano, na zámek, jako v Německu...

Lidé z pohraničí si jistě pamatují explozi pytlového odpadu podél příhraničních cest se SRN.

Jedinou schůdnou alternativou je spalování, jedná se většinou o výborné palivo. Já vím, CO2, že...

S. Šporková 8.4.2019 11:04

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

spalování je "schůdnou cestou" pouze pro ty, co nebudou bydlet v cca 20kilometrovém okruhu kolem spalovny, která - byť nejmodernější - nějaké škodliviny do vzduchu vypouštět bude, ovšem hlavně do ní budou ten odpad vozit desítky či stovky nákladních aut denně, které budou projíždět obcemi v blízkém okolí a doslova tam zničí ovzduší.

V. Hošek 8.4.2019 11:55

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Jaký je rozdíl mezi spalovnou a teplárnou, máte v této věci jasno?

S. Šporková 8.4.2019 13:05

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

ano, velice jasno - je to v podstatě totéž.Ovšem jde především o to, co a jak se ke spalování vozí. Do teplárny se vozí uhlí po železnici, případně přivádí plyn potrubím, do spalovny míří denně desítky (do velké i stovky) nákladních aut plných odpad z širokého okolí.

V. Hošek 8.4.2019 14:30

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Byla jste někdy v nějaké spalovně. ČR moc tepláren na zemní plyn není, snad hodně kotelen. Tepláren na uhlí je hodně a pokud by se některé staly spalovnami, tak by to byl technologický pokrok a naši společnost by to posunulo o level výše.

Pokud máte představu, že do spalovny jezdí stovky KUKA vozů, tak to prostě zpravidla není, v tomto případě se vyplatí vybudovat překládací stanice a do spalovny přijede pár kamionů.

S. Šporková 8.4.2019 18:39

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Víte, já v jedné elektrárně spojené s teplárnou pracovala, takže velice dobře vím, o čem mluvím. Takže vím i to, že teplárny na uhlí, staré desítky let (žádné nové se v posledních 30 letech nepostavily) prostě nejde jen tak přebudovat na spalovny - ty se většinou musí postavit "na zelené louce" - např. jak si to naplánoval ČEZ kousek od elektrárny Mělník-Horní Počaply, kterou postupně uzavírá. A proti které už podepsaly petice destitisíce lidí právě proto, že by okolními městy a vesnicemi projížděli stovky aut denně (jak vyplývá z provedených studií - ČEZ hovoří o něco méně než stovce, ekologické organizace ale spočítaly číslo daleko vyšší. A překládací stanice - to už je úplný blábol - další zábor půdy, další náklady, které budou zdražovat teplo, další protesty lidí proti smradu z vysypávaného a a nakládaného odpadu...

V. Hošek 8.4.2019 22:17

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

No, to jste zde sdělila, tak svědčí o Vaší zaslepenosti a nemístném odporu k něčemu co jste si předem předsevzala. Tzn. že ČEZ dle Vás tvrdí nesmysly zatím co neindefikovatelná skupina má pravdu. Teplárny nelze přebudovat. Překládací stanice nelze vybudovat. Jste zatvrzelý odpůrce a nejste schopna překročit svůj stín, takže zaslepenec neschopný jakéhokoliv nadhledu.

R. Gramblička 8.4.2019 12:56

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

"nějaké škodliviny" vypouští každý podnik o to nejde, podstatné je, že jde o efektivní způsob jak se jednak zbavit odpadu a druhak ještě získat energii (teplo, elektřina). Moderní spalovna by měla být v každém okresu.

S. Šporková 8.4.2019 13:09

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Zkuste si zjisti fakta - i ta ekonomická. 1. kdyby byla spalovna (dodávající zároveň teplo) v každém okrse, cena tepla by extrémně stoupla.

2. Proto se vyplatí jen spalovny velké, kam se dováží odpad z širšího okolí - a no a jsme u toho, jak ty stovky nakláďáků zamoří životní prostředí v okolí desítek kilometrů.

3. po spálení odpadků samozřejmě zůstává nějaký zbytek (když topíte v kamnech, taky vám zbyde popel) - je to minimálně 1/3 původní hmoty odpadu - a ta se bude skladovat KDE?

Z. Lapil 8.4.2019 15:08

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Ad 1 a 2 souhlas; námitku proti stovkám náklaďáků jsem psal.

Ad 3: připadá mi snazší skladovat 1/3 víceméně neutrálního (přinejmenším nesmrdutého) odpadu, než odpad čili svinčík celý.

L. Severa 8.4.2019 14:04

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Jenže tak zřejmě nikdo neuvažuje. Netýká se to jen odpadků. Díky všelijakým dotacím a také jakési divné ekonomice, vozíme zeleninu, kterou pěstujeme i u nás, z celé Evropy, nebo i ze zámoří. Navíc, třeba česnek, pochybné kvality.

Z. Lapil 8.4.2019 15:01

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Tu dopravu bych nijak dramaticky neviděl. Malešická spalovna je slušný bumbrlíček, ale když jedete kolem, moc popelářů nepotkáte. A jelikož tam provoz opravdu není z nejrychlejších, má člověk čas koukat kolem sebe.

S. Šporková 8.4.2019 18:41

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Zjistěte si fakta - právě kvůli té dopravě podpeslay už desetitisíce lidí petici proti velké spalovně nedaleko Mělníka. S8m ČEZ ve studii uvádí necelou stovku aut denně, ovšem to je pouze ta nejmírnější varianta.

Z. Lapil 8.4.2019 19:06

Re: Jak to chcete dělat v paneláku?

Fakta znám, jednu takovou petici jsem nepodepsal :-).

To máte při osmihodinové pracovní době zhruba jedno auto za pět minut. Vlastně za dva a půl, budou jezdit i zpátky. Těsně u spalovny, každé auto pojede odjinud.

M. Krčmář 8.4.2019 10:02

Smysl to dává,sejří mne již léta,že já třídím od začátku, směsného odpadu produkuji minimum,ale platím stejně jako dobytek, který nacpe vše do jedné popelnice. Jen jsem zvědav,jak se to bude vážit,bude váha integrována na každém kuka voze,nebylo by lepší zas používat známky?

J. Lepka 8.4.2019 12:05

Re:

Naprosto souhlasím. Já vygeneruji za měsíc pár deka, no řekněme že kilogramů, při započtení zimního popela, ale musím platit popelnici s odvozem 2X měsíčně, byť ji popeláři vyklápějí skoro prázdnou. Na druhou stranu jsou v širokém okolí barevné kontejnery na tříděný odpad takřka stále přetékající plasty a papírem a odvoz vázne. Takže za mě : rozhodně je čas na změnu.

V. Braun 8.4.2019 9:53

Jsem pro zachování platby za obyvatele

Tak platba za objem, formou platby za pytle, v některých obcích v ČR funguje, a myslím, že i v některých větších městech v jiných státech. Ve městech u nás jsem ovšem ve městech jsem pro zachování paušálních plateb a raději osvětu.

Z. Lapil 8.4.2019 14:57

Re: Jsem pro zachování platby za obyvatele

U nás (malá víska) dost dobře funguje paušální platba s tím, že zahrnuje jak "osobní" popelnice, tak obecní kontejnery, tak pytle na tříděný odpad a sběrný dvůr. V tom sběrném dvoře dokonce občas chtějí občanku - to když jsem tam přivezl pračku firemním autem s pražskou značkou.

Obecně mi připadá, že finanční motivace je určitě dobrý nápad, ale - pokud nechceme vysloveně sběrné suroviny a la socialismus nebo popelářský vůz s doprovodem paní pokladní - bych si představoval nějaký relativně vysoký paušál, od kterého se bude odčítat pětikoruna(???) za každý odevzdaný pytel. V dobách počítačů bych se o logistiku nebál, zvlášť kdyby se podařilo počítat pytle a nezatěžovat se vážením.

J. Lepka 8.4.2019 18:17

Re: Jsem pro zachování platby za obyvatele

S tím cejchovaným pytlem to snad leckde ve světě funguje, ale už teď mě napadá pár způsobů, jak do toho systému hodit vidle.

Z. Lapil 8.4.2019 18:53

Re: Jsem pro zachování platby za obyvatele

Tak učiťééé :-). Jde o to, aby ty vidle systém nerozhodily příliš. Znáte to - 100% bezpečnost JE chiméra.

A ještě víc jde o to, aby předpisy nebyly příliš rigidní a umožňovaly specifická řešení. Zase - viz naše obec. Je malá, takže jezdí jedno auto společně do sousední obce a o platbu se spravedlivě dělíme. JENŽE našemu panu starostovi došlo, že když u nás vytřídíme zásadně víc odpadu (opakovaně nejlepší v kraji, obce do 300 obyvatel), tak ten zbytek máme nutně menší a měli bychom platit míň. Poslední, co vím, že se chystal s "popeláři" řešit, jestli by to příležitostně nešlo nějak zvážit. Výsledek neznám.

Ostatně myslím, že lidi jsou valnou většinou slušní a poctiví, takže představa masového přesýpání popelnic není reálná.

J. Pernica 8.4.2019 9:42

Odpad na kila?

Bude svinčík všude. Obecný odpaďáky budou plné nebo to bude vypadat jako v Paříži, kde se k večeru člověk brodí po kotníky bordelem, které v noci popeláři spláchnou do kanalizace. A základ bude v regulaci obalovin v produkci zejména potravin. Přestat potraviny dotovat a eleminovat plastové obaly. Vše do papíru jako dřív, který se za pár týdnů rozloží sám.

P. Rada 8.4.2019 10:07

Re: Odpad na kila?

Lidé se skutečně pravidelně chovají hůře jak prasata. Zasvinili vším možným prakticky už celou planetu která tak začíná dokonce ztrácet svou ekologickou stabilitu.

S tou dotací máte v zásadě pravdu. Základní dotací současrtné civilizaci je ale civilizačně tolerovaný parazitický život na surovinový dluh při nerecyklovtelných externalitách.

Varianta symbiotická která byla dominantní živým sytémům celé milion miliony let, kde záleží daleko více na recyklaci látkové výměny s komplexním okolím, je doposud lidskou civilizací nedosažitelná.

Bud se lidé kulturně zavčas semknou a nastolí dominantně udržitelný systém - a nebo dlouhodobě nepřežijí. Prvým krokem by moho být nastolení ekonomiky nerůstu a ani to se zatím nedaří. (https://journals.muni.cz/socialni_studia/article/view/5974)