13.5.2021 | Svátek má Servác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Standa 14.4.2006 12:37

Naučte se pochopit podklady

Autore, měl byste nejdřív pochopi, jak to na nádrži Znojmo funguje. Možná byste pochopil význam svého nesmyslu "přelila se," když hladina přelivu je nižší než maximální zásobní. Holt autor je odborník.

Autor 12.4.2006 12:15

Re: Autore,

Vážená paní, informace o vypouštění přehrady "Šance" , bez oznámení občanům, mám od minisrta Skalického, a to z pořadu Aréna dne 28.8. 1997. Možné je i to, že vázla též komunikace mezi městem a občany.

R^R^R^

Helena 11.4.2006 23:35

Autore,

v roce 1997 Ostrava a okolí plavala nikoliv proto, že přehrada Šance upouštěla moc vody a ó hrůzo, podle vás povodí Odry nikomu o tom nic neřeklo, nýbrž proto, že se rozvodnila Odra, kde po nějaké regulaci není ani památky. Mechanizmus byl následující: koryto Odry se naplnilo po okraj a mnohde i vylilo ven, čímž voda v Odře zabránila odtoku z menších (rovněž neregulovaných) přítoků. Voda se tím pádem vzedmula a zaplavila pozemky nejprve kolem soutoku a pak postupně i vzdálenější. Bylo by legrační, kdybyste někoho ještě osočil, že "megalomanská" Slezská Harta zabránila té roztomilé vodičce, aby se rozlila na dvě třetiny okresu Bruntál. Na Moravici a jejích horních přítocích vlastně povodeň ani nebyla; pravda,Harta se naplnila ne za sedm let, ale za tři týdny. Jo a ty Šance hlásily každý den, kolik budou upouštět ten který den do koryta pod přehradu. Osobně jsem se na to šla podívat, jak vypadá rozvodněná Ostravice (Šance jsou mimochodem na Ostravici, ne na Odře), ale ona mrška v Ostravě se nerozlila.

I.L. 11.4.2006 23:34

Re: Re: Co takhle zůstat doma za humny (a kouknout do Vilémova)

OK, presto si myslim, ze psat o vecech, ktere

zname dukladneji ma vetsi smysl, nez zvolit prilis bezbrehe tema. Problematika Vranovske

prehrady, Orliku a Vilemova asi nebude totozna,

je asi lepsi soustredit se ne uzsi tema a probrat ho dukladneji :-)

Autor 11.4.2006 23:29

Re: Co takhle zůstat doma za humny (a kouknout do Vilémova)

Vážený pane, proti výstavbě přehrady ve Vilémově se angažuji. Ale necítím potřebu o tom v NP psát. Ekologií se zabývám naprosto nezávisle na jakékoliv straně. Nejsem přívrženec ideologií, ale jsem příznivcem zdravého rozumu a nekorupčního rozhodování.

:-D

I.L. 11.4.2006 21:56

Re: Re: Globální oteplování

Tohle nemohl napsat senator, to udelal urcite nejaky zlomyslnik z ODS pod jeho jmenem...

I.L. 11.4.2006 21:52

Co takhle zůstat doma za humny (a kouknout do Vilémova)

Vazeny pane autore, jste z Desne. Co takhle misto

reseni problemu Znojma a Vltavske kaskady se

vyjadrit ke krajine, ve ktere zijete. Par kilometru od Vaseho mesta - Desne, v soubeznem udoli Jizery ve Vilemove se planuje (a za par tydnu az mesicu to hrozi prejit do zavazneho uzemniho planu) 150 m vysoka prehrada. Co takhle vyjadrit se k ni - a hlavne k demagogii, ktera jeji stavbu ma oduvodnit.

"Predikce" a "ovlivnovani" vyvoje klimatu

je saskarna, lakajici akorat hlupaky s velikasskymi ambicemi (jak mezi autory, tak mezi ctenari takovychto clanku, tak mezi politiky). Skoda casu na takhle zprofanovane tema.

Otazka, zda se zatopi udoli nejvetsi zbyvajici horske reky CR uz ale takovou saskarnou neni, tady jde o hrozbu skutecne neobnovitelne ztraty prirody - polozene na oltar radovy zelene "ideologie"

Ladislav N. 11.4.2006 21:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ze zaplavovaných ploch budou mít majitelé menší výnosy

To sotva...

Honza 11.4.2006 21:04

Re: od ideologie k nesmyslům

Těch lesů, luk, zarostlých mezí apod. přibylo všude. Ač věku pouze středního, vzpomínám si, co vše se dříve (60. léta) na střední Moravě obdělávalo. Ve stráních bývala terasovitá políčka, dnes jsou sotva znatelná. Kdo je dříve neviděl, neuvěří.

Ladislav N. 11.4.2006 20:48

Re: Poručit můžeme, jde o to, jestli nás poslechnou (C) Pavel Kohout 1968

Jste špatně informován. Vranovská přehrada byla vypuštěná. Šla tady o tom debata už dávno...

Čumil 11.4.2006 20:38

navíc to nejspíš vyvolá i nežádoucí sucho v tropických oblastech rovníkové Afriky

Mno, pane Vízku, ale na druhé straně se třeba zase zazelená Sahara...

Ladislav N. 11.4.2006 20:28

Ekologové vs. EKOLOGISTÉ - POZOR, NEZAMĚŇOVAT!

Ekologové vs. EKOLOGISTÉ  ;-O - to jsou dva obsahově naprosto odlišné pojmy !!

Ladislav N. 11.4.2006 20:17

Re: Globální oteplování

;-D Ježíšimarjá, Ten Vízek je vážně tak blbej, že nám bude bez uzardění věštit počasí "v případě globálního oteplení"...!!8-o

F.Vízek 11.4.2006 19:34

Globální oteplování

samozřejmě vyústí v prudké ochlazení celého evropského kontinentu a v tom není žádný rozpor. Teplý golfský proud (slaný, proto "těžký") se dostane v severním Atlantiku pod "lehkou" (protože sladkou) vodu vzniklou táním ledovců, čímž se jeho vliv na podnebí Evropy umenší až k nule. Důsledkem bude nejen prostředí vhodné pro lední medvědy v Evropě, ale  navíc to nejspíš vyvolá i nežádoucí sucho v tropických oblastech rovníkové Afriky. Z toho vzniknou nepřestavitelné  a těžko řešitelné změny, jejichž konce těžko dohlédnout.

Pokud někteří odborníci dokazují ( na základě analýz z vrtů v ledovcích),  že až o 10 stupňů může průměrná teplota klesnout  v řádu desítek let, potom jde o problém velice SOUČASNÝ a neměl by se podceňovat.

Myslím, že autor textu ing. Joukl mluví k problematice klimatických změn přesně, pravdivě, pouze nekonstatuje ale nabízí vějíř  řešení.  Všechno totiž se vším souvisí víc, než se nám zdá. 

    

vodomil 11.4.2006 18:28

Re: Re: Vážený sociální ekologu, Zdeňku Joukle,

Moc tomu nerozumím. Když mi do Vltavské kaskády bude přitékat 3000 cbm/s po dobu 12 dnů a vypouštět budu 1500 cbm/s tak mi je celá kaskáda nanic, i kdyby bylo celých 1,276 mld. cbm v okamžiku začátku povodně k dispozici, jako že nebylo...budou mi chybět dva dni, protože do deseti dnů je celá soustava plná a velká voda jede dál.

Bavíme se jen teoreticky, mohlo by se pouštět víc, jenže spodní výpusti také mají limitovanou kapacitu a když jde voda přes bezpečnostní přelivy a zvyšuje se odtok, zase nemáme k dispozici objem...

Mám za to, že při objemu vody z extrémní povodně 2002 s úrovní hladiny v Praze, Mělníce, Ústí nedalo udělat nic moc podstatného. Chcete-li tvrdit opak, pracujte s objemy povodně v reálném čase, ne teoreticky, co by-kdyby.

vodomil 11.4.2006 18:01

Re: Re: konečně pravda

Několik slov na téma Manipulační řády: Manipulační řády (zkráceně MŘ) vodních děl jsou schvalovány státním úřadem (vodoprávní úřad) ve správním řízení a jsou právně závazným dokumentem pro všechny dotčené subjekty. Samozřejmě, že se při běžných situacích mohou zdát výhodnější pro jedny (třeba pro výrobce energie, nebo rekreanty, rybáře...) a pro jiné zase tolik ne. Ale jsou právním dokumentem, vyjádřit se k nim musí provozovatel a rovněž dotčené orgány státní správy a může i každý další, kdo prokáže oprávněný zájem a to ve veřejném správním řízení. U významných vodních děl se toto schvalování děje na úrovni kraje.

Při schvalování Manipulačního řádu je ten správný čas ptát se co bude, když...a jak se tomu dá předejít. V okamžiku, kdy hrozí, že se bude valit voda, nebo už se valí , je naopak důležité postupovat systematicky, tedy tak, jak velí Manipulační řád pro povodňové situace a rovněž i Povodňové plány měst a obcí. Nejde jen o náhradu škod a osobní odpovědnost (alibismus-mám to napsané, nedá se nic dělat).  Jde třeba také o to, že při velkých povodních můžeme někdy někoho ochránit  jen za cenu toho, že vytopíme někoho jiného. A kdo, nebo co je přednější?

Konečně, větru a dešti ani tání neporučíme a po velké vodě všichni víme, co se mělo udělat…Myslím, že Manipulační řády mají sloužit k tomu, abychom mohli připravit a udělat vše, co je možné. Ale něco prostě možné není, takže -manipuluje-li se při povodních podle ustanovení schváleného Manipulačního řádu- nevzniká nikomu s dotčených nárok na náhradu škody z titulu zanedbání povinnosti správce vodního díla…

os 11.4.2006 17:33

temer jiste

"temer jiste" neni jeste jiste.....pozor tedy na ony duvody globalniho oteplovani.....

R 11.4.2006 15:39

Re: Jen malá poznámka k letošku:

V podbeskydí na Ostravsku taky nebyla zmrzlá. Dřív než mohla promrznout, tak v prosinci napadl sníh a přes těch  40 cm až metr sněhu nebyla šance na promrznutí půdy ani při těch 25 stupńových mrazech v lednu. Naopak ten sníh byl teplá peřina pro myši a v tom smyslu je dobře, že to tání bylo tak náhlé, aspoń se jich hodně utopilo.

ptakopysk 11.4.2006 15:08

Oops!!!

Libanonské cedry zmasakrovali féničané a egypťané, atlas vyplundrovali moslemíni...

zdeněk 11.4.2006 14:51

Re: Re: Re: Globální změny klimatu probíhají pořád, na Sahaře kdysi

Libanonský atlas??? Spíše marocký. Ale jinak tyto problémy postihli celé středomoří, tento případ byl myslím konkrétně v malé Asii(dnešní Turecko).

ptakopysk 11.4.2006 14:46

Re: Re: Re: sociální ekolog

honzáku nenechte cloumat zlost svým majestátem. Podívejte se na autorovy stránky zejména doporučuji absolvované vzdělání. Z přírodních věd tam není nic, takže autor není zatížen zbytečným balastem a může volně jak ten pták vytvářet úžasné teorie ;-D 

honzak 11.4.2006 14:38

Re: Jen malá poznámka k letošku:

no jak kde. Pole v Českém krasu byla na kost.

ptakopysk 11.4.2006 14:36

Re: Re: Globální změny klimatu probíhají pořád, na Sahaře kdysi

Cedry z libanonského Atlasu posloužily jako stěžně a stavební dřevo pro vybudování fénických a egyptských flotil. To byla kvalitní ekologická katastrofa ;-(

Nika 11.4.2006 14:31

Re: Na jaře bývaly povodně vždy

Přesně R^ !

Em 11.4.2006 14:16

Jen malá poznámka k letošku:

Letos půda zmrzlá nebyla (Podkrkonoší, spec. Vrchlabí) a tak se většina sněhu vsákla.

honzak 11.4.2006 14:13

Re: Re: sociální ekolog

náměty k zamyšlení přímo zbožňuju. Přeborníkem v tomto oboru je jistý Václav Havel a jeho kámoš Petr Uhl.

Mám pro Vás jako výkonnostního sportovce námět k zamyšlení. Co kdybyste se na vytrvalecké disscipliny připravoval pojídáním datlí? Ještě to nikdo nezkusil, datle jsou zdravé a ekologické. Že to je blbost? Neříkejte...

honzak 11.4.2006 14:10

Re: Re: Re: Re: Re: Kruci,

Jakási přehrada je Znojmo. Dík za informaci, už mi začíná svítat, jak že to bylo s rozvodněnou Dyjí. Co asi zachytily mrtvé lesy pokryté zmrzlou vrstvou jehličí.  Rakušáci mají u mě další mínus.

honzak 11.4.2006 14:01

Re: konečně pravda

technicky máte pravdu. Ale víte, jaké má ten nebožák předpisy a směrnice? Nechci se ho zastávat, ale většina lidí dělá tak, aby splnila podmínky prémiového řádu. Často bez ohledu na fyzikální zákony.

R 11.4.2006 13:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ze zaplavovaných ploch budou mít majitelé menší výnosy

Problém bude spíš u mně, mám v poslední době ty wokna nějak zanešená. Ale dokud jakžtakž fungují ...

Jana Kučerová 11.4.2006 13:37

konečně pravda

Tak to je, vážený pane Joukle, první rozumný názor který jsem si přečetla a slyšela. Možná to není ani v dohodě, jak píšete, ale v obyčejné liknavosti, prostě si ti odpovědní řeknou počkáme co to udělá, nás to nevytopí, my máme chatu nebo barák jinde, tak uvidíme. Aspoň takhle se to stalo u nás na rybníku Spolský velký, který teče do Světa a Svět do Rožmberku a my měli půl metru vody v chatě a Třeboň se třásla, Rožmberk přetékal a nekontrolovaně přes přepad tekl do Lužnice, která pak zatopila Veselí nad Lužnicí. Netvrdím samozřejmě, že Veselí zatopila voda z našeho rybníka, ale protože má 140 hektarů přispěla k tomu pořádně a to jen proto, že porybný i přes to, že se celou zimu upozorňovalo na velké zásoby sněhu který bude tát držel stejnou hladinu jako v létě. A to má v rybníku od podzimu malou násadu a přesto měl tolik vody jako když tam má dvoukilové ryby. Ach jo, lidská lhostejnost a tupost a nedomýšlení věcí je čím dál tím horší.