22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Nová krajina

V sobotu 13. září se veřejnosti otevřelo jezero Most. Je to jezero lidmi vytvořené. Vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky, který zase vznikl na místě bývalého starého Mostu. Jo, časy se mění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Pávek 21.9.2020 7:39

Pěkné. Včera jsem se byl podívat na pozemky za obzorem a na jabloně nasazené kolem. Jablka orvané, větve polámané. Musel jsem se vrátit pro pytel a posbírat 43 plastových lahví, 16 plechovek od piva, kolik bylo rozbitých lahví od kořalky nevím. Kapesníků bílo, použitých šprcgum 8 pověšených na jabloni i s obsahem. Vypálené ohniště. Tak dopadne i jezero Most.

Š. Hašek 21.9.2020 8:24

Hodně pravdy!

Pokud by to zarostlo samo, nelákalo by to tolik. Nebylo by tak přístupné pro vandaly. Nestálo by to ani haléř. Faktem je, že čerpači dotací by ostrouhali a městší krasohledi by tam nemohli prohánět elekrokola na asfaltových dálničkách.

Zkráceno.

J. Pokoutný 21.9.2020 8:29

R^

O. M. 21.9.2020 8:37

Krajinu jsme úspěšně zrekultivovali, teď ještě zbývá zrekultivovat obyvatelstvo.

Š. Hašek 21.9.2020 8:43

Nemám námitek.

Na tu krajinu by bývalo stačilo 10% nákladů. Dokonce bych řekl, že v přírodě funguje jakési "perpetuum mobile". Slunce a jiné .... tohle všechno nám neposílají měsíční faktury. A nepotřebuje buldozer a bagr. Jede to "samo".

Z. Lapil 21.9.2020 11:02

Zní to rozumně, ale:

První, co mě napadlo: povrchový důl je díra v zemi. Necháte-li ji tak, nejspíš na dně vznikne něco mezi louží a bažinou se spoustou komárů. Naplní-li se vodou neorganizovaně a bez průzkumu, riskujete sesuvy okolních svahů; nebylo by to poprvé.

A pak je samozřejmě otázka, chcete-li mít v bývalém dole neprostupné křoví vhodné možná pro pár koz (snad sem tam bříza; nezapomeňte, že jste na jalové půdě, kam se živiny teprve začínají dostávat s navátým prachem a listím), nebo "nový Mácháč", tedy mimo jiné vodní hladinu přispívající ke koloběhu vody a ochlazující okolí. Taková se - globální oteplení tam, globální oteplení sem - ve střední Evropě vždycky hodí.

J. Jurax 21.9.2020 16:14

Dovolil bych si s Vámi souhlasit.

Ono by se to nejspíš spontánně zrekultivovalo i samo, svahy by se sesuly a nějaké močálky a rybníčky s osobitou flórou i faunou by vznikly. Jenže v řádu jednoho dvou století.

Š. Hašek 21.9.2020 20:08

NE!

Za dvacet let. Jde to rychle! Ale pomalu k volebnímu období a dotačním papírům.

S dovolením, o těch dvou stoletích mluvil "přírodovědec" Pithart. Pochybuji, že někdy obhospodařoval i jen kvadrátmetr louky, v rohu trnkový keř. Asi z vrtulníku senátorského přelít Šumavu, to je wirklich málo.

L. Novák 21.9.2020 5:31

Velmi výstižně napsáno! Díky! ;-)