26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Paleček 27.8.2008 12:47

Nekácet!

Na místech ponechaných svému osudu se zelená a vesele tam rostou nové stromy. Jsem proti kácení, protože toto řešení "po česku" by nutně skončilo nasazením těžké techniky a kácením a zašantročováním i zdravých stromů. Možná někde na západě ano, ale rozhodně nikoliv v této zkorumpované společnosti. Sledujete tu nikým  nepostiženou korupci v podniku Lesy ČR?

honzak 27.8.2008 13:06

Re: Nekácet!

A VÍRA TVÁ TĚ UZDRAVILA!

Tím nikterak neomlouvám Lesy ČR, sebranku vyčůránků nejhrubšího zrna.

honzak 27.8.2008 12:45

jako potomek purkareckých

vorařů dodávám, že "plavený" smrk má vynikající mechanické vlastnosti a tvoří většinu krovů na pražských domech, postavených do roku cca 1950.

Vory např. z buků by asi měly problém s nosností...

Jáchym 27.8.2008 12:00

Původní šumavský smrk

dovezli schwarzenbergové z Alp, při větrných kalamitách v 19.stol. Výsledek je dnešní mix. Samozřejmě, že ne na celém území parku, ale na jeho podstatné části. Chcete-li prales, musíte víc na východ - do Novohradek.

Papilio 27.8.2008 11:11

Tragédie

českého národa je v tom, že se zastánci odlišných názorů nikdy nedohodnou na vhodném kompromisu. V tomto případě to pořádně odnese Šumava. Za pár let můžeme národní park zrušit, protože už tam nebude existovat nic, pro co byl vyhlášen. Kdo jste byl v okolí pramenů Vltavy, musí Vám být smutno. Stojící suché stromy nejsou a nemohou být živnou půdou pro obnovu lesa. Ani za sto let tam bez lidské pomoci nebude něco, co by připomínalo zdravý les, možná nadlouho uvidíme na Šumavě jen trávu, černý bez, šípkové keře a břízky mezi suchými stožáry kdysi zdravých smrků - důsledek naší "ochrany Šumavy". Nemyslím, že se v půdní zásobě po několika stoletích smrkových monokultur najdou životaschopná semínka původních dřevin. Osobně si myslím, že by se znalosti lesníků a ochránců přírody měly spojit, v mrtvých částech lesů sem tam vysadit nějaký původní šumavský stromeček (třeba dovezený z bavorské části) a část suchých pahýlů odvézt, část skácet na zem. Zatím nezničené partie je nutné před kůrovcem ochránit a taky by nebylo na škodu sem tam nějaký javor, buk nebo jedli z bavor dosadit. ( Zajímavé - v okolí Božího Daru se za milion evropských peněz dosázely jedle pro zvýšení druhového bohatství, a na Šumavě se tomu naopak někdo brání jak čert kříži.) Do maximálně 30-40ti let by mohla být Šumava znovu živá a pak by ta bezzásahová zóna dostala smysl. Jenže v naší malé české kotlině je rozum používán až jako poslední ... Škoda.

Beldor 27.8.2008 11:25

Re: Tragédie

Me to pripomina energetiku.Nazory odborniku a ekologistu by se meli spojit a najit kompromis?Ale to je nerealne... Je zabavne ze by se nikdo nenechal operovat od nevystudovaneho lekare,ale snad do vseho ostatniho kecaji lidi naprosto bez vzdelani a skusenosti v oboru:-P

Papilio 27.8.2008 11:32

Re: Re: Tragédie

To je právě to. Čím víc neodborníků zasahuje do debaty, tím je víc nereálný nějaký kompromis. Ale jak ty hlupáky zbavit pravomocí ? ;-(

Ladislav N. 27.8.2008 14:28

Re: Re: Re: Tragédie

Odborník = "ten, co neumí nic jiného..."? ;-)

karbet 27.8.2008 15:22

Re: Re: Re: Re: Tragédie

Docela hloupý názor, Ladislave ... 8-o

Ladislav N. 27.8.2008 21:28

Re: Re: Re: Re: Re: Tragédie

To není názor, jenom vtípek, který už léta koluje mezi odborníky i prostým lidem.... ;-)

karbet 28.8.2008 12:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tragédie

Tak to sorry ... :-)

Eva D. 27.8.2008 18:36

Re: Re: Tragédie

Nenechají se operovat od nedostudovaného lékaře, ale mnozí si od "léčitele" nechají operaci rozmluvit a krásně, původně přírodně zemřou, neb nechají tělo, aby si s nemocí poradilo samo.

kůrovec 28.8.2008 22:18

Re: Tragédie

"......za pár let můžeme park zruši.....t"Ten park nebyl založen pro ochranu přírody,ale pro koryta totálních b.l.b.ů.JInak,ono se v parku dosazuje ,ne že ne!!!!Ale tajně.

Beldor 27.8.2008 11:08

Zabavne..

Je celkem zabavne jak najednou pithartik pochopil pravdu.Ale to uz je bohuzel pozde...Aneb volby se blizi;-D

Jimmy Keen 27.8.2008 10:18

Chucpe

Pan Pithart brečí nad osudem NP a jaksi zapomíná, že to byl on, kdo jako předseda vlády ČR ještě za federace schválil vyhlášení. Před tím tam byla CHKO, která plně postačovala pro ochranu šumavské krajiny a umožňovala ochranu lesa a rozvoj místních obcí. To ovšem zeleným jurodivcům nestačilo. Přišli s nesmyslnými teoriemi o pralesích, které potřebují záchranu, o poslední krajině v Evropě, kde je řídké osídlení, o úžasném rozvoji atd. Už nehovořili o staletí intenzivního lesniho hospodaření, o tom, že řídké osídlení je pozůstatek bolševika a že do roku 1945 to osídlení bylo výrazně hustší atd. Pan Pithart podlehl vábení a podla ruku čertu. A teď tu brečí jako každý, kdož do pekla přišel. Když se jednalo o vyhlášení, byly skeptické hlasy z řad lesníků odmítnuty a to dosti příkře. Čert vyhrál.  Brečet nad tím od vyhlašovatele parku je chucpe.

dino 27.8.2008 11:00

Re: Chucpe

Máte pravdu, Jimmy, navíc za vším nejspíš bylo takové to "konzervátorské" pojetí ochrany přírody: nepustit tam lidi, nic nepodnikat, nekýchat, nedýchat...aby se nám snad ekosystém nerozpadl. Prostě snaha využít přechodně "vylidněné" Šumavy k jejímu vylidnění trvalému. Nemyslím, že by to bylo rozumné, ale pan Pithart očividně podal čertu prst (případně, jsa vzdělán právnicky, nebyl s to udělat si vlastní názor na věc přírodovědnou a naletěl) - a pak se divil, když mu ďábel utrhl ruku v rameni.

Eva D. 27.8.2008 18:32

Re: Re: Chucpe

R^R^R^

meloun 27.8.2008 10:06

Už vidím

těžařskou firmu, která nechává dříví v lese a odkorňuje stojící stromy ručně, bez použití těžké techniky. Že by si senát udělal brigádu?

honzak 27.8.2008 13:14

Re: Už vidím

na Pitharta s odkorňovacím "bidlem" bych si vzal dovolenou!

Karel 27.8.2008 9:58

Nekompetentnost a nezodpovědnost.

Jsme rukojmím pokustonství zelených, kteří mají obsazeno MŽP i vedení NP Šumava. Ti si hrají na úžasný experiment (!) a vůbec nerespektují názory lidí, kteří na Šumavě žijí a/nebo něco lesnictví vědí. Před odsunem Němců byla Šumava intenzívně hospodářsky využívanou oblastí - pastvinářství, drobný průmysl (pily, sklárny, brusírny skla, dřevozpracování) a intenzívní lesní hospodaření - kromě Boubína. Lidská obydlí a osady byly i tam, kde dnes jsou I. zóny NP se zákazem či omezeními vstupu! Šumavu vylidnil až bolševik a velmi rychle jsme zapomněli, že tam kdy žili a velmi intenzívně pracovali lidé. Ty lesy, které popadaly při kůrovcové kalamitě před cca 150 lety nebyly původní, byly vysázené o staletí dřívě jako palivo do skláren. To, co se snad (?) vysemení při ponechání popadaných a zničených stromů po Kyrillovi nebude žádný "původní" šumavský les, ale zase jen replikace předchozí monokultury. Při naprosté absenci historického vědomí (co nepamatuji neexistovalo) je snadné krmit především městskou populaci kydy teatrologa a polovzdělaných zelených aktivistů. Pan Pithart ovšem pláče pozdě - on byl v nejvyšších exekutívních funkcích, kdy byly vytvořeny legislatívní předpoklady pro průser, který nás na Šumavě čeká.

ok 27.8.2008 9:45

fotografie monokultur

Mimochodem ty fotografie monokulturních smrkových porostů zničených kůrovcem jsou jednoznačné:

Takhle původné přírodní prales nevypadá, milý pane Pitharte - je to typická PRUMYSLOVÁ monokultura, která nemá v přírodní rezervaci co pohledávat.

Přírodní jehličnatý prales má úplně jiný vzhled, je mnohem rozmanitější a také mnohem méně hustý - ta hustota "stožárů" svědčí o lidském zásahu.

ok 27.8.2008 9:47

Re: fotografie monokultur

Mimochodem, všimněte si, milý pane Pitharte, že stromy na těch fotografiích polomů jsou všechny stejně staré - ještě vám to nedošlo?

Vašek 27.8.2008 13:19

Re: Re: fotografie monokultur

Mimochodem OK, máte v tom trochu maglajz. Ty stromy, která tam dnes po kůrovci začaly růst budou za sto let také všechny stejně staré a budou v podobných odstupech, protože prostě ten strom má určitý obvod koruny a silnější si ten svůj prostor vybojuje proti slabšímu, který uhyne. Ceské pralesy ani ve starověku nebyly tak neprostupné jak to třeba můžete znát z rovníkových pralesů.

Jimmy Keen 27.8.2008 10:11

Re: fotografie monokultur

Jistěže tam byly lidské zásahy. Na Šumavě, se milý pane hospodařilo v lesích intenzivně cca 150 let. Pralesně původního tam nebylo nic od sedmdesátých a osmdesátých let 19. století po větrných a kůrovcových kalamitách. Lesníci za Rakouska Uherska, první republiky, dvou válek a bolševika udrželi Šumavu zelenou a museli přijít zelení magoři se svými nesmysli o původních pralesích,a bychom výsledky viděli na vlastní oči. nejenom že Šumava dával nejcennější a dobře placené sortimebty jehličnatého dříví, ale v pohodě tam i při intenzivním hospodaření přežívaly organismy s lesem spojené. teď třeba kvůli 30 zbývajícím tetřevům je zakázán vstup všude, aniž by se to jaksi na populaci tetřevů projevilo. Vyhlášení NP Šumava byl obrovský omyl.

tony 27.8.2008 10:25

Re: Re: fotografie monokultur

Takže co bylo před 70-80. léty 19. století se nepočítá?

dino 27.8.2008 10:52

Re: Re: fotografie monokultur

Asi takhle: už na počátku 19. století bylo i ve vrcholových partiích původních smrčin pomálu, což si uvědomoval m.j. vimperský lesmistr Josef John, který vyhledal asi 8 ploch, které podle jeho odborného názoru nejlépe představovaly mizející hramiční hvozdy. Na základě jeho návrhu vyhlásil majitel panství, Johann Adolf II. Schwarzenberg v roce 1858 cosi jako soukromou přírodní rezervaci o rozloze asi 150 ha. V roce 1870 jí ovšem větší část zničila vichřice, takže zbylo asi 50 ha opravdu původní vrcholové smrčiny, která dnes tvoří jádro PR Boubínský prales. V této části Šumavy je to zřejmě poslední zbytek původní přirozené šumavské smrčiny.

ok 27.8.2008 9:41

každý lesník ví

každý lesník ví, že ty polomy jsou ideální základna pro malé semenáčky domácích druhů - přírodní výběr sám rozhodne, co bude ve vrcholových partiích Šumavy růst.

Pan Pithart se bude muset smířit s tím, že přírodní cyklus trvá i několik lidských generací - ty třistaleté smrkové monokultury tam budou zase až za 400 let, tak to v přírodě funguje.

lesník 27.8.2008 9:47

Re: každý lesník ví

počkat,monokultury se v přírodě nevyskytují a 300 leté smrky taky ne

ok 27.8.2008 9:51

Re: Re: každý lesník ví

No právě... nicméně pokud jsou na Šumavě specifické podmínky, tak bych monokulturu v nějaké menší konkrétní lokalitě nevylučoval - samozřejmě ale bude vypadat jinak než ty fotky průmyslového lesa naprosto nevhodně přiložené k tomuto článku ;-D;-D;-D

lesník 27.8.2008 9:54

Re: každý lesník ví

mimoto se v polomech špatně jezdí čtyřkolkářům...:-D