8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Jsme na suchu

Jsme na suchu je velmi neoblíbené úsloví na venkovské zábavě, když dojde pivo. V takovou chvíli být na suchu je jistě velký problém, ale až budeme na suchu všichni, to teprve nastanou věci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 5.7.2017 20:55

Re: Nesváděj všechny problémy za sucho na zemědělce,

A proč jste rozprodával a rozkrádal?

P. Rada 5.7.2017 1:17

Tisíce malých rybníčků přeci máme !

Ekologisté mající na mysli úzce politické cíle ale tato kvanta vod a další realitu narostlé spotřeby extrémě bohaté společnosti ignorují. Nechtějí zřejmě vidět, že za kde-kterou rezidenční novostavbou je dnes jako příslušenství bazén a tyto "rybníčky" jdou opravdu do tisíců. To co do nich brzo může bchybět je právě voda. O tu by se ale podle ekologisty autora měli pro dotyčné soukromníky postarat obce.... s většími nádržemi na každém potoce a v každém katastru... Ministr Brabec jim prý nabízí řešení jen na 28hodin.

Autor příznačně svému deformovanému pojetí ekologie také nereflektuje, že změnou klimatu je člověk a ten nejen změnil chod počasí ale i průměrné roční teploty a že odpar vody narůstá víc jak lineárně s teplotou. Tento efekt sám už u nás dělá dlouhodobě cca 20% celoročního deficitu vláhy a k němu se druží další, které by ale měli eliminovat dorobní zemědělci a obce - jako by voda nechyběla nejvíce jim a také v lesích atd.

Příznačné také autor přehlíží rozdíl mezi vlastníky a nájemci. Tedy fakt, že vlastníkům už je dřina na polích zřejmě pod úroven. Proto na cca 80% půd pracují u nás dnes nájemci, kterým ale je zřejmě často jedno jak přetěžovaná půda dopadne. Podstatné pro tohoto člena ODS je zřejmě "prosté řešení" ale v systému po nás potopa - nebo spíše sucho? V tomto riziku mu dávám zapravdu.

M. Prokop 5.7.2017 8:26

Re: Tisíce malých rybníčků přeci máme !

Autor na rozdíl od vás uvažuje reálně.

P. Rada 5.7.2017 10:03

Re: Tisíce malých rybníčků přeci máme !

Reallity autora a moje stojí především na jiných základech.

Autorovi jde zřejmě o předvolební body a proto předkládá "prostá řešení" a ekologickou situaci si zjednodušuje na skupinyky nesoucí vinu na neúspěchu jinde. Na tom kousek reality také je.

Mě jde víc o vysvětlení obecného jevu (http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho) který se např panu Prokopovi ale asi jeví málo reálný.

Jinými slovy k tvrdím, že bez snížení míry celkové spotřeby a tedy dopadů externalit se prohlubování klimatických extrémů sucha/povodní společnost nevyhne a to nejspíše posléze navodí ještě větší propady, než kdyby se už dnes snažila jednat racionálněji.

J. Tachovský 5.7.2017 10:17

Re: Tisíce malých rybníčků přeci máme !

"odpar vody narůstá víc jak lineárně s teplotou" to jste vymyslel vlastni hlavou ? Ja jen, ze to tvrzeni je nejspis blbe. Odpar zavisi spis na tlaku a vlhkosti.

V. Kotas 5.7.2017 11:21

Re: Tisíce malých rybníčků přeci máme !

Také na rozloze vodní plochy a té nyní chybí 120 000ha, proti době před 90 - 120r.

A. Hrbek 5.7.2017 15:56

Re: Tisíce malých rybníčků přeci máme !

zkuste si zopakovat středoškolské vzdělání. Čím je vyšší teplota, tím je vyšší rychlost odpařování a to přibližně exponenciálně. Dokonce při 100 °C voda podle všech vaří, podle Vás ale asi ne. Samozřejmě, že rychlost vypařování závisí i na vnějším tlaku. Jenomže ten se kromě papinových hrnců, parních kotlů a vakuovaných prostorů příliš nemění.