Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKOLOGIE: Jsme na suchu

Jsme na suchu je velmi neoblíbené úsloví na venkovské zábavě, když dojde pivo. V takovou chvíli být na suchu je jistě velký problém, ale až budeme na suchu všichni, to teprve nastanou věci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AH

5. 7. 2017 17:49
Na nebezpečí,

že voda se ve dvacátých letech stane strategickou surovinou a že je třeba s vodou pečlivě hospodařit, byly výzkumnou frontou upozorňovány všechny vlády po roce 1989. Odpověď pana Klause, Dlouhého, Dyby, Kočárníka a dalších nových mocipánů bylo, že trh vyřeší vše. A pro jistotu byla výzkumná fronta zlikvidována.

Máme co jsme chtěli.

Boj se suchem není jednoduchý a vyžaduje značné finanční prostředky a značné koordinované úsilí jak ze strany státu, tak i ze strany jednotlivců. Bohužel současné společenské poměry tento boj značně znesnadňují a součet individuálních sobeckostí bude mít vážné důsledky pro všechny.

0 0
možnosti
MP

5. 7. 2017 20:49
Re: Na nebezpečí,

Jen jestli nekecáte, s tím trhem ...

0 0
možnosti
JM

5. 7. 2017 17:42
...a to jsme

neměli ministerstvo životního prostředí ani dotace na zařízení k zachycování dešťové vody...

0 0
možnosti
JM

5. 7. 2017 17:36
V malé vísce

v nynějším okrese Plzeň jih je asi 100 vesnických stavení. Většinou drobní zemědělci. Před nějakými 60 lety u každého stavení byl malý rybníček, původně vzniklý po těžbě hlíny na výrobu tzv. vepřovic (nepálené cihly). Rybníčky sloužily lidem k napájení domácích zvířat a hlavně k chovu husí. Kromě těchto domácích rybníčků (kolem 5O m2) byla ve vsi ještě dobrá desítka obecních rybníků, jeden sloužil jako koupaliště. Největší rybník pak byl na obecních drahách (pastvina pro husy). V létě každý den ráno lidé vyháněli svoje hejno na silnici, kde se jich ujala husopaska a odvedla je na draha a k onomu rybníku. Odpoledne pak je přivedla zpět, lidé si poznali svoje hejno označené barevně u husí na zátylku. Kromě toho lidé měli vlastní studny, a byla tam i obecní studna s tzv rumpálem-konví na řetězu s navijákem. Ach jo, to byly časy...

0 0
možnosti
VN

5. 7. 2017 17:01
Ano

Nepotřebujeme žádné nové Slapy, potřebujeme tisíce malých rybníčků.

Ale musí nám napřed do nich napršet!

Ale jak to zařídit, při tom suchu?

0 0
možnosti
JV

5. 7. 2017 12:15
Pravdu díte, pane Perlíne,

jen nechápu, proč jste nic podobného nezařídili, když jste byli dlouhé roky u vlády. To jste za sebe radši nechali mluvit svého povedeného expředsedu, když zpochybňoval klimatické změny a bagatelizoval vliv lidské činnosti na přírodu. Má snad Váš článek znamenat, že se konečně od zmíněného postoje otevřeně distancujete?

Meze z travnatých porostů po vrstevnicích by jistě hodně pomohly. Na rozdíl od dláždění koryt řek, které se tu po povodních mohutně zavádělo.

0 0
možnosti
JK

5. 7. 2017 16:08
Re: Pravdu díte, pane Perlíne,

To, že nechápete, paní Václavíková, není nic nového.

0 0
možnosti
RL

5. 7. 2017 12:14

To jako že dříve nebývala sucha, jo?

0 0
možnosti
MP

5. 7. 2017 20:53
Re:

Byla, ale nebyla tak mohutně ideologicky využita (vyjma snad toho v roce 1947).

0 0
možnosti
VHK

V. Kotas

5. 7. 2017 6:39
Rozhledny nevadí ( z těch je vidět, kolik chybí těch , vadí

golfová hřiště, vyasfaltovaná parkoviště, střechy velkoskladů bez retenčních nádrží, čecháčkovství - klidně stavějte, budujte, ale ne za mým plotem, v mém katastru.

0 0
možnosti
VHK

V. Kotas

5. 7. 2017 6:42
Re: Rozhledny nevadí (z těch je vidět, kolik), vadí

kolik chybí těch rybníčků

0 0
možnosti
VHK

V. Kotas

5. 7. 2017 6:33
Nesváděj všechny problémy za sucho na zemědělce,

odeesáku ! Vy máte v této kauze dost másla na hlavě, když se společnosti vnutili názor, že zájem jednotlivce, je nad zájmem společnosti. A nějaká voda, národohospodářství, bylo pod vaše rozlišovací schopnosti.

0 0
možnosti
OU

5. 7. 2017 6:58
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
PR

5. 7. 2017 1:17
Tisíce malých rybníčků přeci máme !

Ekologisté mající na mysli úzce politické cíle ale tato kvanta vod a další realitu narostlé spotřeby extrémě bohaté společnosti ignorují. Nechtějí zřejmě vidět, že za kde-kterou rezidenční novostavbou je dnes jako příslušenství bazén a tyto "rybníčky" jdou opravdu do tisíců. To co do nich brzo může bchybět je právě voda. O tu by se ale podle ekologisty autora měli pro dotyčné soukromníky postarat obce.... s většími nádržemi na každém potoce a v každém katastru... Ministr Brabec jim prý nabízí řešení jen na 28hodin.

Autor příznačně svému deformovanému pojetí ekologie také nereflektuje, že změnou klimatu je člověk a ten nejen změnil chod počasí ale i průměrné roční teploty a že odpar vody narůstá víc jak lineárně s teplotou. Tento efekt sám už u nás dělá dlouhodobě cca 20% celoročního deficitu vláhy a k němu se druží další, které by ale měli eliminovat dorobní zemědělci a obce - jako by voda nechyběla nejvíce jim a také v lesích atd.

Příznačné také autor přehlíží rozdíl mezi vlastníky a nájemci. Tedy fakt, že vlastníkům už je dřina na polích zřejmě pod úroven. Proto na cca 80% půd pracují u nás dnes nájemci, kterým ale je zřejmě často jedno jak přetěžovaná půda dopadne. Podstatné pro tohoto člena ODS je zřejmě "prosté řešení" ale v systému po nás potopa - nebo spíše sucho? V tomto riziku mu dávám zapravdu.

0 0
možnosti
MP

5. 7. 2017 8:26
Re: Tisíce malých rybníčků přeci máme !

Autor na rozdíl od vás uvažuje reálně.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz