5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Fujtajblový vzduch

Je krásné, prosluněné ráno na začátku podzimu a pan X ráno, otevírá okno na jednom z panelových sídlišť na Karvinsku. Po chvíli je opět zavře, neboť venku je vzduch cítit něčím nedefinovatelným, je těžký, ačkoliv venku svítí sluníčko. Mezitím den se překulil do své druhé poloviny a pach polevil, přesto ovzduší je těžké k dýchání a pan X ví své, neboť po návratu z dovolené ho téměř vždy bolí dva dny hlava a naopak "venku", jak říká, "se dýchá od plic". Zkrátka nemusí být ani typický, pošmourný, podzimní či zimní den, kdy na přírodu padá inverze a na vás deprese

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Od autora 11.11.2005 23:28

ještě něco pro Kanuka

1. Podstatné emise jsou průmyslové, neboť konkrétně prach je téměr rovnoměrně rozestřen po celém kraji, což domkaři nesvedou, dokáží ho zvednout pouze lokálně - v diskusí zmíňované vesnice.
2. Meteorologické podmínky vliv na znečištění mají, (v létě především konvekce, v zimě za určité situace síla a směr větru, v obou obdobích i nějaké srážky/sucho) (na grafu "konvekční" letní pokles, nikoliv nižší produkce průmyslových polutantů, odečtěte si ještě domky) Na internetu jsou dostupné podobné grafy i z jiných měst. Ovšem při dosažení určité mezní hranice tvorby smradů, sebelepší rozptylové podmínky z tím moc nesvedou. Berte v úvahu, že i v letních měsících, bez domků i při konvekci jsou naměřené hodnoty měsičních průměrů velmi blízké přípustným hodnotám, což znamená, že značná část denních průměrů i v létě je nad normou. Ergo kladívko mám pravdu
V kraji je dvounásobek respiračních onemocnění, v zásadě nejvíce v republice, což s problematikou zde uvedenou - souvisí.
Přejí hezký den a omlouvám se za ukecanost:-)
 
Adam Gamrot, Orlová, gamrota@seznam.cz
R 11.11.2005 20:25

Když je inverze

Nojo. Když je inverze, je to někdy tak z půl kilometru krásně vidět, jak ty škodliviny vystoupají 100, 200 metrů nahoru, ty lehké, třeba smog a oxidy dusíku z aut tam zůstanou viset jako rezavá clona a ty těžké, jako je kouř z topenišť s uhlím nebo kouř z páleného listí zase krásně padají směrem dolů tak v okruhu 100 metrů kolem komína.
jenže co s tím? Uhlí se zakáže nebo zdraží, dřevo potom o to víc nebude stačit a o to víc se budou pálit idpadky. A stejně je obrovský rozdíl mezi kotlem za 14 tisíc nebo svařovaným doma podle 30 let starého  osvědčeného vzoru a automatickým kotlem na uhlí vybaveným modernímoi čidly, kouřovým ventilátorem a plněním zásobníku jednou za týden. Nebo se zakážou obecně všechny topidla na tuhá paliva řekněme od 4 kw, aby bylo možné aspoň topit v krbech a potom všichni ti, co topí uhlím za 8 tisíc za rok budou topit elektřinou a prototože  to jsou z velké části sociáloní případy, budou o 10 - 15 tisíc více za rok potřebovat na dávkách.
S auty to je podobné. Zakážou se auta třeba bez katalyzátoru nebo se nějak omezí a potom ti, co dojíždějí denně 30 kilometrů do práce starým vrakem za 20 tisíc nejspíš půjdou na pracák, protože veřejnou dopravou se tam nedostanou  a na lepší auto nemají.
Myslím, že by se zase jinak dalo hodně zlepšit s prachem. Třeba letos u nás ještě v květnu byly silnice lemovány závějí kamenného prachu ze zimního posypu, než ho uklidili. A asi by se neměl uklízet jen prach z posypu po zimě. Dříve to tolik nevadilo, když ve dne projelo vesnicí 20 aut za hodinu včetně strojů zemědělců a v noci tak jedno. Teď tam projede  20 aut za 5 minut a to už prach vadí. Chtělo by to prach z cest uklízet v létě tak jedenkrát měsíčně, pokud zrovna celý měsíc neproprší.
Kanuk 11.11.2005 15:24

vysvětlení

rozdílů mezi r. 2002 a 2003 (ze zprávy Hydrometeorologického ústavu)
Hodinové průměry koncentrace NO 2 se na počátku roku 2003 pohybovaly pod úrovní zvláštních imisních limitů. Nejvyšší koncentrace NO 2 se vesměs vyskytovaly na konci února, kdy počasí nad naším územím ovlivňovala řídící tlaková výše se středem nad Skandinávií, později nad východní Evropou. Po celou dobu se vyskytovaly inverze teploty vzduchu, slabé proudění vzduchu a převládaly špatné rozptylové podmínky.
I.L 11.11.2005 14:33

Lokalni znecisteni

Je smutnou (byt vetsinou exaktneji nemerenou) pravdou, ze vesnice a mala mestecka v udoli maji casto mnohem horsi ovzdusi nez metropole. Mohou za to - jak jiz vysvetleno - do znacne miry prave "zeleni" svym fundametalistickym, iracionalnim odporem k ciste (tedy hlavne atomove) energii. Mozna lepsi nez dotovat najemne apod. by bylo dotovat pouzivani (v primerenem rozsahu, rozhodne nedotovat zadne plytvani) cisteho vytapeni. Touhle dotaci by chranila bohatsi cast spolecnosti i sama sebe. Muzete si zit treba i na zamku - ale kdyz pod Vami v chudinske ctvrti vsichni spaluji mour, stare holinky, zbytky polyetylenu, mokre listi (to jen ta poradnejsi cast populace :-) nemuzete si pak ani v tom zamku otevrit okno. Cili je i ve Vasem zajmu, cim si ten plebs zatapi, jake nakazlive nemoci se v nem siri apod... Mimochodem, nikdy jsem vlastne nevidel opravdu dobre graficky zpracovane udaje o znecisteni jednotlivych lokalit statu. Slusne podrobne meteozpravodajstvi o stavajici prizemni meteo situaci zacina CHMU uvolnovat na verejnost teprve posledni dobou (leccos je pritom teprve v priprave). Co se znecisteni tyce, to je svou povahou skoro vzdy zprava o mikroklimatu a mikrometeorologii lokality, nic "globalniho". Desitky metru vzdalenosti (hlavne co se vysky tyce) hraji zde zcela podstatnou roli - ale maloktery report o mereni tohle postihuje. (Takze jde vetsinou jen o spisek cisel bez podstatnejsi informacni hodnoty. )
Lojza Kohos 11.11.2005 9:57

Co se divíte?

Dovolili jste jako voliči, aby z exekutivy byli vyštvání lidé, kteří opravdu usilovali o zlepšení životního prostředí v SHP, na Ostravsku a Sokolovsku, jako byli Pithart, Moldan, Dejmal....a nahradili je "korytáři", kterým jde hlavně o ovládání státního rozpočtu a Státního fondu životního prostředí pro svou "partu", tak sklízíte výsledky...
Petr Vaňura 11.11.2005 10:43

Re: Co se divíte?

Dejmal je, pokud je to vůbec možné, ještě horší, než současná garnitura. Proti druhým dvěma jmenovaným mám také jisté výhrady.
O objektivitu se snažil Vavroušek.
honzak 11.11.2005 9:24

archiv teplot

jsem nenašel, zato jsem si vzpomněl na pracovní pobyty v Ostravě.  Dost prašných částic dodá koksovna (zhruba na Olomouckém zhlaví seřazovacího nádraží). A ta bude mít přes léto odstávku na údržbu a podnikovou dovolenou. Znešištění od lokálních topenišť bude také významné, protože Ostravaci spali tež všecko, co hoři. A topí tím víc, čím je větší zima.
jakovy 11.11.2005 10:56

honzaku, jste příliš příkrý

Pokud vím, koksovna Šverma už nekoksuje, ani Karolina, už jenom NHčko a tak daleko jste se nepochybně při svých pracovních pobytech ani nedostal (je to směr na bezKydy).
Zažil jsem taky pani v nejlepších letech, která se před 20-ti lety vystěhovala do tenkrát ještě západního Německa, při návštěvě dcery tady měla furt kapesník před nosem a nemohla dýchat. Tak bokem jsem se zeptal jejího manžela, prajza, jestli je to fakt takový rozdíl a on mi řek:"Hysterka, tam to bývá i horší".
Jinak musím souhlasit se skytou myšlenkou autora článku, že v zájmu příštích generací je nutno tuto generaci vystřílet dřív, než bude mít děti. Vždyť od s.Patočky víme, že ideální počet lidí na Zemi je okolo 50x10^6.
Doufám, že při výběru deratizovaných (pro neznalé krys) na autora nezapomenou.
krmič 11.11.2005 14:28

Re: honzaku, jste příliš příkrý

Lokálních topenišť je zde (kde bydlím) minimum, vlastně o žádných nevím. A hlavní rozdíl ve znečištění, přesněji řečeno subjektivně vnímaném zápachu, je DEN/NOC. Nevím proč. A taky bych rád věděl, co je to vlastně zde cítit. Zdá se mi, že s oficiálně udávanými naměřenými hodnotami to jaksi nekoreluje. Naproti tomu množství polétavého prachu, přes mnohdy varující čísla, je dnes oproti stavu před 20 - 50 lety (ano, pamatuji) nesrovnatelně nižší.
Kotec 11.11.2005 9:04

????

Autor nikde nepíše, že za sezónní kolísání může průmysl. Ten může jen za to, že hodnoty jsou celkově vyšší, tedy pokud v létě mají na řekněme Mostecku koncentraci pod 20, mají tam v zimě kolem limitu. Zato na Ostravsku je to všechno "šoupnuté nahoru".
Stredocech 11.11.2005 9:25

Re: ????

Průmysl může za to, že je to šoupnuté nahoru, topení svinstvem v lokálních topeništích může za sezóní výkyvy nad normu. K tomu ani není třeba statistik, stačí se projít v zimě po řadě menších obcí.
Dokonce bych to formuloval tak, že za čistým vzduchem jezdit v zimě nejlépe na okrajové části Prahy, platí i pro sídliště a samozřejmě do hor. Dokonce i chalupy v některých vesnicích jsou na tom hůře, než Praha.
Chtělo by to namísto "větrníků" subvencovat plyn a elektřinu na pro vytápění a zdanit nekvalitní uhlí pro odběratele, kteří nemají odlučovače popílku a odsíření spalin. Velké zdroje na toto uhlí byly už dříve buď odsířeny, nebo zrušeny a nikdo se neptal, jestli ty firmy na to mají.
Nikdo se také neptá, mohou li si lidé dovolit u nových aut katalyzátor, který sám stojí cca. 30000 Kč.
 
 
honzak 11.11.2005 6:09

jest mi

s kolegou předkomentátorem. Autor je demagog, nerespektující fyzikální zákony. Na ty teploty se zkusím podívat.
Od autora 11.11.2005 23:06

Re: jest mi

Ahojky,
 
Díky za poklonu, demagog mi ještě nikdo neřekl :-) Co se týče počasí, je mým dlouhodobým koníčkem, a na požádání mohu dodati data o počasí od roku 98 a zimy 95-96. No problem.-) Kolísání koncentrací škodlivin jsou dány větším promícháváním vzduchu v letním pololetí díky vertikální konvekci, čili vzduch se promíchává i při  tlakové výši. Lokální topeniště jsou v létě zpravidla "mimo provoz", naopak průmysl tedy i v komentovaných zde koksovnách jede po celý rok. (mimo plánované údržby, přitom zpravidla jedou souběžně jiné koks. baterie.)
Zimní nárust je tedy kombinací faktorů meteorologických, průmyslových i rodinno-domkových. Na co jsem se zde snažil poukázat, je fakt, že Ostravsko je na tom z hlediska imisí zcela nejhůře, přitom orografie terénu je zde příznivější, nežli třeba v severních Čechách, Vítr -  převážně JZ, celkem účinně rozfoukává zde případné inverze - (Třeba dnes bylo zde slunečno a začalo foukat) Obecně mlhám a nízké oblačnosti se zde v posledních letech moc nedaří - je to vidět třeba na teplotách posledních dnů, přesto koncentrace polutantů jsou zde neúměrně vysoko. Zatímco v severních Čechách - pokud vím, po většinu minulých dnů visela "deka" a vzduch přesto byl alespoň o něco lepší. Totéž beze zbytku platí i o Praze, kde s vyjímkou koncetrací NO, všechny hodnoty byly nižší.
Jinak jsem příznivec jaderných elektráren, svého času se mluvilo o projektu jadérky u nás na severu. Osobně bych se vůbec nezlobil, zejména, kdybych věděl, že budou utlumeny "klasické" zdroje:-)
Na domkaře se ani nezlobím, často nemají zbytí. Je pravda, že jejich ekologické cítění je v mnoha případech rovno nule, ovšem na stejné hodnotě bývá i stav jejich konta. Asi tak. V těchto souvislostech topení plynem nebo elektřinou je ekonomická rozmařilost.
Jinak všem děkuji za pozornost a někdy i milé komentáře
Afam Gamrot
 
Kanuk 11.11.2005 3:38

Proč?

Může p. autor laskavě vysvětlit sezonní  kolísání znečištění vzduchu? Podle blbečka Kanuka jsou dvě možná vysvětlení:
1) Podstatnou část znečištění vzduchu tvoří emise z vytápění obydlí
2) Podstatný vliv na znečištění vzduchu mají meteorologické podmínky.
Je dosti pravděpodobné, že sezonní kolísání je výsledkem obou těchto činitelům. Ovšem Little Green Men(malí zelení mužíčci) všechno vysvětlí destruktivním vlivem lidské činnosti. 
Podíl průmyslové výroby je pravděpodobně zanedbatelný, protože je pochybné, že průmyslová výroba by vykazovala tak silné kolísání. Přesněji, ne zrovna zanedbatelný, ale v podstatě nepřesahující stanovené limity, jak ukazuje úroveň znečištění v letních měsících. Je však možné, že přírodní vlivy  v létě poněkud sníží vliv průmyslové emise.
Zajímavý by asi byl také graf průběhu teploty, který by možná vysvětlil rozdíl v zimních měsících r. 2002 a 2003.
Jirka 11.11.2005 9:43

Re: Proč?

Podíl průmyslové výroby není zanedbatelný, ale jak sám naznačujete, uplatňuje se zde vliv meteorologických podmínek. Ostatně právě teď je to dost znát. Pokud trvá dlouhodobě inverze, znečištění způsobené průmyslovou výrobou (stejně tak jako znečištění z dopravy i vytápění) se nemá jak rozpýlit a dochází tedy ke zvyšování koncentrací. V zimě se takto zvyšují koncentrace ve všech nížinných oblastech. Takže při stejné průmyslové výrobě by i bez lokálního vytápění koncentrace v zimě stoupaly.