29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
l 3.5.2007 10:14

Tak hloupi nejsou, chodili do skoly

Nejsou tak pitomi, aby si mysleli, ze vsechno zacalo az vznikem senatu. Chodili prece do skoly a presne vedi, ze dejiny zacaly vystrelem z Aurory, ktery zahajil Velkou rijnovou socialistickou revoluci, a nikdy jinak.

jerry 3.5.2007 10:35

I když Vízek s Pithartem

vstoupili do KSČ jen proto, aby ji rozložili zevnitř.:-)

ok 3.5.2007 9:49

Re: samozrejme, ze tento zvyk pochazi - tak jako majky -

Čarodějnice se slaví i v Sasku jako Valpuržina noc, má to naprosto stejný průběh jako v Čechách. A prý i ve Švédsku, o tom ale nic nevím. To Sasko můžu dosvědčit, je to naprosto stejný zvyk jako u nás.

Keltská teorie se mi líbí, ale třeba je to starý germánský zvyk? Vždyť už Bismark říkal, že Češi jsou jediný germánský kmen, který mluví slovanským jazykem ;-D

MZ 3.5.2007 13:20

Re: Re: samozrejme, ze tento zvyk pochazi - tak jako majky -

Germáni se tu snad přehnali až po Keltech a před Slovanama, takže je asi těžké říci, kde to začalo. Vsadím se, že oheň jako takový je posvátný kdekoliv na světě - a je jedno, jestli svítí v nějakém superchrámu, anebo kolem něho poskakují Křováci.;-)

Perowski 3.5.2007 13:33

Re: Re: samozrejme, ze tento zvyk pochazi - tak jako majky -

Muzu tenhle zvyk potvrdit jak ve Svedsku tak v Norsku. Nekolik let zpatky jsem tudy zrovna v ten den/noc projizdel....

ok 3.5.2007 15:12

Re: Re: Re: samozrejme, ze tento zvyk pochazi - tak jako majky -

Takže to vypadá na starý germánský zvyk, u nás na berounsku to navíc bylo tak zažité a z neznámých důvodů důležité (důležitější než třeba Velikonoce, oheň na kopci, aby byl vidět dodaleka, a aby bylo vidět na čarodějnice dalších vsí), že to opravdu vypadá na prastarou tradici. Prastarý Langobardský zvyk ;-)

matra 3.5.2007 15:55

Re: Re: Re: Re: samozrejme, ze tento zvyk pochazi - tak jako majky -

Viz příspěveček výše. Zachovává se jak upozorňujete u germánů, ale i v Irsku a v zemích kde byli Keltové( Ti tu byli před Germány ) ale i ve Slovanských zemích takže asi mnohem starší než uvádíte, pánové ( Germáni tu nebyli první)  

MZ 3.5.2007 20:27

Re: Re: Re: Re: Re: samozrejme, ze tento zvyk pochazi - tak jako majky -

Nojo, ok z Berounska si asi více váží předků germánských. :-) Každopádně o této tradici ve Švédsku mám ještě jednu perličku (od kolegy, co tam byl cca 2 roky na stáži) - ženy a dívky prý měly na tuto událost tradičně volné šaty a vlasy svázané do copů.... a dodnes prý je za 9 měsíců po této slavnosti zvýšený počet porodů. Takže, ctěme tradice a nemusíme se bát důchodu ;-D !!!

ok 4.5.2007 8:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: samozrejme, ze tento zvyk pochazi - tak jako majky -

Já jenom zjišťuju fakta. Na můj dotaz, jestli se čarodějnice drží i na Slovácku a na Valašsku, mi nikdo neodpověděl. Fakt bych to rád věděl, mám totiž podezření, že ne - nějak jsem o tom neslyšel. V Pobaltí se pokud vím podobně slaví slunovrat, to je ale úplně jiný termín, není to oslava příchodu jara. V Čechách, v Sasku a ve Skandinávii to je ale zjevně jeden svátek.

A.D. 3.5.2007 9:05

Krásný zvyk!

"Pálení čarodějnic" je krásný a velmi starý zvyk (i když se dříve nazýval jinak) - sejít se u ohně, oslavit jaro..  ale právěže se u toho ohně scházíme a trávíme čas do noci, rozhodně v něm nepálíme páchnoucí odpadky!!!  Vatra obsahuje dřevo - jak polena, tak koncem zimy ostříhané větve stromů, maximálně tak shrabanou suchou trávu. Prostě přírodní materiál - mimochodem ekologisty tolik propagovaná biomasa :-) Ale nedovedu si představit, že bych trávila několik hodin v blízkosti zapálené hromady odpadků a považovala to za oslavu... kde to autor proboha žije?

salant 3.5.2007 12:20

Re: Krásný zvyk!

Bohužel, na zahrádkách, u chatek se opravdu pálí všechno. Loni jsem se u známého divil, co všechno lze dát do ohně. Bylo to nutné obracet vidlemi - no ten smrad. A oni u toho seděli, pojídali grilované maso (dělané na grilu s dřevěným uhlím) a bavili se. Letos mi povídá abych ani nechodil, že je mu nepříjemné, jak se tvářím jako ekolog. Že by snad ani nesebral odvahu házet cokoliv do ohně. Všichni mají téměř stejnou výmluvu: do popelnice se to nevejde a jinde jim to nevemou. Když ona je to práce něco naložit a odvézt na sběrný dvůr - proč, když to shoří.

A.D. 3.5.2007 15:36

Re: Re: Krásný zvyk!

Inu blbce najdete všude, ale nevztahovala bych to na svátek "čarodějnic". Normální lidi netráví večer u hromady hořícího bordelu.

čtenář 3.5.2007 13:58

Re: Krásný zvyk!

Pokud si myslíte, že spalováním dřeva zamořujete vzduch méně než spalováním umělých hmot, tak se mýlíte. Dřevo je organická látka složitější než lecjaká umělá hmota a její tepelný rozklad vede k daleko pestřejší škále jedovatých zplodin než když třeba spalujete polyetlhylenové pytlíky. Všechno závisí na teplotě. Pokud není žár ohně v celém objemu dostatečně vysoký, typickým produktem spalovaného dřeva jsou i obávané dioxiny v nezanedbatelném množství, ještě víc jich produkuje suchá tráva, která obsahuje chlor.

salant 3.5.2007 14:04

Re: Re: Krásný zvyk!

Kdo by se divil, že tráva obsahuje chlór, nechť se nidiví. Je to zelené barvivo chlorofyl

Vlad 3.5.2007 14:49

Re: Re: Re: Krásný zvyk!

R^

ZD 3.5.2007 14:51

Re: Re: Re: Krásný zvyk!

Jako Ftip dobrý, ale bohužel by to spousta lidí vzala vážně.

Chlorofyl má s chlorem společnou pouze barvu...a to ještě vzdáleně http://cs.wikipedia.org/wiki/Chlorofyl

janoryna 3.5.2007 15:44

Re: Re: Re: Re: Krásný zvyk! ale

ten dioxin, to je pravda. takže pozor na biomasu. tam ale nikdo prtestovat nebude. nehodí se do krámu.

fanka 3.5.2007 16:00

Re: Re: Re: Re: Re: Krásný zvyk! ale

Bacha ! Neprdět. Víte jak je to s australkými ovcemi. Moc prdí a znečišťují ovzduší. Tak pozor !

terra 3.5.2007 17:37

Re: Re: Re: Krásný zvyk!

Ježíšmarjá, salante! Doufám, že to měl být vtip!!V molekule chlorofylu žádný chlór není. Ani atom. Jmenují se podobně, protože jsou oba zelené, nebo nazelenalé barvy. A chloros je řecky ZELENÝ. Pro všechny případy: chloroform do toho nemíchejte, tam chlór je.

salant 4.5.2007 8:03

Re: Re: Re: Re: Krásný zvyk!

R^R^R^

A.D. 3.5.2007 15:37

Re: Re: Krásný zvyk!

Když to budete brát takhle, tak zamořujeme vzduch od doby kamenné.. možná bychom se měli vrátit k syrové stravě a do studených jeskyní? :-)

Nevím jak vám, ale mně kouř ze dřeva voní..

janoryna 3.5.2007 16:05

Re: Re: Re: Krásný zvyk!

mně taky. tak nač ty řeči o dioxinech. a s tím návratem do jeskyní je to pravda. zkáza životního prostřed začala prvním ohništěm pokud myslím "ekologicky".

doktor 3.5.2007 18:45

Re: Re: Krásný zvyk!

Když jsme se po roce 1990 konečně mohli podívat, jak žijí moji někdejší kolegové z fakulty jako emigranti v SRN, nešokovala nás jen všeobecná čistota, včetně silnic, ale i to, že kamarád NESMĚL spálit na své zahradě u vily v centru malého městečka ani lístek či větvičku, ale musel si najmout odvoz shrabaného listí na skládku - aby neohrožoval životní prostředí. Na druhé straně město páslo na louce v centru své, prý tradiční, stádo krav! Nešlo o Alpy, ale o Švábsko. Jinak s námi na jižní Moravě sousedící Rakušané pálí každoročně obrovské hranice dřeva 30.dubna coby zvyk Valpuržiny noci v předvečer svátku sv. Valpurgy (z 8. století), která je podle saské tradice (Duryňsko) ochránkyní před ďáblem a kouzly. V německy mluvících zemích je to vždy spojeno se stavěním májí (der Maibaum = TEN májový strom) jako symbolu lásky. Krásné tradice, mnohem přijatelnější, než hádanice politických stran a ideologií na dávno překonaném Svátku práce.

ok 3.5.2007 8:58

dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk?

dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk? U nás ve středozápadních Čechách je to zvyk velmi autentický a velmi důležitý, vlastně nejdůležitější svátek v roce hned po Vánocích a Mikuláši, a důležitější než Velikonoce. Slaví se čarodějnice "odnepaměti" i na Moravě?

sociolog 3.5.2007 9:20

Re: dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk?

Slavi se tam, kkdde zili Kelti. Ti samozrejme na Morave, kde existuji vubec nejstarsi sidliste na svete (vestonicka Venuse ma byt 20 tisic let stara), tez byli. Bohuzel Moravane byli mnohem vic pogermansteni nez Cesi, coz se v jejich mentalite projevuje dodnes. Ovsem i Sudety pripominaji Kelty: Su det znamena "les divokych prasat", tak jako starobyly nazev pro Sumavu znbel "gabreta": "les javorovy".

Čtenář 3.5.2007 9:45

Re: Re: dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk?

Po Keltech nám zbylo více zeměpisných názvů, třeba název řeky Jizera, který má význam bystřina. Protože Keltové žili nejenom u nás, je těch Jizer více - Isére ve Francii, Isar v Bavorsku, Ijzer v Nizozemsku.

Keltové byli mírumilovný a kulturní národ.

To jsou naše kořeny, k těm bychom se měli hlásit.

Posvátná místa Keltů pak zcizila a předělala k obrazu svému jiná ideologie.

Totéž dělali i komunisti - 28. říjen se stal dnem znárodnění, pálení čarodějnic byli mírové ohně.

fastolfe 3.5.2007 9:46

Re: Re: dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk?

můžete mi milý pane sociologu vysvětlit, proč bychom měli mít my moravané jinou mentalitu, získanou díky pogermanstení? jak se to proboha projevuje? tím, že nepálíme čarodějnice? a která část moravy? celá? já jsem ze znojma, což jsou sudety a čarodějnice tam pálí a oslavuje skoro každý? kde se asi ve vaší analýze stala chyba? ;-D

ok 3.5.2007 9:53

Re: Re: Re: dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk?

A pálí se čarodějnice na celé Moravě? Na Slovácku, na Valašsku, na opavsku?

matra 3.5.2007 10:05

Re: Re: Re: dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk?

Trošku mě bere rozšíření pojmenování Sudety na jiné než původní oblasti, jenom proto, že tam žili Němci. Svinský les opravdu na Znojemsku nebyl. Snad ani Němci tuto oblast tak neoznačovali i když ji zabraly. Klasické Sudety -Šumava , Český les, Chebsko, Krušné hory, Lužické hory, Krkonoše, Žacléřský výběžek.  Adržbašský výběžek,Orlické hory( tam už to začíná být sporné), Králíky, Označení Jihlavska a částí Jižní Moravy jako Sudet  beru jako nesmysl.

ok 3.5.2007 10:21

Re: Re: Re: Re: dotaz - existují oblasti, kde se čarodějnice neslaví nebo kde je to nový zvyk?

Sudety jsou standardní zeměpisný pojem, používají ho i Poláci - jsou to Jizerky, Krkonoše, Orlické hory a Jeseníky. Z pohledu poláka jsou to jedny hory, hory nad Slezskem. To jen my Češi to máme rozdělené na části, protože žijeme "uvnitř". Ten název zkoušeli používat i naši meteorologové v předpovědích počasí (i pro ně je to jeden zeměpisný celek), ale asi jim to zatrhli, teď říkají "severní hory".

Krušné hory do zeměpisných Sudet nepatří.

Mrkněte někdy na polské mapy.