27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Černé hory

Černá hora Jizerských hor: 1085 m, rozvodí Severního a Baltského moře, prameniště mnohých toků, například Jizerské Kamenice, Jeleního nebo Černého potoka. Imisní postižení tu vrcholilo v letech 1978-1985. Imise a následná kalamita hmyzími škůdci vedly ke zrušení některých rezervací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Marková 5.11.2012 21:59

děkuji

všem ekologickým extrémistům za příspěvky. Tohle není dobrý článek a ani jsem nesledovala, kde se kdy objeví, takže na vás reaguju až nyní. Pan Rybák vymyslel úžasný pojem "zelený parazit" Nezbývá mi než souhlasit. Lépe bych to nevymyslila.

V Jizerkách jsem byla poprvé v životě letos na podzim. Byl to zážitek. Prostudovala jsem celou jednu disertační práci, abych nepsala nesmysly. A ty v článku tedy nejsou. Ještě jednou díky za zelené emoce, věřím že kromě amygdaly ve vašich mozcích fungují i jiné jeho oblasti. Nebo vám všem to alespoň hodně přeju. Mozek a jeho součásti jsou pro život totiž hodně důležité. Zdravím z Českých Budějovic. Jitka Marková

B. Rybák 1.11.2012 16:53

Výborný článek

Rovný rovného si hledá, "zelený parazit" na kůrovce dopustit nedá.

J. Václavíková 30.10.2012 20:53

Re: Vážená paní Marková,

Pane Hašku, myslíte si, že by měly být člověkem dodány zvenčí semenáčky (či semena) původních dřevin, které tu ustoupily smrku, nebo ani to ne? Neurychlilo by to žádoucí obnovu v původní diverzitě?

Š. Hašek 30.10.2012 19:15

Re: Vážená paní Marková,

Děkuji.

Senátor Pithart dokonce napsal, že kde žere kůrovec, tam 500 let nic kloudného nevyroste (!!!!).

Paradoxně tím vyslovil velkou podporu bezzásahovosti v chráněných krajinných celcích.

Šumava má velkou šanci stát se středoevropským fenomenem, co do divoké přírody.

B. Brousková 30.10.2012 19:07

Re: Vážená paní Marková,

Jizerky se nezačaly zelenat proto, že tam byly zrušeny rezervace, ale proto, že už tam neprší z nebe kyselina sírová jako tehdy. Alespoň ne v takovém množství jako tenkrát. Vím o čem mluvím. Moje maličkost byla shodou okolností u toho, když se tam v sedmdesátých letech konalo setkání enderáckých lesníků a pracovníků tehdejšího Výzkumého ústavu lesního hospodářství a myslivosti ve Strnadech u Zbraslavi a jejich dohadování , jak čelit té tehdejší katastrofě. Pokud jde o Šumavu, stačí se podívat přes kopec do Bavorského lesa. Ten je stejného původu, stejného složení a stejného stáří jako ten v Čechách. Kupodivu v bezzásahové zóně se tam nekáci,  nikdy nekácelo a s největší pravděpodobností ani nikdy kácet nebude. A  Bavoráci s tím žádný problém nemají. Asi tam není tolik kmotrů chtívých peněz za kubíky dřeva a jiných, kteří se už nemohou dočkat, až se začne šmelit s pozemky, které jsou zatím v rezervaci. Proto ta hysterie s údajnou nutností  rezervaci zrušit.

Š. Hašek 30.10.2012 18:23

Vážená paní Marková,

pokud na relativně velkém a neosídleném území (Národního parku Šumava!) vítr porazí stromy, kůrovec začne žrát smrkové/zelné pole a nevjedou tam tam sanační traktory Lesů ČR, a.s. - tak dle mého skromného názoru nedojde k žádnému rozvratu ekosystemu (to byste snad měla vědět). Pouze někdo přijde o miliardy za kubíky a někteří, co chtějí mít pěkný smíšený les hned teď, budou vykolejeni. Budete se divit, ale já počítám obměnu lesa a přírody minimálně na dlouhá desetiletí. Na jak dlouho třeba Vy? Víte Vy vůbec, že v naší zeměpisné šířce se "zmocní" jakéhokoliv území bez "péče" (ovšem za čas delší než volební období) les? Samozřejmě přes mezistupeň "vošklivých" křovin a trávu do výšky ramen? Pro Vás možná hrůza konce světa.

Ale nepleťte prosím do toho OZE, bioplyn, ekonaftu na polích a jiné názory švihlé Kateřiny biomasy a kšeftařů s "ekologií".